251 lat temu, 14 października 1773 roku, na wiosek ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Europie. Reforma oświaty przeprowadzona przez Komisję Edukacji Narodowej nie uratowała bytu państwowego Rzeczypospolitej. Jednak dwa dziesięciolecia funkcjonowania Komisji przyczyniły się do wychowania wielkiej liczby, nowocześnie jak na owe czasy, wykształconych Polaków. Z dziedzictwa Komisji czerpano w miarę możliwości w czasach zaborów i nawiązywano do niego po odzyskaniu niepodległości.
Obecnie, na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, 14 października obchodzimy wspomniane wyżej święto zwane powszechnie Dniem Nauczyciela.Ten dzień to okazja, aby docenić pracę wszystkich osób, które wspierają edukację, uczą, wychowują i opiekują się młodymi ludźmi.
Wierni tradycji, 11 października obchodziliśmy w naszej szkole, która nosi chlubne imię pierwszego polskiego ministerstwa oświaty z czasów I Rzeczpospolitej - Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawczyń przygotowali uroczystą akademię, w trakcie której zaprezentowali scenki rodzajowe tańce, wiersze oraz piosenki, zawierające wiązankę refleksji na temat życia uczniów oraz pracowników szkoły. Swoim występem pragnęli podziękować wszystkim nauczycielom za trud i serce włożone każdego dnia w ich kształcenie, wychowanie oraz za uśmiech.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13