POZNAJ BLIŻEJ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BRZOSTKU

Foto


 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM NA TEMAT CYBERPRZEMOCY

 

Foto


 

NIEZWYKŁA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Język angielski jest naszym oknem na świat. Dzięki niemu możliwe jest swobodne porozumiewanie się podczas zagranicznych podróży i poznawanie kultur innych krajów. Nasi wychowankowie już od najmłodszych lat uczą się tego języka podczas typowo „książkowych lekcji”, jak i poprzez różnorodne gry, zabawy, piosenki jak i filmy anglojęzyczne.

26 stycznia uczniowie klas piątych wspólnie z uczącymi ich nauczycielkami języka angielskiego – Panią Agatą, Panią Elą i Panią Renatą, zaprosili Panią Dyrektor Marię Przebiędę, Grono Pedagogiczne oraz uczniów na „Niezwykłą Lekcję Języka Angielskiego”. Same zajęcia otwarte zostały podzielone na trzy etapy: na początku wszyscy obejrzeli teatrzyk kukiełkowy w języku angielskim pt „Little Red Riding Hood”, a następnie wspólnie uczyli się słownictwa związanego z tą bajką.

Ostatnim, a zarazem najbardziej emocjonującym etapem zajęć były konkursy dla poszczególnych klas. Nagrodę w zmaganiach stanowiły „słodycze Czerwonego Kapturka”. Uczniowie, opierając się na poznanym angielskim słownictwie, musieli jak najlepiej i najszybciej rozwiązać poszczególne zadania. Nasi najmłodsi wychowankowie tak dzielnie walczyli o nagrodę, że obydwie grupy przedszkolne uzyskały I miejsce.

W kategorii edukacja wczesnoszkolna - pierwsze miejsca przypadły klasom Ic, IIa oraz IIIa. Podczas konkursów wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się rozwiązywanie zadań. Ich koledzy mocno im dopingowali.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy pomogli przygotować przedstawienie: Emilii Dziedzic ( Czerwony Kapturek), Sarze Czarnawskiej (babcia), Dominice Gac ( mama), Hubertowi Czapli ( wilk), Mateuszowi Bieleckiemu (narrator), Annie Lemek, Aleksandrze Krzysztofek, Aleksandrze Finek, Magdalenie Pieniądz, Julicie Maduzi, Damianowi Borowieckiemu, Wiktorowi Baranowskiemu, Kacprowi Jacksonowi oraz Dawidowi Cwynarowi.

Mamy nadzieję, że w przyszłości znów się spotkamy i będziemy, nie tylko wspólnie się bawić, ale też i uczyć.

Nauczycielki języka angielskiego

 

Foto  


 

PROGRAM EDUKACYJNY

 

Uczniowie klas drugich naszej szkoły brali udział w programie edukacyjnym „ZAWSZE RAZEM". Głównym celem programu było poszerzenie wiedzy dzieci na temat zdrowego stylu życia. W ramach realizacji programu dzieci uczyły się jak zdrowo się odżywiać, co jeść a czego unikać. Uczniowie wykonali również plakaty promujące zdrowe odżywianie.

Foto


 

BABCIU, DZIADKU BARDZO WAS KOCHAMY

Foto


 

UDZIAŁ W KONKURSIE KOLĘD OBCOJĘZYCZNYCH

 

W stycznia 2018 roku uczennice siódmej klasy brały udział XV jubileuszowej edycji Międzyszkolnego Konkursu „Kolęda obcojęzyczna” w Kołaczycach. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 10 szkół z powiatu jasielskiego, dębickiego i strzyżowskiego.

Naszą szkołę reprezentowały: Ania Lemek, Patrycja Czech oraz Emila Czachara w utworach ‘Away in a manger’ oraz ’That’s Christamas to Me’. Do występu uczennice przygotowali Pani Agata Zastawny i Pan Wiesław Płaziak.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Występ naszych wokalistek podobał się zarówno publiczności jak i jurorom. Dziewczyny zajęły wysokie IV miejsce.

Gratulujemy im talentu muzycznego i językowego oraz życzymy dalszych sukcesów.

Foto


 

UDZIAŁ W 26. FINALE

WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

Tegoroczny, 26 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w dniu 14 stycznia 2018 roku. Jego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Nasza szkoła włączyła się w to ogólnopolskie granie. Wzięliśmy udział w uroczystym Finale, zorganizowanym w brzosteckim Centrum Kultury i Czytelnictwa, prezentując program artystyczny, na który złożył się montaż muzyczno - taneczny.

