Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Realizacja programu „Nie pal przy mnie proszę'' i „Znajdź właściwe rozwiązanie”

    W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła  przystąpiła do  programów profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz  „Nie pal przy mnie, proszę!”.

    Głównym celem projektów  to: zapobieganie palenia tytoniu wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości  dymu tytoniowego.

    Uczniowie w ramach programu uczestniczyli w pogadankach przeprowadzonych w klasach przez wychowawców oraz przez panią pielęgniarkę szkolną, podczas których  mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat szkodliwości nikotyny zawartej w papierosach, poznali skutki jakie pociąga za sobą palenie papierosów (problemy zdrowotne, zwłaszcza choroby płuc i układu krążenia, dowiedzieli się, że palenie bierne (wdychanie dymu tytoniowego) jest również szkodliwe jak palenie papierosa osobiście. Podczas zajęć uczniowie poznali budowę układu oddechowego, układu krążenia oraz poszczególne narządy, które najbardziej narażone są na dym tytoniowy i substancje smoliste w nim zawarte. Dowiedzieli się w jaki sposób można zwiększyć wydolność układu oddechowego. Odbyła się również ciekawa wystawa prac  plastycznych, plakatów antytytoniowych oraz konkurs plastyczny. Uczniowie klas młodszych poznali główną bohaterkę programu wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się na pamięć wiersza pt. „Wierszyk o Wiki”, układali obrazki z elementów oraz rozwiązywali krzyżówkę pt. „Zdrowie”. Ponadto uczniowie oglądali krótkie filmy mówiące o skutkach biernego palenia i szkodliwości palenia papierosów.

    Powyższe działania przyczyniły się do zwiększenia  świadomości uczniów  na temat palenia czynnego i biernego oraz rozwinęły umiejętność dbania o własne zdrowie.

Koordynatorzy

Data dodania: 2023-06-07 12:37:14
Data edycji: 2023-06-15 09:15:59
Ilość wyświetleń: 149

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej