W polskiej obyczajowości Wigilia jest dniem obchodzonym uroczyście, powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku. Rodzinne zwyczaje wigilijne – łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, wspólna wieczerza i śpiewanie kolęd – przeniknęły do różnych środowisk, stając się również częścią żołnierskiej tradycji – tymi słowami rozpoczęła się „Wigilia polskiego żołnierza” – inscenizacja, która miała miejsce 12 stycznia 2025 r. w Szkole Podstawowej w Brzostku. Nie zachowały się szczegółowe przekazy historyczne opisujące pierwsze wigilie żołnierskie – stwierdza uczennica prowadząca, mimo tego Krystyna Zdziarska, autorka scenariusza, poradziła sobie z trudnym tematem. Przy wsparciu Agaty Zastawny i Wiesława Płaziaka stworzyła spektakl zapadający w pamięć. Wszystko rozgrywało się na tle dekoracji przygotowanych przez Jolantę Sroczyńską i Elżbietę Domaradzką pod kierunkiem Ewy Raś.
Słowo mówione przeplecione zostało odpowiednio dobranymi kolędami wykonanymi przez szkolny chór, efektownym układem tanecznym oraz fragmentem filmu pt. „Katyń”. Wzruszające sceny i ciekawe aranżacje muzyczne wprowadziły w liryczny nastrój licznie zgromadzoną publiczność na czele z rodzicami młodych aktorów oraz przedstawicielami władz samorządowych i kierowników lokalnych instytucji.
Tym razem w uroczystości wzięło udział aż 35 uczniów: Hanna, dwie Maje, trzy Zuzanny, Julia, Lena, Wiktoria i Roksana z kl. 4a, Viviana, Milena i Aurelia z 4b, Zofia, Lena, Maja, Gabriela, Amelia, Mikołaj i Dorota z 5b, Aleksandra z 6a, dwie Julie, Adrian i Damian z 6b, Kinga, Laura, Anna, Marcelina i Marlena z 7b, Szymon i Natan z 7c oraz Maria z 8a, na skrzypcach grali Zuzanna i Franciszek z kl. 2a.
Na koniec zaproszono widzów do wspólnego kolędowania, jednak dorośli, onieśmieleni talentem uczniów, nucili cichutko albo wcale…
Urszula Kobak
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13