Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

ADAM KOSTRZĄB DYKTUJE

    Wiceburmistrz Adam Kostrząb w ubiegłym roku został mistrzem ortografii w kategorii dorosłych w powiatowym dyktandzie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Brzostku. „W nagrodę” został wyznaczony do dyktowania tekstu, dając tym samym innym szansę na zwycięstwo.

    Tym razem do konkursu pod patronatem „Obserwatora Lokalnego”, „Wiadomości Brzosteckich” i TV Brzostek zgłosiło się 9 szkół z powiatu dębickiego (Przeczyca, Pilzno, Kamienica Górna, Grudna Górna, Januszkowice, Smarżowa, Nawsie Brzosteckie, Jodłowa nr 2 oraz Brzostek) i 2 z gminy Kołaczyce (Kołaczyce i Bieździedza). Swojego aktywnego wsparcia w zmaganiach z ortografią udzielili jak zwykle przedstawiciele różnych instytucji: Wizytator KO Bogusława Zimierowicz, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy Anna Wilczyńska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzostku Marcin Sas, Dyrektor SP w Brzostku Małgorzata Salacha, Kierownik SGPZOZ Anna Klich, Przewodniczący Rady Rodziców Jacek Miałkowski, Redaktor TV Brzostek Natalia Świętoń oraz Burmistrz Wojciech Staniszewski, który po raz kolejny wykazał się hojnością w sponsorowaniu nagród dla 10 najlepszych uczestników dyktanda (uczniów).

    7 marca 2024 r. wszystko się rozstrzygnęło. Do pisania energetycznie zmotywował torreador (Adrian Kolbusz) walczący z bykiem ortograficznym (Damian Przebięda) w rytm sparafrazowanej piosenki Elektrycznych Gitar „Co ty tutaj robisz”, śpiewanej przez Seweryna Płaziaka z chórkiem. Dyktandowicze w pocie czoła odwiedzili Dzierzążnię, Chąśno i Chełmżę, aby później odkurzyć „Portret żony” Mehoffera i rzucić się na szezlong z niedoczytaną bajką Brzechwy, o czym była mowa w tegorocznym dyktandzie pt. „Zanurzyć się w lekturze”. Czas oczekiwania na wyniki umilił występ Aleksandry Ćwik i Malwiny Czerwińskiej oraz słodki poczęstunek. W tym czasie komisja pod przewodnictwem Krystyny Zdziarskiej mozolnie poprawiała prace uczniów, a Urszula Kobak i Aleksandra Kobak-Hunia – „dzieła” nieco starszych uczestników konkursu.

    Po trudach sprawdzania prac i liczenia punktów ogłoszono wyniki. W kategorii dorosłych zwyciężyła Wizytator Bogusława Zimierowicz. W nagrodę otrzymała puchar winogron i… czerwony dywan, na którym od razu odbyła się sesja fotograficzna. Pozostali dorośli zostali obdarowani dmuchanymi kołami „na ratunek przed zatonięciem w odmętach ortografii”.

Wśród uczniów najlepsi okazali się:

  1. Wojciech Bąk (SP w Pilźnie)
  2. Zofia Domin (SP w Pilźnie)
  3. Bartłomiej Kawa (SP w Pilźnie)
  4. Dominika Skowron (SP w Brzostku)
  5. Bartosz Charchut (SP w Brzostku)
  6. Jakub Mocek (SP w Bieździedzy)
  7. Patrycja Iwanicka (SP w Kołaczycach)
  8. Michał Mocek (SP w Bieździedzy)
  9. Katarzyna Gąsior (SP w Grudnej Górnej)
  10. Anna Staniszewska (SP w Kamienicy Górnej).

Cała dziesiątka otrzymała wyposażenie turystyczne (plecaki, termosy), aby po trudach nauki ortografii przewietrzyć umysł podczas wyprawy w ciekawe miejsca.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczególnie dorosłym, którzy poświęcili swój czas, aby własnym przykładem zachęcić młodzież do zgłębiania tajników polskiej, jakże trudnej ortografii.

U. Kobak

Data dodania: 2024-03-19 12:21:09
Data edycji: 2024-03-19 12:24:46
Ilość wyświetleń: 126

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej