Pisać każdy może
Trochę lepiej lub trochę gorzej
Ale nie o to chodzi
Jak co komu wychodzi
(…)
Teraz będę już szczery
Wybrałem drogę kariery
Kariery w ortografii
Bo to nie każdy potrafi
Powiatowy Konkurs Ortograficzny, który miał miejsce 26 kwietnia w naszej szkole, rozpoczął się piosenką zaśpiewaną przez Seweryna Płaziaka, będącą parafrazą utworu niegdyś wykonanego przez Jerzego Stuhra. Po rozgrzewającej solówce Pani Dyrektor Małgorzata Salacha przywitała uczniów z 9 szkół podstawowych oraz dorosłych uczestników dzielnie wspierających młodzież w zmaganiach z ortografią. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, lekarz, pielęgniarka, strażacy, piłkarz, górnik, ksiądz i myśliwy, wprowadzając odpowiednimi strojami akcent malowniczości. Wszyscy próbowali swoich sił, pisząc tekst dyktanda pt. „Niedoszły omnibus”.
Czas oczekiwania na wyniki umilały niekończące się żarty. Wkrótce komisja ogłosiła werdykt. Mistrzem ortografii w kategorii „nieco starszych uczestników” został Pan Adam Kostrząb, Zastępca Burmistrza Brzostku. W nagrodę otrzymał milion złotych (na słodko). Dyplomy i nagrody wręczali uczniom Pani Dyrektor i Pan Burmistrz Wojciech Staniszewski, który ufundował 10 nagród dla najlepszych. Tym razem najmniej błędów popełnili:
I miejsce – Maja Dubas z SP w Pilźnie (otrzymała nagrodę o wartości 500 zł),
II miejsce – Wojciech Bąk z SP w Pilźnie (300 zł)
III miejsce – Marta Larysz z SP w Pilźnie (300 zł)
IV miejsce – Bartłomiej Kawa z SP w Pilźnie (150 zł)
V miejsce – Weronika Liana z SP w Kołaczycach (150 zł)
VI miejsce – Martyna Drąg z SP w Przeczycy (150 zł)
VII miejsce – Anna Salwik z SP w Kołaczycach (150 zł)
VIII miejsce – Magdalena Nawracaj z SP w Brzostku (150 zł)
IX miejsce – Martyna Wal z SP w Brzostku (150 zł)
X miejsce – Kinga Garstka z SP w Januszkowicach (150 zł).
Celem dyktanda było zachęcenie młodzieży do zgłębiania tajników polskiej ortografii i wdrażanie jej do dbałości o poprawność językową oraz uwrażliwianie na bogactwo naszego języka, co wydaje się szczególnie ważne w dobie coraz bardziej postępującego zubożenia mowy ojczystej.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i dobrego humoru :)
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
39-230 Brzostek
Szkolna 13