Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki - pasowanie na ucznia

       Pasowanie na ucznia, zwane oficjalnie ślubowaniem klas pierwszych, to uroczyste i symboliczne wejście w życie szkolne. W tym dniu dziecko staje się pełnoprawnym uczniem i zostaje uroczyście przyjęte do społeczności szkoły. Pasowanie na ucznia to jedna z najbardziej oczekiwanych uroczystości dla każdego pierwszaka i jego rodziców. W Szkole Podstawowej w Brzostku tym wyjątkowym dniem był 20 października 2023 roku.

       Ubrane galowo dzieci uroczystym polonezem powitały zgromadzonych na sali gimnastycznej gości: dyrekcję szkoły, rodziców, dziadków, rodzeństwo oraz nauczycieli. Podczas niecodziennego wydarzenia pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Poprzez wiersze i piosenki udowodnili, że wiedzą, jak dbać o porządek w klasie, jak zachowywać się na lekcji, kogo można nazwać asem, kiedy należy używać „magicznych” słów. Wykazali się doskonałą wiedzą o Polsce i o bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Swoim występem dowiedli, że są godni nosić miano ucznia.

       Po prezentacji artystycznej nastąpił najważniejszy moment uroczystości, na którą wszyscy czekali, czyli ślubowanie. Odświętnie ubrane pierwszaki w pięknych biretach na głowach i w podniosłej atmosferze odśpiewały hymn państwowy. Zanim jednak dzieci wypowiedziały uroczyste słowa ślubowania  przy poczcie sztandarowym, Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzata  Salacha  podkreśliła, że jest to historyczny moment dla tegorocznych pierwszoklasistów. W tym roku nasza szkoła obchodzi jubileusz 50-lecia nadania jej imienia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji Rada Rodziców ufundowała nowy sztandar, na który po raz pierwszy uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku mieli złożyć przysięgę. Uczniowie głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować rodziców, nauczycieli i kolegów, uczyć się oraz kochać ojczyznę.  Po ślubowaniu Pani Dyrektor wielkim ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowawczynie wręczyły dzieciom okolicznościowe dyplomy. Rodzice umilili pełnoprawnym już  uczniom  atmosferę tego wydarzenia, obdarowując je słodkimi upominkami. Pierwszoklasiści usłyszeli też kilka ciepłych słów od kolegów z klasy VI, którzy zapewnili ich, że podadzą im pomocną dłoń, gdy będą w potrzebie, a także zapewnili, że w naszej szkole wszyscy mogą się czuć dobrze i bezpiecznie. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia klasowe.

       Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy, aby pozostał on w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila, a także wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Wyrażamy też nadzieję, że – jak zapewniali w jednej ze śpiewanych podczas pasowania piosenek – „Będą uczyć się starannie, zachowywać nienagannie” i niejednokrotnie dadzą naszej szkole powód do dumy.  

Wychowawczynie klas pierwszych

Foto: Paweł Batycki

Data dodania: 2023-10-27 10:59:25
Data edycji: 2023-11-01 19:23:27
Ilość wyświetleń: 434