Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – REALIZACJA ZADAŃ PROJEKTOWYCH

    Laboratoria Przyszłości to rządowy program, który od września 2022 roku z powodzeniem realizuje nasza szkoła. Zakupiony sprzęt, w tym m. in. : drukarka 3D, mikroskopy, gogle VR, tablety, roboty photon, klocki LEGO, aparat fotograficzny uatrakcyjniają i ubogacają działania edukacyjne. Uczniowie podczas lekcji i zajęć dodatkowych prowadzą ciekawe eksperymenty, uczą się pracy w grupie, rozwijają własne zainteresowania, a także zdobywają nowe kompetencje i umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne przy wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

    Uczniowie naszej szkoły we wrześniu, październiku i listopadzie 2023 roku wykorzystali zakupiony w ramach programu sprzęt podczas lekcji obowiązkowych i zajęć dodatkowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dzieci i młodzież bardziej angażowała się w proces edukacyjny. Na lekcjach przyrodniczych uczniowie wykorzystywali aparat fotograficzny do robienia zdjęć tematycznych oraz nagrywania filmików. Ponadto na biologii wykorzystywano mikroskopy do obserwacji komórek i tkanek. Na geografii uczniowie wybrali się na wirtualną wycieczkę do Azji. Zobaczyli tamtejsze, najważniejsze zabytki w tym m.in. Mur Chiński – najdłuższą budowlę stworzoną przez człowieka oraz Dubaj – miasto marzeń i luksusu. Odkrywali tajemnice wszechświata przemierzając kosmos. Wędrowali po Marsie, stawiali pierwsze kroki na Księżycu. Wiedza ta zapewne pomogła uczniom przy wykonywaniu makiet Układu Słonecznego. Na lekcjach informatyki uczniowie klas czwartych poznawali roboty photon. Uczyli się korzystać z czujników odległości, pisać programy pozwalające na omijanie przeszkód robotowi. Wykorzystali swoje pierwsze projekty do druku 3D. Podczas nauki języków obcych wykorzystywano tablety do poznawania słownictwa. Na lekcjach języka polskiego uczniowie deklamowali wiersze i nagrywali swoje występy, oceniali je i korygowali błędy. Rejestrowali również wywiady z bohaterami lektur. Zakupiony aparat fotograficzny służył również na lekcjach chemii do nagrywania doświadczeń oraz ich analizowania.  Na matematyce  wykorzystywano tablety i roboty photon np. podczas nauki nazw i kształtów figur geometrycznych. Dzięki klockom LEGO na zajęciach z robotyki rozwijano wyobraźnię przestrzenną, ćwiczono zdolności manualne, wspomagano logiczne myślenie.

    To tylko niektóre z przykładów wykorzystania sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Nowoczesne wyposażenie nie tylko wpływa na atrakcyjność zajęć, ale przede wszystkim otwiera możliwości do realizacji zupełnie nowych projektów i zadań. Zakupiony sprzęt pozwala aktywnie uczestniczyć w lekcjach, a także doświadczać dzieciom i  młodzieży własnej sprawczości.

 

 

Data dodania: 2023-12-06 12:52:46
Data edycji: 2023-12-13 10:31:54
Ilość wyświetleń: 171

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej