POZNAJ BLIŻEJ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BRZOSTKU

Foto


 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Foto


RADOSNE POWITANIE LATA

Foto


BAJKA „CZERWONY KAPTUREK”

Foto


BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY

 

W ostatnich dniach roku szkolnego został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs został zorganizowany w odpowiedzi na propozycję Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie.

Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie z klas IV-VI. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej, obrazującej ich ulubioną opowieść biblijną. Na zaproszenie odpowiedziało 18 uczestników wykonując prace o przeróżnej tematyce. Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła 4 laureatów i przyznała 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali oceny celujące z religii i plastyki, drobne upominki, dyplomy a laureaci i wyróżnieni nagrody książkowe. Ponadto prace laureatów zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, a pozostałe zostały wyeksponowane na gazetce szkolnego korytarza. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

A oto lista zwycięzców:

I miejsce:

• Wiktoria Kobak, kl.VIa i Anna Lemek, kl. VIc

II miejsce:

• Julia Zdziarska, kl.VIc

III miejsce:

• Julita Maduzia, kl. IVb

Wyróżnienia:

• Seweryn Bonarek, kl. IVa

• Aleksandra Przebięda, kl.Va

• Oliwia Halz, kl.Vb

Organizatorzy konkursu: Jolanta Synowiecka i Ewa Raś

Foto


 

NASI SZKOLNI KARATECY

Foto


 

Z WIZYTĄ W DRUKARNI

 

W piątek 9 czerwca dzieci z oddziałów zerowych odwiedziły drukarnię „Ekiw” w Brzostku. Na miejsce dotarli pieszo, a tam czekali na nich pracownicy drukarni, którzy towarzyszyli im podczas całego pobytu. Głównym celem wycieczki było bowiem zapoznanie maluchów z kolejnymi etapami powstawania książeczki, wizytówek, banerów oraz innych rodzajów druków cyfrowych.

Przedszkolaki po raz pierwszy mogły zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz introligatorskich wzbudziła u nich wielki podziw, zachwyt i zdziwienie. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pracowników drukarni, którzy pokazał nam drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę. Dzieci bacznie obserwowały proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Widziały jak zszywane są książki.

Wszystkie te czynności wykonywane są przez różne maszyny poligraficzne obsługiwane przez pracowników drukarni. Na koniec wycieczki czekała ich miła niespodzianka. Każdy przedszkolak na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał drobny upominek. Wszyscy wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń oraz upominkami.

Foto


 

SPORTOWE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

 

W dniach 5 i 8 czerwca w ramach „Sportowego Dnia Dziecka 2017” rozegrano „Turniej Piłki Nożnej” oraz „Turniej Piłki Siatkowej – Czwórki” w kategorii szkół podstawowych z terenu gminy Brzostek. W tych wydarzeniach wzięli udział również uczniowie klas szóstych naszej szkoły. W piłkę nożną zagrali: Gabriel Cisoń, Ksawery Grygiel, Szymon Kolbusz, Bartosz Machaj, Jakub Pietrzak, Dominik Przebięda, Hubert Rola i Hubert Szutkowski. W kategorii piłki siatkowej rywalizowały: Partycja Czech, Karolina Grygiel, Kinga Kawalec, Wiktoria Łącka oraz Justyna Polańska.

Po długiej i zaciętej walce, przy sporym dopingu publiczności młodzi zawodnicy odnieśli duży sukces. Zarówno jedna jak i druga drużyna zdobyły zaszczytne I miejsca, za co otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

Gratulujemy młodym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


 

XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

 

Czytanie dla przyjemności to prawdziwie magiczna czynność. Temu, kto się jej poddaje, sprawia wiele radości i pozostawia cudowne wspomnienia. Zarówno rodzina jak i szkoła pragną, by dzieci od najmłodszych lat pokochały książki, które są skarbnicą wiedzy, uczą właściwych postaw oraz poprawiają samopoczucie.

W tym roku, w dniach od 3 do 10 czerwca, odbywa się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Z tej okazji uczniowie klasy IV b przygotowali lekcję otwartą pod hasłem: „Czytajmy Razem…”. Od samego rana dzieci starały się, by ich sala była wyjątkowa: barwna gazetka, na tablicy znajdujące się recenzje ulubionych książek, pisane własnoręcznie i dodatkowo wzbogacone o ilustracje i wreszcie bajkowe stroje, dodały niecodziennego charakteru. Był to jednak początek przygód z książką.

Tuż po dzwonku wyznaczającym drugą lekcję przybyli zaproszeni Goście. Pani dyrektor, która z ogromnym zaangażowanie wspiera i promuje czytelnictwo, Pani Kazimiera Gotfryd - babcia ucznia klasy IV b w zjawiskowym rzeszowskim stroju oraz mamy uczennic - przedstawicielki Oddziałowej Rady Rodziców, Panie: Agnieszka Maduzia i Irena Lemek. Po ciepłych słowach skierowanych do zebranych przez panią dyrektor i zwróceniu uwagi na fakt, iż głośne czytanie buduje mocne więzi, głos zabrali uczniowie. Krótko przedstawili zalety książek oraz zwrócili uwagę na tak zwane „złote myśli”, które pochodzą z literatury. Następnie w świat wierszy Marii Konopnickiej i Juliana Tuwima zabrali nas Goście. Słuchając poezji można było między innymi znaleźć się w aeroplanie wraz z babcią, poznać historię pewnego słowika i jego żony, oraz być świadkiem nietypowej – pełnej śniegu lipcowej pogody.

Spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze. Na zakończenie dzieci wyraziły wdzięczność przybyłym, wręczyły przygotowane dyplomy „Przyjaciela Książek”, rodzice zaś obdarowali ich łakociami. Warto wspomnieć, że przygotowane zajęcia otwarte, to tylko jedne z wielu działań podejmowanych przez społeczność szkolną w ramach realizowanych programów rządowych i projektów czytelniczych. Dołożymy wszelkich starań, by tak owocne spotkania stały się naszą wizytówką.

Foto 


 

SŁODKA WYPRAWA DO CUKIERNI

 

W dniu 5 czerwca przedszkolaki wraz ze swoimi paniami udały się na wycieczkę - niespodziankę. Jej celem była pobliska cukiernia. Po przybyciu na miejsce Pani Renia zaprosiła uczniów do sali, gdzie przygotowane były tace z kruchymi ciasteczkami o przeróżnych kształtach i babeczkami wypełnionymi przepysznym kremem.

Każde dziecko pod okiem fachowca pomagało w dekoracji polewami, żelkami, kolorowymi cukiereczkami i czekoladkami. Po twórczej pracy nadszedł oczekiwany moment na skosztowanie przygotowanych słodkości. Okazało się, że to nie koniec niespodzianek… dzieci miały jeszcze możliwość lepienia z masy cukrowej i wycinania różnych wzorów przy użyciu foremek.

Na zakończenie wizyty wszystkie przedszkolaki serdecznie podziękowały za wspaniałe przyjęcie i dużą ilość niespodzianek.

Do przedszkola mali cukiernicy wrócili nie tylko pełni wrażeń, ale także z prezentami - paczkami przeróżnych ciasteczek. Serdecznie dziękujemy Pani Reni za okazaną gościnność, smaczny poczęstunek i bardzo miłą atmosferę.

Foto 


 

SZKOLNY MISTRZ ORTOGRAFII 2017

 

„Hultaj miesza się z chuliganem, na pewno z po prostu, pożyczka z porzeczką. Jak rozróżnić reportaż od pejzażu, żądać od rządzić, nawzajem od w zamian?” Któż spamiętałby tyle trudnych, a dla wielu wręcz nieprzystępnych słówek? Udało się to tegorocznym uczestnikom konkursu ortograficznego o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VI naszej szkoły. „Jeden dzień z życia ucznia” – taki motyw przewijał się przez treść dyktanda konkursowego. Zadaniem uczniów było poprawne napisanie tekstu zarówno pod względem ortograficznym, jak i interpunkcyjnym. Laureatów konkursu ortograficznego wyłoniła komisja, w skład której weszli nauczyciele języka polskiego. Za ambicję bezbłędnego pisania i radość z pokonywania trudności wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

„Szkolni Mistrzowie Ortografii” w kategorii klas czwartych:

I miejsce - Emilia Dziedzic (IV a)

II miejsce - Julia Pietrzycka (IV b)

III miejsce - Seweryn Bonarek (IV a)

„Szkolni Mistrzowie Ortografii” w kategorii klas piątych:

I miejsce - Filip Płaziak (V b)

II miejsce - Aldona Rams (V b)

III miejsce - Oliwia Halz (V b)

„Szkolni Mistrzowie Ortografii” w kategorii klas szóstych:

I miejsce - Emilia Czachara (VI c)

II miejsce - Wiktora Kobak (VI a)

III miejsce - Patryk Cwynar (VI b)

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów naszej szkoły zachęcamy do pogłębiania wiedzy dotyczącej zasad pisowni polskiej przed przyszłoroczną edycją konkursu.

Nauczyciele języka polskiego

Foto 


 

I MIEJSCE W GMINNEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ

 

W dniu 2 czerwca uczniowie klas trzecich wzięli udział w Gminnej Olimpiadzie Sportowej, która odbyła się na obiekcie sportowym „Orlik 2012” w Brzostku.

Drużyna w składzie:

Czarnecka Kamila,

Dziedzic Filip,

Kawalec Jan,

Kolman Wiktor,

Kosowska Maja,

Lemek Bartłomiej,

Rozwadowski Szymon,

Wątorek Klaudia,

Wnęk Maja,

Wołowiec Patrycja

wygrała wszystkie konkurencje olimpiady sportowej zdobyła I miejsce.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem i siłą ducha pokonali „Sztafetę”, „Rzuty do żywego kosza”, „Zamianę piłek”, konkurencje „Kelnerzy”, „Rozbierz i włóż”, „Strzały na bramkę” uzyskując najlepszy czas.

Nie zawiódł również opiekun grupy, który został liderem w „Konkurencji sprawnościowej dla opiekuna”.

Dziesięcioosobowa drużyna ze złotymi medalami, pucharem oraz bonem na zakup sprzętu sportowego nagrodzona została dużymi brawami przez kibicujących na trybunach uczniów klas I-III naszej szkoły.

Gratulujemy zwycięzcom!

Foto


 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

Foto


 

DZIEŃ MAMY W NASZEJ SZKOLE

 

Mama - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego, szczęścia, wierności jak też przywiązania, przyjaźni oraz wiary w to, co piękne i szlachetne. Z nią związane są najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa: nasze pierwsze troski, radości, marzenia, za które wyrażamy wdzięczność, miłość, codzienny szacunek i pamięć.

Obchody tego święta rozpoczęły klasy trzecie, które przygotowały montaż słowno-muzyczny „ARCYDZIEŁEM BOGA JEST SERCE MATKI”, następnie przedszkolaki swoje mamy pozytywnie zaskoczyły tańcem, śpiewem i recytacją w przedstawieniach: „MAMA I TATA TO NAJWAŻNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA” ORAZ „NIECH TE KWIATKI POWIEDZĄ SAME, JAK MY BARDZO KOCHAMY MAMĘ”. Wszystkie mamy zostały obdarowane przez swoje dzieci drobnymi podarunkami.

Na zajęciach otwartych we wszystkich oddziałach obecne były Panie dyrektor Maria Przebięda i Aneta Krajewska. Dyrektor szkoły w ciepłych słowach pogratulowała rodzicom ich pociech oraz podziękowała za trud wychowania dzieci i codzienną troskę o nie.

Głośne brawa oraz uśmiechnięte i wzruszone twarze Rodziców potwierdziły, że występy bardzo się podobały.

Wszystkim naszym Mamom składamy życzenia zdrowia, optymizmu, radości życia i dziękujemy za to, co najważniejsze - dar prawdziwej miłości.

Foto

Foto 2

Foto 3


 

WYCIECZKA W BIESZCZADY

 

Dnia 31 maja klasa piąta wraz ze swoimi opiekunami wyjechała na wycieczkę w Bieszczady. Głównym celem tego wyjazdu było zwiedzanie skansenu w Sanoku, Muzeum Przyrody w Ustrzykach Dolnych oraz podziwianie uroków Jeziora Solińskiego.

Pierwszym punktem wycieczki były odwiedziny w największym Muzeum Etnograficznym w Sanoku. Tam uczniowie mieli okazję obejrzeć układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie dawnego Podkarpacia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wysłuchiwali opowieści pani przewodnik oraz zadawali dużo pytań dodatkowych.

Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Muzeum Przyrody w Ustrzykach Dolnych, gdzie obejrzeli ekspozycje stałe: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, „Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”.

Na zakończenie wszyscy przejechali nad Zalew Soliński. Tam mieli okazję podziwiać krajobrazy bieszczadzkie.

Wycieczka zakończyła się późnym popołudniem, a wszyscy jej uczestnicy zgodnie przyznali, że wyjazd im się bardzo podobał. Mogli nie tylko nabyć wiele nowych informacji, ale także miło spędzić czas.

Foto


 

WYCIECZKA DO KINA I KOPALNI SOLI W BOCHNI

 

25 maja klasy drugie wybrały się na wycieczkę szkolną do Krakowa i kopalni soli w Bochni. Wszyscy od dawna czekali na ten moment. Ochoczo i z uśmiechami na twarzach wyruszyli w kierunku Krakowa do kina, by tam obejrzeć film pt. „Dzieciak rządzi”. To rodzinna animowana komedia o akceptacji, przyjaźni i potędze więzów rodzinnych. Było śmiesznie, wzruszająco i niezwykle zaskakująco. Uczniowie z ogromną uwagą i zainteresowaniem oglądali bajkę.

Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Bochni, której początki sięgają 1248 r. Zwiedzanie rozpoczęto zjazdem głównym szybem i podróżą podziemną kolejką. Podziemne „metro” przemierzało kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi, 212 metrów pod ziemią i było jedną z nielicznych tego typu atrakcji w Europie. Trasa wiodła przez unikalne komory solne i stare wyrobiska. Przemierzając pieszo drogę powrotną, dzieci obejrzały między innymi komorę „Rabsztyn”, kaplicę Św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz wysłuchały legendy o Św. Kindze i soli. Dopełnieniem całego wyjazdu oczywiście był zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wszyscy pełni pozytywnych wrażeń wrócili do swoich domów.

Foto


 

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO ZATORLANDU

 

ZATORLAND jest kompleksem czterech parków rozrywki, w skład którego wchodzą: Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii na Wodzie, Park Owadów, Park Bajek i Wodnych Stworzeń. To wspaniałe miejsce edukacji, rozrywki i niezapomnianych wrażeń.

Dnia 18 maja 2017 roku wczesnym rankiem uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wyjechali na swoją klasową wycieczkę. Po trwającej kilka godzin podróży dotarli na miejsce. Na samym początku zwiedzili „Dom do Góry Nogami”, później udali się do Parku Owadów. Zobaczyli tam między innymi olbrzymiej wielkości muchy, pszczoły, biedronki, pająki oraz gabloty z wypreparowanymi okazami owadów egzotycznych. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili największą atrakcję ZATORLANDU – Parku Ruchomych Dinozaurów. Była to leśna ścieżka edukacyjna. Podczas spaceru w pięknych sceneriach uczniowie mogli podziwiać naturalnej wielkości ruchome, ryczące i pomrukujące dinozaury. Wizyta w tym parku dostarczyła niezwykłych przeżyć.

Kolejno dzieci odbyły niezwykły rejs gondolą, w trakcie którego poznały historie niektórych bogów, herosów i bohaterów mitologii greckiej. W czasie rejsu przez chwilę poczuli się jak uczestnicy niezwykłych wydarzeń, takich jak: wojna bogów z gigantami, podstęp trojański, czy wyprawa po złote runo. Przepływali słuchając mitycznych opowieści między innymi obok olbrzymiego ruszającego się cyklopa, czy rzucającego piorunem Zeusa oraz olbrzymiego smoka gotującego się do skoku na Apolla.

Dodatkowych atrakcji dostarczył uczestnikom wycieczki obszerny lunapark, na którym znajduje się cała gama urządzeń rozrywkowych oraz kino 5D.

Pełen wrażeń dzień zakończył się wieczornym powrotem do Brzostku. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych emocji.

Foto


 

PIELGRZYMKO - WYCIECZKA DO TUCHOWA I CIĘŻKOWIC

 

17 maja, trzy dni po I Komunii Świętej, uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami i księdzem Grzegorzem wzięli udział w pielgrzymko – wycieczce do Tuchowa i Ciężkowic.

W Sanktuarium Matki Boskiej Tuchowskiej uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Świętej dziękczynnej. Po smacznym posiłku wyruszyli w podróż do Ciężkowic, gdzie pod czujnym okiem przewodnika zwiedzili „Skamieniałe Miasteczko”. Pokonywali trudne trasy i poznawali kolejne skałki o ciekawych nazwach: „Czarownica”, „Ratusz”, „Grunwald (Piekło)”, „Borsuk”, „Pustelnia”.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe eksponaty przyrodnicze zaprezentowane w nowoczesnych wnętrzach wyposażonych na stanowiskach interaktywnych. Wysłuchali również pogadanki przewodników o życiu wybranych zwierząt występujących na pogórzu Ciężkowickim.

Był to niezapomniany wyjazd, który dostarczył wszystkim wielu wrażeń.

Foto


 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Drugi semestr upłynął uczniom naszej szkoły na zmaganiach z językiem angielskim. Na początku nasi podopieczni z klas IV-VI przystąpili do Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Zainteresowanie udziałem w tym konkursie było tak duże, iż uczniowie musieli przechodzić eliminacje polegające na szczegółowej znajomości kultury krajów anglojęzycznych. Najlepszych szesnastu uczestników przeszło do drugiego etapu, w którym rozwiązywali test związany nie tylko z kulturą, ale również z geografią, historią oraz obecną sytuacją polityczną w tych krajach.

Z kolei w kwietniu i na początku maja uczniowie z klas II-VI mogli przystąpić do Szkolnego konkursu z języka angielskiego. Tym razem, nasi wychowankowie rozwiązywali testy odpowiednio dopasowane do swojego wieku, gdzie sprawdzano kluczowe dla nich umiejętności jak słuchanie i czytanie ze zrozumieniem. Ponadto, w trakcie rywalizacji, pojawiły się zadania o różnym stopniu trudności sprawdzające opanowanie słownictwa oraz gramatyki.

Po sprawdzeniu wszystkich prac nadszedł czas na podsumowanie wyników.

17 maja Pani Dyrektor Maria Przebięda wraz z organizatorkami konkursów wręczyła uczniom dyplomy oraz nagrody.

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

I miejsce Filip Płaziak oraz Emilia Dziedzic

II miejsce Joanna Galczak

III miejsce Nikodem Grodzki, Anna Lemek, Karolina Grygiel

Szkolny konkurs z języka angielskiego

Klasa II

I miejsce Mateusz Kaput

II miejsce Natalia Grygiel oraz Radosław Miałkowski

III miejsce Filip Nowak

Klasa III

I miejsce Maciej Krajewski

II miejsce Anna Szczepanik

III miejsce Szymon Rozwadowski

Klasa IV

I miejsce Emilia Dziedzic

II miejsce Seweryn Bonarek

III miejsce Mateusz Bielecki

Klasa V

I miejsce Filip Płaziak

II miejsce Oliwia Halz

III miejsce Daniel Malinowski

Klasa VI

I miejsce Klaudia Czerwińska

II miejsce Emilia Czachara

III miejsce Jakub Parat

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przystąpienie do konkursów, a osobom które zdobyły miejsca I-III jeszcze raz gratulujemy.

Nauczycielki języka angielskiego

 

Foto


 

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

 

W klasach trzecich odbył się „Konkurs ortograficzny”, do którego przystąpili wszyscy uczniowie. W I etapie – eliminacji, dzieci pisały dyktando. Po wyłonieniu trzech najlepszych uczniów z każdej klasy, dzieci przystąpiły do II etapu konkursu, gdzie zmagały się z ćwiczeniami ze zróżnicowanym stopniem trudności ortograficznych. Polecenia w ćwiczeniach były rozmaite, były uzupełnianki, krzyżówki, układanki oraz określanie zasad wyjaśniających pisownię podanych wyrazów.

Najlepiej z niełatwymi poleceniami poradzili następujący uczniowie:

I miejsce: Szymon Rozwadowski kl. III b

II miejsce: Damian Kolbusz kl. III cc

III miejsce: Maciej Krajewski kl. III a

Wyróżnienia:

Vittoria Condito kl. III c

Anna Szczepanik kl. III aa

Milena Kasprzyk kl. III b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy słowniczki ortograficzne, które na pewno pomogą w pogłębieniu jakże niełatwej pisowni polskich wyrazów.

Wychowawcy

 

Foto


 

NASI UCZNIOWIE W KONKURSACH KURATORYJNYCH

 

Konkursy przedmiotowe organizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty to edukacyjna „Liga Mistrzów” dla uczniów. Przygotowania rozpoczynają się już od września i nauka trwa aż do końca marca. Uczniowie muszą wykazać się swoimi zdolnościami, a przede wszystkim bardzo bogatą wiedzą przedmiotową i wytrwałością w pracy. Tylko wtedy mogą osiągnąć wysokie wyniki na szczeblu szkolnym oraz rejonowym, a następnie dojść do finału. Samo zakwalifikowanie się do II etapu powiatowego oraz III etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego w Rzeszowie to ogromny sukces, gdyż poziom wymagań często wykracza nawet poza program gimnazjalny.

W bieżącym roku szkolnym sześcioro uczniów naszej podstawówki zakwalifikowało się do rzeszowskich konkursów kuratoryjnych z:

1) języka polskiego - Emilia Czachara (kl. VIc) i Klaudia Czerwińska (kl. VIc)

2) historii – Szymon Czarnecki (kl. VIc) i Mateusz Nowak (kl. Vb)

3) przyrody – Wiktoria Kobak (kl. VIa) i Wiktoria Łącka (kl. VIa).

Do wyżej wymienionych konkursów naszych uczniów przygotowali: Pani Dorota Dziedzic, Pani Ewelina Hipszer i Pan Wiesław Tyburowski.

Największy sukces w wojewódzkich finałach konkursów przedmiotowych odniosła Klaudia Czerwińska – uzyskała tytuł laureata. Natomiast Emilia Czachara i Szymon Czarnecki zdobyli tytuł finalistów.

Gratulujemy uczniom oraz życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych zainteresowań!

Foto


 

WIEKOPOMNY MAJU TRZECI

POLSKIE CIĘ WITAJĄ DZIECI

Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Z tej okazji nasza szkoła uczciła 226 rocznicę jej uchwalenia. W uroczystej akademii upamiętniającej to ważne wydarzenie historyczne wystąpiły dzieci z klas 0-III pod kierunkiem swoich wychowawców. Na montaż słowno-muzyczny „Wiekopomny Maju Trzeci Polskie Cię Witają Dzieci” złożyły się pieśni i wiersze patriotyczne, które wprowadziły zebranych w atmosferę tamtego dnia i pozwoliły poznać wagę uchwalenia konstytucji. Uroczystość uświetniły tańce wykonane przez dzieci klas drugich i trzecich pod kierunkiem Pani Elżbiety Ryby-Stanek. Oprawą muzyczną przygotował Pan Wiesław Płaziak. Na uwagę zasługuje również doskonałe odegranie ról przez uczniów wcielających się w postacie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaja.

Na dzień 3 maja przypada także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i wciąż doświadczają za pośrednictwem Maryi. Dzieci wzruszającymi pieśniami oraz bukietem kwiatów złożyły hołd Matce Bożej. Uroczysta akademia dostarczyła zebranym wielu wrażeń i była przede wszystkim barwną lekcją historii.

Foto


 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW PRZYRODNICZYCH

 

Pod koniec kwietnia odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursów plastyczno-przyrodniczych. Ich głównym celem i zadaniem było: kształtowanie u dzieci poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą, postaw proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, promocja walorów przyrodniczych, rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej oraz wyobraźni i aktywności plastycznej.

Uczniowie klas czwartych mieli za zadanie wykonanie plakatu „Ziemia w Twoich rękach”. Dzieci z klas piątych, które przystąpiły do konkursu wykonały prace przestrzenne odnoszące się do tematyki „Moje rady na odpady”. Najlepsze prace plastyczne ozdobiły szkolny korytarz i gazetkę ścienną. Autorzy najciekawszych, najbardziej pomysłowych dzieł zostali nagrodzeni dyplomami oraz książkami o tematyce ekologicznej. Z klas czwartych nagrodzeni zostali: Tomasz Kluza, Julita Maduzia, Magdalena Piwowar, Igor Juszczyk. W klasach piątych wyróżniono: Monikę Dziedzic, Norberta Dachowskiego, Oliwię Halz, Michała Kanię, Przemysława Kurka, Mateusza Nowaka oraz Mateusza Czaplę. Uczennica klasy szóstej - Julia Szarek również otrzymała nagrodę ufundowaną przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych.

Gratulujemy wszystkim „młodym ekologom”, a pozostałym życzymy nieustannej dbałości o najbliższą przyrodę.

Foto


 

„Muzyka to dusza wszechświata,

skrzydła umysłu, lot wyobraźni

i wszelkie życie”

Platon

Gra na każdym instrumencie muzycznym, także na perkusji, to znakomity sposób, by rozwinąć swoją świadomość muzyczną, wrażliwość artystyczną i wyćwiczyć poczucie rytmu oraz słuch.

25 kwietnia 2017 r. w Głogowie Małopolskim odbył się konkurs gry na zestawie perkusyjnym w ramach VII Podkarpackiego Dnia Perkusji. Konkurs skierowany był do uczniów publicznych i niepublicznych szkół muzycznych I oraz II stopnia, a udział w nim wziął Bartłomiej Lemek - uczeń klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku. Bartek jest także uczniem II klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle. W zmaganiach konkursowych a zestawie perkusyjnym doskonale wykonał dwa utwory, jeden obowiązkowy - „Run to you” - Bryana Adamsa oraz drugi dowolny – „Billie Jean” – Michaela Jacksona. Interpretacja tych piosenek pozwoliła młodemu perkusiście na zdobycie zaszczytnego II miejsca.

Jury uzasadniając swój wybór podkreśliło, iż wzięło pod uwagę nie tylko prawidłowe odczytanie tekstu, ale także stylowość wykonywanych rytmów, aparat gry, umiejętności techniczne oraz estetykę brzmienia.

Gratuluję naszemu młodemu muzykowi i życzę dalszych sukcesów na tym polu!

Wychowawczyni

Foto


 

UCZYMY RATOWAĆ

 

W dniu 26 kwietnia uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w zajęciach projektu edukacyjnego „Czy potrafisz ratować życie?”. Jego celem była nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Najpierw dzieci obejrzały film instruktarzowy o tej tematyce, następnie wysłuchały prelekcji Pani pielęgniarki oraz indywidualnie ćwiczyły na manekinie masaż serca.

Na zakończenie wszyscy otrzymali podręczniki wraz z ćwiczeniami do nauki pierwszej pomocy. Następnie zdali specjalny „egzamin” i otrzymali certyfikat ukończenia kursu.

Foto


 

„ZASADZIŁ DZIADEK RZEPKĘ W OGRODZIE…”

LEKCJA OTWARTA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO WŚRÓD UCZNIÓW

 

Jednym ze sposobów poznawania świata jest czytanie. Książki są jak drogowskazy, mówią o cennych wartościach, prezentują ciekawe wydarzenia i bohaterów godnych naśladowania.

Dzieci są z natury dociekliwe i mają ogromny apetyt na wiedze o wszystkim. Bajki, wierszyki, opowiadanie i powieści pomagają go zaspokoić. Oczywistą wartością czytania jest także rozwijanie języka. Uczniowie, którzy często sięgają po lektury potrafią budować pełne zdania, sprawnie wyrażać swoje myśli, znają więcej pojęć i znaczeń. Pochylając się nad książką mamy dostęp do wyobraźni innych ludzi, dzięki czemu przeżywamy to, czego nie doświadczylibyśmy w żaden inny sposób. Stajemy się bogatsi i pełniejsi, zaczynamy lepiej rozumieć dokąd chcemy pójść, co nas interesuje oraz jest nam bliskie.

Nasza szkolna biblioteka, aby pokazać dzieciom jak wiele jest jeszcze do odkrycia w świecie kolorowych książek, realizuje projekty i programy. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020 zakupione zostały barwne pozycje lekturowe. Ogólnopolski konkurs „Zaczytana szkoła”, do którego przystąpiliśmy w bieżącym roku szkolnym, również zachęcił nas do promocji czytania.

Uczniowie klasy Vb, by udowodnić, że literatura służy zabawie i rozrywce przedstawili wesołą historyjkę na podstawie wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Wszyscy aktorzy, począwszy od dziadka, babci, wnuczka oraz całej domowej menażerii: pieska, kotka, kurki, bociana, gąski, żabki i kawki doskonale wcielili się w odgrywane postacie. Doskonałym pomysłem było również włączenie w inscenizowane wydarzenia postaci nauczyciela oraz uczniów szkoły, którzy bacznie obserwowali to, co się dzieje przed nimi. Ważną rolę pełniła także muzyka, odpowiednio dopasowania do całości inscenizacji.

Wszystkim zebranym występ bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Pani dyrektor, która nieustannie wspiera czytelnictwo w szkole, doceniła młodych aktorów i zachęciła zebranych do częstego odwiedzania biblioteki. Liczne zgromadzeni widzowie zgodnie orzekli na koniec, że niecierpliwie czekają na inne inscenizacje oparte na wierszach, bajach i bajeczkach.

Foto


 

„Każdy taniec jest odkryciem nas samych”

Marta Graham

TANIEC – MOJA NAJWIĘKSZA PASJA

 

Wiktoria Łącka jest uczennicą VI klasy naszej szkoły. Oprócz codziennej, systematycznej nauki i zdobywania nowej wiedzy, od wielu lat swój wolny czas przeznacza na realizowanie największego marzenia, jakim jest taniec.

Jak sama mówi, uwielbia ten rodzaj rozrywki. Taniec uczy ją nie tylko dyscypliny wewnętrznej, odpowiedzialności za siebie i innych, ale jest także doskonałym sposobem na wyrażanie nagromadzonych emocji. Potrafi również doskonale otworzyć na innych ludzi. To zajęcie z pewnością wymaga także mnóstwa determinacji i samozaparcia, ale potrafi przynieść wiele korzyści, pozytywnych wrażeń.

Szczęśliwy jest ten człowiek, który ma pasję. Dzięki zainteresowaniom można osiągnąć wymarzone w życiu cele, rozwijać swoje umiejętności, realizować najskrytsze marzenia.

Gratulujemy Wiktorii, że odnalazła się w tańcu i życzymy kolejnych sukcesów!

Foto


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

 

Z okazji obchodów Święta Ziemi oddziały zerowe montażem słowno-muzycznym przypomniały o potrzebie ochrony naszej planety. Z humorem, wesołą piosenką i tańcem uświadomiły wszystkim konieczność segregacji śmieci i opieki nad roślinami i zwierzętami.

Dzieci przekonywały, że jeżeli od najmłodszych lat nie zaangażujemy się w pomoc naturze, to nasza matka Ziemia szybko stanie się szara i smutna. Na własnoręcznie wykonanych transparentach przedszkolaki przedstawiły hasła zachęcające do segregacji śmieci, oszczędzania energii i wody, dbania o środowisko. W śpiewanych piosenkach zachęcały, aby wszystkie dzieci zostały przyjaciółmi Ziemi i chronili ją.

Na zakończenie przedstawienia dzieci przesłały życzenia dla naszej planety, która jest wspólnym dobrem.

Wychowawczynie oddziałów zerowych

Foto


 

PODZIĘKOWANIA DLA NASZEJ SZKOŁY

Serdeczne podziękowania dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzostku. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do zebrania tak dużej ilości nakrętek. Dziękujemy dzieciom rodzicom, wszystkim nauczycielom i Dyrekcji szkoły.

Patryk i Agnieszka

Michalscy 

WYRÓŻNIENIA W GMINNYM KONKURSIE „STROIK WIELKANOCNY”

 

Przed Świętami Wielkanocnymi odbył się gminny etap konkursu „Stroik Wielkanocny” zorganizowany przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Cieszył się on niezwykle dużym zainteresowaniem, bowiem przygotowano wiele pomysłowo wykonanych prac. Przeprowadzony on został w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie oraz osoby niepełnosprawne.

W kategorii szkół podstawowych klas I-III wyróżnienie zdobyła Angelika Samborska z klasy III c. Podobnie w kategorii klas IV-VI wyróżnienie otrzymała Julia Zdziarska z klasy VI c.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a wyróżnieni – dodatkowo książki.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Foto


 

ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

 

Jedna plastikowa nakrętka – tak niewiele a jednocześnie tak sporo. Pojedynczą sztuką nie zapłacimy za zakup wózka inwalidzkiego czy kosztowną rehabilitację. Jednak jeśli uda się zebrać kilka ton tych odpadów, możemy już zrobić sporo dla potrzebujących.

Od kilku lat w naszej szkole przeprowadzamy zbiórkę plastikowych nakrętek. Dzięki tej akcji uczymy dzieci, że często niewiele trzeba, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Jednocześnie wspieramy ochronę środowiska, bo dzięki takim przedsięwzięciom o wiele mniej zakręconych butelek trafia na wysypiska śmieci.

Zachęceni i gorąco dopingowani przez nauczycieli uczniowie naszej szkoły także i tym razem do tematu podeszli poważnie. Tegoroczna zbiórka przebiegała na rzecz braci - Pawełka i Mateuszka Michalskich, którzy urodzili się niepełnosprawni, obciążeni wieloma chorobami i wymagają wciąż ciągłej rehabilitacji. Rodzice, którzy odebrali zakrętki złożyli podziękowania i słowa uznania skierowali też do wszystkich, którzy z takim zaangażowaniem pomagali ich synom.

Duża ilość zebranych nakrętek nie tylko cieszy wszystkich, ale przede wszystkim motywuje do dalszej pomocy. Pamiętajmy, że każde dobro uczynione komuś, wraca do nas z podwójną mocą!

Foto


 

MOBILNE PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

 

5 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłych zajęciach z astronomii, które zorganizowała p. Ewelina Hipszer – nauczycielka przyrody. Zajęcia odbyły się w specjalnym mobilnym planetarium rozłożonym na sali gimnastycznej. Namiot zrobił na dzieciach ogromne wrażenie, gdyż po raz pierwszy mieli okazję w takich zajęciach uczestniczyć. Planetarium było unikalnym narzędziem dydaktycznym, pozwalającym na pokazanie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz zilustrowanie praw fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich. Uczniowie pod rozłożoną czaszą namiotu sferycznego mogli oglądać filmy popularno-naukowe o tematyce związanej z astronomią. Pan Janusz przeprowadził ciekawy wykład o gwiazdach, meteorytach, całym fascynującym Wszechświecie. Dzieci mogły również zobaczyć wybrane planety Układu Słonecznego oraz gwiazdozbiory związane ze znakami zodiaku.

W czasie pokazu nasi uczniowie przeżyli cudowną podróż po niebie i doświadczyli prawdziwie „kosmicznych wrażeń”.

Foto


 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

„Idźcie i głoście”, to tytuł tegorocznych rekolekcji, w których w dniach 01 - 05 kwietnia 2017 r. mieli okazję uczestniczyć nasi uczniowie. Nauki rekolekcyjne przeprowadził o. Ryszard - redemptorysta z Tuchowa. Przez te niezwykłe cztery dni dzieci uczestniczyły w specjalnych spotkaniach, nabożeństwach. Mogły chwalić Boga nie tylko słowem, ale również śpiewem i nawet tańcem. Był to niezapomniany czas, który wyda z pewnością obfity plon.


 

ZWYCIĘSTWO W XII POWIATOWYM KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ

„English Song Competition”

 

4 kwietnia 2017 roku w dębickim Domu Kultury „Śnieżka” odbył się XII Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Lemek, Emilia Czachara, Jakub Parat i Patrycja Czech przygotowani przez Panią Agatę Zastawny i Pana Wiesława Płaziaka. Brawurowe wykonanie piosenki z repertuaru Maghan Trainor zachwyciło jury, które postanowiło przyznać I miejsce interpretacji kompozycji „Me too” wykonanej przez nasz szkolny zespół. Na sukces naszych młodych piosenkarzy złożyła się między innymi: forma przekazu, poprawność językowa utworu, warsztat muzyczny, poczucie rytmu, bogata choreografia, dykcja oraz muzykalność. Nasi wokaliści oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody i gadżety ufundowane przez organizatorów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


 

WYCIECZKA DO KARPACKIEJ TROI

 

W dniu 4 kwietnia 2017 roku dzieci z oddziałów zerowych uczestniczyły w wycieczce do Karpackiej Troi. W tamtejszym pawilonie wystawowym obejrzały film dotyczący historii powstania skansenu oraz ekspozycje muzealną. Wyjątkową atrakcją dla dzieci były warsztaty malowania pisanek, gdzie każde dziecko mogło własnoręcznie ozdobić jajko. Następnie pani przewodnik oprowadzała małych turystów po całym terenie skansenu, opowiadając ciekawostki dotyczące życia dawnych osadników i ich zwyczajów oraz obrzędów. Dzieci z zaciekawieniem oglądały chaty słowiańskie, ich wyposażenie. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii, której z pewnością nie zapomną.

Wychowawczynie oddziałów zerowych

p. Teresa i p. Ela

 

Foto


 

SZKOLNE ELIMINACJE KONKURSU „STROIK WIELKANOCNY”

 

3 kwietnia 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu na stroik wielkanocny. Młodzi artyści chętnie przystąpili do zmagań i wykonali ciekawe prace. Komisja w składzie: p. Jolanta Synowiecka, p. Ewa Raś oraz p. Wiktor Wójtowicz wybrała do etapu gminnego dziesięć stroików w kategorii - uczniowie klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy za wykonanie ciekawych i pięknych prac otrzymali cząstkowe oceny celujące z plastyki oraz wzorowe zachowania. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Foto


 

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH – NIEZŁOMNYCH

 

31 marca uczniowie kl. VI c naszej szkoły wraz z panią dyrektor i nauczycielem historii udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyli oni wraz z uczniami Zespołu Szkół w Nawsiu Brzosteckim w niecodziennym wykładzie historycznym.

Głównym prelegentem i prowadzącym zajęcia był Pan dr Rafał Szczygieł – historyk, znawca najnowszych dziejów naszej małej Ojczyzny. Tematyka spotkania dotyczyła tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, którzy walczyli o wolne państwo polskie. Prowadzący określił, że pierwsze lata powojennych dziejów Polski były niezmiernie trudne dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Polscy bohaterowie walk z niemieckim okupantem byli po wojnie okrutnie represjonowani przez reżim komunistyczny, którego zbrojne ramię stanowiły wojska sowieckie i zbrodniczy Urząd Bezpieczeństwa. Potem przedstawione zostały losy żołnierza NSZ Jana Stefki pseudonim „Mściciel” i całego jego oddziału. Grupa ta bowiem została rozbita w Grudnej Górnej w lutym 1946 r. przez komunistyczne wojsko. Epilogiem walk była publiczna egzekucja na Rynku w Dębicy trzech wziętych do niewoli żołnierzy z oddziału Jana Stefki. Takie były tragiczne losy polskich patriotów walczących z władzą nadaną przez Związek Sowiecki.

Uczniowie wysłuchali z wielką uwagą faktów o historii Polski. Na zakończenie złożyli serdeczne podziękowania Panu Rafałowi Szczygłowi i Pani bibliotekarce Marii Kawalec, którzy zorganizowali i przeprowadzili to przedsięwzięcie.

Foto


 

KLASOWY KONKURS PLASTYCZNY

 

Uczniowie klasy III a biorący udział w „Programie Edukacji Czytelniczej i Medialnej” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowali klasowy konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie naszych lektur”.

Wykonane zostały w grupach przez dzieci przestrzenne prace – kukiełki, bohaterowie baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu. Postacie: Gerdy, Kaja oraz Królowej Śniegu zostały wykonane bardzo pomysłowo i starannie.

Trzecioklasiści zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klas I krótkie scenki z lektury „Królowa Śniegu”, wykorzystując zrobione pacynki. Przedstawienie bardzo się podobało pierwszoklasistom, którzy nagrodzili gromkimi brawami swoich starszych kolegów.

Szkolny koordynator

„Programu edukacji czytelniczej i medialnej”

oraz wychowawczyni klasy III a

Bernarda Kukla

 

Foto


 

WIZYTA W KWIACIARNI

 

W środę 29 marca grupa przedszkolaków wybrała się na wycieczkę do pobliskiej kwiaciarni. Pani Ania pięknie wszystkich przywitała i pokazała maluchom wiosenne kwiaty i ich cebulki. Dzieci mogły także zobaczyć wnętrze kwiaciarni, gdzie znajdowały się kwiaty cięte, w doniczkach, sztuczne oraz inne materiały dekoracyjne. Dowiedziały między innymi w jaki sposób pielęgnować rośliny, by pięknie się rozwijały oraz jakie narzędzia są potrzebne do pracy florystyki komponującej bukiety.

Bardzo dziękujemy pani Ani za tak miłe przyjęcie, cierpliwe odpowiadanie na pytania dzieci i pasjonujące opowieści o kwiatach.


 

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

Języka angielskiego uczymy się nie tylko poprzez przyswajanie słownictwa czy gramatyki. Nauka tego języka wiąże się również z poznawaniem poszczególnych krajów anglojęzycznych oraz ich kultury czy historii.

W bieżącym roku szkolnym nauczycielki języka angielskiego postanowiły w marcu zorganizować Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, by sprawdzić w jakim stopniu ich wychowankowie opanowali podstawowe wiadomości z zakresu „Culture Steps”. Do rywalizacji zgłosiło się dużo chętnych uczniów zarówno z klas czwartych, piątych jak i szóstych.

Podczas pierwszego etapu uczniowie mając narysowane flagi musieli napisać nazwę kraju, jego stolicę, kolory flagi oraz symbol z czym kojarzone jest dane państwo. Pomimo, iż zadanie wydawałoby się łatwe, nie wszystkim z rywalizujących udało się przejść do drugiego etapu. Najlepszych 16 uczniów, 23 marca przystąpiło do drugiego etapu konkursu, który polegał na wykazaniu się poza podręcznikową wiedzą związaną z krajami anglojęzycznymi.

Nauczyciele języka angielskiego

 

Foto

 


 

EKOLOGICZNA MARZANNA

Foto


 

ZAJĘCIA OTWARTE W KLASACH DRUGICH

BEZPIECZEŃSTWO - WAŻNA SPRAWA

Foto


 

LEKCJA OTWARTA Z PRZYRODY

SĄD NAD BAKTERIAMI

 

21 marca 2017 roku uczniowie klasy IV a biorąc udział w niecodziennej lekcji przyrody zastanawiali się nad dobroczynnym i szkodliwym wpływem bakterii na życie na Ziemi. Został powołany specjalny skład sędziowski, obrońca oraz oskarżyciel tych drobnoustrojów. Świadkami oskarżenia byli: naukowiec, kucharz, historyk, rolnik, konserwator zabytków. Obrońca powołał na świadków: ekologa, gospodynię domową, dyrektora oczyszczalni ścieków, lekarza oraz laborantkę. Każdy z wypowiadających się próbował przekonać skład sędziowski oraz zebraną publiczność do swoich racji, że te drobnoustroje mogą szkodzić człowiekowi, ale bez nich życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. Na koniec zarówno oskarżyciel jak i obrońca wygłosili swoje mowy końcowe, próbując przekonać sąd do własnego zdania.

Następnie sędziowie udali się na krótką naradę i po powrocie ogłosili wyrok. Uznali, iż bakterie są przyczyną powstawania wielu chorób roślin, zwierząt i człowieka. Nie można jednoznacznie zasądzić o ich winie czy niewinności. W dawnych czasach powodowały epidemie, groźne choroby. Z czasem człowiek poznał ogromną rolę bakterii w kształtowaniu życia na ziemi. Obecnie nauczył się, dzięki różnorodnym badaniom, opanowywać większość chorób bakteryjnych oraz wykorzystywać ich umiejętności w wielu gałęziach przemysłu.

Wszystkim zebranym taka nietypowa lekcja przyrody niezwykle się podobała. Dzięki niej uczniowie lepiej zrozumieli znaczenie bakterii i ich rolę w środowisku człowieka. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz wyrazami uznania za perfekcyjne przygotowanie lekcji otwartej.

Foto


 

PRZEDSZKOLAKI POWITAŁY NAJPIĘKNIEJSZĄ PORĘ ROKU

 

Dnia 21 marca w grupie przedszkolnej barwnie i wesoło obchodzono pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Z tej okazji panie wychowawczynie wraz z przedszkolakami przygotowały przedstawienie pod tytułem „Witamy wiosnę”. Ciekawa, pełna wiosennych zdarzeń opowieść przeniosła Gości w świat beztroskiej radości i zabawy. Zebrani oglądali przedstawienie z ogromnym zainteresowaniem, zasłuchani w teksty i piosenki o tematyce wiosennej. Młodzi aktorzy chętnie i profesjonalnie wcielili się między innymi w role: Pszczółki, Kwiatuszka, Żabki, Króliczka, Wiosny, Kotka, Wiewiórki, Słońca, Biedronki, Jeżyka, Motyla, Deszczu, Bociana oraz Wiatru. Maluchy bardzo chętnie uczestniczyły w przedstawieniu, wspaniale prezentowały swoje umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne.

Pomysłowość i estetyka wykonanych strojów, oprawa muzyczna oraz gra aktorska mile zaskoczyły zgromadzoną publiczność, czego dowodem były gromkie brawa oraz uśmiechy na twarzach.

Foto


 

WYGRANA W KONKURSIE TANECZNYM

 

18 marca w Świerzowej Polskiej odbył się I Przegląd Taneczny „Taneczne Talenty” zorganizowany przez Studio Tańca „AT DANCE”. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, którzy zajęli I miejsce w kategorii wiekowej 8-10 lat.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


 

NASI UCZNIOWIE W GMINNYM TURNIEJU POŻARNICZYM

 

16 marca w Domu Kultury w Brzostku, młodzi znawcy teoretycznej sztuki strażackiej, stanęli w szranki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje na szczeblu gminnym rozgrywane były pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczestniczyło w nich po dwóch uczniów z każdej szkoły: podstawowej, gimnazjum i średniej.

W tym roku brzostecką podstawówkę reprezentowali laureaci eliminacji szkolnych - Ksawery Grygiel i Hubert Szutkowski (klasa VI c). Niełatwe pytania testowe przygotowali oficerowie Państwowej Straży Pożarnej z Dębicy, którzy również przeprowadzili gminne eliminacje. Po poprawie testów i ogłoszeniu wyników okazało się, że nasi uczniowie zajęli 5 i 7 miejsce.

Gratulujemy naszym młodym strażakom - druhom!

Wiesław Tyburowski


 

KONKURS PLASTYCZNY „Symbol mądrości”

 

Uczniowie kl. IIIc realizując „Program edukacji czytelniczej i medialnej” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym pt. „Symbol mądrości”. Wykonane przez dzieci przestrzenne i płaskie prace – sowy, były bardzo pomysłowe i ciekawe. Trudny orzech do zgryzienia miało klasowe Jury, by wybrać trzy pierwsze lokaty. Jednak udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce - Patrycja Wołowiec

II miejsce - Magdalena Synowiecka

III miejsce - Angelika Samborska

Wyróżnieni: Magdalena Jamróz i Natalia Wierzbicka.

Po rozstrzygnięciu konkursu uczniowie całej szkoły mogli podziwiać prace trzecioklasistów w zorganizowanej na korytarzu wystawie.

Szkolny koordynator

„Programu edukacji czytelniczej i medialnej”

oraz wychowawczyni klasy IIIc

Foto


 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

 

Nasza szkoła 16 lutego 2017 roku gościła historyczną grupę artystyczną, która w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiła życie i kulturę średniowiecza. Uczniowie zostali zaproszeni „w podróż w czasie”, kiedy rycerze w swych zbrojach i z mieczem w ręku bronili honoru Ojczyzny.

„Zbyszko z chorągwi lubelskiej oraz Zygfryd z przyjaznej komturii krzyżackiej z pokaźnym arsenałem broni średniowiecznej wszelakiej: mieczami, sztyletami, buzdyganami, kiścieniami, toporami, nadziakami i hakownicami oraz uzbrojeniem ochronnym: tarczami, pancerzami, kolczugami i hełmami dawniejsze czasy przybliżyli. Najpierw Zbyszko barwnymi słowy o zwyczajach i etosie rycerskim prawił. Potem uzbrojenie omawiał i do prób siłowych naszą młódź szkolną zapraszał. Na zakończenie potencjalni giermkowie nasi oraz damy ich serc z bronią ową bliżej zaznajomić się mogli”.

Ta żywa lekcja historii ukazała uczniom realia średniowiecznej epoki i niewątpliwie bardzo się wszystkim podobała.

Foto


 

SUKCES POWIATOWY

 

Uczeń naszej szkoły Damian Raś uzyskał wyróżnienie w XI Powiatowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w kategorii rodzinnej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Foto


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Foto


 

UDZIAŁ W 25. FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

15 stycznia 2017 r. w całej Polsce oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagrała po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja zbierała finanse na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz seniorów.

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się w to dzieło przygotowując na te okazję pokazy taneczne.

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył tradycyjnie o godz. 20. Rozbłysło wtedy tradycyjnie „Światełko do nieba”, czyli specjalny pokaz sztucznych ogni.


 

CHOINKA SZKOLNA

Foto


 

SPOTKANIE OPŁATKOWE SENIORÓW

 

12 stycznia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzostku odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów z powiatu dębickiego. Dzieci z naszej szkoły przygotowały na tę okazję montaż słowno-muzyczny. Śpiewały kolędy i pastorałki oraz recytowały wiersze o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Spotkaniu z gośćmi towarzyszyła radosna, miła atmosfera.

Foto


 

KONKURS CZYTELNICZY „CZYTAM, BO LUBIĘ” W KLASACH TRZECICH

 

W dniu 10 stycznia 2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. W trakcie jego trwania dzieci musiały się wykazać doskonałą znajomością treści wybranych do przeczytania książek.

Podczas dwuetapowych zmagań wyłoniona została czwórka zwycięzców:

I miejsce – Damian Kolbusz IIIc

II miejsce – Oliwia Przebięda IIIa

III miejsce – Bartosz Czapla IIIa, Szymon Rozwadowski IIIb

 

Wyróżnienie otrzymali: Oliwia Furmankiewicz, Wiktoria Karaś, Milena Kasprzyk, Wiktoria Szukała.

Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodycze. Zwracając się do dzieci doceniła ich wysiłek i podkreśliła ogromne znaczenie czytania książek w poznawaniu świata oraz podnoszeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych wspaniałych przygód z czytaniem!

Foto


 

PROSZĘ PAŃSTWA, OTO ROK!

 

Inscenizacja teatralna którą przygotowali uczniowie klasy IIb na podstawie tekstu Agnieszki Frączek „Proszę państwa, oto Rok!” Była doskonałą powtórką kolejnych nazw miesięcy i ich cech charakterystycznych. Uczniowie wykonali samodzielnie rekwizyty i zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności młodszym koleżankom i kolegom z oddziałów przedszkolnych.

Foto


 

POMAGAMY DZIECIOM W TAJLANDII

 

Od dwudziestu lat, każdego roku uczniowie naszej szkoły należący do Papieskiego Dzieła Misyjnego, jako Kolędnicy misyjni wspierają konkretne projekty i zwracają uwagę na problem rówieśników w jednym z krajów. Tym razem w ogólnopolskiej akcji znalazła się Tajlandia i problem dzieci „niewidzialnych”. W sensie prawnym „niewidzialnymi” są dzieci, których fakt urodzenia nie został udokumentowany, co pozbawia je ochrony państwa, przez co stają się potencjalnymi ofiarami handlu. „Niewidzialne” w szerszym ujęciu to dzieci pozbawione uwagi i troski społeczeństwa – dyskryminowane lub odrzucane ze względu na ubóstwo, pochodzenie, niepełnosprawność lub chorobę (własną lub rodziców, zwłaszcza AIDS, trąd).

W tym roku w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci pomoc rówieśnikom w Tajlandii przybrała inną formę. W dniu siódmego stycznia w kościele parafialnym zostały wystawione Jasełka misyjne, podczas których uczniowie stali się posłańcami Dobrej Nowiny. Zwrócili uwagę parafian na istotny fakt, iż oprócz pamięci i modlitwy, dzieci w Tajlandii potrzebują materialnego wsparcia. Słowami piosenki „Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie, dla dzieci całego świata...” zaprosili do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy poprzez złożenie datków do puszek, która miała miejsce następnego dnia.

Dyrekcji: p. Marii Przebiędzie i p. Anecie Krajewskiej, ks. Proboszczowi Markowi Mnichowi, p. Małgorzacie Wójcik, p. Agnieszce Bacharze, p. Annie Rozwadowskiej, Rodzicom, Parafianom, za okazane wsparcie, życzliwe słowo, wyrozumiałość, złożone ofiary oraz małym Aktorom, którzy mimo różnych dolegliwości zdrowotnych nie zawiedli, składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Katechetka: Jolanta Synowiecka

Foto A. Rozwadowska


 

DO CZEGO MORZE SŁUŻYĆ MOŻE?

 

We wrześniu 2016 roku została ogłoszona III edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Do czego MORZE służyć może?” Organizatorem Konkursu było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w imieniu którego działa Departament Gospodarki Morskiej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Głównym celem konkursu było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunku Polski, jako kraju morskiego, rozwijanie u dzieci i młodzieży kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do spraw morskich oraz zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką morską.

Zmagania były organizowane w czterech kategoriach wiekowych, w tym uczniów klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej. Brali w nim udział również uczniowie naszej szkoły.

21 listopada 2016 r. komisja konkursowa dokonała przeglądu nadesłanych prac, przyznając nagrody i wyróżnienia w poszczególnych grupach wiekowych. Jury wnikliwie oceniło rysunki, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem, pomysłowość, estetykę oraz samodzielność wykonania.

Na szczególną uwagę komisji konkursowej zasłużyła praca Bartosza Czapli z klasy III a, który zdobył wyróżnienie w I kategorii wiekowej. Bartek otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy z naszej szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim młodym artystom!

Foto


 

BUDUJEMY STUDNIE W AFRYCE - ZBIÓRKA MAKULATURY

 

Afryka to kraj, w którym brakuje czystej wody. Tamtejsza ludność, nie mając studni, skazana jest na czerpanie i picie z brudnych źródeł, co powoduje choroby, nierzadko kończące się śmiercią. Od blisko trzech lat trwa akcja zbiórki makulatury na pokrycie kosztów związanych z budową studni w krajach afrykańskich.

Nasza szkoła na wniosek Pana burmistrza z wielką ochotą przystąpiła do tego szczytnego przedsięwzięcia. Dzieci z zapałem i radością przynoszą stare, niepotrzebne już książki i gazety. Do tej pory złożono pokaźną ilość makulatury. Cieszy nas fakt, że w taki sposób możemy pomóc afrykańskim przyjaciołom.


 

ZAJĘCIA DODATKOWE W NASZEJ SZKOLE

 

Ciekawe i różnorodne zajęcia pozalekcyjne pomagają we wszechstronnym rozwoju dzieci. Nasza szkoła, by wyjść naprzeciw zainteresowaniom uczniów organizuje cykliczne koła zainteresowań. Szczególnym powodzeniem cieszą się zajęcia szachowe i taneczne.

Wprowadzenie do szkoły nauki gry w szachy ma na celu nie tylko rozwijanie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, ale też kształtowanie motywacji oraz determinacji do realizacji celów. Gra rozwija intuicję, pamięć, wyrabia umiejętność koncentracji i opanowania.

Dla dzieci, które lubią ruch prowadzony jest kurs tańca. Na zajęciach chętni uczniowie poznają podstawowe kroków cha-chy, walca i innych popularnych układów tanecznych. Rozwijają one nie tylko koordynacje ruchową, ale także kształtują prawidłową sylwetkę i uczą wyrażania emocji.

Zajęcia dodatkowe w naszej szkole, to ciekawa i wartościowa propozycja spędzania wolnego czasu.

 

Foto


 

WIZYTA PANI ZIMY

 

Wesoło idzie na spacer zima,

za rączki małe bałwanki trzyma,

gdy się zaśmieje, śnieg z nieba leci,

aby na sankach, śmiały się dzieci.

W. Zechenter

 

W słoneczny zimowy poranek do naszego przedszkola zawitała Pani Zima. Głównym celem tej wizyty było „zaprzyjaźnienie się” z tą niezwykłą porą roku. Dzieci wykonując różne ćwiczenia oraz biorąc udział w konkursach, zagadkach czy zabawach dostrzegły pozytywne cechy zimy oraz nabyły wiadomości na temat tej białej pory roku.

Przedszkolaki w tym dniu ubrane w specjalne „opaski śnieżynki”, wysłuchały opowieści Pani Zimy, a następnie wykonały pracę plastyczną malując zimowe obrazki pastą do zębów. Za wspaniałą zabawę czekała na nich zasłużona nagroda w postaci słodyczy. Był to wspaniały dzień pełen radości, muzyki, tańca oraz wspólnych zabaw.

Foto 

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

 

W tegorocznym konkursie plastycznym w etapie szkolnym uczniowie zaprezentowali 55 szopek bożonarodzeniowych. Wszyscy uczestnicy za wykonanie pomysłowych i pięknych prac otrzymali cząstkowe oceny celujące z plastyki oraz wzorowe zachowania. Szkolna komisja konkursowa wybrała do etapu gminnego sześć szopek w kategorii - uczniowie szkoły podstawowej i kategorii - rodzinnej.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

 

Foto


 

OZDOBY ŚWIĄTECZNE WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW ZE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

 

Foto


 

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

 

W dniach 19 - 20 grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka klas szóstych do kopalni soli w Bochni. Uczniowie mieli okazję zwiedzić kopalnię, poznać sposoby techniki wydobywczej. Wyjątkową i unikatową była także podziemna ekspozycja multimedialna, która pozwalała na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka ta miała charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w okresie panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Uczniowie mogli również skorzystać z boiska sportowego, małego placu zabaw oraz specjalnej zjeżdżalni. Chętnie wzięli udział w różnych rozrywkach, a także w zorganizowanej zabawie dyskotekowej.

Oto wrażenia uczestników wyjazdu:

„Wycieczka ta była najlepsza, wrażenia niezapomniane. Wszyscy czuliśmy się świetnie i byliśmy zachwyceni. Najbardziej podobała mi zjeżdżalnia, dyskoteka i boisko. Jazda windą w dół zapierała dech w piersiach. Na koniec, kiedy już siedzieliśmy w łóżkach, wspólne rozmowy były świetnym pomysłem na spędzenie wieczoru. Ta wycieczka była niezapomniana”

Wiktoria

 

„Moim zadaniem na wycieczce było bardzo fajnie. Całe dwie godziny zwiedzania były emocjonujące, a atrakcje które na nas czekały – boisko i dyskoteka – były niesamowite. Atmosfera w autobusie była super.”

Hubert

 

„Jestem bardzo zadowolona z tej wycieczki. Było bardzo fajnie, ponieważ wszyscy spaliśmy ponad 300 metrów pod ziemią. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie jazda kolejką po torach. Jednym słowem była to najlepsza wycieczka, której nie mogłam się doczekać.”

 Wiktoria

 

„Na wycieczce w kopalni soli w Bochni było bardzo fajnie. To miejsce wywarło wielkie wrażenie i dało wiele wspomnień.”

Klaudia

 

„Pobyt w Bochni minął bardzo fajnie. Mogliśmy poznać dużo ciekawostek na temat tej kopalni. Wykład, który opowiadała nam pani przewodnik zawierał bardzo ciekawe treści. Przejażdżka szybem w dół jak i w górę chyba najbardziej mi się podobała.”

Wiktoria

 

„Podróż do kopalni soli w Bochni upłynęła szybko i spokojnie. Około godziny 17.00 byliśmy na miejscu. Przed zjazdem szybem pod ziemię, każdy troszkę się stresował. Po rozpakowaniu i krótkim odpoczynku zaczęło się zwiedzanie kopalni. Przewodnicy opowiadali jak dawniej wydobywano sól oraz w jaki sposób wywożono ją na powierzchnię. Podczas wycieczki było wiele atrakcji, takich jak: przejazd kolejką, projekcja filmu, dyskoteka, rozgrywki w piłkę na podziemnym boisku. Ten wyjazd był bardzo ciekawy i przyjemny, z chęcią pojechałabym jeszcze raz.”

Emilka i Klaudia

Foto


 

REALIZACJA NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020

 

„Jakie ziarno w serca Wasze padnie… takim będzie późniejsze żniwo.”

St. Jachowicz „Dziennik dla dzieci”

 

Czytanie książek i rozbudzanie w dziecku pasji literackich jest najlepszą inwestycją w jego rozwój. Lektura kształtuje charakter, pobudza wyobraźnię, wzbogaca wiedzę o świecie, uwrażliwia. Przyjaźń z kartami zapisanymi czarnym drukiem, ubarwionymi kolorowymi ilustracjami, jest często zawierana już od wczesnego dzieciństwa. Rodzice, dziadkowie wprowadzają swą pociechę w świat pisanych słów, pomagając mu tym samym poznawać życie. Bardzo ważne jest, by przebywanie z książką zaczęło się jak najwcześniej. Pozwala to w późniejszym etapie rozwoju dziecka odczuć potrzebę czytania.

Nasza szkoła bardzo dba, by każdy uczeń stał się chłonnym odbiorcą literatury. Uczy miłości do książek, wskazuje na wartościowe w danym wieku lektury. Wychodząc naprzeciw tym założeniom nieustannie zabiegamy o rozwój czytelnictwa. Z powodzeniem realizowaliśmy rządowy program „Książki naszych marzeń”. Dzięki staraniom dyrekcji przystąpiliśmy również do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020”, w ramach którego zakupiono pozycje, wybrane przez uczniów. Wśród bajek, bajeczek, wierszyków dla najmłodszych w wypożyczalni można również odszukać ciekawe powieści i opowiadania dla starszych uczniów. Przy zakupie kierowano się indywidualnymi potrzebami, dobrano książki z dużymi literami, o przewadze ilustracji nad tekstem oraz takie, które uczą właściwych zachowań.

Zakup lektur, to tylko jeden z elementów realizacji rządowego programu. Uczniowie każdej klasy w ramach projektów czytelniczych nieustannie podejmują szereg działań, które wspomagają ich rozwój. Biorą udział w konkursach, lekcjach otwartych, przedsięwzięciach kształcących zamiłowania literackie. Naszą rolą jest uświadomienie, iż czytanie jest darem, z którego należy czerpać jak najwięcej. Ta droga, często bywa trudna, podejmowany jednak w ostatnich latach wysiłek procentuje. Poprzez udział w rządowym programie biblioteka stała się miejscem, gdzie można odszukać interesującą książkę. Wspólne czytanie i zajęcia projektowe dają dzieciom radość, satysfakcję, pozytywne doświadczenia. Wyzwalają ciekawość, aktywność oraz inspirują do działalności twórczej.

Foto


 

SZLACHETNA PACZKA

 

„Im więcej kto opuszczony,

z tym większą miłością służyć mu trzeba,

bo samego Pana Jezusa zbolałego w osobie ubogiego ratujemy".

Św. Brat Albert

 

Wzorem lat ubiegłych uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas zorganizowali w dniach od 05 grudnia do 09 grudnia br. akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Celem akcji było przygotowanie świątecznych paczek z artykułami spożywczymi i środkami czystości dla osób najbardziej potrzebujących, w szczególności dla osób starszych i samotnych.

Wspólne przygotowanie paczek przyczyniło się do integracji poszczególnych klas. Stało się okazją do zaangażowania w akcję całego środowiska: kadry nauczycielskiej, uczniów i ich rodzin. Sprawiło radość obdarowanym.

Wszystkim darczyńcom: Dyrekcji, Nauczycielom, Wychowawcom, Rodzicom oraz Uczniom za okazane serce składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Opiekun SKC: Jolanta Synowiecka

Foto  


 

KONFERENCJA SZKOLENIOWA

 

W dniu 13 grudnia odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli przeprowadzona przez panią Małgorzatę Lipińską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy.

Pani pedagog zwróciła uwagę na problem dysleksji rozwojowej i dyskalkulii. Omówiła objawy tych zaburzeń, metody rozpoznawania i dalsze postępowanie. Podane zostały praktyczne porady pracy na lekcji. Pani Lipińska podkreśliła w swym wykładzie rolę terapii pedagogicznej u dziecka z deficytami.

Nauczyciele po prelekcji mogli zadać indywidualne pytania pani pedagog, na które chętnie odpowiadała.

Spotkanie z przedstawicielem PPP w Dębicy przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat metod postępowania z dziećmi specjalnej troski.


 

III MIEJSCE W MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU PIŁKI HALOWEJ

 

Foto


 

III MIEJSCE W MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ

 

Foto


 

BLISKO SZTUKI…

 

Dla każdego dziecka kontakt ze sztuka jest niezwykłym przeżyciem. Teatr jest miejscem, gdzie można poczuć bliskość aktora, przeżywać z nim każdą przygodę. Przedstawienia rozwijają wyobraźnię, uwrażliwiają na piękno, sprawiają, że świat wydaje się ciekawszy.

5 grudnia uczniowie klasy IVa i IVb wraz z opiekunami udali się na przedstawienie pt.: „Pinokio” do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Była to komiczna i przejmująca opowieść o losach drewnianego pajacyka, zręcznie wystruganego przez stolarza Dżeppetta. Pewnego dnia Pinokio ożywa i zaczyna zachowywać się jak ciekawe świata, figlarne dziecko. Bohater przeżywa mnóstwo przygód i niebezpiecznych sytuacji. Dowiaduje się, że nie wszyscy są tak dobroduszni jak jego ojciec. Potrzebuje czasu, by stać się mądrym, odpowiedzialnym, pracowitym i chętnym do nauki chłopcem.

Występ był wspaniałą podróżą w świat wyobraźni. Znakomita gra aktorska, ciekawa sceneria, kolorowe kostiumy i wpadające w ucho piosenki z pewnością zostaną na długo w pamięci widzów.

Foto


 

„ZOSTAŃ MIKOŁAJEM DLA ZWIERZĄT”

 

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grudniowej akcji „Zostań Mikołajem dla zwierząt”. Tym razem zgromadzono karmę dla piesków i kotków, chociaż znalazł się tez cieplutki koc. Wszystkim dzieciom i rodzicom, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt, serdecznie dziękuję. Zgromadzone w zbiórce dary zostały przekazane do schroniska dla zwierząt w Jaśle.

Wychowawczyni klasy III c

 

Foto


 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Na przybycie dostojnego gościa dzieci czekały z niecierpliwością. Aby godnie Go powitać śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Długie oczekiwanie na przybycie św. Mikołaja zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem „Wysłannika nieba” i mamy nadzieję, że za rok znów nas odwiedzi.

Foto


 

SUKCESY NASZYCH KARATEKÓW

 

Foto


 

W SZKOLE NIKT I NIGDY NIE JEST SAM!

 

Foto


 

TANECZNA PASJA WIKTORII

 

26 listopada 2016 r. w jasielskim Domu Kultury odbyło Andrzejkowe Spotkanie Taneczne. Wzięła w nich udział uczennica klasy VI a naszej szkoły – Wiktoria Łącka. Dziewczynka opracowała swoją własną choreografię tańca nowoczesnego do piosenki Justina Bibera pt. „Let me love you”.

Dzięki profesjonalnemu i mistrzowskiemu wykonaniu tańca Wiktoria zdobyła III miejsce.

Gratulujemy niezwykłej pasji i życzymy dalszych sukcesów tanecznych!

Foto


 

W PRACOWNI GARNCARSKIEJ - LEKCJE NA TERENIE WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ BRZOSTKU

 

W ostatnich dniach listopada klasy trzecie uczestniczyły w zajęciach z cyklu „Skarby ukryte w ziemi” organizowanych w pracowni garncarskiej na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzostku.

Uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki pracy garncarza oraz zaobserwowania narzędzi i przedmiotów zazwyczaj przez niego używanych. Pod czujnym okiem instruktora mogli także ulepić z gliny miseczki, wazoniki, kubeczki oraz inne naczynia.

Dokładnie poznali kolejne etapy powstawania tych wytworów z gliny. Oglądali również gotowe gliniane naczynia, które wykonane zostały przez uczestników warsztatów są piękną ozdobą tego pomieszczenia. Wykonane przez dzieci przedmioty pozostały na tydzień do wyschnięcia, a potem zostaną wypalone w specjalnym piecu garncarskim.

Bardzo dziękujemy Pani kierownik za zaproszenie oraz pracownikom warsztatów za pomoc w realizacji naszego cyklu zajęć, za ciekawy wykład oraz umożliwienie nam zajęć praktycznych.

Uczniowie klas III wraz z wychowawcami

 

Foto  


 

NIECODZIENNA WIZYTA NA POCZCIE

 

W dniu 29.11.2016 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do brzosteckiego Urzędu Pocztowego mieszczącego się przy ul. Szkolnej. Celem wycieczki było bliższe poznanie charakteru pracy listonosza i pracowników poczty oraz wysłanie przygotowanego wcześniej listu z marzeniami do św. Mikołaja.

Wizyta ta poprzedzona była zajęciami, na których dzieci dowiedziały się w jakim celu odwiedza się pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od nadawcy do adresata.

Przedszkolaki zwiedziły najpierw hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, przy których obsługuje się klientów. Następnie mogły zajrzeć też do innych inne pomieszczeń miedzy innymi do sortowni, w której segreguje się listy, tak by mogły dotrzeć w różne regiony Polski, a nawet świata. Poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki na listy i logo tej instytucji. Jedną z największych atrakcji było stemplowanie autentyczną pieczątką pocztową.

Maluszki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści Pana Naczelnika Poczty. Przedszkolaki mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Podczas odwiedzin utrwaliły również nawyk właściwego, kulturalnego i grzecznego zachowania się.

Serdecznie dziękujemy pracownikom brzosteckiego oddziału pocztowego za miłe przyjęcie, poświecony czas i cenne informacje.

Wychowawczynie

 

Foto


 

WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW DO KINA

 

25 listopada 2016 roku trzecioklasiści z naszej szkoły wyjechali do Rzeszowa do kina Helios, aby obejrzeć film „Vaiana. Skarb oceanu”.

Akcja filmu rozgrywa się trzy tysiące lat temu, kiedy najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat i nikt nie wie dlaczego.

Prezentowany film to opowieść o przygodach nastolatki, która chciała dokończyć dzieła swych przodków i wyruszyła w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznała potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglowali przez bezmiar oceanu, który nie szczędził im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.

Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów i miło spędziły czas. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

Wychowawcy

 

Foto


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły uroczyście Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia do szkoły przyniosły swoje ulubione maskotki. Sala została ustrojona specjalnie na tę okazję. Maluchy otrzymały „misiowe opaski” i odgrywały swoje role - tańczyły, śpiewały, recytowały, słuchały wierszyków i opowiadań. Jednym z nich była historia powstania Pluszowego Misia. Potem były odwiedziny specjalnego gościa – „Ulubieńca”, od którego dzieci otrzymały słodki upominek. Ponadto przedszkolaki wykonywały jeszcze prace plastyczne oraz degustowały miodzik.

Ten dzień był dla wszystkich dzieci wyjątkowy i długo pozostanie w ich pamięci.

Foto

 

Foto 2


 

ANDRZEJKI SZKOLNE

 

Foto


 

WYWIADÓWKA SZKOLNA

 

Foto


 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS IV-VI Z PSYCHOLOGIEM

 

24 listopada w naszej szkole miała miejsce prelekcja Pani psycholog skierowana do uczniów klas IV, V, VI. Jej głównym tematem była „Przyjazna zabawa to dobra sprawa”.

Pani psycholog szczegółowo przestawiła i omówiła zjawiska „agresji” oraz „przemocy”. Podała wiele przykładów z życia szkolnego ilustrujących te procesy. Przestrzegła także uczniów przed niewłaściwym zachowaniem, które może mieć wiele niekorzystnych konsekwencji. Po prelekcji każdy z uczniów mógł zadać pytanie Pani psycholog i udać się na indywidualne konsultacje.

Uczniom zajęcia otwarte bardzo się podobały, a wiedza z którą się zapoznali z pewnością będzie owocować.

Foto


 

WARSZTATY EKOLOGICZNE

 

W dniu 17 listopada w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne pt. „Dajmy śmieciom drugie życie”. Zajęcia poprowadziła pani Monika Lemek reprezentująca Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzostku oraz Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brzostku. Warsztaty miały na celu uświadomienie dzieciom, że w łatwy sposób można odzyskać wiele rodzajów śmieci np. butelki plastikowe, butelki szklane czy rolki po papierze toaletowym. Każdy z nas ma w domu dużo niepotrzebnych rzeczy. Zamiast wyrzucać je do kosza można się im przyjrzeć, wystarczy odrobina wyobraźni i część śmieci można wykorzystać ponownie, dając im tym samym drugie życie.

Warsztaty rozpoczęły się od zaprezentowania różnych zabawek wykonanych z odpadów. Znalazły się wśród nich m.in. skarbonki wykonane z butelek plastikowych oraz puszki po orzeszkach, a także wyrzutnia z patyczków po lodach. W drugiej części warsztatów dzieci wykonywały motylki z rolek po papierze toaletowym.

Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek od naszego gościa. Warsztaty sprawiły dzieciom ogromną frajdę.

Foto


 

POEZJA, JESIEŃ, ZADUMA …

 

W dniu 7 listopada 2016 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku miało miejsce doroczne piękne wydarzenie kulturalne - konkurs poezji religijnej. Była to pierwsza część organizowanego przez Dom Kultury Śnieżka w Dębicy konkursu powiatowego.

Przystąpili do niego uczniowie wielu szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Brzostek. Konkurs był podzielony na dwie podkategorie - poezja recytowana i poezja śpiewana. Naszą szkolę reprezentowali: Dżesika Gaweł, Przemysław Dziadura i Karolina Grygiel, która zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Występ uczennicy zachwycił dębickie jury, które postanowiło przyznać Karolinie trzecie miejsce.

Gratulujemy sukcesu i życzymy pomyślnego rozwoju artystycznego talentu!

Foto


 

POZNAJEMY ZASADY OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI - ZAJĘCIA OTWARTE Z PRZYRODY

 

W połowie listopada w klasach czwartych odbyły się niezwykłe lekcje przyrody. Ich tematem była „Opieka nad domowymi zwierzętami”. Uczniowie przynieśli na te zajęcia swoich pupili, którymi się na co dzień zajmują. Lekcje stały się tez okazją do zaproszenia przedszkolaków, którzy z wielką uwagą przysłuchiwali się opowiadającym oraz przyglądali się zwierzątkom.

Starsi uczniowie opowiadali o życiu i hodowli takich milusińskich jak: świnki morskie, pieski różnej rasy, chomiki, kotki oraz żółwie. Pojawiła się także na zajęciach mała rybka.

Te interesujące lekcje nie odbyłaby się, gdyby nie duże zaangażowanie rodziców dzieci, którzy przynieśli zwierzątka i odebrali je po zajęciach. Bardzo dziękujemy im za pomoc i wsparcie.

 

Foto


 

WIDOWISKO PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNE

„POLSKA, O KTÓREJ WOLNOŚĆ TYLE POKOLEŃ SIĘ BIŁO…”

„O ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona!

Ziemio piękna! Ziemio moja!”

Jan Paweł II

Są takie chwile w życiu, kiedy każdy Naród powraca do kart swojej historii i czci bohaterów, którzy walczyli o wolność w imię przekonań i miłości do Ojczyzny.

11 listopada 2016 roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku odbyło się widowisko patriotyczno-historyczne pt. „Polska, o której wolność tyle pokoleń się biło…” w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Wiersze i pieśni tematyczne złożyły się na wyjątkowy klimat inscenizacji. Można było prześledzić losy wielu pokoleń Polaków, tragiczne dzieje bohaterów narodowych. Uczniowie przedstawiając drogę naszej Ojczyzny do wolności, dostarczyli nam wielu wzruszeń, a także skłonili do refleksji nad różnymi wymiarami patriotyzmu.

W tak szczególnym dniu nie można było zapomnieć o ogromnym morzu łez i krwi wylanym dla naszego kraju. To poświecenie stało się drogocenną podwaliną lepszego i nowego jutra naszej Ojczyzny. Dziękując Bożej Opatrzności, żołnierzom i powstańcom za dar wolności, miejmy na względzie nasze obowiązki wobec Polski. Otoczmy Ją twórczą, zgodną pracą, odwagą i miłością. Niech ten wielki zbiorowy obowiązek, jakim jest dobro naszego kraju, będzie źródłem sensu życia, radością tworzenia i nadzieją lepszego jutra dla obecnych oraz przyszłych pokoleń Polaków.

 

Foto A. Rozwadowska


 

SUKCES W KONKURSIE

„NIEPODLEGŁOŚĆ JEST W NAS”

 

10 listopada 2016 roku w dębickim Domu Kultury „Kosmos” odbył się VII. Raut Niepodległościowy, podczas którego doszło do rozstrzygnięcia konkursu powiatowego „Bohater Sienkiewiczowski godny naśladowania”.

Uczeń naszej szkoły Mateusz Nowak zajął III miejsce w kategorii praca plastyczna. Laureat otrzymał dyplom oraz okolicznościowy upominek.

Gratulujemy Mateuszowi i życzymy dalszych sukcesów.

Foto


 

CZTERY ŻYWIOŁY

 

Ogień, powietrze, woda i wiatr, z którymi spotkali się wędrowcy przemierzając Ziemię, to inscenizacja teatralna, którą przygotowali uczniowie kl. III c na podstawie tekstu Agnieszki Frączek pt: „Cztery żywioły”. Dzieci wykonały potrzebne rekwizyty i w listopadzie zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności młodszym koleżankom i kolegom z oddziałów przedszkolnych.

Wychowawczyni

Foto


 

NIECODZIENNE SPOTKANIE Z PASJONATEM FOTOGRAFII

 

4 listopada w galerii brzosteckiego Domu Kultury odbył się uroczysty wernisaż Roberta Sypienia - utalentowanego fotografa. Całość wystawy można podziwiać jeszcze do 30 listopada. Ekspozycja przedstawia zazwyczaj brzostecką ożywioną przyrodę, zachwycająca widza niezwykłym ujęciem i niesamowitym zaangażowaniem i poświęceniem autora zdjęć.

Uczniowie naszej szkoły z chęcią biorą udział w zwiedzaniu wystawy i podziwianiu jej piękna. Takie obcowanie ze sztuką uczy dzieci nie tylko wrażliwości, ale również rozwija spojrzenie na otoczenie z wielu perspektyw.

Foto


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK - ZAJĘCIA OTWARTE

„Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.

Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała…”

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bohaterów kolorowych książeczek, szczególnie lubianych przez najmłodszych czytelników. Społeczność naszej szkoły, podobnie jak w ubiegłym roku, postanowiła włączyć się w obchody tej uroczystości. O tym, że książki rozweselają, bawią i uczą przekonywali młodzi artyści z klasy IVb, którzy przybyli na zajęcia otwarte zaczarowanym pociągiem ze świata fantazji.

Zawiadowca oprowadził wszystkich zebranych po krainie bajek. Na stacji „Wróżkowo” pojawiła się rzecz jasna czarodziejka, która znana jest z wielu opowieści, a jej niezwykłe moce zapewne pragnąłby posiąść niejeden uczeń. Kolejnym przystankiem była stacja „Zaczarowana”, gdzie czekała na wszystkich czarownica, mająca kłopot z wyborem zawodu. Marzyła o byciu modelką lub kosmonautką, jednak magia ostatecznie pochłonęła ją bez reszty. Gdy zawiadowca zagwizdał gwizdkiem, oznajmiając stację „Kapturkowo” widzom ukłonili się Czerwony Kapturek, wilk i babcia. Zwierz, który bywa często postrachem, okazał się jednak pomocnym i miłym bohaterem. Zaczarowany pociąg zatrzymywał się jeszcze na „Łąkowej”, gdzie pszczółka i biedronka spędzały wspólnie wolny czas. Na przystanku „Bagdad”, Sindbad opowiedział o swych męczących, ale zarazem ciekawych podróżach. Gdy ciuchcia dotarła do „Pantofelka”, Kopciuszek oraz siostry przedstawiły swe historie. Na peronie „Piernikowo” pojawili się Jaś i Małgosia, a na „Urwisowie” do wyprawy na Dziki Zachód przygotowywali się Bolek, Lolek i ich kuzynka Tola. Ostatni postój przewidziany był na stacji „Krasnalowo”. Tutaj Królewna Śnieżka i jej przyjaciele z leśnego domku zapraszali zebranych do odwiedzin ich ojczyzny.

W rekapitulacji zajęć otwartych pani dyrektor Maria Przebięda zadawała uczniom pytania, by sprawdzić ich wiedzę tematyczną. Pani dyrektor Aneta Krajewska oraz pani pedagog Agata Gonet oceniły dziecięce zaangażowanie, kulturę słowa i formę przekazu bardzo wysoko.

Prezentacja barwnego korowodu stała się okazją nie tylko do przypomnienia postaci bajkowych, ale również zwracała uwagę na rolę i walory książek.

Nasza szkoła nieustannie podejmuje starania na rzecz rozwoju czytelnictwa, poprzez udział w różnorodnych programach oraz projektach rządowych. Obecny, wieloletni Ministerialny Program przewidziany na lata 2016-2020, do którego przystąpiliśmy, poszerzy ofertę naszej biblioteki o nowości wydawnicze, co zapewne rozwinie zainteresowania dzieci. Organizując konkursy, lekcje otwarte, przedstawienia, wystawy prac i inne formy aktywności, będziemy wpływać na rozbudzanie czytelnictwa. Pragniemy, by każdy uczeń odnalazł w sobie literackie wartości, cenił je i pielęgnował.

Foto


 

PAMIĘTAMY …

 

W listopadzie odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i wspominamy tych, którzy odeszli…

Foto


 

JESIENNE CUDA

 

Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. To czas który dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w naszych dzieciach, uczniowie klasy IIb w ramach klasowego konkursu plastycznego przygotowały jesienne cuda.

Wychowawczyni klasy II b

Foto  


 

KINO TO ŚWIAT MARZEŃ ….

 

Kino jest miejscem, w którym dzieci nie tylko miło spędzają czas, ale i też rozwijają swoja wyobraźnię. 28 października uczniowie naszej szkoły wyjechali od rzeszowskiego kina Helios aby obejrzeć film „Osobliwy dom pani Peregrine”. Jest to niezwykłe miejsce, w którym rządzą moce jego mieszkańców. Pewnego dnia okazuje się, że mają oni potężnych wrogów. Główny bohater Jacke pragnie ocalić swoich nowych przyjaciół. Musi on nauczyć się korzystać z „osobliwości”, którą sam został obdarzony.

Film opowiada o dojrzewaniu i odpowiedzialności. Fabuła uczy widza, że zwykle, by coś zyskać, coś trzeba poświęcić, a prawdziwa, szczera więź warta jest takich poświęceń.

Foto


 

AKCJA „MODLITWĄ I OFIARAMI WSPIERAMY MISJE”

 

W dniu 23 października Kościół powszechny obchodził Światowy Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną. To dzień modlitwy i wsparcia materialnego misji na świecie. Rozpoczął on Tydzień Misyjny, który obchodziliśmy pod hasłem: „Ochrzczony to znaczy posłany”. W istocie w tym Światowym Dniu Misyjnym jak i też w Tygodniu Misyjnym wszyscy jesteśmy zaproszeni do „wyjścia”, jako uczniowie-misjonarze, oddając na tę służbę swoje talenty, swoją kreatywność, swoją mądrość, aby dzielić się swoją wiarą. Możemy to czynić poprzez dawanie innym dobrego przykładu, modlitwę nie tylko za siebie i swoich najbliższych, ale także za tych, których nie znamy. Pomoc rodzicom, rodzeństwu, kolegom i koleżankom, ale także słabszym i wszystkim potrzebującym wsparcia. I nie jest ważne, ile mamy lat, bo każdy z nas jest posłany, by głosić innym Dobrą Nowinę o Panu Jezusie.

Wzorem lat ubiegłych nasi uczniowie włączyli się obchody Tygodnia Misyjnego. Podczas katechezy i w czasie piętnastominutowej przerwy modlitwą różańcową wspierali swoich rówieśników i misjonarzy pracujących na różnych kontynentach. Czynnie uczestniczyli w liturgii Mszy św. – czytania, psalm, modlitwa wiernych, śpiew. Przewodniczyli modlitwie różańcowej podczas październikowych nabożeństw różańcowych. Zaangażowali się w zbiórkę do puszek na cele misyjne przy kościele. Na tę okoliczność wyuczyli się Hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie …”.

Światowy Dzień Misyjny jak i następujący po nim Tydzień Misyjny przyczynił się do rozpalenia w sercach katechizowanych miłości do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej jak i materialnej, z ich rówieśnikami w innych krajach.

Katechetka – Jolanta Synowiecka


 

BĄDZCIE MIŁOSIERNI, JAK OJCIEC WASZ JEST MIŁOSIERNY –

konferencja nauczycieli w Rzeszowie

 

W rzeszowskim Instytucie Teologiczno - Pastoralnym w dniu 22 X odbyła się konferencja zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Edukacji i Duszpasterstwo Nauczycieli. Gościem specjalnym była nestorka etyki katolickiej Pani dr Wanda Półtawska, która wygłosiła pasjonujący wykład pt. „Świadectwo Miłosierdzia Bożego w życiu Jana Pawła II”. Wykład dotyczył całej sfery edukacyjno-pedagogiczno-psychologicznej zawartej w filozofii personalizmu, jaką pozostawił w swym nauczaniu Św. Jan Paweł II. Pani Półtawska szczególnie skupiła się na najważniejszych celach wychowawczo-edukacyjnych nauczycieli w odniesieniu do uczniów. Przede wszystkim:

 • KIM JESTEŚ i DO CZEGO DĄŻYSZ? – jesteś dzieckiem Bożym i dążysz do Nieba;

 • trzeba uczyć ODPOWIEDZIALNOŚCI - żyj tak, abyś nie musiał się wstydzić swoich czynów – ponieważ złe czyny mają swoje skutki osobiste i społeczne;

 • SUMIENIE(dobrze uformowane) – jest drogowskazem;

 • ROZUM - jest po to, aby ograniczać swoją złą wolę;

 • z DUCHEM ŚWIĘTYM - kto współpracuje, ten wygrywa swoje życie.

Dlatego rodzice i nauczyciele muszą być WZOREM dla dziecka oraz mają obowiązek właściwie kształtować SUMIENIA swych podopiecznych.

Drugi wykład pt. „Inicjacja kulturalno-obyczajowa w życiu rodzinnym i szkolnym” wygłosił psycholog mgr Jacek Jankowski. Swoje rozważania oparł na słowach z nauczania Św. Jana Pawła II, które brzmią: Człowiek potrzebuje człowieka. W tym prozaicznym stwierdzeniu kryje się niemal cała prawda o pragnieniach każdego z nas, a szczególnie dziecka. Człowiek jest powołany do świętości i dlatego ucznia trzeba wychowywać! Nauczyciel powinien być MISTRZEM i ewangelicznym OGRODNIKIEM, który daje szanse nawet biblijnemu „drzewu niedającemu owoców, dlatego je okopuje i pielęgnuje z nadzieją, że drzewo w końcu wyda plon”.

Trzeci wykład wygłosiła mgr Barbara Cebula na temat „Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości”. Trzeba się zawsze zastanowić jakie WARTOŚCI chcemy realizować na lekcji – mówiła prelegentka. Zwróciła też uwagę na zanik w kulturze masowej postawy OFIARNOŚCI.

Potem była dyskusja oraz podziękowania ze strony organizatorów. Konferencję zakończył modlitwą diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli Ks. dr Janusz Podlaszczak. W tej niezwykle merytoryczno-duchowej konferencji, z inicjatywy dekanalnego Duszpasterza Ks. Marka Mnicha, uczestniczyła delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej w Brzostku i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II: Jolanta Synowiecka, Wiesław Tyburowski, ks. Piotr Filipek.

Wiesław Tuburowski

 

Foto


 

KTO NIE MA ODWAGI DO MARZEŃ, NIE BĘDZIE MIAŁ SIŁY DO WALKI

- SPOTKANIE Z SIATKARKĄ MILENĄ RADECKĄ

Foto


 

TEATR TO PIĘKNO CHWILI…

 

19 października 2016 r. uczniowie klas drugich wyjechali do tarnowskiego teatru, aby obejrzeć familijny spektakl „Lokomotywa II”. To widowisko zostało przygotowane na podstawie najbardziej znanych utworów polskiej literatury dziecięcej autorstwa między innymi Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej czy Aleksandra Fredry.

Młodzi widzowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać historii o niezwykłej lokomotywie, zapominalskim Słoniu Trąbalskim, małpie w kąpieli czy tchórzliwym Stefku Burczymusze. Niezwykły sposób przedstawienia tych wydarzeń sprawił, że dzieci bardzo chętnie włączały się w recytację, podpowiadały słowa, żywo reagowały na zdania padające ze sceny. Aktorzy sami zachęcali do tego wchodząc na widownię, zachęcając dzieci do współpracy.

Wszyscy widzowie byli zachwyceni występem, a spędzony wspólny czas bardzo szybko minął. Gromkie brawa na zakończenie spektaklu świadczyły o tym, że dzieci doskonale się bawiły.

Foto


 

AKCJA „MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU”

 

Już od kilku lat Międzynarodowe Dzieło Pomocy wzywa katechetów i uczniów, młodzież katolicką, dzieci i ich rodziców do uczestnictwa w akcji „Milion dzieci modli się na różańcu”. W dniu 18 października na wszystkich kontynentach dzieci przerywają naukę, spotykają się o godz. 9:00 rano i wspólnie odmawiają różaniec o pokój i jedność na świecie. Modlitwa prowadzona jest na placach, ulicach, w szkołach, przedszkolach, szpitalach, sierocińcach i domach prywatnych.

Inicjatorzy akcji oparli się na użytych przez świętego Ojca Pio słowach, które brzmią: „Gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”. Także św. Jan Paweł II wielokrotnie odnosił się do różańca, jako środka do światowego pokoju. W myśl tych słów od 2008 roku organizowana jest ta międzynarodowa akcja.

Wsłuchani w głos Matki Bożej Fatimskiej, mówiącej, że tylko różaniec może zmienić świat, w dniu 18 października, złączyliśmy się we wspólnej modlitwie różańcowej z dziećmi całego świata, zanosząc Bogu prośby o pokój i wolność dla naszych rówieśników. Wsparliśmy tę inicjatywę w wielu krajach, gdyż wierzymy, że prośba niewinnych serc dzieci jest szczególnie miła Bogu i że wspólnie możemy zmieniać świat.

Katechetka – Jolanta Synowiecka


 

SZTUKA ŻYCIA TO CIESZYĆ SIĘ MAŁYM SZCZĘŚCIEM - UROCZYSTE SPOTKANIE Z SENIORAMI

Foto


 

DZIEŃ PAPIESKI

 

Przypadający na 16 października Dzień Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w hołdzie naszemu Wielkiemu Polakowi. Corocznie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Głowę Kościoła obchodzimy Dzień Papieski. Lekcje religii i zajęcia z wychowawcą w tym czasie poświęcone są przybliżeniu sylwetki i naukom, które nam zostawił.

Pamiętamy słowa Jana Pawła II: „Zachęcam Was, przewodniczki i poszukiwacze, byście zawsze byli gotowi czynić dobro, ucząc się wraz z całym oddziałem odpowiedzialności i jak być aktywnymi członkami wspólnoty kościelnej i cywilnej, do której należycie. Proszę Was czujki i wędrownicy, byście z zaangażowaniem czynili słowo SŁUŻYĆ mottem Waszego życia, w przekonaniu, że dar z siebie to sekret, który ludzką egzystencję może uczynić piękną i owocną”.

Wspomnienia

Od lat dzieci i młodzież naszej szkoły w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II przygotowywali spektakle teatralne.

Foto


 

SZKOŁA JEST ŚWIATŁEM ŚWIATA

 

14 października przypada rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, która określiła obowiązki nauczycieli oraz powinności obywatelskie wobec społeczeństwa i państwa. Ludzie oświaty po dzień dzisiejszy kultywują dziedzictwo tego pierwszego w Europie programu edukacyjnego.

Foto

Szkoła jest światłem świata

Ile wakacji mają uczniowie we Francji? Dlaczego dzieci afrykańskie uczą się w cieniu baobabu? Czy w Chinach każdy uczeń odbywa południową drzemkę na swojej ławce? Na te jak i inne pytania mogli uzyskać odpowiedź uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści zaprosili całą społeczność szkolną do odbycia podróży edukacyjnej po różnych częściach świata, począwszy od kontynentu afrykańskiego, poprzez daleki wschód do Europy i Polski. Podczas części artystycznej uczniowie dowiedzieli się, że są miejsca na świecie, gdzie dzieci z powodu biedy nie są posyłane do szkoły. Ich rodziców nie stać na zakup przyborów szkolnych. Są kraje, gdzie uczniowie sami muszą sprzątać pomieszczenia lekcyjne i dbać o porządek w obejściu szkoły. Są też miejsca, gdzie dzieci uczą się w szkołach, które nie mają budynków – zajęcia odbywają się pod wiatami lub pod drzewami. Czasem w jednej klasie uczy się nawet kilkudziesięciu uczniów w różnym wieku a jedynym zeszytem jest brulion nauczyciela. Dla wielu tych małych jeszcze osób jedyną szansą na lepsze życie jest wykształcenie.

W tym szczególnym dniu upamiętniającym powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce, uczniowie mieli możliwość porównania polskiego systemu szkolnictwa z innymi systemami edukacyjnymi. Występ wzbogacony prezentacją multimedialną wizualizował omawiane zagadnienia i z pewnością pozwolił naszym młodym wychowankom docenić polską szkołę oraz polski system nauczania i wychowania.

W trakcie prezentacji artystycznych występujący uczniowie podkreślili bogactwo kulturowe, a więc odrębność językową, taniec, strój każdego z odwiedzanych krajów. Nie zabrakło pokazu karate i piosenki w języku chińskim, rosyjskiej „Katiuszy” połączonej z tańcem kazaczok oraz słynnego „Пусть всегда будет солнце”. Głośno rozbrzmiewał w języku francuskim kanon „Frère Jacques” i refleksyjne „Aux Champs-Elysees”. Podłoga sali gimnastycznej drżała, gdy na scenę wkroczył szczep murzyński i odbył taniec plemienny. Dzieci prezentowały się w barwnych strojach stylizowanych kulturą i tradycją poszczególnych państw. Ta barwna wyprawa po świecie dostarczyła uczniom i nauczycielom dużo wrażeń estetycznych i poznawczych.


 

BAŁTYK OCZAMI DZIECKA

 

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w III edycji konkursu plastycznego pod nazwą „Do czego może służyć morze”, którego organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Celem konkursu jest promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunku Polski, jako kraju morskiego.

Oto prace plastyczne młodszej grupy wiekowej – uczniów klas I- III.

Foto


 

GDZIE JEST CZŁOWIEK, TAM JEST PASJA –

SPOTKANIE Z KOSZYKARZEM TOMASZEM JANKOWSKIM

 

W ramach programu Kluby Sportowe Orange 11 października 2016 r. do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi Brzostku przybył wieloletni kapitan koszykarskiej reprezentacji Polski Pan Tomasz Jankowski.

Na spotkanie ze znanym sportowcem zaproszeni zostali również uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz z wychowawcami. Podczas tej niecodziennej wizyty koszykarz zachęcał dzieci i młodzież do czynnego uprawiania sportu. Podkreślał, że ruch i wysiłek fizyczny uczą współpracy, integracji i pozwalają osiągać wspólne cele.

Największą atrakcją była dla zebranych bezpośrednia rozmowa z wybitnym koszykarzem, prezentacja umiejętności sportowych oraz otrzymane autografy.

Gratulujemy organizatorom przedsięwzięcia i życzymy kolejnych wygranych projektów.

Foto


 

SPOTKANIE Z WITAMINKAMI

 

Na początku października dzieci z oddziałów „O” naszej szkoły miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat witamin oraz ich roli w życiu człowieka. Przez cały tydzień podczas zajęć maluchy zdobywały wiadomości o zdrowym trybie życia, aby je później zastosować w praktyce. Dzieci uczyły się jak wykonywać zdrową i pożywną sałatkę owocową, słodkie szaszłyki oraz soki.

Przedszkolaki chętnie angażowały się w kulinarne eksperymenty i z przyjemnością próbowały swoich potraw. Po degustacji deserów dzieci odwiedziła pani pielęgniarka, która przedstawiła korzyści płynące z prowadzenia zdrowego stylu życia. Następnie mogli wziąć udział w quizie o zdrowym odżywianiu, a także nauczyli się kilku wierszy i piosenek tematycznych.

Spotkanie z witaminkami dostarczyło przedszkolakom wiele radości.

Foto


 

VI DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - 2016

 

30 września w naszej szkole odbyło się jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia, które jest dniem symbolicznym i ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie działań matematycznych. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli doskonałą okazję nadrobić zaległości.

Komisja egzaminacyjna przygotowała specjalne karty matematyczne, a uczniowie podawali odpowiedzi na wylosowane pytania w określonym czasie. Wszyscy, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na zagadnienia, otrzymali Certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Foto


 

POWITANIE JESIENI

 

23 września 2016 roku, w piątkowy ranek do naszego przedszkola przyszedł długo oczekiwany gość - w kolorach złota i czerwieni, w długiej zwiewnej sukience, z koszem kolorowych darów - Pani Jesień w towarzystwie uroczej dyni.

W czasie spotkania Jesienna Pani opowiedziała dzieciom o sobie. Maluchy pochwaliły się swoimi jesiennymi opaskami przygotowanymi na ten wyjątkowy dzień.

Pani Jesień przygotowała dla dzieci – zagadki, a na deser przyniosła swoje najpyszniejsze dary – czyli zdrowe, pachnące jabłuszka, które pomagała rozdać dzieciom dyńka. Uroczystość powitania jesieni zakończył układ taneczny do piosenki „Wiewióreczka mała”. Na pożegnanie dzieci obdarowały Panią Jesień piękną gałązką jarzębiny. Nasz kolorowy gość obiecał, że będzie dla wszystkich łagodny, przyniesie jeszcze trochę słońca, żeby w lasach wyrosły okazałe, pyszne grzybki.

Główne cele tego niezwykłego spotkania, czyli nabywanie i przyswojenie wiadomości o porach roku – lecie i jesieni oraz zintegrowanie społeczności przedszkolnej podczas wspólnej zabawy, zostały w pełni zrealizowane. Dzięki tej niespodziance przedszkolaki z pewnością zrozumiały jaką piękną porą roku jest jesień.

Foto


 

OLIMPIADA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

W dniu 21 września na terenie WTZ i ŚDS w Brzostku odbyła się II Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, na którą udali się członkowie Szkolnego Koła Caritas w składzie: Dziedzic Weronika, Kobak Wiktoria, Łącka Wiktoria, Szarek Julia, Pięta Klaudia, Bielecka Martyna, Czachara Emilia, Czech Patrycja, Czerwińska Klaudia, Grygiel Karolina, Kawalec Kinga, Grodzka Oliwia, Płaziak Martyna, Polańska Justyna i Zdziarska Julia.

Olimpiada rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 9.00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku. W homilii ks. dr Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania u wychowanków postawy czynnego świadczenia miłości wobec innych, rozwijania odpowiedzialności za bliźnich i troski o ich dobro.

W trakcie Olimpiady zostały rozegrane zawody sportowe „Rodzinny Hubertus zdrowo, sportowo, rodzinnie”. Rywalizacje przebiegły w miłej i radosnej atmosferze, którym kibicowali nasi uczniowie i dopingowali zawodników gromkimi brawami. W konkursie plastycznym „Sport to zdrowie” praca uczennicy Patrycji Czech została nagrodzona. Wielkim zaskoczeniem dla uczestników był fakt, iż Patrycja nagrodę przekazała osobie niepełnosprawnej. Za ten gest dobroci otrzymała od Ks. Proboszcza Marka Mnicha piękne serce.

Po zmaganiach sportowych zgromadzeni niepełnosprawni, wolontariusze ze szkół i ich opiekunowie zostali poczęstowani grochówką, drożdżówkami, kiełbaską z grilla, ciastem i owocami.

Udział w tym przedsięwzięciu przyczynił się do integracji dzieci i młodzieży z różnych szkół z osobami niepełnosprawnymi oraz do pogłębienia ich wrażliwości na cierpienie i potrzeby innych.

Serdecznie dziękujemy organizatorom i uczestnikom za okazaną życzliwość i miłe przyjęcie.

Opiekun SKC – Jolanta Synowiecka

Foto  


 

SPRZĄTAMY ŚWIAT

Foto


 

VI TYDZIEŃ WYCHOWANIA

 

W dniach od 11 do 17 września obchodziliśmy VI Tydzień Wychowania, któremu w tym roku towarzyszyło hasło Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia – „Miłosierni jak Ojciec”. Refleksją wprowadzającą do Tygodnia Wychowania był List Pasterski Episkopatu Polski zatytułowany: „Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga”, który był odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 4 września.

Słowo biskupów zachęcało do zastanowienia się, w jaki sposób rodzice, dziadkowie, nauczyciele, katecheci i duszpasterze mogą naśladować w wychowaniu miłosierną miłość Boga, a jednocześnie do modlitwy do Ducha Świętego o dar prawdziwej miłości wychowawczej, która z jednej strony byłaby wrażliwa i czuła, a z drugiej wymagająca.

Ogłaszając Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek zachęcał: „Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominajmy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych” (Papież Franciszek, Bulla Misericordiae vultus).

Przeżywając tegoroczny Tydzień Wychowania zainspirowani papieskim przesłaniem nauczyciele, wychowawcy i uczniowie czynnie włączyli się w VI Tydzień Wychowania w Polsce. Przeprowadzone zostały też katechezy na temat: „Uczynki miłosierdzia programem naszego życia”, podczas których zostały przypomniane i omówione a wychowankowie zachęceni, by sami zrealizowali w najbliższym czasie konkretny uczynek miłosierdzia zarówno względem duszy, jak i względem ciała.

Z relacji dzieci wynika, że Tydzień Wychowania przyczynił się do oderwania ich, choć na chwilę od tabletów czy smartfonów oraz do rozwijania odpowiedzialności za bliźnich i troski o ich dobro.

Najczęściej uczniowie zgłaszali następujące przykłady wykonywanych ostatnio uczynków miłosierdzia:

 • upomnienie brzydko mówiącego kolegi,

 • posprzątanie zaniedbanych nagrobków, zapalenie zniczy i modlitwa,

 • modlitwa za zmarłych i za dusze w czyśćcu cierpiące, modlitwa za rodzinę, kolegów i koleżanki, nauczycieli, sąsiadów, kapłanów,

 • pomoc tacie podczas remontu,

 • modlitwa za chorych i cierpiących,

 • posprzątanie domu starszej i schorowanej sąsiadki, pomoc jej w wykopkach ziemniaków,

 • rozmowa i pocieszenie smutnej małej dziewczynki,

 • zaniesienie zakupów starszej pani,

 • modlitwa różańcowa za dusze w czyśćcu cierpiące,

 • sprzątanie kościoła,

 • gościna i nocleg dla rodziny, której zepsuł się samochód,

 • odwiedziny samotnego sąsiada, wykupienie leków, przygotowanie posiłku.

Katechetka - Jolanta Synowiecka


 

NARODOWE CZYTANIE

Książki to są najlepsi twoi przyjaciele.

Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.

Jan Rak

 

Czytanie książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwija wyobraźnię, uwrażliwia, ubogaca język. Nasza szkoła od lat pielęgnuje i upowszechnia wartości czytelnicze. W tym celu realizujemy projekty, przeprowadzamy szereg akcji i konkursów, organizujemy lekcje otwarte. Działania wspierane przez dyrekcję i nauczycieli przyczyniają się do rozbudzenia wrażliwości literackiej wśród uczniów naszej szkoły.

Podobnie jak w roku ubiegłym przystąpiliśmy z wielką ochotą do wrześniowej akcji Narodowe Czytanie, której patronuje para prezydencka. Z tej okazji uczniowie wraz z opiekunami udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzostku. Po miłym przyjęciu dzieci zostały dokładniej zapoznane z celami tegorocznej akcji i twórcą, którego dzieło „Quo vadis” zostało wybrane do ogólnopolskiej lektury. Pani Maria Kawalec - bibliotekarka przygotowała do głośnej prezentacji fragment książki „W pustyni i w puszczy”, który jest bliższy uczniom szkoły podstawowej. Podczas słuchania starcia Stasia Tarkowskiego z lwem wśród zebranych można było odczuć napięcie i przeżywanie sytuacji. Dzieci na krótką chwilę mogły poczuć niezwykły klimat Sienkiewiczowskiej powieści.

W ramach spotkania została również przygotowania wystawa. Uczniowie mogli obejrzeć pięknie zdobione wydanie dzieła „Quo vadis” przygotowane specjalnie na tegoroczne „Narodowe Czytanie”.

Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczniowie będą częściej sięgać po lektury, bo przecież „książki to najlepsi przyjaciele”.

Foto


 

WYCIECZKA DO PIEKARNI

 

W ramach realizowanej na zajęciach tematyki „O chlebie” uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami byli na wycieczce w piekarni w Brzostku. Dzieci uczestniczyły w zajęciach i poznały kolejne etapy otrzymywania pieczywa. Dowiedziały się różnych ciekawostek o chlebie i miały możliwość zasmakowania oraz określania zapachu pieczywa.

Poznały również różne rodzaje mąki i wyrabianych z niej wypieków. Uczniowie zobaczyli jak wygląda praca piekarza, która jak stwierdzili jest bardzo potrzebna i trudna.

Zadowoleni trzecioklasiści wrócili z upieczonymi przez siebie bułeczkami oraz skosztowali smacznych drożdżówek upieczonych w piekarni w Brzostku.

Dziękujemy kierownictwu i pracownikom piekarni za serdeczne przyjęcie i profesjonalne przekazanie cennej wiedzy branżowej.

Uczestnicy wycieczki wraz z wychowawcami

 

Foto


 

WITAMY SZKOŁĘ!

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

1 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności.

Po uroczystej Mszy świętej odprawionej w brzosteckim kościele, dzieci wraz z rodzicami i dziadkami zgromadzili się w szkolnej sali gimnastycznej. Na ich twarzach pojawiło się uczucie radości oraz lekkiej niepewności przed tym, co nowe, nieznane. Największe wyzwanie czekało tych, którzy progi podstawówki przekraczali po raz pierwszy.

Uroczystą akademię rozpoczęła przewodnicząca szkoły – Anna Lemek, która powitała po wakacyjnej przerwie zebranych Gości, rodziców i wszystkich uczniów.

Następnie głos zabrała pani Maria Przebięda – dyrektor szkoły. Z całego serca przywitała wszystkich. Odniosła się do pamiętnej daty 1 września 1939 roku, kiedy o świcie rozpoczęła się inwazja nazistowskich Niemiec na naszą Ojczyznę. Kilkanaście dni później, 17 września 1939 r. Związek Radziecki napadł na Polskę. Druga wojna światowa - największa i najbardziej krwawa w dziejach ludzkości, pogrążyła w mroku zbrodni, barbarzyństwa i cierpienia całą Europę. Pani dyrektor przekonywała, że należy pielęgnować pokój, ofiarność i dar z samego siebie. Symboliczne kwiaty o nazwach: POKÓJ, DOBRO, PRAWDA, SZACUNEK, MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO, ŻYCZLIWOŚĆ, które zaprezentowały dzieci zostały zasadzone po to, by w czerwcu złożyły się na „bukiet SZCZĘŚCIA”, który zostanie zerwany.

Pani dyrektor życzyła wszystkim, aby ich dom rodzinny był spiżarnią życiodajnej energii, a miejsce pracy i ludzie wokół byli w większości pokojowo nastawieni. Złożyła życzenia spokojnego roku, bez trosk i zmartwień.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

Nauczyciele

 

Foto