Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

„Mistrzowie języka” - Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej

„Mistrzowie języka” - Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej

       Wisława Szymborska  to wybitna polska eseistka, tłumaczka, felietonistka, a przede wszystkim poetka. Wartość jej poezji została doceniona przyznaniem jej w roku 1996 Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Poetka zmarła w 2012 r., ale jej wiersze zostały z nami i nadal zachwycają prostotą, postawą zadziwienia światem, zadawania naiwnych pytań, poruszania spraw, które wydają się już dawno rozpatrzone. W swoich wierszach zaskakiwała czytelników niezwykłością zjawisk zwykłych. W tym roku wypada 100. rocznica urodzin, a rok 2023 Sejm RP ustanowił m.in. Rokiem Szymborskiej. Z tej okazji 10 maja br. Szkoła Podstawowa w Kołaczycach zorganizowała Powiatowy Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz propagowanie literatury pięknej.

     W pięknie przygotowanej urokliwej scenerii uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z niezwykłą, ale i  niełatwą poezją noblistki. Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Charchut  (kl. V a) oraz Klaudia Podraza (k. VIII d). Uczniowie w zajmujący sposób popularyzowali twórczość Szymborskiej, dostarczając widzom chwil wzruszeń i zadumy. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Zachwycili komisję konkursową interpretacją utworów, kulturą słowa oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Bartek  przepiękną recytacją wiersza ,,Pochwała siostry" wywalczył II miejsce, tym samym stając się  jednym z laureatów konkursu, a Klaudia poprzez emocjonującą recytację wiersza „Miłość od pierwszego wejrzenia” zdobyła wyróżnienie  w konkursie. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i karty podarunkowe, których sponsorem był Burmistrz Kołaczyc.

      Klaudii i Bartkowi serdecznie gratulujemy sukcesów recytatorskich, tym bardziej, że poezja naszej wybitnej poetki wcale nie należy do najłatwiejszych i zmierzenie się z nią to duże wyzwanie.  

Data dodania: 2023-06-19 18:50:40
Data edycji: 2023-06-19 18:53:34
Ilość wyświetleń: 403

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej