Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BRZOSTKU

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BRZOSTKU

    11 listopada to uroczysty dzień Narodowego Święta Niepodległości Polski. To właśnie 103 lata temu - 11 listopada 1918 roku na ulicach miast polskich pojawiły się biało-czerwone flagi, manifestujący rodacy śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i inne patriotyczne pieśni, a godło Polski - Biały Orzeł zastępował obce, znienawidzone symbole.

    W wyniku klęsk w I wojnie światowej upadły zaborcze cesarstwa: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec. Obce wojska były rozbrajane i opuszczały nasz kraj. Polacy uświadomili sobie, że nareszcie Polska odzyskuje niepodległość po 123 latach niewoli. Do Warszawy przybył komendant legionów Józef Piłsudski i został głównodowodzącym polskiego wojska, a potem Naczelnikiem Państwa. Na cały świat rozesłano wiadomość, że odrodziła się niepodległa Polska!

    W naszej szkole, w tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto, przeprowadzono lekcje wychowawcze w klasach na temat: „11 listopada Narodowe Święto Niepodległości Polski”, podczas których przypomniano uczniom najważniejsze fakty historyczne oraz uświadomiono im, że ogromny patriotyzm i walka Polaków przyczyniły się do odzyskania wolności. Ponadto wykonano i wystawiono okolicznościową gazetkę na szkolnym holu. Ta prezentacja ukazuje w alegoryczny sposób NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ poprzez symbole narodowe naszej Ojczyzny.

    10 listopada w odpowiedzi na ogólnopolską akcję „Cała Polska śpiewa hymn”, uczniowie wszystkich oddziałów wraz z nauczycielami o godzinie 11.11. odśpiewali polski hymn narodowy w swoich klasach. Natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z Pocztem Sztandarowym na czele, udali się do brzosteckich miejsc pamięci związanych z niepodległościową walką powstańczą i legionową: „Pomnika Legionistów”, „Tablicy Wymarszu Strzelców”, „Pomnika Powstańców i Księcia Mieczysława Woronieckiego”. Uczniowie złożyli hołd naszym lokalnym bohaterom i patriotom walczącym o niepodległość Polski oraz zapalili znicze pamięci.

Data dodania: 2021-11-10 10:48:04
Data edycji: 2021-11-16 11:55:42
Ilość wyświetleń: 683

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej