Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Warsztaty na temat wolności w Kołaczycach

O tej, która wiedzie lud na barykady

    Wolność. Idea znana powszechnie, ciesząca się dużym znaczeniem społecznym. Polska obecnie jest państwem wolnym, demokratycznym, a Polacy, mimo wielu problemów w naszym państwie, mogą cieszyć się większością swobód z tego wynikającą. Jednak Jan Paweł II, sam mieszkający przecież przez część życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, która nie nadawała obywatelom liberalnych praw powiedział kiedyś: "Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. Te właśnie słowa stały się mottem Warsztatów o Wolności w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, w których wzięło udział pięcioro uczniów klasy 8a: Natalia Grygiel, Radosław Miałkowski, Magdalena Nawracaj, Damian Raś i Kinga Zdziarska wraz z wychowawcą, panem Wiesławem Tyburowskim. Spotkanie odbyło się właśnie, ponieważ o wolności trzeba edukować i szerzyć wiedzę na jej temat.

    Reprezentacja naszej szkoły dotarła na miejsce około godziny 10:00. Gdy już wszyscy uczestnicy byli w budynku liceum, rozpoczęło się wspólne rozwiązywanie krzyżówki. W tym czasie nauczyliśmy się o tym, co odbiera nam wolność, ponieważ to w tym temacie były rozwiązania w krzyżówce. Wśród prawidłowych odpowiedzi znalazło się wiele nietypowych, mniej znanych "zaborców wolności” takich jak wstyd czy zazdrość. Przy okazji dyskutowaliśmy na tematy dotyczące szeroko pojętej idei liberalnej.

    Następną edukacyjną rozrywką, uczącą kultury politycznej, było zadanie polegające na wypowiedzeniu się w sposób nieobrażający nikogo na temat czegoś kontrowersyjnego. Reprezentanci Brzostku w tym przypadku wybrali temat medialnej propagandy, która dotyczy wszystkich opcji politycznych i wszystkich państw. Różne grupy ciekawie zaprezentowały swoje hasła, dotyczące innych ważnych problemów społecznych (jak na przykład inflacja i prawa uczniów) i wytłumaczyły ich znaczenie.

    Zaraz po tym nadeszła kolejna praca. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej odnoszącej się do tematu związanego z wolnością, który wylosowali. Przykładowymi kategoriami były między innymi wolność słowa, wolność religijna czy wolność poglądów, którą wylosowała nasza szkoła. Ostatecznie udaliśmy się nakręcić spot promujący ideę wolności.

    Reasumując, warto przytoczyć widoczny na spocie cytat autorstwa Alexisa de Tocqueville’a, francuskiego myśliciela politycznego: "Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Z zajęć uczniowie naszej szkoły na pewno wynieśli wiele wiedzy, która przydatna będzie w kolejnych latach aktywności obywatelskiej. Dziękujemy serdecznie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Brzostku oraz dyrekcji LO w Kołaczycach za możliwość udziału w tym wydarzeniu.

Radosław Miałkowski

Spot

Data dodania: 2023-01-13 12:01:24
Data edycji: 2023-02-08 14:03:34
Ilość wyświetleń: 120

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej