Idź, człowieku, idź, rozpowiedz
Idźcie wszystkie stany
Kolorowi, biali, czarni
Idźcie zwłaszcza wy, ludkowie
Przez na oścież bramy
Dla wszystkich starczy miejsca
Pod wielkim dachem nieba
(…)
Dla wszystkich starczy miejsca
Pod wielkim dachem nieba
Na ziemi, której ja i ty
Nie zamienimy w bagno krwi
foto: U. Kobak
(„Ite missa est”)
Z tej piosenki Edwarda Stachury zaczerpnięto motyw przewodni dla pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Brzostku, a który odbył się 5 czerwca.
Słowa te, zwłaszcza w obecnym czasie, mają szczególny wymiar – „dla wszystkich starczy miejsca”, nie można go odbierać innym, nie można toczyć wojen, nie można być agresorem. „Pod wielkim dachem nieba” każdy powinien czuć się bezpiecznie, „ja i ty” zadbamy o to.
Przez kilka godzin pikniku przez deski sceniczne „pod wielkim dachem nieba” przewinęły się przeróżne narodowości i rasy, prezentując poszczególne kraje czy regiony. Wszystko zaczęło się od Polski. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III opowiadały o ojczyźnie, recytowały wiersze, przedstawiały scenki, śpiewały i tańczyły, manifestując tym postawę małego patrioty.
Później przyszedł czas na inne kraje. Licznie zgromadzeni widzowie z zainteresowaniem śledzili „wyczyny sceniczne” poszczególnych klas. I tak 4a przeniosła publiczność w czasy Dzikiego Zachodu, 4b szalała w rytmach afrykańskich, 4c natomiast wcieliła się w Szkotów. 5a zaczęła występ od pożegnania Gotfryda z Bouillon wyruszającego na krucjatę, znanego we wszystkich obecnych krajach Beneluxu. Na scenie pojawił się też wielki książę Luksemburga, van Gogh, Rubens, tulipany, wiatraki i oczywiście belgijka w wykonaniu roztańczonych dziewcząt. 5b przykuła uwagę niespotykanymi w Brzostku arabskimi szejkami i tancerkami oraz wielbłądem, który radził sobie jak mógł, by dorównać kroku zapamiętałym „tanecznicom”. Klasa 6 to już zupełnie inne klimaty – Wietnam i Indonezja; duże wrażenie robiły charakterystyczne kapelusze i parasolki. 7a wniosła powiew odległej historii – sięgnęła do starożytnej Grecji, ale też przypomniała nowsze dzieje, a dokładnie znaną wszystkim zorbę. 7b powróciła do rdzennej ludności Stanów Zjednoczonych i barwnej kultury Indian. 7c to Hiszpania – walka z bykiem i porywające flamenco. 7d wcieliła się w naszych zachodnich sąsiadów i przedstawiła to, co dla nich najbardziej charakterystyczne. 8a z pomocą mariachi poderwała publiczność do rytmicznego tupania i podrygiwania. 8b powiała chłodem, a wręcz grozą, gdy na scenie pojawili się m.in. Wikingowie reprezentujący kraje skandynawskie. Wyciszenia emocji dokonała 8c, przenosząc widzów do Japonii i Chin.
Część artystyczna trwała długo, a mimo to wiele osób obejrzało cały występ, nie opuszczając ani jednej sceny. To jednak nie była jedyna atrakcja pikniku. W budynku szkoły korytarze, hol i sale lekcyjne na parterze zapełniły się wystawami tematycznymi – oprócz wystaw dotyczących poszczególnych krajów czy regionów wyeksponowano również osiągnięcia uczniów w konkursach i zawodach, prace plastyczne dzieci i młodzieży, a także plakaty i materiały o charakterze profilaktycznym.
Na zewnątrz wielkie zainteresowanie wzbudzał pokaz broni i sprzętu wojskowego (33 Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy wchodzący w skład III Podkarpackiej Brygady Terytorialnej), najmłodsi z zachwytem garnęli się do wozów strażackich – nowoczesnego z OSP z Brzostku i zabytkowego chevroleta z 1930 roku należącego do OSP w Kołaczycach, cierpliwie wożącego wszystkich chętnych. Panie natomiast skupiały się przy stoisku kosmetycznym Oriflame. Dzieci szalały na dmuchanych zamkach, a w chwilach odpoczynku chętnie oddawały się malowaniu twarzy albo rysowaniu na kartkach.
W tematykę pikniku doskonale wplótł się też gościnny występ zespołu Mażoretki „Migotki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach.
Na głodnych i spragnionych oczekiwały kiełbaski z grilla, lody, napoje oraz przeróżne ciasta i ciasteczka upieczone przez rodziców.
Na zakończenie odbyły się jeszcze rozgrywki sportowe, w których wzięli udział najbardziej wytrwali.
Nieocenioną pomoc w organizacji przedsięwzięcia okazali też sponsorzy: Rada Rodziców, Hurtownia „Domicela” w Jaśle, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku, Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość”, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzostku oraz dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzostku.
Urszula Kobak
foto: Paweł Batycki i Jakub Batycki
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13