Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Lekcje na strzelnicy w kołaczyckim LO

    Uczniowie wszystkich klas ósmych w dniach od 31.03.2023 r. do 05.04.2023 r., uczestniczyli razem z wychowawcami, w treningu strzeleckim na wirtualnej strzelnicy w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach. Zajęcia te odbywały się w Systemie Szkolno-Treningowym „Pojedynek” w ramach rozszerzonego programu Edukacji dla Bezpieczeństwa.

    W ramach treningu zapoznawali się z budową oraz zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią typu: pistolet Glock 19 i karabinek automatyczny M4. Na tej super nowoczesnej strzelnicy wirtualnej, z czterema stanowiskami, zajęcia bardzo profesjonalnie prowadził nauczyciel – instruktor Pan Artur Gałuszka z pomocą starszych uczniów i uczennic Klasy Mundurowej LO. Najpierw nasi uczniowie zapoznali się ogólnie z zasadami działania broni i strzelnicy. Potem praktycznie uczyli się: postawy strzeleckiej, podpięcia magazynku, przeładowania i celowania. Aż wreszcie po kalibracji, czyli „przestrzeleniu broni” przez instruktora, odbywało się oczekiwane z utęsknieniem strzelanie wirtualne z pistoletu Glock 19 do tarczy oddalonej o 25 m. Były to 4 serie po 5 strzałów i tak przez trzy kolejki. W sumie każdy oddał po 60 strzałów i było coraz celniej. Najlepsi osiągali po 40 punktów w serii na 50 punktów możliwych do zdobycia. Potem przyszła kolej na cięższą broń, czyli karabinek M4 z nastawną kolbą do strzelania z ramienia ogniem pojedynczym. Obsługa tego automatu była nieco bardziej skomplikowana, ale nasi uczniowie bardzo szybko to opanowali. Potem też przyszedł upragniony czas na praktyczne strzelanie! Były to dwie serie po 5 strzałów. Tu wyniki były lepsze – wszyscy osiągali trafienia, a najlepsi uzyskali 45 punktów. Na koniec istniała możliwość sprawdzenie się w strzelaniu do tarczy oddalonej o 50 m, nawet 100 m. W tym ćwiczeniu na 100 m sukcesem było trafienie w tarczę i wszyscy uczniowie chcieli dokonać tej trudnej sztuki.

    Zajęcia te cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród naszych ósmoklasistów. Wychowawcy z niedowierzaniem obserwowali tych pasywnych zazwyczaj uczniów, którzy na strzelnicy wykazywali się wielką aktywnością i skutecznością działania. Oby te nabyte umiejętności nigdy nie musiały być wykorzystane w jakimkolwiek konflikcie zbrojnym….

    Dziękujemy bardzo Dyrekcji LO w Kołaczycach oraz osobom nadzorującym trening za możliwość wzięcia udziału w praktycznej formie szkolenia strzeleckiego.

Data dodania: 2023-04-14 11:58:40
Data edycji: 2023-04-14 12:19:40
Ilość wyświetleń: 315

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej