Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

DZIAŁALNOŚĆ KLUBU MŁODEGO OBYWATELA

DZIAŁALNOŚĆ KLUBU MŁODEGO OBYWATELA

    W Szkole Podstawowej w Brzostku istnieje Klub Młodego Obywatela, który w ramach swojej działalności opiekuje się grobami poległych i pomordowanych Patriotów znajdującymi się na Cmentarzu Parafialnym w Brzostku.

    7 października 2021 roku w godzinach popołudniowych, chętni uczniowie klas siódmych pod opieką nauczycieli-opiekunów Klubu Młodego Obywatela aktywnie zaangażowali się w przedsięwzięcie opieki nad zabytkowymi mogiłami. Prace na cmentarzu parafialnym polegały na porządkowaniu historycznych grobów poprzez zgrabienie liści, usunięcie mchu z płyt, postumentów oraz kamiennych nastaw z inskrypcjami.

    W naszej szkole jednocześnie podtrzymywana jest od lat tradycja opieki nad grobami wojskowymi z czasów I wojny światowej. Uczniowie przynoszą znicze, wykonują wiązanki. W dniach bezpośrednio poprzedzających Święto Zmarłych poszczególne klasy wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarz, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty, przypomnieć sobie historię i ludzi, którzy ją tworzyli, pomodlić się w zadumie.

    Dzięki takim działaniom, uwrażliwiamy młodych ludzi na pamięć o przodkach. Takie akcje uczą nie tylko wrażliwości, ale pielęgnowania tradycji, opieki i współczucia. Dzięki porządkowaniu grobów uczniowie uczą się, że nie tylko pamięć o ich krewnych ma być żywa. Pamiętać należy też o tych ludziach, którzy odeszli, a są nam zupełnie nieznani.

    Prace porządkowe na cmentarzu są dla uczestników Klubu Młodego Obywatela lekcją wrażliwości społecznej, patriotyzmu i historii, bo szacunek dla zmarłych oraz poszanowanie nekropolii to podstawowy kanon chrześcijańskiej tradycji. 

 

Opiekunowie Klubu Młodego Obywatela

Data dodania: 2021-10-18 13:00:59
Data edycji: 2021-10-18 13:06:10
Ilość wyświetleń: 428

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej