Rekrutacja do klas pierwszych: 27.01.2025r. do 06.02.2025r.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

AKADEMIA - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w listopadzie 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja stała się wielkim świętem państwowym. Ponadto na prośbę biskupów polskich, papież Benedykt XV, dzień 3 maja ustanowił świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. Tak połączono święto narodowe i kościelne dla podkreślenia doniosłości wielkiego wydarzenia jakim była Konstytucji uchwalona 3 maja 1791 roku.

      W Szkole Podstawowej w Brzostku odbyły się w udekorowanej sali dwie uroczyste akademie, osobno dla klas młodszych i starszych. Najpierw wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn Polski. Potem głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Salacha, która ukazała uczniom patriotyczny wymiar uczestnictwa w obchodach polskich świąt narodowych. Pamięć o historycznych dokonaniach naszych przodków to istotny element wychowawczy. Następnie rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy IVb przygotowanych przez nauczycieli: Renatę Rams, Agatę Zastawny, Wiesława Płaziaka i Wiesława Tyburowskiego. Czwartoklasiści jako: recytatorzy, wokaliści i narratorzy ukazali piękno naszej Ojczyzny opiewane przez poetów w tysiącach wierszy i pieśni. Przypomniano również historyczne okoliczności związane z pracą Sejmu Czteroletniego w latach 1788-1792. Wtedy to światli posłowie pod przywództwem marszałka Stanisława Małachowskiego obradowali nad naprawą Rzeczypospolitej Polskiej, osłabionej pierwszym rozbiorem i knowaniem sąsiednich mocarstw. Państwo to potrzebowało silnej armii i nowoczesnych praw. Najdonośniejszym efektem prac Sejmu Czteroletniego była właśnie Konstytucja z 3 maja 1791 roku. To pierwsza w Europie, a druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, która regulowała prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia polskiej Konstytucji były rewolucyjne, a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki! Uchwalenia dokonano w sposób pokojowy, bez walki zbrojnej. Dlatego powszechna radość zapanowała w całej Warszawie. Pamiętajmy, że Konstytucja: a) usprawniała działalność sejmu oraz rządu i likwidowała wolną elekcję; b) uwolniła sejm od przemocy magnatów i od zgubnego „liberum veto”; c) wprowadziła zmianę w położeniu miast i mieszczan - nadano im nowe prawa; d) chłopom zapewniła opiekę prawa i rządu krajowego; e) wzmocniła obronność Polski, czyli zwiększono ilość wojska. KONSTYTUCJA DAWAŁA WIELKĄ NADZIEJĘ POLAKOM!

    Niestety…, Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. W 1792 r. Rosja z pomocą targowickich zdrajców zaatakowała Polskę. Wojna zakończyła się klęską, co doprowadziło do kolejnych zaborów ziem naszej Ojczyzny dokonanych przez: Rosję, Prusy i Austrię. W 1795 roku  państwo polskie zniknęło z mapy Europy. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy aż 123 lata w licznych wojnach oraz powstaniach narodowych. Konstytucja 3 Maja stała się wówczas symbolem wielkiej mądrości rodaków i wewnętrznych sił narodu polskiego, zdolnego do ogromnego bohaterstwa w dążeniu do odzyskania niepodległości. Pięknie przebojowo alegorię tych narodowych zmagań ukazał „Taniec z flagami” w wykonaniu grupy uczennic, które same przygotowały układ choreograficzny. Montaż zakończyła znana pieśń patriotyczna „Jest takie miejsce”. Pani Dyrektor oraz zgromadzeni uczniowie i nauczyciele gromkimi brawami podziękowali młodym wykonawcom, którzy doskonale wywiązali się z powierzonego im zadania, wykazując się dużym kunsztem artystycznym!

Data dodania: 2024-05-05 12:09:19
Data edycji: 2024-05-06 12:10:05
Ilość wyświetleń: 428

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej