Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

WYCIECZKA DO WARSZAWY

WYCIECZKA DO WARSZAWY

    W dniach 20-21 czerwca uczniowie klas VII b, VIIc oraz VIId naszej szkoły pod opieką wychowawców p. R. Rams, p A. Gonet, p. M. Machaj i p. E. Hipszer  uczestniczyli  w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”

    Do stolicy wyruszyliśmy o 4.00 rano w poniedziałek wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną pogodą. Nasze spotkanie z historią zaczęliśmy od Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Dawna rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Uczniowie zachwycali się oryginalną architekturą oraz bogatymi zdobieniami elewacji, podziwiali  piękny park wokół rezydencji. Wysłuchali także opowieści historycznej przytoczonej przez naszego pilota-przewodnika.

    Kolejnym punktem tego dnia było podziwianie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powoli przemieszczaliśmy się w kierunku Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Warszawskiego, po drodze mijaliśmy Pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora.

    Następnie młodzież zwiedziła bazylikę w Niepokalanowie i Muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego. Oprowadzający uczniów zakonnik przybliżył im historię życia i dokładnie omówił okoliczności śmierci św. Maksymiliana. W muzeum uczniowie obejrzeli replikę celi męczennika, pamiątki z misji i przedmioty codziennego użytku.

    Zmęczeni i pełni wrażeń dotarliśmy na miejsce noclegu, gdzie czekała na nas obiadokolacja. Mogliśmy jeszcze przez krótki czas korzystać z boisk sportowych, zanim pogoda nie pokrzyżowała planów.

    Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy windą na taras widokowy, skąd mieliśmy możliwość podziwiania panoramy naszej stolicy.

    Cała grupa, podekscytowana tym, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy, ruszyła w kierunku autokaru, którym udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Tam największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było także dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1792 r.

    Po wizycie w Zamku pieszo - razem  z przewodnikiem - zwiedzaliśmy Stare Miasto:  Kolumnę Zygmuntę, Katedrę św. Jana, Syrenkę Warszawską, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Belweder, Krakowskie Przedmieście.

    Ostatnim punktem planu w czasie drugiego dnia wycieczki był Cmentarz Powązkowski, gdzie znajdują się mogiły wybitnych postaci zasłużonych dla historii Polski. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Jana Bytnara pseudonim „Rudy”, Macieja Dawidowskiego pseudonim „Alek” i Tadeusza Zawadzkiego pseudonim „Zośka” – bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

    Były to dwa dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji, radości i wzmacniania relacji między uczniami. Miasto Warszawa wywarło na nas ogromne wrażenie. Jest to miejsce niezwykłe, gdzie styka się ze sobą historia naszego kraju i nowoczesność, gdzie można odpocząć zanurzając się w przyrodzie, ale też pogłębić znajomość historii czy rozwiązań  urbanistycznych oraz podziwiać nowoczesność i kreatywność ludzkiej pomysłowości. Chcielibyśmy wrócić tam raz jeszcze!

Data dodania: 2022-06-23 08:34:12
Data edycji: 2022-06-24 11:36:20
Ilość wyświetleń: 327

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej