ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 roku przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat spektrum autyzmu, a także budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm (profesjonalnie zwany spektrum autyzmu) to zaburzenie neurorozwojowe, które zaliczane jest do całościowych zaburzeń rozwojowych. Warunkuje ono inny sposób postrzegania świata, myślenia i komunikowania się. U każdej osoby objawia się trochę inaczej, w związku z czym dwie osoby z taką samą diagnozą mogą wykazywać bardzo różne zachowania i możliwości. Pierwsze jego symptomy pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, a niemal zawsze widoczne są przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Mimo tego zaburzenie to diagnozuje się również u nastolatków czy nawet osób dorosłych.
Dokładne przyczyny pojawienia się spektrum nie zostały poznane. Uważa się, że wpływ na jego rozwój mają czynniki genetyczne, środowiskowe oraz osobnicze.
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole powstała gazetka tematyczna informująca uczniów o najważniejszych aspektach tego zaburzenia, promująca postawę szacunku i akceptacji oraz zachęcająca do poszerzania swojej wiedzy na ten temat. Znalazły się na niej również znane osoby będące w spektrum autyzmu.
Na gazetce przeznaczonej dla rodziców pojawiły się propozycje pozycji książkowych pozwalających lepiej zrozumieć zagadnienie oraz ich krótkie recenzje.
Wśród uczniów klas starszych przeprowadzono badanie poziomu wiedzy na temat autyzmu, co pozwoliło stwierdzić, że edukacja w tym obszarze jest wciąż niezbędna. Nadal panuje bowiem przekonanie, iż autyzm jest chorobą wykluczającą niejako osoby nim dotknięte z funkcjonowania społecznego, a głównymi jej objawami są agresja i brak potrzeby budowania relacji rówieśniczych.
Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną wykonali plakat promujący postawę akceptacji i tolerancji wobec osób w spektrum autyzmu. Głównym motywem graficznym pracy był kolorowy motyl, który ma inspirować myśli o zmianach i symbolizować piękno różnorodności oraz ciągłego rozwoju.
Pamiętajmy, że wsparcie i zrozumienie są ważne każdego dnia. Razem twórzmy społeczeństwo, które dostrzega i akceptuje różnorodność.
Małe gesty mają moc – wsłuchajmy się, wspierajmy, uczmy się!
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13