Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

AKADEMIA - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w listopadzie 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja stała się wielkim świętem państwowym. Ponadto na prośbę biskupów polskich, papież Benedykt XV, dzień 3 maja ustanowił świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. Tak połączono święto narodowe i kościelne dla podkreślenia doniosłości wielkiego wydarzenia jakim była Konstytucji uchwalona 3 maja 1791 roku.

      W Szkole Podstawowej w Brzostku odbyły się w udekorowanej sali dwie uroczyste akademie, osobno dla klas młodszych i starszych. Najpierw wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn Polski. Potem głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Salacha, która ukazała uczniom patriotyczny wymiar uczestnictwa w obchodach polskich świąt narodowych. Pamięć o historycznych dokonaniach naszych przodków to istotny element wychowawczy. Następnie rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy IVb przygotowanych przez nauczycieli: Renatę Rams, Agatę Zastawny, Wiesława Płaziaka i Wiesława Tyburowskiego. Czwartoklasiści jako: recytatorzy, wokaliści i narratorzy ukazali piękno naszej Ojczyzny opiewane przez poetów w tysiącach wierszy i pieśni. Przypomniano również historyczne okoliczności związane z pracą Sejmu Czteroletniego w latach 1788-1792. Wtedy to światli posłowie pod przywództwem marszałka Stanisława Małachowskiego obradowali nad naprawą Rzeczypospolitej Polskiej, osłabionej pierwszym rozbiorem i knowaniem sąsiednich mocarstw. Państwo to potrzebowało silnej armii i nowoczesnych praw. Najdonośniejszym efektem prac Sejmu Czteroletniego była właśnie Konstytucja z 3 maja 1791 roku. To pierwsza w Europie, a druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, która regulowała prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia polskiej Konstytucji były rewolucyjne, a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki! Uchwalenia dokonano w sposób pokojowy, bez walki zbrojnej. Dlatego powszechna radość zapanowała w całej Warszawie. Pamiętajmy, że Konstytucja: a) usprawniała działalność sejmu oraz rządu i likwidowała wolną elekcję; b) uwolniła sejm od przemocy magnatów i od zgubnego „liberum veto”; c) wprowadziła zmianę w położeniu miast i mieszczan - nadano im nowe prawa; d) chłopom zapewniła opiekę prawa i rządu krajowego; e) wzmocniła obronność Polski, czyli zwiększono ilość wojska. KONSTYTUCJA DAWAŁA WIELKĄ NADZIEJĘ POLAKOM!

    Niestety…, Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. W 1792 r. Rosja z pomocą targowickich zdrajców zaatakowała Polskę. Wojna zakończyła się klęską, co doprowadziło do kolejnych zaborów ziem naszej Ojczyzny dokonanych przez: Rosję, Prusy i Austrię. W 1795 roku  państwo polskie zniknęło z mapy Europy. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy aż 123 lata w licznych wojnach oraz powstaniach narodowych. Konstytucja 3 Maja stała się wówczas symbolem wielkiej mądrości rodaków i wewnętrznych sił narodu polskiego, zdolnego do ogromnego bohaterstwa w dążeniu do odzyskania niepodległości. Pięknie przebojowo alegorię tych narodowych zmagań ukazał „Taniec z flagami” w wykonaniu grupy uczennic, które same przygotowały układ choreograficzny. Montaż zakończyła znana pieśń patriotyczna „Jest takie miejsce”. Pani Dyrektor oraz zgromadzeni uczniowie i nauczyciele gromkimi brawami podziękowali młodym wykonawcom, którzy doskonale wywiązali się z powierzonego im zadania, wykazując się dużym kunsztem artystycznym!

Data dodania: 2024-05-05 12:09:19
Data edycji: 2024-05-06 12:10:05
Ilość wyświetleń: 276

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej