POZNAJ BLIŻEJ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BRZOSTKU

Foto

 


 

ZAPISY DZIECI DO KLAS PIERWSZYCH NA ROK SZKOLNY 2018/2019

 

Ogłoszenie

Karta zgłoszenia dziecka


 

REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2018/2019

 

Ogłoszenie


 

ŻEGNAMY ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Foto


 

SZKOLNE PRZEDSTAWIENIE "IDŹ ZA WARTOŚCIAMI..."

 

Foto


 

MAMA W LITERATURZE I SZTUCE

 

Foto


 

I MIEJSCE W TURNIEJU SIATKÓWKI O PUCHAR KIEROWNIKA OSiR-U W BRZOSTKU

 

Foto


 

NAJLEPSI WŚRÓD NAJMŁODSZYCH!

 

W czerwcu odbyły się konkursy z języka angielskiego dla klas I, II i III. Ich celem było zainteresowanie nauką języka angielskiego, zachęcenie do rozwijania swoich umiejętności językowych i poszerzania zasobów wiedzy.

Wśród uczniów klas I najlepsi okazali się: Szymon Caban zajmując I miejsce, Dobrosława Żmudzka II miejsce, Zuzanna Zapał III miejsce.

Klasa II: I miejsce Nikola Baryłecka II miejsce Emmanuel Sieńkowski III miejsce Kinga Halz.

Uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książeczek językowych oraz drobne gadżety. Zaś Pani Dyrektor wręczyła najlepszym dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zapału do nauki języka angielskiego!

 

Foto


 

FINALISTKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

 

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Moje spotkania z przyrodą” przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całej Polski. Jego celem jest zachęcanie dzieci i młodzieży do podejmowania prób literackich inspirowanych bogactwem i pięknem przyrody, a także odkrywanie i nagradzanie młodych talentów. Konkurs, którego organizacją zajęła się Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle cieszył się dużym powodzeniem. Nadesłano 146 prac z 36 szkół, miały one formy opowiadania, opisu, listu, kartki z pamiętnika oraz eseju.

Weronika Dziedzic - uczennica klasy VIIa naszej szkoły posiada duży talent literacki, potrafi ona w niezwykły sposób wyrażać uczucia i myśli w słowie pisanym. Jej zdolności zostały zauważone również przez jury, które uhonorowało ja tytułem finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Stworzony przez nią świat przyrody zaciekawiał barwami i zapachem. Płynna narracja, przemyślane wprowadzanie elementów grozy oraz różnorodność bohaterów sprawiło zapewne, że praca została oceniona tak wysoko.

Gratulujemy Weronice osiągnięcia, jesteśmy z niej dumni i życzymy dalszych sukcesów pisarskich.

Foto


 

MAMY SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII!

 

8 czerwca 2018 r. wśród uczniów klas IV – VII został rozstrzygnięty konkurs o tytuł „Szkolnego Mistrza Ortografii”. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności ortograficznych, rozwijanie dbałości o kulturę języka polskiego, a także popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Konkurs przebiegał dwuetapowo: pierwszy etap to eliminacje klasowe, w których uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie. Do drugiego etapu konkursu przystępowali uczniowie, którzy w klasowych rywalizacjach wypadli najlepiej, przy czym każdą klasę reprezentowała zwycięska trójka uczniów.

Kompetencje ortograficzne uczestników konkursu były sprawdzane w formie dyktand o zróżnicowanym stopniu trudności: nieco łatwiejsze dla uczniów klas IV – V i trochę trudniejsze dla klas VI-VII. W tekstach dyktand pojawiały się wyrazy z trudnościami ortograficznymi I i II stopnia, np. ó-u, rz-ż, ch-h, mała i wielka litera, partykuła „nie” z różnymi częściami mowy, zmiękczenia, pisownia zakończeń ę i ą, głoski dźwięczne i bezdźwięczne… Przy ocenie brana była pod uwagę również poprawność interpunkcyjna.

Po raz pierwszy od wielu lat w konkursie udało się wyłonić ucznia, który zasady ortograficzne ma w przysłowiowym w jednym palcu, gdyż udało mu się nie popełnić ani jednego błędu, a ów zaszczytny tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii 2018 otrzymała uczennica klasy VI b – Oliwia Halz.

Komisja złożona z nauczycieli języka polskiego po dokładnej analizie prac uczniów, którzy przystąpili do konkursu, przyznała miejsca w czterech kategoriach wiekowych następującym uczestnikom:

Zwycięzcy konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas IV

1. Milena Kasprzyk

2. Szymon Rozwadowski

3. Wiktoria Szukała

Zwycięzcy konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas V

1. Seweryn Bonarek

2. Emilia Zdziarska

3. Julia Pietrzycka

Zwycięzcy konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas VI

1. Oliwia Halz

2. Dżesika Gaweł

3. Filip Płaziak

Zwycięzcy konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas VII

1. Emilia Czachara

2. Jakub Parat

3. Weronika Dziedzic

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Do zobaczenia za rok!

Foto


 

ŚWIĘTO DZIECI

 

Foto


 

II MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE „TWOJE PRZEBOJE”

 

30 maja br. w Szkole Podstawowej w Siedliskach-Bogusz odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej „Twoje Przeboje”, którego celem było propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci, rozwijanie talentów estradowych oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa. W konkursie wzięły udział dzieci z klas 0-III. W profesjonalnym jury zasiadł dyrektor szkoły muzycznej z Dębicy oraz nauczyciel muzyki z Ropczyc.

Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Spicha – w kategorii soliści oraz Aleksandra Kapała i Zoja Natońska - w kategorii zespół. Dziewczynki wystąpiły pod nazwą „Duet od A do Z” zdobywając drugie miejsce i nagrodę dla szkoły. Wykonały piosenkę pt. „Laleczka z saskiej porcelany”. Zoja wystąpiła jako wokalistka, a Ola zagrała na keyboardzie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki. Mimo towarzyszących emocji i dużego zdenerwowania, podczas konkursu panowała miła atmosfera, a występy małych uczestników były nagradzane gromkimi brawami, co dodawało im otuchy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Foto


 

KOSZ PEŁEN KWIATÓW DLA MAM

 

Dzień Mamy to zapewne jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Uroczystość ta jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy ją zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym Mamusiom.

Jedno słowo - Mama, ileż kryje w sobie treści... . Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. W tym dniu wszystkie Mamy obdarzane są szczególnymi dowodami wdzięczności.

Również uczniowie klas III naszej szkoły chcieli uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego zaprosili swoje Mamusie do szkoły na uroczystość przygotowaną specjalnie dla Nich. Były wiersze, piosenki, scenki, laurki, kwiaty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Dzieci udowodniły, że kochają swoje Mamy za Ich miłość, troskę, pracowitość, serdeczność i cierpliwość.

Dzieci i ich opiekunowie włożyli w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć na twarzach uśmiech i łzy wzruszenia Rodziców.

Foto


 

SŁONECZNE DNI Z DORZECZEM WISŁOKI

 

Szkoła Podstawowa z Brzostku jest jedną z wielu placówek edukacyjnych, które uczestniczyły w akcji skierowanej do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

W ramach „słonecznego wydarzenia” nasi uczniowie przystąpili do rywalizacji sportowej jak i plastycznej. Osoby, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu, walczyły o najwyższe miejsca na stadionie oraz rynku w Żyrakowie.

Całą imprezę rozpoczęto od „Biegu po słońce”. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Nawracaj, Monika Stasiak, Daniel Buczek oraz Szymon Owsiak. Po wielu minutach gorącego dopingowania najpierw dziewcząt, a później chłopców, nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Martyna zajęła IV miejsce, a Monika XVII. Z kolei chłopcy sięgnęli po medal, ponieważ Szymon zdobył miejsce III, a Daniel V. Warto dodać, że miejsca, które zdobyli przedstawiciele naszej szkoły są tym bardziej cenne, ponieważ w biegu uczestniczyło prawie sto osób.

Po zakończeniu rywalizacji sportowej wszyscy przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Brzostku kibicowali Oliwii Przebiędzie, która poprzez pracę plastyczną przedstawiła „Energię przyszłości”. Praca naszej uczennicy bardzo spodobała się jury, które przyznało jej II miejsce.

Po rozdaniu nagród nadszedł czas na niecierpliwie wyczekiwany koncert Roksany Węgiel, zwyciężczyni The Voice Kids.

Wszystkim naszym uczniom dziękujemy bardzo za aktywne zaangażowanie się podczas konkursów, a Oliwii i Szymonowi gratulujemy zajętych miejsc.

Elżbieta Warchał

 

Foto 


 

PROGRAM „BIEG PO ZDROWIE”

 

Uczniowie klas IV a, b i c naszej szkoły brali udział w Programie Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej pt.: „Bieg po zdrowie”, którego organizatorami jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Celem programu jest zachęcenie do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego, wskazanie korzyści wynikających z niepalenia papierosów, wdrożenie uczniów w dokonywanie przez nich świadomych wyborów oraz wyrażanie własnych oczekiwań i zdań bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników.

Uczniowie w ramach zajęć z wychowawcą dowiedzieli się na temat szkodliwości palenia, ćwiczyli jak bronić swoich praw i odmawiać. Uczestnicy programu przeprowadzili również wywiady z osobami niepalącymi, które zostały później omówione. W trakcie lekcji uczniowie pracowali też zespołowo. Efektem ich działań są plakaty oraz komiksy promujące zdrowy styl życia i zachowania asertywne.

Elżbieta Warchał

 

Foto


 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM POLSKIEGO CENTRUM PROFILAKTYKI

Foto


 

AKCJA CHARYTATYWNA - "NAKRĘTKI DLA PAWEŁKA I MATEUSZKA"

Foto


 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony jest corocznie w daniach od 8 do 15 maja. Jest to czas i okazja do podkreślenia roli wypożyczalni oraz uświadomienia jak ważny jest kontakt z książką. Nasza szkolna biblioteka, by jeszcze bardziej zainspirować uczniów czytaniem, włączyła się ochoczo w tę akcję.

Dzieci z oddziału zerowego, na zajęciach grupowych, przez cały tydzień omawiały zagadnienia dotyczące książek. Poznały etapy jej powstawania, dowiedziały się kim jest pisarz, poeta, ilustrator i grafik. Samodzielnie wykonały piękne zakładki do książek oraz nauczyły się tematycznych piosenek i wierszyków. Dzieci odwiedziły również szkolną bibliotekę, poznały jej zbiory oraz sposób funkcjonowania. Dowiedziały się jak można wypożyczać lektury. Zwrócono również uwagę na kwestię ich szanowania. Przedszkolaki poznały także historię pewnego żuczka w niemodnym kubraczku, który jednak bardzo lubił swój strój i nie wyobrażał sobie jego zmiany.

Uczniowie klasy IVa zainspirowani przygodami komiksowych bohaterów Kajko i Kokosza postanowili na lekcji języka polskiego wykonać obrazkowe historyjki z dalszymi ich przygodami. Pomysłowe plakaty znalazły swoje miejsce na wystawie w bibliotece. Każdy mógł je zobaczyć i przekonać się, iż książki to nie samo czytanie, ale i pobudzenie wyobraźni oraz dobra zabawa. Czwartoklasiści na zajęciach bibliotecznych, na które przybyła Pani dyrektor Maria Przebięda, recytowali swoje ulubione wiersze, a także dbając o kulturę żywego słowa czytali fragmenty lektur.

Dziewczynki i chłopcy z klasy Vb wybrali formę czytania w plenerze. W wiosennej scenerii bliskie spotkanie z bohaterami ulubionych opowieści „smakuje” wspaniale. Uczniowie przygotowali opracowania ulubionych książek oraz czytając wybrane rozdziały zachęcali innych do takiej formy spędzania wolnego czasu.

Książka, choć na pierwszy rzut oka to przedmiot jakich wiele, ma duże znaczenie dla człowieka. Pomaga w nauce, bo jest źródłem wiedzy dostępnym dla każdego, służy rozrywce, ponieważ rozśmiesza i rozwiewa smutek. Jest przyjacielem, który nigdy nie zdradzi. ZACHĘCAMY ZATEM DO CZYTANIA!

Foto


 

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Foto


 

KONCERT UCZNIÓW PAŃSTWOWEJ I PRYWATNEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ Z JASŁA

 

W dniu 25 kwietnia br. w naszej szkole odbył się koncert uczniów Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej z Jasła. Przed swoimi rówieśnikami zaprezentowali się uczniowie naszej placówki, którzy uczą się tam gry na różnorodnych instrumentach oraz śpiewu.

Chór przygotowany przez panią Monikę Twarduś wykonał cztery utwory zaśpiewane w trójgłosie. Mieliśmy również okazję posłuchać melodii wykonanych przez solistę grającego na gitarze, trio oraz kwartet smyczkowy a także trio klarnecistów.

Była to wspaniała lekcja muzyki! Dziękujemy artystom za przybycie i niezapomniane wrażenia.

Agata Zastawny

 

Foto


 

SPOTKANIE Z BISKUPEM JANEM WĄTROBĄ

 

Dnia 23 kwietnia 2018 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie z dostojnym Gościem, a był nim Ksiądz Biskup - Jan Wątroba. Towarzyszył mu ksiądz Marek Mnich – proboszcz brzosteckiej parafii.

Przybyłych Gości najpierw powitali przedstawiciele samorządu uczniowskiego - Anna Lemek i Mateusz Nowak. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Maria Przebięda. W swym wystąpieniu przedstawiła krótką charakterystykę szkoły oraz podała główne cele, jakie przyświecają działaniom dydaktyczno-wychowawczym i opiekuńczym. Podkreśliła, iż nauczyciele we współpracy z rodzicami pokazują dzieciom właściwe drogi, oparte w głównej mierze na Dekalogu i ponadczasowych wartościach. Na zakończenie poprosiła Ks. Biskupa o wsparcie modlitewne i błogosławieństwo.

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba wyraził radość z zaproszenia go do naszej szkoły. W wypowiadanych słowach podkreślał ogromną wagę edukacji w życiu każdego człowieka. Zwrócił uwagę na postać świętego Stanisława Kostki – patrona Polski, który w swoim życiu starał się kierować właściwymi zasadami postępowania. Prosił dzieci i młodzież, by święty ten był dla nich autorytetem i wzorem do naśladowania.

Na zakończenie wszyscy zebrani odmówili krótka modlitwę, a Ksiądz Biskup udzielił swojego pasterskiego błogosławieństwa.

Spotkanie to było niezwykle wzruszającym wydarzeniem w życiu naszej placówki. Pozwoliło dostrzec, że wartości, które wprowadza w życie dziecka szkoła, są wartościami, dzięki którym młody człowiek wie, jak właściwie żyć.

Foto


 

POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY

 

Dnia 20.04.2018 r. uczniowie klasy III b wzięli udział w spotkaniu z panem Rafałem (tatą Filipa), który zaprezentował dzieciom samochód ciężarowy marki Mercedes. Największą atrakcją dla uczniów okazała się możliwość wejścia do szoferki i poznanie panujących tam warunków. Wszyscy chętni korzystając z okazji mogli również usiąść na fotelu kierowcy.

Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał niespodziankę w postaci kubka i smyczy z logo Mercedesa.

Za wrażenia serdecznie dziękujemy!

 

Foto


 

PODSUMOWANIE KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO KLAS TRZECICH

 

20 kwietnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu ortograficznego klas trzecich. W dwuetapowych zmaganiach konkursowych uczniowie mieli szansę sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie znajomości zasad poprawnej pisowni. Dyktanda o tematyce wiosennej były naprawdę trudne i dzieci musiały zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. „Przylaszczki na cieniutkich nóżkach”, „przydomowe ogródki” czy „żółte żonkile” nie były dla uczestników żadnym problemem.

Ostateczne wyniki „ortograficznych potyczek” przedstawiają się następująco:

I miejsce: klasa III a -Radosław Miałkowski, klasa III b- Filip Nowak, Mateusz Kaput, Szymon Olszówka, klasa III c - Emilia Gonet, Milena Przebięda, klasa III d – Aleksandra Kapała, Konrad Wójcik,

II miejsce: klasa III a – Natalia Grygiel, Magdalena Nawracaj, Krystian Przewoźnik, Weronika Rogowska, klasa III c – Nikola Kurek, Julia Michońska, klasa III d – Filip Czapla, Milena Kapała, Jakub Zajdel,

III miejsce: klasa III b – Agata Głowa, Marcelina Samborska, klasa III c – Natalia Szarek.

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Foto


 

WYSTĘP DLA SENIORÓW

 

Tradycją już stały się występy naszych uczniów na spotkaniach seniorów z terenu gminy Brzostek. Również i w tym roku, wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska, dzieci wraz z opiekunami przygotowały montaż taneczno- wokalny pt. „Taniec dla wiosny”. W środę 11 kwietnia młodzi artyści udali się do Centrum Kultury i Czytelnictwa, gdzie tym razem spotkali się seniorzy z gmin Brzostek i Pilzno. Dzieci przebrane za motyle, biedronki i bociany zaprezentowały się piosenką i wierszem oraz pięknymi tańcami wprowadzając zebranych w wiosenny nastrój.

Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami wyraziła swoje uznanie dla umiejętności wokalnych i tanecznych uczniów naszej szkoły.

Foto


 

TABLICA INTERAKTYWNA NA LEKCJACH

 

Tablica interaktywna - duża, biała lśniąca. Dzięki swojemu oprogramowaniu posiada funkcje, którymi nie dysponują inne środki dydaktyczne. Uczniowie bardzo lubią zajęcia z różnego rodzaju prezentacjami multimedialnymi, w których wymagana jest określona akcja, aby rozwiązać zadanie. Na tablicy interaktywnej można między innymi układać puzzle, rozwiązać krzyżówkę, łączyć elementy w pary, dowolnie je przesuwać, grać w memory. Takie ćwiczenia połączone z aktywnością ruchową dzieci zwiększają ich motywację i zaangażowanie w tok zajęć. Tablica interaktywna pozwala również na prezentowanie treści kształcenia w sposób atrakcyjny i wielozmysłowy. W klasie trzeciej jednym z tematów edukacji polonistycznej jest „Warszawa- stolica Polski”.

Wykorzystując tablicę, treści zawarte w podręczniku można rozszerzyć pokazując uczniom nie tylko zabytki stolicy, ale również współczesną architekturę, dawną Warszawę w malarstwie czy na przykład zniszczenia dokonane w czasie drugiej wojny światowej. Bohaterem prezentacji o naszej stolicy jest Kacperek, z którym dzieci udają się na spacer po najważniejszych i najpiękniejszych miejscach Warszawy. Kacperek zadaje też dzieciom pytania i opowiada legendę o Warsie i Sawie. Pytaniom i opowiadaniu towarzyszą kolorowe slajdy, co znacznie zwiększa zainteresowanie dzieci przekazywanymi treściami. Taka forma nauczania jest dostosowana do potrzeb edukacyjnych uczniów i sprawia, że lekcje są ciekawsze, a dzieci bardziej kreatywne.


 

TRENER KARATE NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

W dniu 13.04.2018 r. klasy III b i III d gościły TRENERA KARATE KYOKUSHIN – pana Roberta. Sportowiec już na samym początku odnalazł wspólny język z uczniami. Opowiedział czym jest ta sztuka walki, przybliżył zarówno jej etymologię jak i filozofię. Największą frajdą był wspólny trening, który wymagał od uczniów dużej koncentracji, uwagi i wytrzymałości.

Uczniowie byli zachwyceni tą niezwykłą lekcją wychowania fizycznego. Bardzo dziękujemy za wizytę tacie Dawida i czekamy na kolejne, tak fascynujące spotkanie.

Foto


 

FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

 

W czwartek, 12 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Jego hasło przewodnie brzmiało „Thisis me and my dreams” czyli „Ja i moje marzenia”.

Piosenka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów doskonalenia języka angielskiego. Zainteresowanie śpiewaniem i słuchaniem piosenek angielskich jest bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży, o czym świadczy ogromne zainteresowanie organizowanym festiwalem. Przedsięwzięcie to miało na celu szeroką prezentację umiejętności wokalnych w języku angielskim i inspiracji twórczych dzieci. Festiwal, gorąco wyczekiwany przez wszystkich, był okazją do zaprezentowania talentu, zabłyśnięcia własną interpretacją znanych przebojów, pochwalenia się znajomością języka angielskiego.

Na początku spotkania głos zabrała Pani Dyrektor. Powitała wszystkich zebranych, a w szczególności wykonawców, rodziców oraz całą zgromadzoną publiczność - nauczycieli i uczniów. Następnie wręczyła dyplomy i upominki przygotowane przez nauczycieli anglistów tym, którzy odnieśli sukcesy w nauce języka angielskiego:

Klasa 4

Miejsce I – Anna Szczepanik

Miejsce II - Wiktoria Szukała

Miejsce III – Krystian Kopeć

Klasa 5

Miejsce I – Emilia Dziedzic

Miejsce II – Seweryn Bonarek

Miejsce III – Martyna Mikuś

Klasa 6

Miejsce I – Filip Płaziak

Miejsce II – Oliwia Halz

Miejsce III – Daniel Malinowski

Klasa 7

Miejsce I – Emilia Czachara

Miejsce II – Ksawery Grygiel

Miejsce III – Klaudia Czerwińska

Później rozpoczęły się występy wokalne uczniów z klas IV-VII. Swoim śpiewem oraz interpretacją znanych utworów anglojęzycznych zachwycili: Patrycja Czech, Oliwia Halz, Julita Maduzia, Maja Kosowska, Paweł Sienkowski, Anna Lemek, Bartłomiej Lemek, Anna Szczepanik, Emilia Czachara. W trakcie piosenek mogliśmy podziwiać układy choreograficzne przygotowane przez Panią Elżbietę Rybę-Stanek oraz Emilkę Dziedzic.

Podczas festiwalu zaprezentował się również Filip Piotrowski który na keyboardzie wykonał utwór „Perfect”. Publiczność żywo reagowała na prezentowane utwory i z zachwytem podziwiała zdolności uczniów naszej szkoły. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zrobimy powtórkę z jeszcze bogatszym repertuarem, a Festiwal Piosenki Angielskiej wpisze się na stałe w kalendarz roku szkolnego.

Foto


LEKCJA KRAWIECTWA

 

W dniu 10.04.2018 r. gościliśmy w klasie III b panią Urszulę - mamę Mateusza, której pasją jest krawiectwo. Uczniowie zapoznali się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy, oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Dowiedziały się również jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie. Pani Urszula cierpliwie i z wielkim zaangażowaniem prezentowała działanie sprzętu oraz odpowiadała na liczne pytania. Największą atrakcją był pokaz szycia na maszynie. Efektem działań naszego gościa, była uszyta poduszka dla całej klasy. Po tej niecodziennej lekcji dzieci zrozumiały, że praca krawcowej, chociaż z pozoru przyjemna, wcale nie jest łatwa.

Na koniec wizyty uczniowie otrzymali ręcznie szyte sówki - maskotki, które musieli samodzielnie wypełnić specjalną kulką silikonową. Sprawiło im to wiele radości. Pragniemy podziękować Pani Urszuli za pokaz, naukę szycia oraz za wspaniałe maskotki dla uczniów.

Foto


WIZYTA W APTECE

 

Bardzo lubianą wśród uczniów formą nauki są wyjścia w teren. Dzieci z klas trzecich wraz z wychowawcami ochoczo wybrały się więc na wycieczkę do apteki przy ulicy Szkolnej. Celem wyjścia było bliższe poznanie jej wyglądu i wyposażenia oraz zapoznanie się z pracą aptekarza.

Na początku powitała wszystkich pani farmaceutka i zaprosiła przybyłych na zaplecze. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała jak dużo leków znajdujących się w aptece. Okazało się, że to miejsce kryje wiele fascynujących rzeczy. Pani pokazała dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry, które pomagają w walce z chorobą. Opowiedziała także, że praca w aptece polega również na wykonywaniu leków według specjalnych receptur. Dzieci miały również okazję przekonania się w jaki sposób na półkach są poukładane produkty. Okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne. Wychowankowie, wśród różnych lekarstw, znaleźli swoje ulubione. Pani farmaceutka wytłumaczyła także, co to jest recepta, jak ją można realizować i kto może kupować leki. Uczniowie dowiedzieli się, że praca w aptece jest bardzo odpowiedzialna, a przyjmowanie leków i witamin to bardzo ważna sprawa, podawać je mogą wyłącznie rodzice.

Przy pomocy wag aptekarskich dziewczynki i chłopcy mogli zważyć różne, bardzo lekkie przedmioty. Poznały też przyrządy potrzebne do wykonania maści czy innych lekarstw. Największą atrakcją wycieczki było robienie maści z witaminą A, a następnie przetestowanie jej jakości na swoim ciele.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi prowadzącej, uzyskując pełne informacje na nurtujące ich pytania. Na koniec zostały poczęstowane pysznymi witaminowymi cukierkami.

Foto


 

KONKURS PLASTYCZNY „CHROŃ RZEKI KARPACKIE”

 

W ramach kampanii edukacji ekologicznej „Czysta Natura 2000” dla społeczności znad Dolnej Soły, Czarnej Orawy, Łososiny, Białej Tarnowskiej, Wisłoki z dopływami, Jasiołki i Środkowego Sanu odbył się konkurs plastyczny „Chroń rzeki karpackie!” organizowany przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z siedzibą w Krakowie.

Konkurs miał na celu budowanie świadomości nt. potrzeb i metod ochrony rzek karpackich wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy na podstawie różnych źródeł, kształtowanie umiejętności plastycznych, kreatywności oraz uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody.

Turniej został podzielony na dwie kategorie: klasy IV-VI oraz klasy VII i gimnazjalne. W pierwszej kategorii wśród osób nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Wyróżniono prace: Oliwii Przebiędy z klasy IV a, Mateusza Nowaka z klasy VIb, Emilii Zdziarskiej z klasy Va, Seweryna Bonarka z klasy Va, Anny Jędrzejczyk z klasy Vb. W drugiej kategorii laureatką została Julia Zdziarska z klasy VIIc, natomiast wyróżniono Julię Szarek z klasy VIIa.

Warto wspomnieć, że w konkursie oceniano ponad 200 prac. Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy.


 

KONKURS „STROIK WIELKANOCNY”

 

Święta Wielkanocne to magiczny, niesamowity czas, którego nieodłącznym atrybutem są ozdoby wielkanocne. Symbolizują one naszą radość i podkreślają nastrój, są także symbolem nadchodzącej wiosny i odradzającej się przyrody.

Dnia 28.03.2018 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Stroik Wielkanocny”. Był on przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz podopiecznych WTZ i ŚDS. Zmagania miały na cele propagowanie zwyczajów związanych z tematyką Świąt Wielkanocnych, umiejętność widzenia głęboko humanistycznych wartości tkwiących w kulturze ludowej, popularyzację obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej. Poziom arcydzieł wielkanocnych był niezwykle wyrównany. Jury oceniało staranność i dokładność wykonania prac, a szczególną uwagę zwracało na zgodność z tematem – nawiązanie do tradycji, technikę oraz materiał służący do wykonania prac. Komisja konkursowa z zachwytem podziwiała 50 prac zgłoszonych na konkurs i oceniała prace w czterech kategoriach.

Nasza szkoła regulaminowo zgłosiła do konkursu (po wcześniejszych eliminacjach szkolnych) 10 prac przestrzennych. Laureatami zostali:

w kategorii klasy I-III szkoły podstawowej

II miejsce – Filip Czapla

III miejsce – Lena Kwiatkowska

w kategorii klasy IV –VI szkoły podstawowej

I miejsce – Karolina Konieczna

II miejsce –Patrycja Wołowiec

Pozostali uczestnicy konkursu: Natalia Jaworowska, Maria Łukowicz, Izabela Janiga, Mateusz Nowak, Magdalena Roszkowska, Dominika Skowron – otrzymali dyplomy i małe upominki. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

Foto


 

PIERWSZAKI WITAJĄ WIOSNĘ

„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno”.

 

26 marca 2018 r. dzieci z klas pierwszych postanowiły przywołać wiosnę i wyruszyły z naszej szkoły nad rzekę Słony Potok. Przed wyjściem dzieci przygotowały w klasie słomianą Marzannę przyozdobioną wstążkami, koralikami i kwiatami. Wraz z wychowawcami uczniowie symbolicznie pożegnali zimę.

W drodze powrotnej, dzieci ciesząc się z nadejścia wiosny, śpiewały radosne piosenki o tej pięknej porze roku.

Wychowawczynie

 

Foto


 

I MIEJSCE W POWIECIE!

 

W dniu 20 marca w Domu Kultury i Kinie Kosmos w Dębicy odbył się XIII Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej ‘English Song Competition’, który był adresowany do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych powiatu dębickiego. Organizatorami festiwalu byli nauczyciele języka angielskiego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Dębicy. Celem konkursu była popularyzacja języka angielskiego wśród dzieci, rozwijanie sprawności językowych oraz poszerzanie ich wiedzy i doświadczeń poprzez kontakt z nauką języka angielskiego oraz kulturą krajów anglojęzycznych.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Anna Lemek, Patrycja Czech (solistki), Oliwia Halz, Maja Kosowska (chórek), Emilia Dziedzic (taniec) oraz Bartłomiej Lemek (perkusja). Uczniowie wywalczyli I miejsce piosenkami: ‘This is me’ oraz ‘Run to you’! To ogromny sukces na szczeblu powiatowym tym bardziej, iż było aż 31 utworów! Ocena zaś prezentowanych piosenek i wykonawców uwzględniała: formę przekazu, poprawność językową, choreografię, warsztat wokalny, osobowość, poczucie rytmu, dykcję, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny.

Nasi uczniowie okazali się najlepsi za co im z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Gratulujemy również rodzicom oraz nauczycielom języka angielskiego i muzyki!

Foto


 

UDZIAŁ W GMINNYM TURNIEJU POŻARNICZYM

 

15 marca młodzi znawcy sztuki strażackiej uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje na szczeblu gminnym rozgrywane były w brzosteckim Domu Kultury.

W tym roku uczniowie klas siódmych ze szkół podstawowych rywalizowali w II grupie gimnazjalnej, a z klas V-VI w I grupie szkół podstawowych, w sumie ponad 40 osób. Brzostecką Szkołę Podstawową reprezentowali: Przemysław Dziadura (kl. VI a), Ksawery Grygiel i Bartosz Machaj (obaj z kl. VII c). Trudne pytania testowe przygotowali oficerowie Państwowej Straży Pożarnej z Dębicy, którzy również przeprowadzili gminne eliminacje wraz z przedstawicielami gminnej OSP.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Przemek Dziadura wywalczył III miejsce, a pozostali nasi uczniowie zajęli też wysokie pozycje, chociaż byli najmłodsi w swej grupie wiekowej. Najserdeczniej gratulujemy naszym młodym strażakom!

Foto


 

„BO ZWYCIĘŻYĆ MOGĄ CI, KTÓRZY WIERZĄ, ŻE MOGĄ."

Wergiliusz

 

Szkoła Podstawowa w Brzostku niezmiennie od wielu lat cieszy się znakomitą renomą i wysokim poziomem nauczania. Na jej uznanie składają się osiągnięcia naukowe odnoszone przez uczniów brzosteckiej podstawówki. Ostatnie lata obfitowały w wiele sukcesów, które osiągali nasi wychowankowie w konkursach organizowanych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, uznawanych przez specjalistów za najważniejsze. Konkursy przedmiotowe od lat cieszą się wielkim prestiżem wśród środowisk szkolnych. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje. Są nimi: nie tylko ocena celująca na świadectwie, ale także preferencje przy wyborze szkoły, a co najistotniejsze - zwolnienie ucznia z części egzaminu zewnętrznego na zakończenie ósmej klasy. Konkursy te sprawdzają gruntownie wiedzę i umiejętności olimpijczyka, a przechodzenie przez jego kolejne etapy wyklucza przypadkowość odniesienia zwycięstwa. Te czynniki sprawiają, że kuratoryjne konkursy przedmiotowe są popularne wśród młodzieży szkolnej. W roku szkolnym 2017/2018 zaszczytny tytuł laureata i finalisty konkursu otrzymało czworo uczniów naszej szkoły.

Aldona Rams – dzięki wytężonej pracy została laureatką konkursu przedmiotowego z przyrody. Sukces ten smakuje tym bardziej, że była najmłodszą uczestniczką konkursowych zmagań. Godnie reprezentowała szkołę oraz swoją klasę VI b podczas kolejnych etapów konkursu, do których przygotowywała ją pani Ewelina Hipszer. Aldona jest uczennicą obdarzoną silną wolną, cechą typową dla każdego zwycięzcy. Jej wytrwałość, charyzma, świadomość walki o wysoką stawkę zasługują na szczególną pochwałę. Wśród uczniów i nauczycieli uchodzi za uczennicę o wysokich kompetencjach, nadzwyczaj zdolną, która odpowiedzialnie podchodzi do swych obowiązków. Ma naturę badacza, jest pewna swej wiedzy i umiejętności. To uczennica skazana na sukces. Doskonale łączy zamiłowanie do nauk ścisłych z wrażliwością na sztukę i wysokimi kompetencjami literackimi. Jej pasją jest sport.

Mateusz Nowak – zdobywca tytułu laureata konkursu przedmiotowego z przyrody. Priorytetem jest dla niego nauka, dlatego zaangażowania i determinacji w realizacji kolejnych wyzwań mogliby się od Mateusza uczyć inni. Jest uczniem wszechstronnym, który osiąga świetne wyniki w nauce zarówno z przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Cechuje go bystry umysł, dojrzałość w stawianiu sądów i chłodna ocena sytuacji. Wizytówką tego ucznia klasy VI b jest wysoka kultura osobista i kultura słowa. Potrafi świetnie przygotować się do najważniejszego olimpijskiego startu: jest wtedy skupiony, wewnętrznie zorganizowany, nastawiony na pracę. Uczeń pracował pod kierunkiem pani Eweliny Hipszer. Wolny czas lubi spędzać z rodziną, a jego największym hobby jest teatr. Jego skromność i szacunek do dorosłych zasługują na najwyższą pochwałę.

Karolina Grygiel – dzięki wytężonej pracy odniosła niekwestionowany sukces, zdobywając tytuł laureata konkursu przedmiotowego z języka polskiego.. Tegoroczny sukces odniosła pod kierunkiem pani Doroty Dziedzic. Uczennica doskonale szermuje piórem i z powodzeniem konstruuje różnorodne rodzaje wypowiedzi pisemnej. Jej prace cechują się błyskotliwością, polotem i lekkością formy. Dla rówieśników jest przykładem rzetelności i pracowitości. Pyta, gdy nurtuje ją problem, docieka, odważnie mówi o swych wątpliwościach, co świadczy o jej kreatywności i logicznym myśleniu. Swą postawą dowiodła, że marzenia można spełniać, a solidna praca jest gwarantem sukcesu. Karolinę cechuje nie tylko wrodzona asertywność, która jest kluczem do stawiania sobie najwyższych celów, ale systematyczność, zdyscyplinowanie, konsekwencja i ambicja. Dzięki tym cechom jest w stanie zdobywać życiowe szczyty. Ta uczennica klasy VII c to prawdziwy wzór do naśladowania.

Emilia Czachara - w bieżącym roku szkolnym zdobyła tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Należy docenić jej zapał, ogromne zaangażowanie oraz tytaniczną pracę, którą wykonała w ramach przygotowań do konkursu. Osiągnięcie tak wysokiego wyróżnienia w klasie VII dobrze rokuje na przyszłość. Emilia to urodzona humanistka, zakochana w twórczości J.K. Rowling, a jej kultową już serię o Harrym Potterze zna na pamięć. Czytanie to jej pasja, a zarazem sposób na wolny czas, rozrywkę i zdobywanie wiedzy. Posiada duże zdolności literackie, jednocześnie doskonale realizuje się artystycznie, kocha muzykę, pięknie śpiewa, czego wielokrotnie dowiodła podczas publicznych występów. Ponadto pilnie uczy się języka angielskiego, ponieważ ma ambicję w przyszłości biegle się nim posługiwać. Nad przygotowaniami do konkursu pracowała pod opieką pani Doroty Dziedzic.


 

I MIEJSCE W KONKURSIE INTERDYSCYPLINARNYM

„Z NURTEM WISŁOKI - POZNAJEMY SIĘ”

 

9 marca 2018 roku odbył się finał trzeciej edycji międzypowiatowego konkursu „Z nurtem Wisłoki – poznajemy się”. Organizatorem przedsięwzięcia, pod patronatem Starosty Powiatu Dębickiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Brzostek, był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej - konferencyjnej, przedstawione zostały referaty dotyczące Wisłoki i jej wpływu na otoczenie w aspektach: ekologicznym, przyrodniczym, historycznym i gospodarczym. Drugą część stanowił konkurs tematyczny.

Uczestnicy zmagań mieli za zadanie zaprezentować przed komisją materiał informacyjny o swojej miejscowości i istniejących w niej atrakcjach oraz działaniach proekologicznych, jakie podejmowane są w tym środowisku. Forma prezentacji była dowolna. Mogły się na nią składać referaty, prezentacje multimedialne, piosenki, scenki teatralne, pokazy historyczne, rekonstrukcje wydarzeń, pokazy prac plastycznych, fotografii, wywiady z ciekawymi ludźmi, filmy, audycje radiowe, nagrania audio. Czas prezentacji danego zespołu zamykał się w ramach 10 minut. Jury, powołane przez dyrektora ZS w Brzostku, oceniało kreatywność w stworzeniu scenariusza prezentacji, zgodność z tematem, jakość przygotowanych elementów oraz wykorzystanie przeznaczonego na prezentację czasu.

Grupa uczniów naszej szkoły, którą tworzyli: Dżesika Gaweł, Oliwia Hals, Mateusz Nowak, Aldona Rams i Filip Płaziak z klasy VIb, zaprezentowała scenkę teatralną pt. „Brzostek okiem reportera”. Mateusz Nowak brawurowo i ze wzorową dykcją wcielił się w rolę spikera. Zrelacjonował on na wizji wydarzenia konkursowe, które właśnie miały miejsce w ZS w Brzostku. Transmisja „na żywo” przedstawiała scenki, przygotowane przez uczniów, dotyczące rekonstrukcji historycznych wydarzeń związanych z naszym miastem.

Odniesiono się do założenia osady Brzostek, która miała miejsce ponad 900 lat temu oraz nadania praw miejskich w 1367 roku. Wspomnienia mieszczki dotyczyły najazdu wojsk kozackich i siedmiogrodzkich pod dowództwem księcia Jerzego II Rakoczego w dniu 19 marca 1657 roku. Wzruszający był moment wspomnień więźniarki z pobytu w niemieckim obozie w Gross-Rosen. Odniesiono się również do czasów współczesnych i społecznej działalności naukowej księdza profesora Bogdana Stanaszka, który napisał ponad 20 książek o Ziemi Brzosteckiej położonej w dolinie rzeki Wisłoki.

Konkurs „Z nurtem Wisłoki – poznajemy się” zaowocowało ogromnym zróżnicowaniem występów i całym wachlarzem najróżnorodniejszych pomysłów. Były proste prelekcje, prezentacje fotograficzne i filmowe, scenki teatralne, piosenki, wiersze. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ grupy zaskakiwały oryginalnością. Przygotowany przez uczniów naszej szkoły występ pod kierunkiem pani Eweliny Hipszer i pani Joanny Oprządek oraz przy wsparciu pana Wiesława Tyburowskiego, znalazł uznanie zaproszonych gości i publiczności. Zdobyliśmy I miejsce w kategorii szkół podstawowych pokonując szkoły z Błażkowej, Jasła oraz Łęk Górnych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Mateusz Nowak został uhonorowany także indywidualną nagrodą specjalną za wspaniałą grę aktorską.

Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku za zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu. Prowadzącym spotkanie za ciepłe przyjęcie, wspaniałą i miłą atmosferę. Słowa uznania kierujemy również do Pani dyrektor naszej szkoły za cenne rady historyczne. Jesteśmy pełni uznania także dla młodych artystów, którzy pomimo ogromu szkolnych obowiązków, chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli po lekcjach w przygotowaniach występu. Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Wychowawcy

 

Foto


 

ŻYWA LEKCJA HISTORII – WOJOWIE W SZKOLE

 

W dniu 1 marca do naszej szkoły zawitała grupa rekonstrukcyjna z Grodu Stobierna koło Dębicy. Było to dwóch dzielnych wojów wczesnopiastowskich wraz z pomocnym giermkiem oraz urodziwą białogłową.

Grupa owa przyniosła ze sobą pokaźny arsenał uzbrojenia ochronnego oraz broni używanej w X-XI wieku. Ponadto prezentowano przedmioty codziennego użytku z epoki średniowiecza.

Najpierw wojowie barwnie opowiadali o ubiorach i pracy ludzi sprzed 1000 lat. Uczniowie mogli ująć w dłonie m.in. elementy stroju, garnki gliniane, monety, łuki, kolczugi, hełmy, tarcze, miecze, toporki. Na zakończenie miał miejsce długi i żywiołowy pokaz walki, który został nagrodzony przez uczniów gromkimi brawami. W tych niecodziennych zajęciach uczestniczyły klasy IV-V. Niewątpliwie żywa lekcja historii przybliżyła uczniom realia średniowiecznej epoki i bardzo się podobała.

Foto


 

SPOTKANIE Z ASYSTENTEM RODZINY

 

W drugim tygodniu lutego 2018 r. w ramach zajęć z doradztwa zawodowego w klasach VII a, b, c gościliśmy przedstawiciela Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzostku, panią Annę Kumorek. Poinformowała ona uczniów o głównych zadaniach, kompetencjach, kwalifikacjach i cechach - takich jak : takt, życzliwość, pogodne usposobienie, cierpliwość, odpowiedzialność, dbałość o bezpieczeństwo podopiecznych, empatia, wytrwałość, umiejętność obserwacji - potrzebnych do wykonywania zawodu asystenta rodziny.

Uczniowie dowiedzieli się, że asystent rodziny to osoba współobecna, pomagająca, ciągle będąca w pogotowiu, wspierająca podopiecznych, aby w przyszłości mogli oni samodzielnie pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Asystent towarzyszy rodzicom we wprowadzaniu zmian w swoim myśleniu, zachowaniu oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci. Udziela pomocy w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, wychowawczych z dziećmi, w poszukiwaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej, motywowaniu do udziału w zajęciach dla rodziców, podejmowaniu działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin. Ma za zadanie zmieniać stosunek osób w rodzinie do własnej sprawczości, zwiększyć ich poczucie wpływu na własne życie, podnieść samoocenę.

Uczniowie byli zainteresowani wykonywanym przez panią Annę zawodem, o czym świadczyły licznie zadawane pytania. Dowiedzieli się, że praca ta wykonywana jest w biurze i w terenie, wymaga dobrej komunikacji z innymi, organizacji i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Dziękujemy pani Annie za poświęcony nam czas i ciekawe zaprezentowanie swojego zawodu.

Ewa Raś - doradca zawodowy


 

SPOTKANIE Z TEATREM

 

„Śmieciu precz, brudzie precz.

Ład, porządek dobra rzecz”.

 

W poniedziałek, 19 lutego 2018 r. do naszej szkoły zawitali aktorzy z Teatru Lalkowego „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem „Jaś i Małgosia w Krainie Ekologii”.

Bajka opowiada o Jasiu i Małgosi, którzy tak, jak wszystkie dzieci, uwielbiali słodycze. Dzieci przepadały za nimi do tego stopnia, że w końcu objadły dom Baby – Jagi. Niestety główni bohaterowi wędrując przez las, uczynili wiele złego: zniszczyli mrowisko, łamali gałęzie, deptali kwiaty i trawę, płoszyli zwierzęta. Opiekunowie lasu, którymi byli czarownica i wilk, uwięzili dzieci za to, że zniszczyły przyrodę oraz otaczające ich środowisko. Jaś i Małgosia jednak z czasem zrozumiały, że Ziemia to wspólna planeta ludzi, zwierząt i roślin, dlatego postanowiły naprawić swój błąd. Przekonali się, jak brzydko wygląda zaśmiecony, brudny las i od tej pory stali się strażnikami przyrody.

Podczas trwania spektaklu mali widzowie świetnie się bawili, utrwalając jednocześnie wiadomości związane z ochroną przyrody. Główni bohaterowie przypomnieli, jak należy zachować się w lesie oraz jaki wpływ na zwierzęta i rośliny mają pozostawione tam śmieci. Dzieci poznały konsekwencje związane z zaśmiecaniem środowiska, jak również przypomniały sobie o konieczności segregowania odpadów.

Ten edukacyjny spektakl, pozostanie na długo w pamięci uczniów, a jego przesłanie dotyczące troski o czystość środowiska będzie miało odzwierciedlenie w codziennym w życiu każdego z nas.

Dziękujemy Teatrzykowi „Tomcio” za to radosne i bardzo pouczające spotkanie!

Foto


 

Z WIZYTĄ W ŚWIECIE SZKŁA

 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Podążając za tym słynnym mottem uczniowie klas IV udali się do pobliskiego Krosna. Na początku, wszyscy skierowali swoje kroki do Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie poznali historię znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego wyrobu. W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych wszyscy zapoznali się z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe.

Po poznaniu historii tworzenia szkła, uczniowie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach malowania na nim. Pomysłowość naszych wychowanków została zobrazowana na rysunkach, które stworzyli, a później wymalowali.

Po wizycie w Centrum Dziedzictwa Szkła i posiłku nadszedł czas na ostatni punkt wycieczki, czyli pobyt w kinie Helios, gdzie obejrzeli film „Cudowny chłopak”. Uczniowie z wypiekami na twarzy śledzili losy głównego bohatera, który był typowym samotnikiem próbującym odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dzieci dowiedziały się, że prawdziwe dobro i upór w dążeniu do celu są najlepszym lekarstwem na całe zło.

Późnym popołudniem pełni wrażeń po tak pracowitym dniu i szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Foto


 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM NA TEMAT CYBERPRZEMOCY

 

Foto


 

AKCJA „DAR SERCA DLA TOMUSIA PACANY”

 

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,

Mnieście uczynili”

(Mt 25,40)

 

Akcje charytatywne przeprowadzane w naszej szkole odgrywają ważną rolę, bowiem uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w takich działaniach.

Po powrocie z ferii zimowych uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili w szkole akcję charytatywną pod nazwą „Dar serca dla Tomusia Pacany” . Polegała ona na zbiórce środków finansowych na jego leczenie poza granicami naszego kraju. Kilkutygodniowe dziecko z Kamienicy Górnej jest chore na bardzo niebezpieczną dla życia genetyczną chorobę SMA, która nieleczona prowadzi do szybkiej śmierci. Jedynym ratunkiem dla niego jest leczenie, które wymaga dużego nakładu pieniędzy.

Zaangażowanie naszych uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły ukazało wrażliwość oraz bardzo szlachetną postawę w obliczu nieszczęścia drugiego człowieka. Zebrane środki w kwocie 1847 zł zostały przelane na konto Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”, której to chłopiec jest podopiecznym. W szczególny sposób pragnę podziękować wszystkim tym, którzy tak licznie odpowiedzieli na mój apel – Paniom Dyrektor, Nauczycielom, Uczniom oraz ich Rodzicom.

Opiekun SKC – Jolanta Synowiecka

Foto 


 

NIEZWYKŁA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Język angielski jest naszym oknem na świat. Dzięki niemu możliwe jest swobodne porozumiewanie się podczas zagranicznych podróży i poznawanie kultur innych krajów. Nasi wychowankowie już od najmłodszych lat uczą się tego języka podczas typowo „książkowych lekcji”, jak i poprzez różnorodne gry, zabawy, piosenki jak i filmy anglojęzyczne.

26 stycznia uczniowie klas piątych wspólnie z uczącymi ich nauczycielkami języka angielskiego – Panią Agatą, Panią Elą i Panią Renatą, zaprosili Panią Dyrektor Marię Przebiędę, Grono Pedagogiczne oraz uczniów na „Niezwykłą Lekcję Języka Angielskiego”. Same zajęcia otwarte zostały podzielone na trzy etapy: na początku wszyscy obejrzeli teatrzyk kukiełkowy w języku angielskim pt „Little Red Riding Hood”, a następnie wspólnie uczyli się słownictwa związanego z tą bajką.

Ostatnim, a zarazem najbardziej emocjonującym etapem zajęć były konkursy dla poszczególnych klas. Nagrodę w zmaganiach stanowiły „słodycze Czerwonego Kapturka”. Uczniowie, opierając się na poznanym angielskim słownictwie, musieli jak najlepiej i najszybciej rozwiązać poszczególne zadania. Nasi najmłodsi wychowankowie tak dzielnie walczyli o nagrodę, że obydwie grupy przedszkolne uzyskały I miejsce.

W kategorii edukacja wczesnoszkolna - pierwsze miejsca przypadły klasom Ic, IIa oraz IIIa. Podczas konkursów wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się rozwiązywanie zadań. Ich koledzy mocno im dopingowali.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy pomogli przygotować przedstawienie: Emilii Dziedzic (Czerwony Kapturek), Sarze Czarnawskiej (babcia), Dominice Gac (mama), Hubertowi Czapli (wilk), Mateuszowi Bieleckiemu (narrator), Annie Lemek, Aleksandrze Krzysztofek, Aleksandrze Finek, Magdalenie Pieniądz, Julicie Maduzi, Damianowi Borowieckiemu, Wiktorowi Baranowskiemu, Kacprowi Jacksonowi oraz Dawidowi Cwynarowi.

Mamy nadzieję, że w przyszłości znów się spotkamy i będziemy, nie tylko wspólnie się bawić, ale też i uczyć.

Nauczycielki języka angielskiego

 

Foto  


 

PROGRAM EDUKACYJNY

 

Uczniowie klas drugich naszej szkoły brali udział w programie edukacyjnym „ZAWSZE RAZEM". Głównym celem programu było poszerzenie wiedzy dzieci na temat zdrowego stylu życia. W ramach realizacji programu dzieci uczyły się jak zdrowo się odżywiać, co jeść a czego unikać. Uczniowie wykonali również plakaty promujące zdrowe odżywianie.

Foto


 

BABCIU, DZIADKU BARDZO WAS KOCHAMY

Foto


 

UDZIAŁ W KONKURSIE KOLĘD OBCOJĘZYCZNYCH

 

W stycznia 2018 roku uczennice siódmej klasy brały udział XV jubileuszowej edycji Międzyszkolnego Konkursu „Kolęda obcojęzyczna” w Kołaczycach. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 10 szkół z powiatu jasielskiego, dębickiego i strzyżowskiego.

Naszą szkołę reprezentowały: Ania Lemek, Patrycja Czech oraz Emila Czachara w utworach ‘Away in a manger’ oraz ’That’s Christamas to Me’. Do występu uczennice przygotowali Pani Agata Zastawny i Pan Wiesław Płaziak.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Występ naszych wokalistek podobał się zarówno publiczności jak i jurorom. Dziewczyny zajęły wysokie IV miejsce.

Gratulujemy im talentu muzycznego i językowego oraz życzymy dalszych sukcesów.

Foto


 

UDZIAŁ W 26. FINALE

WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

Tegoroczny, 26 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w dniu 14 stycznia 2018 roku. Jego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Nasza szkoła włączyła się w to ogólnopolskie granie. Wzięliśmy udział w uroczystym Finale, zorganizowanym w brzosteckim Centrum Kultury i Czytelnictwa, prezentując program artystyczny, na który złożył się montaż muzyczno - taneczny.

Uczniowie swoim występem dołożyli małą cegiełkę w „Wielkie Granie”.


 

DLA SENIORÓW

ZATAŃCZYLI I ZAŚPIEWALI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY

 

W środę 10 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Zarządu Koła Emerytów i Rencistów w Brzostku wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. W Centrum Kultury i Czytelnictwa, gdzie licznie zebrali się Seniorzy, zaprezentowano spektakl muzyczno-taneczny „Dziewczynka z zapałkami”.

Opowieść na motywach baśni H. CH. Andersena wzruszyła widzów. Losy głównej bohaterki przedstawione zostały poprzez wspaniałe układy choreograficzne, na podkładach pięknej i wzruszającej muzyki. Mali artyści bez użycia słów, tylko gestem i ruchem, oddali klimat tej smutnej i pouczającej historii. Dopełnieniem niezwykłego efektu widowiska były odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty, które przeniosły zebranych w realia prezentowanych miejsc.

Scenariusz i stroje do spektaklu zostały przygotowane przez Panią dyrektor Marię Przebiędę i Panią Elżbietę Rybę-Stanek. Choreografią i oprawą muzyczną zajęli się Pani Elżbieta Ryba-Stanek oraz Pan Wiesław Płaziak. O rekwizyty zadbały Pani Ewelina Hipszer, Pani Joanna Oprządek. Opiekę nad dziećmi podczas występu sprawowały Pani Grażyna Maziarz, Pani Bernarda Kukla i Pani Małgorzata Tomaszewska.

W przedstawieniu wystąpili: Anna Lemek, Emilia Dziedzic, Kinga Kawalec, Patrycja Czech, Karolina Grygiel, Julia Zdziarska, Klaudia Czerwińska, Justyna Polańska, Szymon Czarnecki, Bartosz Machaj, Dominik Przebięda, Ksawery Grygiel, Hubert Szutkowski, Miłosz Czajka, Martyna Bielecka, Martyna Mikuś, Dominika Gac, Julia Szarek, Wiktoria Kobak, Oliwia Halz, Emilia Zdziarska, Martyna Nawracaj, Anna Szczepanik, Kamila Czarnecka, Beata Święch, Kamila Kmiecik, Monika Dziedzic, Wiktoria Szymańska, Monika Stasiak, Martyna Przybyło, Aleksandra Finek, Maja Kosowska.

Przygotowany występ przyjęto wielkimi owacjami. Zebrani Seniorzy nie kryli wzruszenia i podziwu dla kunsztu oraz umiejętności aktorskich uczniów naszej szkoły.

Foto


 

„ZACZYTANA SZKOŁA” TO MY!

 

W marcu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą „Zaczytana Szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Jego celem było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży.

Szkoły przystępujące do zmagań przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana Szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 poleceń. Konkurs trwał do końca listopada 2017 roku. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania.

Nasza szkoła z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpiła do realizacji projektu. Prace konkursowe nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też pisemne formy wypowiedzi. Podczas przeprowadzanych debat uczniowie dyskutowali o tym, czy w dobie Internetu książka wciąż może być przyjacielem? Jednym z zadań konkursowych było dopisanie zakończenia wybranego utworu oraz recenzja książki. Zorganizowano także dzień wspólnego czytania wierszy. Wówczas na lekcję otwartą przybyła pani dyrektor, rodzice oraz babcia jednego z uczniów, by łącząc pokolenia poznawać i przeżywać różnorodne poetyckie historie. Dla najmłodszych przewidziano konkursy plastyczne. Poznano także tajniki warsztatu pracy bibliotekarza, drukarza, księgarza i pisarza. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem było włączenie środowiska lokalnego do wspólnych działań. Wraz z Gminną Biblioteką Publiczną organizowane były różnorodne lekcje otwarte. Nasza szkoła brała udział również w innowacyjnych kampaniach ogólnopolskich na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa takich jak Narodowe Czytanie, Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, włączyła się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” a także realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020.

Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Na sukces pracowali niemal przez cały rok wszyscy uczniowie i nauczyciele przy ścisłej współpracy i zaangażowaniu Dyrekcji szkoły.

Nasze działania i przedsięwzięcia zostały ocenione przez jury Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana Szkoła” na maksymalną ilość punktów, tj. 100. Zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej.

Cel został osiągnięty - jesteśmy w gronie szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem „ZACZYTANA SZKOŁA”.

Foto


 

KONKURS „WYBIERAM TRZEŹWOŚĆ”

 

19 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram trzeźwość”, w którym udział wzięli uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Do konkursu zgłosiło się 113 uczestników z 27 placówek powiatu dębickiego. Naszą szkołę reprezentowały:

- Julia Szarek - klasa VII a,

- Gabriela Szczepańska - klasa VII b,

- Julia Zdziarska - klasa VII c.

Dziewczyny wykonały prace plastyczne zgodne z tematyką konkursu. Jego zaś celem było kształtowanie zdrowego stylu życia, ukazanie szkodliwości używek oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, a także rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów.

Cieszy fakt, że nasza młodzież posiada dużą świadomość odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Foto


 

SZKOLNA WYSTAWA SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH - 2017

 

Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Celem tego konkursu było pobudzenie artystycznej wyobraźni dzieci oraz kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i wymagały dużo pracy.

Komisja konkursowa na etapie szkolnym wybrała najpiękniejsze prace, przyznając następujące miejsca:

1. Izabela Janiga IVc

2. Kacper Kopeć IVb

3. Julia Czuba Ic

Natomiast w kategorii „szopka rodzinna”:

1. Natalia Jaworowska Ib

2. Julita Synowiecka Ib

3. Aleksandra Finek Vb

Jury oceniają zgłoszone do konkursu prace pod uwagę wzięło samodzielność wykonania, nakład pracy oraz oryginalność pomysłu. Wybrane prace dostarczone zostały do Domu Kultury w Brzostku, a w eliminacjach gminnych przyznane zostały następujące nagrody:

Kategoria szkoła podstawowa:

II miejsce – Izabela Janiga,

wyróżnienie – Kacper Kopeć.

Natomiast w kategorii szopki rodzinne:

II miejsce – Natalia Jaworowska,

III miejsce – Julita Synowiecka

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


 

AKCJA „SZLACHETNA PACZKA”

 

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”.

Św. Jan Paweł II

 

Adwent i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się dobrem i radością. Podobnie jak w latach poprzednich również i w tym roku uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas w dniach od 11 do 15 grudnia zorganizowali akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie świątecznych paczek z artykułami spożywczymi dla osób najbardziej potrzebujących, w szczególności dla osób starszych i samotnych.

Wspólne przygotowanie paczek przyczyniło się do integracji poszczególnych klas. Stało się okazją do zaangażowania w akcję całego środowiska: kadry nauczycielskiej, uczniów i ich rodzin. Umożliwiło włączenie się w czynną miłość bliźniego poprzez dzielenie się z potrzebującymi tym, co mamy. Sprawiło radość obdarowanym, a także samym obdarowującym.

Wszystkim darczyńcom: Dyrekcji, Nauczycielom, Wychowawcom, Rodzicom oraz Uczniom za okazane serce składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Koordynator i opiekun SKC – Jolanta Synowiecka

 

Foto  


 

„ŻYWA LEKCJA PRZYRODY”

 

Dnia 13.12.2017 r. odbyły się w naszej szkole niecodzienne zajęcia edukacyjne – żywa lekcja przyrody. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat życia i zwyczajów gadów. Mogli zobaczyć i dotknąć np. pytona królewskiego, boa tęczowego, boa dusiciela czy pytona tygrysiego.

Nietypowe spotkanie z przyrodą, a mianowicie ze zwierzętami egzotycznymi okazało się bardzo interesujące i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Nauczycielka przyrody

 

Foto


 

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ, CZAS WIĘC NA PIECZENIE PIERNICZKÓW…

 

12 grudnia dla dzieci z zerówek był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem ich pracy były pełne blaszki pierniczków, które trafiły do piekarników. Na koniec panie wraz z dziećmi ozdobiły pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Zapakowane ciasteczka trafiły do rąk kochanych przedszkolaków i ich rodzin z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawczynie oddziałów zerowych

 

Foto 


 

PTASIA STOŁÓWKA

 

Uczniowie klas pierwszych w czasie zajęć edukacyjnych zapoznali się z pracą leśnika i myśliwego. Dowiedzieli się również w jaki sposób i czym można dokarmiać ptaki, które zimą w czasie opadów śniegu mają problem ze znalezieniem pożywienia. Dzieci poznały przysmaki różnych ptaków, które na co dzień spotykają wokół domów i szkoły. Aby im pomóc przetrwać zimę, pierwszaki założyły na terenie placu szkolnego ptasią stołówkę, zawieszając karmniki zrobione z plastikowych butelek. Wszystkim bywalcom naszej stołówki życzymy SMACZNEGO.

Wychowawcy klas I

 

Foto 


 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

 

Dnia 11.12.2017 r. pierwszoklasiści spotkali się z panią pielęgniarką, która wygłosiła prelekcję na temat „Wiem, jak dbać o swoje zdrowie”. Wymieniła najważniejsze czynniki, które wpływają na odporność i zdrowie naszego organizmu. Są to: właściwe odżywianie, higiena osobista oraz ruch na świeżym powietrzu.

W ramach realizacji projektu „Zawsze razem” zwróciła szczególną uwagę na skutki choroby AIDS i sposoby jej zapobiegania. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani pielęgniarki i zadawały jej pytania na temat zdrowia.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali broszury edukacyjne i kolorowanki dotyczące dbania o zdrowie.

Wychowawcy klas I

 

Foto 


 

SUKCESY W KARATE I W PIŁCE NOŻNEJ

 

Pasja jest początkiem drogi do spełniania marzeń. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w szkole, zdobywając wiedzę oraz doskonaląc umiejętności w danej dziedzinie. Wielu poszerza swoje hobby również na zajęciach pozalekcyjnych. Jedni uczęszczają do szkół muzycznych, inni na lekcje tańca, jeszcze inni wybierają sport.

Piłka nożna od lat fascynuje chłopców. Uczęszczają oni na treningi, by tam doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia na boisku są dla nich również świetną formą spędzania wolnego czasu. Drużynowe rozgrywki sportowe uczą dzieci przestrzegania reguł i zasad fair play oraz kształtują postawę odpowiedzialności za kolegę z boiska.

Dużym powodzeniem od lat cieszy się wśród uczniów naszej szkoły karate, gdzie pod okiem trenera dzieci i młodzież poznają tajniki tej dyscypliny. Sztuka walki – Karate Kyokushin kształtuje odwagę, pewności siebie, stanowczość, dyscyplinę, umiejętność wyznaczania sobie celów i dążenia do nich, ponadto rozwija umiejętność koncentracji oraz uczy spokoju i opanowania.

Udział w zajęciach karate i w piłce nożnej daje możliwość zawodnikom wykazania się podczas licznych zawodów. Uczniowie naszej szkoły, którzy zdobywają trofea są dla nas dumą i ogromną radością.

Foto


 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

 

W grudniu do naszej szkoły przybył pan podróżnik Dariusz Rochecki, który należy do grupy „Trzask”. Tym razem prezentacja multimedialna dotyczyła Indii. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

Spotkanie dla najmłodszych dzieci naszej szkoły, trwające 45 minut zawierało sporo ciekawostek dotyczących Indii, zamieszkujących tam ludzi i zwierząt. Pokaz urozmaicony został także dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy.

W prezentacji dla klas IV-VII trwającej 90 minut, pan Dariusz odniósł się do treści geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturalnych oraz historycznych charakterystycznych dla tego kraju. Słuchacze dowiedzieli się o stolicy Indii – Waranasi, o dawnej stolicy Mogołów, o Tybecie, obejrzeli przedziwne pałace, jak i najstraszniejsze dzielnice nędzy! Na dzieciach duże wrażenie zrobiła świątynia Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur oraz Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze. Widzieli też najpiękniejszy dla wielu pomnik miłości na Ziemi – Taj Mahal oraz słynne Niebieskie Miasto. Podczas prezentacji multimedialnej obserwowali fascynującą podróż turystów na grzbiecie wielbłąda przemierzającego majestatyczną Pustynię Thar jak również podróż po Gangesie – świętej rzece milionów hindusów! Usłyszeli też o Radżasthanie – baśniowej krainie potężnych Maharadżów, ich pięknych księżniczkach oraz o Gandhim i niepodległych Indiach. Uczniowie bardzo miło i ciekawie wspominają „lekcję” przyrodniczo-historyczną.

 

Nauczycielka języka angielskiego

 

Foto


 

SUKCES W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

 

Maciej Krajewski jest jednym z kilkunastu naszych uczniów, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkolnym etapie konkursu fotograficznego z zakresu edukacji ekologicznej pt. „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Celem wszystkich jego uczestników było uchwycenie na fotografiach piękna środowiska przyrodniczego dorzecza Wisłoki. Zadanie to nie było łatwe ze względu na zmienne i dość niesprzyjające w tym czasie warunki atmosferyczne, ale również i na samą porę roku, ponieważ zdjęcie zostało wykonane w połowie listopada, kiedy to prawdziwe piękno jesieni powoli zanikało, a sama przyroda przygotowywała się na nadejście zimy.

Po skompletowaniu wszystkich fotografii, nadszedł czas na znalezienie tych najbardziej wyjątkowych. Podczas kilkugodzinnych dyskusji, Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła najpiękniejsze zdjęcia, które zostały zawiezione do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle.

Na początku grudnia Maciej wspólnie z opiekunem zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu w Jasielskim Domu Kultury. 7 grudnia chłopiec otrzymał nie tylko wyróżnienie za swoją pracę, ale również i symboliczne nagrody. Bardzo cieszy nas fakt, że praca autorstwa naszego ucznia została doceniona przez Komisję Konkursową w Jaśle.

Maćkowi gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego powodzenia w rozwijaniu pasji fotograficznej.

Opiekun – Elżbieta Warchał

 

Foto


 

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

 

6 grudnia 2017 r. do naszej szkoły zawitał wyczekiwany przez uczniów - św. Mikołaj. Na spotkanie z dostojnym Gościem dzieci od rana czekały z niecierpliwością. Powitały Go piosenkami i recytacją wierszy. Przybyły przyniósł wiele prezentów.

Jest to miły znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na podarunki. Dziękujemy bardzo Świętemu i wierzymy, że za rok znów nas odwiedzi.

Foto


 

JAK BYĆ DOBRYM UCZNIEM, DOSKONALE WIEMY.

PASOWANIE NA UCZNIA

 

Foto


 

ANDRZEJKI SZKOLNE

 

Foto


 

WYWIADÓWKA SZKOLNA

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

 

Foto


 

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM KLINICZNO-SĄDOWYM

 

W listopadzie w naszej szkole miały miejsce prelekcje Pani psycholog skierowane do uczniów klas IV-VII. Tematyka spotkań „Złość da Ci w kość” oraz „Przemoc odbierze Ci moc” dotyczyła kształtowania właściwych postaw. Pani psycholog szczegółowo omówiła jak negatywne emocje wpływają na ludzi i ich codzienne życie. Podała wiele przykładów omawianych procesów. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się część praktyczna spotkania, podczas której wykorzystując siłę perswazji uczono się budować właściwe relacje.

Po prelekcjach każdy z uczniów mógł zadać pytanie specjalistce i udać się na indywidualne konsultacje.

Zajęcia otwarte zostały profesjonalnie przygotowane, a przekazane treści z pewnością zaowocują w przyszłości.

Foto


 

KONFERENCJA SZKOLENIOWA

 

W dniu 24 listopada odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli naszej szkoły przeprowadzona przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy.

Pani prelegent omówiła najczęstsze trudne zaburzenia i zachowania wieku dziecięcego oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Nauczyciele po prelekcji mogli zadać indywidualne pytania pani psycholog na które chętnie odpowiadała.

Spotkanie z przedstawicielem PPP w Dębicy przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat metod postępowania z dziećmi wymagającymi szczególnego podejścia.


 

KURATORYJNE KONKURSY W NASZEJ SZKOLE

 

Podkarpacki Kurator Oświaty organizuje corocznie konkursy z różnych przedmiotów przebiegające w trzech etapach. Wymagania konkursowe są tak wysokie, że przystąpienie do nich to niewątpliwie edukacyjna „Liga Mistrzów”!

Pod kierunkiem nauczycieli poszczególnych przedmiotów najlepsi uczniowie przygotowywali się do konkursów już od początku września. Pierwszy etap szkolny odbył się w dniach od 18 października do 7 listopada z następujących przedmiotów: matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, przyrody i historii. Startujący uczniowie musieli wykazać się wytrwałością, zdolnościami, a przede wszystkim bardzo bogatą wiedzą merytoryczną. W tym roku szkolnym poziom wymagań był niezwykle wysoki i często wkraczał w program szkoły średniej, dlatego uzyskanie awansu do drugiego etapu rejonowego to olbrzymi sukces. W bieżącym roku czworo uczniów naszej placówki zakwalifikowało się do kolejnych konkursów kuratoryjnych z przedmiotów:

1) przyrody – Aldona Rams (kl. VI b) i Mateusz Nowak (kl. VI b)

2) języka polskiego - Emilia Czachara (kl. VIIc) i Karolina Grygiel (kl. VIc)

3) historii – Mateusz Nowak (kl. VI b).

Szczególny sukces osiągnął Mateusz, który awansował z dwóch przedmiotów wykazując się wiedzą na wysokim poziomie. Etap rejonowy odbędzie się w Rzeszowie w dniach od 25 XI do 9 XII.

Najserdeczniej gratulujemy naszym uczniom oraz życzymy wytrwałości w nauce i dalszych sukcesów!

Wiesław Tyburowski


 

SZKOLNY KONKURS NA WYKONANIE MAKIETY UKŁADU SŁONECZNEGO

 

Foto


 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„Pejzaże dorzecza Wisłoki”

 

Jesienią Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle ogłosił konkurs fotograficzny realizowany w ramach projektu z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Jego celem było między innymi zachęcenie do zainteresowania się środowiskiem przyrodniczym dorzecza Wisłoki i zaprezentowania na fotografiach piękna tego obszaru oraz ciekawych miejsc przyrodniczych. Nasi uczniowie z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpili do konkursu. Wszystkie wykonane prace zachwycały profesjonalizmem ujęć a także artystycznym spojrzeniem na otaczającą przyrodę. Wymagały zapewne od uczestników znajomości terenu, poświęcenia czasu potrzebnego do wyszukania ciekawych miejsc, opanowania i determinacji. Szkolne jury nagrodziło następujące prace:

I miejsce:   Szymon Rozwadowski, Maciej Krajewski, Kacper Piątek

II miejsce:  Oliwia Przebięda, Krzysztof Przewoźnik

III miejsce: Mateusz Czapla, Magdalena Pieniądz.

Prace szkolnych laureatów zostały przesłane do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, wkład pracy oraz promowanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Szkolni organizatorzy konkursu

 

Foto


 

WARSZTATY ŻYWIENIOWE

 

21 listopada w klasie IV c zostały przeprowadzone warsztaty żywieniowe pt „Czy wiesz co jesz?”. Na początku zajęć, pani pielęgniarka Janina Wójcik przedstawiła uczniom zasady zdrowego odżywiania. W trakcie swojego krótkiego wykładu, w sposób humorystyczny, ale i bardzo ciekawy, nasza pielęgniarka szkolna wskazała uczniom po jakie produkty powinni sięgać często, a których powinni unikać. Po części lektorskiej, nadszedł czas na wspólną rozmowę, w trakcie, której dzieci dopytywały się jak często mogą jeść poszczególne produkty żywnościowe, by zachować zdrowie i dobrze się odżywiać.

Po części teoretycznej, nadszedł czas na część praktyczną, czyli wspólne przygotowanie zdrowego posiłku ze specjalnie na ten dzień przyniesionych owoców. Uczniowie po podzieleniu się na kilka grup otrzymali rożne zadania: jedni tworzyli smakowite koreczki owocowe, a inni przygotowywali owoce na sałatkę. Kolejna grupa była odpowiedzialna za ustawienie zastawy, na której mieliśmy spożyć nasz posiłek. Po przygotowaniu koreczków i sałatki, nadszedł czas na degustację przygotowanych potraw i dzielenie się wrażeniami z tak niecodziennych zajęć.

Ukoronowaniem działań podjętych w ramach warsztatów żywieniowych była pochwała pani pielęgniarki oraz dyplom, który otrzymała klasa IVc za tak duże zaangażowanie i efektywną pracę podczas zajęć.

Wychowawca Elżbieta Warchał

 

Foto


 

GMINNY I POWIATOWY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

 

W dniu 30 października 2017 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku odbyły się eliminacje gminne Konkursu Poezji Religijnej. Tegoroczny konkurs obejmował dwie kategorie: recytację i poezję śpiewaną. Przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI oraz klas VII i uczniów gimnazjum. W artystycznych zmaganiach ogółem wzięło udział 31 wykonawców. Naszą szkołę w tegorocznej edycji konkursu reprezentowały dwie uczennice klasy VII c – Karolina Grygiel i Anna Lemek.

Karolina wyrecytowała wiersz Romana Brandstaettera „Madonna ateistów”, natomiast Ania wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”. Jury konkursu przy ocenie prezentacji brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Zarówno Karolina jak i Ania podczas występu potrafiły nawiązać kontakt z publicznością, wykazały się bardzo dobrym opanowaniem i zrozumieniem tekstu, piękną, wyrazistą dykcją oraz dużym zaangażowaniem emocjonalnym. To wszystko sprawiło, że zostały laureatkami konkursu, a tym samym zakwalifikowały się do finału powiatowego konkursu, który odbył się w dniu 15 listopada br. w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. W drugim etapie brało udział około 58 uczestników. Reprezentantka naszej szkoły – Anna Lemek zdobyła wyróżnienie.

Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Katechetka – Jolanta Synowiecka


 

SZKOLNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

 

W przeddzień Narodowego Święto Niepodległości, 10 listopada 2017 r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie starszych klas pod kierunkiem nauczycieli przygotowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Jego tematyka dotyczyła całych dziejów naszej Ojczyzny, a szczególnie w tragicznych wiekach XIX i XX. Słowa narratorów, obrazy multimedialne, pieśni i wiersze ukazały tragedię walk w obronie Polski, marzenia wolnościowe Narodu, dramaty żołnierzy i wreszcie radość z odzyskanej niepodległości. Uczczono też pamięć Pomordowanych oraz Poległych na ołtarzu przenajświętszej Rzeczypospolitej.

Pamiętamy, że w listopadzie 1918 roku Polacy wybili się na niepodległość po 123 latach niewoli. Dokonali tego mimo klęsk powstańczych, germanizacji i rusyfikacji. Naród polski nie utracił swej tożsamości i potrafił odbudować własne państwo. Dlatego jest to najważniejsze wydarzenie w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Wspaniałą i heroiczną mamy historię Polski przepojoną patriotyzmem dawnych Pokoleń. BĄDŹ DUMNY – JESTEŚ POLAKIEM!

Wiesław Tyburowski

Foto


 

KINO BAWI I UCZY…

 

Wycieczki i wyjazdy szkolne stanowią bogate źródło przeżyć i doznań, a także integrują uczniów. Często wywołują zaciekawienie czy zdziwienie, zaspokajają potrzebę wiedzy, nasuwają liczne pytania, dają duże możliwości doświadczeń, pobudzają zainteresowania, kształtują pozytywne postawy oraz dobry stosunek do otoczenia.

Uczniowie klas piątych wraz z opiekunami udali się do kina w Krośnie na seans pt. „Tarapaty”, aby bezpośrednio dotknąć sztuki filmowej. Z wielkim zainteresowaniem śledzono losy głównych bohaterów, którzy szukali ukrytego skarbu. Film bardzo się wszystkim podobał, o czym świadczą relacje uczestników wyjazdu.

„Będąc w kinie czułam się szczęśliwa i radosna. Panowała tam bardzo miła atmosfera. Oglądając projekcję można było się zrelaksować i odpocząć. Miło było wyjechać do kina z grupą rówieśników”.

Ola

 

„Dnia 09.11.2017 r. klasa Va i Vb pojechała na wycieczkę do kina. Film był bardzo ciekawy. Opowiadał o przyjaźni dzieci, które przeżyły niezwykłą przygodę. Akcja trzymała nas cały czas w napięciu. Chciałbym jeszcze raz jechać na taka wycieczkę”.

Seweryn

 

„Seans była bardzo interesujący. Historia o Julce i Olku wzbudziła we mnie wiele pozytywnych emocji. Uważam, że była to jedna z naszych najlepszych wycieczek”.

Emilka

 

„Film był ciekawy i śmieszny. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeliśmy perypetie głównych bohaterów. Okazuje się, że wyjazdy nie tylko bawią, ale i uczą”.

Julka

 

Foto


 

WARSZTATY EKOLOGICZNE

 

7 listopada w klasie IVa naszej szkoły zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne pt. „Nowy system segregacji odpadów komunalnych od 01.01.2018 roku” Zajęcia poprowadziła Pani Monika Lemek reprezentująca Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brzostku oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brzostku. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom tematu dotyczącego zmiany kolorystyki worków na odpady komunalne w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów Komunalnych, który będzie obowiązywał w całym kraju. Od nowego roku 2018 odpady komunalne będziemy dzielić na następujące frakcje: do worka niebieskiego trafi papier, do worka zielonego trafi szkło, do worka żółtego trafią metale i tworzywa sztuczne, do brązowego trafią odpady ulegające biodegradacji i do worka białego trafią odpady pozostałe po segregacji. Dotychczasowy czerwony worek na metal zostaje wycofany.

Dzieci podczas tych warsztatów rozwiązywały różne krzyżówki i rebusy oraz układały puzzle o tematyce segregacji odpadów. Na zadawane przez Panią Monikę pytania dzieci chętnie odpowiadały i były bardzo aktywne. Dodatkową atrakcją były torby ekologiczne zakupione przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzostku, którą otrzymał każdy uczeń naszej szkoły. Na zakończenie warsztatów dzieci zostały obdarowane jeszcze słodkim upominkiem od naszego gościa. Zajęcia sprawiły uczniom ogromną frajdę.

Wychowawca Agata Zastawny

 

Foto


 

„Dla tych,

którzy odeszli

w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr … .”

 

Foto


 

IMIENINY BIBLIOTEKI

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Październik to miesiąc, w którym szkolna biblioteka szeroko i z radością otwiera swoje drzwi. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie obchodzone są jej imieniny. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętowany był pod hasłem „BIBLIOTEKI SZKOLNE – BRAMY DO ŻYCIA”.

Celem niecodziennych spotkań było pokazanie biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole oraz zwrócenie uwagi w atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach święta naszej biblioteki przygotowano gazetkę tematyczną, wyeksponowano najbardziej poczytne książki. Aktyw biblioteczny zadbał o uroczysty wystrój sali - kolorowe balony, etykiety.

Uczniowie klasy Vb z okazji imienin przygotowali zajęcia otwarte, na których przypomnieli zalety czytania książek. Zwrócili również uwagę na rolę projektów i programów czytelniczych realizowanych w naszej placówce. Pozwalają one na zakup nowości wydawniczych, udział w przedsięwzięciach, konkursach, wyjazdach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Korzystając z okazji uczniowie podziękowali serdecznie Pani dyrektor za zaangażowanie i nieustanne motywowanie do działań na rzecz rozwoju czytelnictwa. Królowa książek, która również przybyła na niecodzienne spotkanie, zachęcała zebranych do wypożyczeń i częstych odwiedzin biblioteki. Uczniowie obdarowali ją własnoręcznie przygotowanymi plakatami, a ona w podzięce poczęstowała zebranych słodyczami.

W dniu imienin biblioteki uczniowie oraz nauczyciele chętnie ją odwiedzali, składali życzenia i wyrażali radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Foto


 

WYJAZD DO KINA

 

18 października 2017 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wyjechali do krośnieńskiego kina Helios, aby obejrzeć film „Tarapaty”.

Akcja filmu koncentruje się nie tylko wokół tytułowych kłopotów, ale również i przyjaźni, która, jak okazuje się nie jest tak prostą sprawą, o czym doskonale wie główna bohaterka - Julka. Podczas przymusowych wakacji spędzanych u cioci, w ręce dziewczyny i jej kolegi wpada plan prowadzący do skarbu i wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe tarapaty, podczas których trwa wyścig z czasem i nikt nie jest tym za kogo się podaje.

Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów i miło spędziły czas. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

Foto


 

OBCHODY XVII DNIA PAPIESKIEGO

 

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodziliśmy XVII Dzień Papieski w dniu 8 października. Z tej okazji przeprowadzono katechezy okolicznościowe, których celem było odkrywanie nauczania św. Jana Pawła II na temat nadziei i radosnej przyszłości życia oraz przygotowanie uczniów do przeżycia Dnia Papieskiego.

Uczniowie podczas zajęć zostali zachęceni do czynnego udziału w Eucharystii w Dniu Papieskim, pogłębienia nauczania św. Jana Pawła II przez osobistą lekturę oraz zaangażowania się w różnego rodzaju inicjatywy lokalne związane z tym wydarzeniem.

Katechetka – Jolanta Synowiecka

Foto


 

„CAŁE ŻYCIE JEST SZKOŁĄ”

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

Tradycyjnie w październikowe Święto Komisji Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nauczycieli niezapomniany koncert życzeń. Dzieci z klas młodszych z pomocą starszych koleżanek i kolegów słowami piosenek, wierszy oraz pięknymi tańcami podziękowały dyrekcji szkoły, wszystkim pedagogom za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, codzienną troskę i niewyczerpaną cierpliwość w codziennej pracy z uczniami. Do każdego z pracowników szkoły popłynęła osobista dedykacja i muzyczny upominek.

Montaż słowno-muzyczny wszystkim bardzo, bardzo się podobał, czego dowodem była żywa reakcja publiczności na popisy wokalne i taneczne młodych artystów.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Maria Przebięda – dyrektor szkoły, która w swym wystąpieniu podziękowała dzieciom i ich opiekunom za przygotowanie wzruszającego montażu słowno-muzycznego. Wszystkim zebranym złożyła serdeczne życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Następnie głos zabrała Pani Monika Lemek – Przewodnicząca Rady Rodziców. W swoim wystąpieniu złożyła piękne życzenia Pani dyrektor i nauczycielom oraz podziękowała za trud wkładany w kształtowanie dziecięcych charakterów i postaw.

Foto


 

SPOTKANIE KLAS SIÓDMYCH Z POLICJANTEM

 

11 października uczniowie klas siódmych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w prelekcji dotyczącej właściwych postaw i zachowań. Spotkanie poprowadził asp. sztab. Pan Jerzy Wojnar. Policjant podjął szereg interesujących tematów. Zwrócił szczególną uwagę na rolę odpowiedzialności młodego człowieka za własne postępowanie. Z szeregu omawianych zagadnień najwięcej czasu poświecił na niewłaściwe zachowanie pseudokibiców. Przytoczył przepisy karne wynikające z ustawy o organizacji imprez masowych. Następnie uświadomił młodym ludziom, iż nawet obserwując czyjeś nieodpowiednie czyny i nie reagując na nie, stajemy się „współwinni”. Należy w każdej sytuacji odpowiednio się zachowywać i adekwatnie reagować. Kolejno został wyemitowany film edukacyjny podejmujący wyżej wymienione tematy.

Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała prelegentowi za wystąpienie. Przestrzegła uczniów przed najmniejszymi nawet wykroczeniami oraz życzyła im, by byli odpowiedzialni i zawsze kierowali się dobrem własnym i drugiego człowieka.

Foto


 

WYJAZD EDUKACYJNY DO TEATRU

 

W dniu 11 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tam obejrzeli spektakl pt. „Tajemniczy ogród”, będący adaptacją znanej powieści napisanej przez F. Hodgson Burnett. Ta ponadczasowa sztuka teatralna ukazuje problem samotności dziecka oraz znaczenie przyjaźni w życiu tak małego człowieka. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Właśnie przyjaźń i siły natury dawały dzieciom – głównym bohaterom - energię witalną do dalszego wzrastania po rodzinnych tragediach. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni.

Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

Foto


 

GRAND PRIX GMINY BRZOSTEK

 

W dniu 29.09.2017 na Stadionie OSiR w Brzostku odbył się II Grand Prix Gminy Brzostek w Biegach Przełajowych o Puchar Burmistrza Brzostku.

Naszą szkołę reprezentowało 29 uczniów, którzy rywalizowali w 3 kategoriach. A oto najlepsi z nich:

Kategoria klas I-III dziewcząt

Weronika Zięba III miejsce

Julia Staniszewska VI miejsce

Kategoria klas I-III chłopców

Patryk Berek V miejsce

Filip Synowiecki VI miejsce

Kategoria klas IV-VI dziewcząt

Martyna Nawracaj V miejsce

Kategoria klas IV-VI chłopców

Szymon Owsiak II miejsce

Sebastian Kolbusz IV miejsce

Tomasz Kluza V miejsce

Krystian Pruchnik VI miejsce

Kategoria klas VII dziewcząt

Polańska Justyna II miejsce

Kategoria klas VII chłopców

Bartosz Machaj II miejsce

W klasyfikacji ogólnej szkół podstawowych nasza szkoła zajęła I miejsce.

Gratulujemy!!!


 

SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

XXVII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA

 

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka jest dużym wydarzeniem w życiu kulturowym społeczności szkolnej. Spotkania autorskie są okazją do „dotykania” literatury, poznawania ludzi, którzy ją tworzą, czerpania doświadczeń, pomysłów, inspirowania pasją tworzenia.

W tym roku uczniowie klas siódmych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu poetyckim zorganizowanym przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Tegorocznymi gośćmi byli Pan Kazimierz Burnat – polski poeta, którego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków świata, publicysta, tłumacz, dziennikarz i animator kultury oraz Pani Oksana Chukhlib z Ukrainy prezentująca poezję śpiewaną.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie z zaciekawieniem słuchali prezentacji poetyckiej oraz zadawali gościom szereg pytań. Ku wielkiemu zaskoczeniu i radości pani Oksany uczennica naszej szkoły – Diana, która pochodzi z Ukrainy, zadawała pytania w języku ojczystym i tłumaczyła słowa poetki skierowane do publiczności. Nie ulega wątpliwości zatem, że poezja zbliża… .

Foto


 

GMINNY OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

 

W dniu 27.09.2017 r. na stadionie OSiR w Siedliskach Bogusz odbył się Gminny Otwarty Turniej Piłki Nożnej w kategorii Szkół Podstawowych.

W turnieju wzięło udział 6 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. W wyniku zaciętych i pełnych emocji rozgrywek, uczniowie naszej szkoły po wygranych rzutach karnych zajęli III miejsce.

Drużynę za szkoły Podstawowej w Brzostku reprezentowali następujący uczniowie: Ksawery Grygiel, Bartosz Machaj, Dominik Przebięda, Szymon Czech, Nikodem Grodzki, Gabriel Cisoń, Szymon Kolbusz, Hubert Rola, Jakub Pietrzak, Miłosz Czajka.

Gratulujemy zajętego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

Foto


 

BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ

 

W środę 27 września 2017 roku odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Brzostku z udziałem dyrektora szkoły, wychowawców, pedagoga, pielęgniarki oraz uczniów.

Spotkanie dotyczyło różnych zagrożeń i niebezpieczeństw, które uczniowie mogą napotkać każdego dnia w szkole, jeśli nie będą przestrzegać ustalonych zasad. Niebezpieczne zachowania dzieci czasami bywają trudne, wywołują łzy i obawy. Mogą być również zagrożeniem zdrowia lub życia dziecka.

Podczas apelu Pani dyrektor szkoły oraz trzecioklasiści przypomnieli młodszym uczniom o zasadach dobrego wychowania obowiązujących w szkole. Zaproponowali dzieciom również kilka rad, które pozwolą uniknąć kłopotów lub rozwiązać trudną dla nich sytuację. Przypomnieli o rozwadze, ostrożności w myśl powiedzenia: „Nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie jest w naszych rękach”.

Foto


 

W PRZYCHODNI DLA ZWIERZĄT

 

25 września br. uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do miejscowego weterynarza. Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej zawód i jakie zwierzęta otacza swoja opieką, udzieliła też dzieciom cennych wskazówek dotyczących opieki nad domowymi zwierzątkami. Uczniowie mieli też możliwość oglądnięcia akcesoriów niezbędnych dla prawidłowej opieki nad kotkiem, pieskiem, chomikiem, papużką i królikiem. Atrakcją wycieczki był piesek, który akurat był w tym czasie u fryzjera. Pomimo tylu obserwujących go dzieci, był bardzo dzielny i ciekawie na nas zerkał.

Po powrocie do szkoły było o czym rozmawiać i dzielić się wrażeniami ze swoimi koleżankami i kolegami.

Wychowawczynie

Foto


 

BAL Z PANIĄ JESIENIĄ

 

W dniu 25.09.2017 r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się bal z Panią Jesienią. Przedszkolaki postanowiły uroczyście powitać niecodziennego Gościa, który przybył do nich z uroczą wiewióreczką. Dzieci przebrane w odświętne stroje śpiewały piosenki, recytowały wiersze o kolorowej jesieni, a także brały udział w konkursach na temat wiedzy o aktualnej porze roku. Pani Jesień przyniosła bowiem ze sobą kosz pełen darów dla każdego dziecka. Wspólna zabawa była bardzo udana i przyniosła wszystkim wiele radości.

Foto


 

Pasja... coś, co potrafi sprawić radość

SPOTKANIE Z PIŁKARZEM JERZYM DUDKIEM

 

W ramach programu Kluby Sportowe Orange 20 września 2017 roku do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku przybył Jerzy Dudek – polski piłkarz, bramkarz, wieloletni reprezentant Polski i zdobywca Ligi Mistrzów. Jego przyjazd był formą nagrody dla Uczniowskiego Klubu Sportowego Herkules za dotychczasowe, spektakularne osiągnięcia.

Podczas tej niecodziennej wizyty piłkarz zachęcał dzieci i młodzież do czynnego uprawiania sportu. Przekonywał, że aby osiągnąć sukces należy wyznaczyć sobie cel. W dążeniu do spełnienia marzeń trzeba systematycznie i małymi krokami realizować kolejne szczeble sportowej kariery.

Największą atrakcją spotkania była możliwość zadawania pytań Panu Jerzemu Dudkowi, wspólne zdjęcia i autografy.

Wrażeń było co niemiara!

Foto


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

 

W dniach 26-27 września odbyła się akcja „Sprzątanie Świata – Nie ma śmieci – są surowce!”, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska.

Dla uczniów naszej szkoły, którzy co roku chętnie przemierzają ulice naszego miasteczka zbierając i segregując śmieci to wspólna lekcja dla poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Foto


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Wakacje zostawiają po sobie bardzo miłe wspomnienia. Przepełnia je radości z wyjazdów, spotkań, spędzonych z bliskimi chwil. Letni wypoczynek ma jednak swój kres. Kiedy nadchodzi wrzesień, pierwszy dzwonek otwiera nowy etap w życiu każdego ucznia. Szkoła dla wielu jest miejscem niezwykłym. Tu czeka stęskniony, wspaniały przyjaciel oraz wychowawca z podarunkiem – zapakowaną w życzliwość wiedzą.

Uczniowie naszej szkoły z zapałem i w odświętnych strojach 4 września powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym, odbyła się akademia, którą rozpoczął Samorząd Uczniowski. Na wstępie powitano serdecznie Panią dyrektor, nauczycieli, uczniów i licznie przybyłych rodziców. W krótkim montażu słowno-muzycznym odwołano się do wspaniałych wakacji, które były wyczekiwane przez każdego. Następnie minutą ciszy została uczczona pamięć tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny podczas II wojny światowej.

Kolejno głos zabrała Pani dyrektor Maria Przebięda. W swym wystąpieniu szczególnie serdecznie zwróciła się do najmłodszych uczniów rozpoczynających swoją przygodę z nauką. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim dobrego roku szkolnego, wielu sukcesów, nowych pięknych doświadczeń, wzajemnej życzliwości, nadziei i zaufania. Pani dyrektor prosiła, by uczniowie mądrze wykorzystali szkolny czas, bo „nic dwa razy się nie zdarza”. W zeszycie życia od razu, na czysto należy zapisywać każdą lekcję. Systematyczna i staranna praca zapewne zostanie doceniona i nagrodzona. Stanie się sukcesem ucznia, rodzica, nauczyciela oraz chlubą szkoły.

Pani dyrektor w swym wystąpieniu odniosła się również do pamiętnej daty 1 września 1939 roku, wybuchu I wojny światowej. Przypomniała, że choć wrzesień niezmiennie kojarzy się z ostatnimi promieniami letniego słońca, kasztanami, końcem wakacji i początkiem roku szkolnego, był czas, kiedy uczniowie nie poszli do szkoły. Prosiła również, by dbać o naszą wolności i doceniać piękny świat, w którym żyjemy. Po części oficjalnej uczniowie pełni nadziei i optymizmu udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami licząc na same sukcesy.

Foto