Rekrutacja do klas pierwszych: 27.01.2025r. do 06.02.2025r.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

PROJEKT - KONKURS SILNI POLSKĄ!

    Od listopada Szkoła Podstawowa w Brzostku uczestniczy w konkursowym projekcie „Silni Polską!”. Projekt ma ogólnopolski zasięg i jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem tej inicjatywy, skierowanej do młodzieży szkół średnich i najstarszych klas podstawówki, jest rozbudzenie zainteresowań najnowszą historią Polski oraz dziejami regionalnymi. Ważny jest też kontekst patriotycznego wychowania i kształtowania poczucia dumy z narodowego dziedzictwa Polaków.

    W projekcie, z jednej placówki, może uczestniczyć 10 uczniów zainteresowanych historią oraz nauczyciel. 16 stycznia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w kolejnych zajęciach warsztatowych w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Hasło główne zajęć to: NIEPOKONANI – 20; 40; 80 – SZTAFETA WOLNOŚCI KOLEJNYCH POKOLEŃ POLAKÓW. Pierwszy temat brzmiał WALECZNI BOHATEROWIE. W bardzo interesującej formie ukazane zostały losy trojga niezwykłych postaci, które na ołtarzu wolności Polski złożyły ofiarę ze swego młodego życia. Pierwszy bohater to szesnastoletni Emil Barchański z Warszawy. On w czerwcu 1982 r., został skrytobójczo zamordowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Powodem zbrodni było tylko zaangażowanie E. Barchańskiego w drukowanie prasy niepodległościowej. Kolejna postać – to Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka” - jeden z głównych  bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”. On w marcu 1943 r. dowodził oddziałem Szarych Szeregów podczas Akcji pod Arsenałem, w celu uwolnienia Jana Bytnara ps. „Rudy” torturowanego przez niemieckie gestapo. T. Zawadzki poległ kilka miesięcy później w walce z Niemcami. Trzecią postacią była Teresa Grodzińska – młoda sanitariuszka Wojska Polskiego w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 r. Pod Hrubieszowem, w szpitalu polowym 4. Pułku Piechoty, T. Grodzińska stanęła w obronie rannych żołnierzy polskich. Za to została rozsieczona szablami przez bolszewików z armii Budionnego.

    Drugi temat warsztatów brzmiał NIEPOKONANI. W niezwykle nowatorskiej formie uczniowie  rozszyfrowywali hasła wejść do 4 skrzynek, gdzie ukryte były nowe zadania i wskazówki. Utalentowana młodzież brzosteckiej podstawówki bardzo szybko rozwiązywała kolejne zagadki, tym samym wzbudziła wielki podziw ze strony edukatorów prowadzących zajęcia. Warto zaznaczyć, że nasi uczniowie wyprzedzili w działaniu grupę starszych uczniów ze szkoły średniej. Niepokonanym bohaterem rozszyfrowanym przez naszą młodzież był Krzysztof Kamil Baczyński – największy poeta polski młodego pokolenia czasów II wojny światowej, który poległ w walce podczas powstania warszawskiego.

    W podsumowaniu zajęć podkreślano fakt istnienia swoistej „Sztafety wolności kolejnych pokoleń Polaków”. To zostało zapoczątkowane po utracie niepodległości w wyniku zaborów. Kolejne powstania narodowe, mimo klęsk, wzmacniały umiłowanie wolności. Natomiast XX wiek szczególnie odcisnął się tragicznym piętnem w dziejach naszej Ojczyzny. Była walka o niepodległość: z Rosją w 1920 r.; z Niemcami w latach 1939-1945; przeciwko sowietyzacji Polski po II wojnie; w latach 80., kiedy działał Związek SOLIDARNOŚĆ. W każdym wydarzeniu tysiące bohaterów – młodych Polaków - przyjmowało niezłomną postawę w imię wolności – byli WALECZNI I NIEPOKONANI.

    Brzosteccy uczniowie pracowali we własnej grupie i doskonale wykonywali powierzone im zadania. Zajęcia przebiegały w miłej i twórczej atmosferze. Instytut Pamięci Narodowej zapewnił uczniom dowóz do Rzeszowa i odwóz oraz napoje i posiłek. Ponadto wszyscy otrzymali zestaw upominkowy w formie książek, komiksów i gry dydaktycznej. Głównym organizatorem projektu jest Pan Dr Marcin Bukała – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie. Bardzo serdecznie Panu dziękujemy. Składamy  podziękowania: Edukatorom i Pracownikom IPN zaangażowanym w ten projekt, a w szczególności Pani Koordynator Katarzynie Kyc. Dziękujemy również Dyrektorowi SP w Brzostku Panu Krzysztofowi Dziedzicowi za życzliwe wsparcie i liczymy na pomoc w realizacji kolejnych etapów projektu w szkole.

Uczniowie i nauczyciele (szkolni koordynatorzy)

Data dodania: 2025-01-23 10:01:22
Data edycji: 2025-01-23 10:03:29
Ilość wyświetleń: 94

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej