Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Sympozjum historyczne w naszej szkole

    „Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno.“  Te słowa OliveraWendella Holmesa stały się mottem sympozjum historycznego „Zanim wyfrunę…”, które odbyło się 27 lutego 2023 r.

    Pomysłodawcą konferencji adresowanej do starszej młodzieży szkół podstawowych i średnich oraz nauczycieli historii była Pani Dyrektor Małgorzata Salacha.

    Celem spotkania stało się przekonanie słuchaczy, że nasze życie i nasza historia zaczynają się od rodzinnej miejscowości i regionu, który możemy opuścić, ale tu na zawsze pozostaną nasze korzenie, bo tu budujemy własną tożsamość narodową, umiłowanie Ojczyzny. Od zarania dziejów małe społeczności lokalne kształtowały rzeczywistość Polski, dlatego należy znać i szanować dzieje rodzinnego „gniazda”, z którego „wyfruwa się”
w dorosłe życie.

    Na początku zebrani mogli wysłuchać wykładu Ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca z Uniwersytetu Rzeszowskiego: ,,A czy znasz ty, bracie młody, twoje ziemie, twoje wody…?” Następnie głos zabrał Ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przybliżając słuchaczom działalność Placówki Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Brzostek – Bekas.Ostatni wykład pt. „ZWZ - AK - Obwód Jasło” wygłosił dr Piotr Szopa z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Rzeszowie).

    W przerwach między wystąpieniami można było wysłuchać piosenek tematycznie związanych z sympozjum – „Taki kraj” i „Modlitwa” w wykonaniu uczennic klasy 6a.

    Na zakończenie zabrał głos Burmistrz Brzostku Wojciech Staniszewski, który m.in. wspomniał swojego dziadka i jego brata, żołnierzy Armii Krajowej, aktywnie walczących w czasie wojny z okupantem.

    Licznie zgromadzeni goście z zainteresowaniem oglądali przygotowaną wystawę eksponatów związanych z wojną oraz z dawnym życiem codziennym.

Data dodania: 2023-03-02 10:00:06
Data edycji: 2023-03-02 10:01:03
Ilość wyświetleń: 300

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej