Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Higiena cyfrowa uczniów w czasie ferii

WARTO PRZECZTAĆ 

  Zbliżają się ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjadą na zimowiska czy do swoich najbliższych. Nie każdy będzie mógł spędzić ten czas poza domem, na uprawianiu sportów zimowych, spędzić czas z rodzicami czy przyjaciółmi. Wielu z nich pracuje i nie ma możliwości zapewnienia dziecku zbyt wielu atrakcji i zagospodarować aktywnie i kreatywnie tego czasu.

    To zatem czas, w którym szczególnie bliska powinna być nam- nauczycielom, pedagogom i rodzicom tematyka związana z bezpieczeństwem w sieci i higieną cyfrową. Warto porozmawiać z uczniami na temat tego jak ważna jest higiena cyfrowa i balans między życiem off-line, a tym online. Drodzy Rodzice i opiekunowie, warto, aby mimo wszystko przygotować dla dzieci jakieś of-linowe atrakcje, zadania, zabawy i mimo wszystko poświęcić swój wolny czas.

    Brak zajęcia, brak planu, pomysłu na aktywności będzie pretekstem dla dzieci, by ten wolny od nauki czas spędzić przed komputerem. Wielu rodziców z obawy przed tym, na wszelki wypadek wyłączy Internet, schowa sprzęt komputerowy, wprowadzi zakaz korzystania z niego, a to najgorsze co mogłoby się wydarzyć. Zawsze podstawą jest edukacja, relacja i bycie z dzieckiem. Ich świadomość i wiedza na temat tego jak ważne jest, abyśmy mieli alternatywę poza światem cyfrowym jest kluczowa. Nie zakazy, nie kontrola i kary, ale bycie razem i współuczestniczenie w życiu dziecka jest niezwykle ważne.

    Bardzo często przyczyną przebywania tak dużo i długo w sieci jest szukanie uwagi i akceptacji innych, szukanie towarzystwa i wsparcia. Szukanie bliskości, szybkiej nagrody i poczucia sprawstwa, które dają im chociażby gry.

    Niestety nie tylko uczniowie, ale także my- dorośli, mamy problem z przestrzeganiem higieny cyfrowej. Wielu z nas w ogóle nie wie czym ona jest. Mylimy ją z bezpieczeństwem w sieci, które jest oczywiście jej elementem. Brak higieny to nie jest problem dzieci i młodzieży, to także nasz problem. Nowe technologie są niezwykle cenne, pomocne w nauce, w rozwoju zawodowym, funkcjonowaniu społecznym itd., ale na wszystko w życiu powinna być przestrzeń. Wszystkim nam potrzebny jest sen, odpoczynek, aktywność fizyczna, dobry sen, właściwe odżywanie, spotkania z przyjaciółmi, bycie ze sobą offline.

    Większość z nas:

- za dużo czasu spędza przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona,

- za dużo czasu poświęcamy na skrolowanie treści w mediach społecznościowych,

- zatraciliśmy równowagę między czasem offline i online,

- nie potrafimy odłożyć sprzętów multimedialnych w czasie przygotowania posiłków, w czasie rozmów ze znajomymi, w czasie pobytu w restauracji, kinie, w czasie zabawy z dziećmi, tuż przed snem, od razu po przebudzeniu, a to wszystko wpływa na przemęczenie i brak higieny cyfrowej,

- okłamuje albo tłumaczy siebie, że przecież nie zawsze jesteśmy on-line, ale czy na pewno?

    Gdybyśmy tak uczciwie przeanalizowali dzień pod kątem kiedy jesteśmy on-line, a kiedy off line okazałoby się, że różnica między tym co nam się wydaje, a tym co jest rzeczywistością jest zadziwiająca.

Higiena cyfrowa to postawa, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu nowych technologii na Twoje życie. Zachowując higienę cyfrową, nie musisz rezygnować z Internetu, po prostu świadomie z niego korzystaj dbając też o właściwe nawyki.

    Pamiętajmy!!!

 • Dzieci uczą się przez naśladowanie.
 • Rodzice bardzo często bagatelizują problem.
 • Brak higieny wpływa na zdrowie psychiczne, fizyczne, społeczne i duchowe.

    Skutki braku higieny cyfrowej u dzieci i na co wpływa?

- apatia

- niska samoocena

- unikanie kontaktów offline

- niezadowolenie z życia

- negatywne myślenie i stany depresyjne

- problemy ze snem

- problemy w szkole

- myśli samobójcze

- utrata więzi z rodzin

- przestępstwa

- trudności w szkole i w pracy

- izolacja od rodziny

    Technologie nie są ani dobre ani złe, to kolejne narzędzie, które możemy albo dobrze, albo źle używać. Problemem nie są nowe technologie, tylko to w jaki sposób je wykorzystujemy.

    Pod tym względem świat cyfrowy nie różni się niczym od świata fizycznego. W przestrzeni miejskiej może na dzieci czyhać wiele niebezpieczeństw, dlatego drodzy rodzice, nauczyciele uczycie je, jak się w niej odnajdywać: jak przechodzić przez ulicę, na co uważać, jakich miejsc unikać i z kim nie rozmawiać. To samo powinno dotyczyć przebywania w sieci. Czy wręczając swoim dzieciom pierwszy smartfon, pierwszy tablet lub pierwszy komputer z dostępem do Internetu, wyjaśniliście im, jak te urządzenia działają, i pokazaliście, jak z nich korzystać? Czy zanim założyliście swojemu dziecku profil w danym medium społecznościowym, przeczytaliście wspólnie jego regulamin i wytłumaczyliście mu, w jaki sposób ów serwis działa? 

Co należy zrobić, aby spopularyzować wśród uczniów bezpieczeństwo w sieci i przestrzeganie higieny cyfrowej?

 • Na pewno należy wspólnie z dziećmi przygotować kanon właściwych zachowań w sieci.
 • Opracować katalog bezpiecznych, wartościowych aplikacji i programów edukacyjnych.
 • Rozmawiać z uczniami na temat tego jak powinniśmy korzystać z sieci i w jaki sposób poruszać się w tej ogromnej, wirtualnej przestrzeni.
 • Warto dać głos samym uczniom, którzy np. w formie klasowych, czy szkolnych debat sami wymieniliby się spostrzeżeniami i doświadczeniami wynikającymi z użytkowania wspólnej cyfrowej przestrzeni.
 • Na pewno wartościowe okaże się spotkanie z ekspertami z tej dzieciny, między innymi np. z edukatorami, trenerami, terapeutami czy np. policjantami. 
 • Nie może w tych działaniach zabraknąć również rodziców, którzy nie tylko powinni być świadomi swojej roli w kształtowaniu właściwych, bezpiecznych zachowań dzieci, ale sami również powinni taką wiedzę posiąść. 
 • Stworzyć domowe i klasowe zasady używania sprzętu.
 • Zaplanować czas na wspólne rozmowy, zabawy, spacery.
 • Ustalić, że w czasie posiłków nie korzystamy z nowych technologii.
 • Na godzinę przed snem odkładać telefony do pudełka czy w ustalone miejsce. 
 • Tuż po przebudzeniu nie sięgać po telefon.
 • Wyłączyć powiadomienia z sieci.
 • Organizować wspólne spacery, wycieczki rowerowe.
 • Dbać o zdrowe odżywanie i aktywność fizyczną.
 • Towarzyszyć dzieciom w sieci, bądźmy dla nich przewodnikami, interesujemy się tym co w sieci robią.
 • Zadbać o właściwe relacje.
 • Wspierać dzieci, jeśli zdarzy się coś złego w sieci, tak aby wiedziały, że zawsze mogą na nas liczyć i zwrócić się do nas z każdym problemem.
 • Pokazywać ciekawe miejsca w sieci, z których mogą korzystać w procesie uczenia się, rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

 

W sieci jest coraz więcej naprawdę wartościowych materiałów, które z pewnością ułatwią nam wszystkim nie tylko przygotowanie tego istotnego wydarzenia, ale przede wszystkim wzbogacą naszą wiedzę, w którą  jako nowocześni nauczyciele i rodzie  powinniśmy być wyposażeni.

AUTORKI BLOGA

Zyta Czechowska tel. 668-348-494

Jolanta Majkowska tel. 696-351-037

Data dodania: 2023-01-13 12:04:55
Data edycji: 2023-01-13 12:04:47
Ilość wyświetleń: 108

Strefa nauczyciela

dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz

Nasi Partnerzy

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”

JAN PAWEŁ II
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej