Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie wiedzy historycznej „Wspólne dziedzictwo”. Organizatorami są gminy Brzostek, Pilzno i Żyraków oraz ukraińskie gromady Mena, Sośnica, Baturyn i Pliszki, które łączą podpisane w 2019 roku porozumienia partnerskie.
Celem konkursu jest wspólna integracja a także nawiązanie przyjaznych relacji między uczniami partnerskich gmin i społeczności poprzez poznanie wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego Rzeczypospolitej (okres - od 1569 do 1795).
2 marca 2022 r. o godzinie 10.00 odbędą się we wszystkich szkołach gmin i gromad partnerskich eliminacje formie testu, w którym wziąć mogą udział wszyscy chętni uczniowie. Odbędzie się on w szkolnych klasach komputerowych za pośrednictwem Internetu (miejsce zostanie podane później).
W celu rozegrania eliminacji przygotowano zestaw 50 pytań z następujących zagadnień:
- rolnictwo i rzemiosło
- bitwy
- osoby
- oświata
- sztuka i architektura
- życie codzienne, stroje i rodzinne relacje
- obrzędy i folklor
- kościół i religia
- urzędy i samorząd
- wojsko i militaria.
Eliminacje w każdej gminie wyłonią zespoły składające się trzech najlepszych uczniów (przy takiej samej liczbie punktów zwycięzcą zostaje ten, kto szybciej wypełni test). Przez kolejne dwa miesiące zespół będzie się przygotowywał do finału, w którym wezmą udział reprezentacje wszystkich wymienionych samorządów.
Konkurs finałowy odbędzie się 6 maja 2022 r. w gminie Brzostek. Gospodarzem i organizatorem turnieju będzie szkoła podstawowa w Siedliskach Bogusz. Wystartują w nim trzy ukraińskie i trzy polskie zespoły uczniowskie. Konkurs będzie miał formę gry w której pojawią się pytania z wymienionych powyżej obszarów tematycznych. Przygotują je - w konsultacji z nauczycielami historii - wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowego Uniwersytetu im. Mikołaja Gogola w Nieżynie (Ukraina).
Wszyscy uczestnicy otrzymają cenne upominki i nagrody. Konkurs otwiera możliwość integracji, pozwala na nawiązania nowych znajomości a także poznanie wspólnej i często mało znanej historii.
Przewidywana jest także rewizyta polskich uczniów w gromadach partnerskich na Ukrainie, która jest planowana na pierwsza połowę czerwca. Oczywiście jest ona uzależniona od sytuacji politycznej na Ukrainie. Wierzymy jednak mocno, że nastąpi do tego czasu stabilizacja polityczna i nasza młodzież będzie mogła zobaczyć najbardziej wysuniętą na wschód część dawnej Rzeczpospolitej z pięknymi i historycznymi miejscami wraz z pięknymi zabytkami Kijowa.
Wstępnej rejestracji do konkursu można dokonywać u nauczycieli historii od 7 do 25 lutego 2022 roku.
Sprawdź się, skorzystaj z okazji, aby poznać nowych przyjaciół!
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13