„Mistrzowie języka” - Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska to wybitna polska eseistka, tłumaczka, felietonistka, a przede wszystkim poetka. Wartość jej poezji została doceniona przyznaniem jej w roku 1996 Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Poetka zmarła w 2012 r., ale jej wiersze zostały z nami i nadal zachwycają prostotą, postawą zadziwienia światem, zadawania naiwnych pytań, poruszania spraw, które wydają się już dawno rozpatrzone. W swoich wierszach zaskakiwała czytelników niezwykłością zjawisk zwykłych. W tym roku wypada 100. rocznica urodzin, a rok 2023 Sejm RP ustanowił m.in. Rokiem Szymborskiej. Z tej okazji 10 maja br. Szkoła Podstawowa w Kołaczycach zorganizowała Powiatowy Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz propagowanie literatury pięknej.
W pięknie przygotowanej urokliwej scenerii uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z niezwykłą, ale i niełatwą poezją noblistki. Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Charchut (kl. V a) oraz Klaudia Podraza (k. VIII d). Uczniowie w zajmujący sposób popularyzowali twórczość Szymborskiej, dostarczając widzom chwil wzruszeń i zadumy. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Zachwycili komisję konkursową interpretacją utworów, kulturą słowa oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Bartek przepiękną recytacją wiersza ,,Pochwała siostry" wywalczył II miejsce, tym samym stając się jednym z laureatów konkursu, a Klaudia poprzez emocjonującą recytację wiersza „Miłość od pierwszego wejrzenia” zdobyła wyróżnienie w konkursie. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i karty podarunkowe, których sponsorem był Burmistrz Kołaczyc.
Klaudii i Bartkowi serdecznie gratulujemy sukcesów recytatorskich, tym bardziej, że poezja naszej wybitnej poetki wcale nie należy do najłatwiejszych i zmierzenie się z nią to duże wyzwanie.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”