„Podziwu godna liczba Pi …” Wisława Szymborska
14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Liczba Pi lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
W naszej szkole również celebrowaliśmy to ważne wydarzenie. Obchody miały charakter zabaw oraz konkursów. Ich celem było pokazanie, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Świętowanie rozpoczęliśmy inscenizacją pt. „Kłótnia Liczb z Pi w roli głównej”. Konferansjerzy Angelika Baran i Szymon Olszówka zaprosili wszystkich uczestników do obejrzenia wprowadzającego w tematykę zagadnienia krótkiego filmu „Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o „ludolfinie”. W tym dniu każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego. Pierwszo, drugo i trzecioklasiści malowali spiralę liczby Pi oraz nawlekali na sznurek koraliki z cyframi w kolejności zgodnej z występowaniem cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Czwartoklasiści malowali miasto Pi, uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych zmagali się z kodowaniem, zaś ósmoklasiści mieli za zadanie rozszyfrować hasło zawarte w Escape booku. Uczniowie chętnie mierzyli się z przygotowanymi zadaniami na stolikach matematycznych.
Dużym zainteresowaniem cieszył się Konkurs Mistrz Pamięci, który polegał na wymienieniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W matematyczno-radosnej atmosferze do zmagań przystąpiło czterech uczniów. Bezkonkurencyjna okazała się Natalia Sobczyk, która wyrecytowała 442 cyfry po przecinku. 122 cyfry przedstawiła Patrycja Matysik, Dominika Skowron 69 cyfr po przecinku, Kamila Gonet 56 cyfr po przecinku - gratulujemy super pamięci. W układaniu kostki Rubika „Kostkowe algorytmy” na czas wzięło udział dziewięciu uczniów. Wszyscy osiągnęli rewelacyjne wyniki. Najszybszy okazał się Michał Oprządek z czasem 40 sekund! Uczestnicy mogli również zmierzyć się w rozgrywkach szachowych. Pasjonaci tej królewskiej gry mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w turnieju . Zwycięzcą został Filip Nowak. Na koniec świętowania Pani Dyrektor Małgorzata Salacha wręczyła zwycięzcom medale, które sami wydrukowaliśmy w drukarce 3D zakupionej w ramach Laboratoriów Przyszłości, dyplomy oraz drobne upominki. Uczniowie, którzy brali udział w świętowaniu zostali nagrodzeni ołówkami przygotowanymi specjalnie na tę okazję.
Wszystkim zaangażowanym w obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13