Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku podjęli wyzwanie rzucone im przez bibliotekę i wzięli udział w Dniu Głośnego Czytania. O wydarzeniu informowała wystawa na korytarzu w formie książek z powiedzeniami o czytaniu. Pomysłów nie brakowało. W poszczególnych klasach odbywały się dramy, krótkie inscenizacje, pantomimy. Klasy ósme wzięły na warsztat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Inscenizowali w odpowiednio dobranych strojach fragmenty książki, która została wybrana lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania w 2021 r. W klasach siódmych chętni uczniowie odtwarzali sceny z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Inni głośno czytali fragmenty książek Nicka Vujicica „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” i Charliego Mackesy’ego „Chłopiec, kret, lis i koń”, które uczą miłości, szacunku, tolerancji i akceptacji. Młodsi dobrze się bawili, czytając wiersze Juliana Tuwima. Wiele emocji wzbudziła zwłaszcza pantomima „Rzepki”. Klasa 4b poznała na lekcji języka polskiego, prowadzonej przez panią Joannę Oprządek, historię książki oraz projektowała ekslibrisy książek. Ponadto uczniowie wykonali pod kierunkiem pani Jolanty Sroczyńskiej kapelusze pani Dulskiej i przygotowali wystawę prac plastycznych.
Można dojść do wniosku, że młodzież jednak lubi czytać, choć niekoniecznie w domowym zaciszu. Bo nie może być nudno, jak stwierdził Antoine de Saint-Exupéry „Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”