W środę, 2 kwietnia 2025r. uczniowie klas siódmych wzięli udział w spotkaniu i warsztatach poprowadzonych przez wykwalifikowanego realizatora programu profilaktycznego „Debata”.
Głównym celem i założeniem tego programu jest przede wszystkim wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących u progu inicjacji alkoholowej. W „Debacie” wykorzystuje się metody interaktywne odwołujące się do tak zwanego dialogu motywującego. Scenariusz zajęć składa się z logicznie powiązanych ze sobą elementów, które mają charakter rozmowy, wymiany poglądów. Należą do nich również: tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach, przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania oraz „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem tego napoju, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem.
Udział w takich zajęciach z pewnością wpłynie na inne postrzeganie przez uczniów alkoholu oraz jego wpływu na zdrowie i życie człowieka, obali wiele stereotypów, jak również wzmocni tendencję do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”