Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

    Dnia 9 listopada do naszej szkoły przybył pan podróżnik Krystian Pyrzak, który należy do grupy „Trzask”. Prezentacja multimedialna dotyczyła Namibii, państwa w południowo-zachodniej Afryce, leżącego nad Oceanem Atlantyckim. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

    Spotkanie dla najmłodszych dzieci naszej szkoły, trwające 45 minut zawierało sporo ciekawostek dotyczących Namibii oraz zamieszkujących tam ludzi i zwierząt. Pokaz urozmaicony został dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy, między innymi: maczeta, kauczuk, hamak, naszyjnik oraz peruka z plemienia Himba. W prezentacji dla klas IV-VIII trwającej 90 minut, pan Krystian odniósł się do treści geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturalnych oraz historycznych charakterystycznych dla tego kraju.

    Dowiedzieliśmy się o mieście Manaus – kiedyś najbogatszym mieście półkuli południowej i jego upadku, obejrzeliśmy także wioskę plemienia Himba, jej mieszkańców Buszmenów czy strój himbijski wraz z charakterystycznymi włosami.

    Na dzieciach duże wrażenie wywarło safari w Parku Narodowym Etoszy. Jest jednym z największych na świecie, zamieszkiwane przez lwy, słonie, żyrafy, antylopy i czarne nosorożce. Jedną z atrakcji parku jest Etosha Pan, okresowe słone jezioro, które przez większą część roku jest solniskiem pozbawionym wody. Pan Krystian opowiedział nam także o Amazonce – największej rzece świata, wyjaśnił, gdzie są jej źródła i kto je odkrył. Podczas prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy Fordlandię – osadę przemysłową w puszczy amazońskiej i podziwialiśmy olbrzymie plantacje roślin kauczukodajnych, uprawianych na dużą skalę w celu pozyskiwania soku mlecznego (lateksu), który jest przerabiany na kauczuk naturalny. Zaciekawił nas także rezerwat fok utworzony na Wybrzeżu Szkieletowym w Cape Cross. Dobra rada jest taka, iż foki najlepiej jest obserwować z daleka ze względu na swój zapach…

Dzieci naszej szkoły bardzo miło i ciekawie wspominają „lekcję” przyrodniczo-historyczną.

R. Przebięda

Data dodania: 2021-11-19 12:06:58
Data edycji: 2021-11-19 12:11:01
Ilość wyświetleń: 552

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej