Projekt - konkurs „Silni Polską!” ma ogólnopolski zasięg i jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Szkoła Podstawowa w Brzostku z inicjatywy pani dyrektor Małgorzaty Salachy, po złożeniu wniosku i dokumentacji, została zakwalifikowana do udziału w/w projekcie, który będzie realizowany w kilku etapach do czerwca 2025 r. Celem tej inicjatywy, skierowanej do młodzieży, jest rozbudzenie pasji do najnowszej historii Polski oraz budowania dumy z narodowego dziedzictwa.
Z jednej szkoły w projekcie może brać udział maksymalnie 10 uczniów klas 7-8 zainteresowanych historią oraz nauczyciel jako lider. Etap I polega na aktywnym udziale w dwudniowych warsztatach historycznych. 11 grudnia uczniowie naszej szkoły i innych placówek wzięli udział w/w zajęciach, które miały miejsce w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Pierwszy temat był poświęcony zdobyciu przez Polaków Monte Cassino w dniu 18 maja 1944 r. po siedmiodniowej bitwie. Poprzez interesujący przekaz multimedialny oraz wykład młodzież mogła zapoznać się z przebiegiem tego wydarzenia, jak również docenić niezwykłe bohaterstwo żołnierzy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Druga tematyka zajęć dotyczyła szyfrowania i wkładu polskich kryptologów i matematyków w złamaniu kodów „Enigmy” – niemieckiej maszyny szyfrującej. Dzięki tej wiedzy alianci zachodni przechwytywali większość meldunków i tajnych planów hitlerowskich podczas II wojny światowej. Ta wiedza przyczyniła się do szybszego pokonania Niemiec. Również uczniowie dowiedzieli się o szerokim wkładzie polskich uczonych w rozwój wielu dziedzin nauki. Zajęcia wspaniale prowadzili doświadczeni edukatorzy IPN, którzy umiejętnie aktywizowali uczestników.
Nasi uczniowie zostali szczególnie docenieni, gdyż przybyli jako pierwsi i byli najliczniejszą drużyną. Pracowali we własnej grupie, doskonale wykonywali powierzone im zadania, a także bardzo dobrze odpowiadali na stawiane pytania. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a uczestnicy mieli zapewnione napoje oraz posiłek. Ponadto na zakończenie spotkania uczniowie i liderzy otrzymali książkowe upominki od organizatora. Także IPN jako organizator sfinansował dowóz do Rzeszowa i odwóz naszych uczniów, którzy w pogodnych nastrojach wyrażali swe duże zadowolenie z tego, że mogli uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. Serdecznie dziękujemy edukatorom i pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej zaangażowanym w ten projekt i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie planowane na styczeń 2025 r.
Nauczyciele koordynatorzy
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13