„Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.”
Edmund Burke
29 maja bieżącego roku uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców udali się na całodniową wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i Holokaustu. Dlatego głównym obiektem zwiedzania było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, a także Wadowice – rodzinne miasto papieża Polaka - świętego Jana Pawła II.
Obóz Auschwitz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, początkowo jako miejsce przetrzymywania głównie Polaków - więźniów politycznych, a od 1942 r. stał się także jednym z kilku ośrodków niemieckiego planu zlikwidowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę. Ostatecznie w obozie Auschwitz straciło życie ponad 1,1 mln ludzi.
Gdy weszliśmy na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy uczniowie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. W trakcie kilkugodzinnego zwiedzania obozu młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach. W trakcie oprowadzania grup przez przewodników udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Nie da się ukryć, że na twarzach naszych uczniów pojawiło się wzruszenie. Przewodnicy pokazali zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe, który poświęcił własne życie, aby uratować jednego ze współwięźniów. Udaliśmy się również pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa.
W trakcie zwiedzania spotykaliśmy osoby różnej narodowości oraz w zróżnicowanym przedziale wiekowym. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. To co usłyszeli i zobaczyli uczniowie nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i zbrodni oraz specyficzna obozowa architektura, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi.
Kolejnym punktem naszej edukacyjnej wycieczki było miasto Wadowice obecnie rozpoznawalne na całym świecie z uwagi na to, że w tym właśnie miejscu na świat przyszedł Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Znajduje się tu wiele obiektów związanych z dzieciństwem i dorosłym życiem papieża Polaka, m.in. Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, Dom Rodzinny Św. Jana Pawła II, gdzie obecnie zlokalizowane jest muzeum. Również wokół rynku znajdują się liczne restauracje czy kawiarnie, można także odpocząć przy fontannie czy po prostu pospacerować.
Wadowice mogą pochwalić się swoim wyjątkowym lokalnym przysmakiem, jest nim papieska kremówka, na którą również skusili się nasi uczniowie.
Późnym popołudniem wróciliśmy do naszych domów zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Wycieczka dostarczyła uczniom wieku refleksji, a towarzyszyła jej wiosenna, ciepła aura.
Ta wyprawa na pewno jeszcze na długi czas pozostanie w pamięci młodzieży, gdyż była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii…
Uczestnicy wycieczki
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13