Uczniowie swoim występem dołożyli małą cegiełkę w „Wielkie Granie”.


 

DLA SENIORÓW

ZATAŃCZYLI I ZAŚPIEWALI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY

 

W środę 10 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Zarządu Koła Emerytów i Rencistów w Brzostku wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. W Centrum Kultury i Czytelnictwa, gdzie licznie zebrali się Seniorzy, zaprezentowano spektakl muzyczno-taneczny „Dziewczynka z zapałkami”.

Opowieść na motywach baśni H. CH. Andersena wzruszyła widzów. Losy głównej bohaterki przedstawione zostały poprzez wspaniałe układy choreograficzne, na podkładach pięknej i wzruszającej muzyki. Mali artyści bez użycia słów, tylko gestem i ruchem, oddali klimat tej smutnej i pouczającej historii. Dopełnieniem niezwykłego efektu widowiska były odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty, które przeniosły zebranych w realia prezentowanych miejsc.

Scenariusz i stroje do spektaklu zostały przygotowane przez Panią dyrektor Marię Przebiędę i Panią Elżbietę Rybę-Stanek. Choreografią i oprawą muzyczną zajęli się Pani Elżbieta Ryba-Stanek oraz Pan Wiesław Płaziak. O rekwizyty zadbały Pani Ewelina Hipszer, Pani Joanna Oprządek. Opiekę nad dziećmi podczas występu sprawowały Pani Grażyna Maziarz, Pani Bernarda Kukla i Pani Małgorzata Tomaszewska.

W przedstawieniu wystąpili: Anna Lemek, Emilia Dziedzic, Kinga Kawalec, Patrycja Czech, Karolina Grygiel, Julia Zdziarska, Klaudia Czerwińska, Justyna Polańska, Szymon Czarnecki, Bartosz Machaj, Dominik Przebięda, Ksawery Grygiel, Hubert Szutkowski, Miłosz Czajka, Martyna Bielecka, Martyna Mikuś, Dominika Gac, Julia Szarek, Wiktoria Kobak, Oliwia Halz, Emilia Zdziarska, Martyna Nawracaj, Anna Szczepanik, Kamila Czarnecka, Beata Święch, Kamila Kmiecik, Monika Dziedzic, Wiktoria Szymańska, Monika Stasiak, Martyna Przybyło, Aleksandra Finek, Maja Kosowska.

Przygotowany występ przyjęto wielkimi owacjami. Zebrani Seniorzy nie kryli wzruszenia i podziwu dla kunsztu oraz umiejętności aktorskich uczniów naszej szkoły.

Foto


 

„ZACZYTANA SZKOŁA” TO MY!

 

W marcu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą „Zaczytana Szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Jego celem było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży.

Szkoły przystępujące do zmagań przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana Szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 poleceń. Konkurs trwał do końca listopada 2017 roku. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania.

Nasza szkoła z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpiła do realizacji projektu. Prace konkursowe nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też pisemne formy wypowiedzi. Podczas przeprowadzanych debat uczniowie dyskutowali o tym, czy w dobie Internetu książka wciąż może być przyjacielem? Jednym z zadań konkursowych było dopisanie zakończenia wybranego utworu oraz recenzja książki. Zorganizowano także dzień wspólnego czytania wierszy. Wówczas na lekcję otwartą przybyła pani dyrektor, rodzice oraz babcia jednego z uczniów, by łącząc pokolenia poznawać i przeżywać różnorodne poetyckie historie. Dla najmłodszych przewidziano konkursy plastyczne. Poznano także tajniki warsztatu pracy bibliotekarza, drukarza, księgarza i pisarza. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem było włączenie środowiska lokalnego do wspólnych działań. Wraz z Gminną Biblioteką Publiczną organizowane były różnorodne lekcje otwarte. Nasza szkoła brała udział również w innowacyjnych kampaniach ogólnopolskich na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa takich jak Narodowe Czytanie, Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, włączyła się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” a także realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020.

Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Na sukces pracowali niemal przez cały rok wszyscy uczniowie i nauczyciele przy ścisłej współpracy i zaangażowaniu Dyrekcji szkoły.

Nasze działania i przedsięwzięcia zostały ocenione przez jury Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana Szkoła” na maksymalną ilość punktów, tj. 100. Zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej.

Cel został osiągnięty - jesteśmy w gronie szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem „ZACZYTANA SZKOŁA”.

Foto


 

KONKURS „WYBIERAM TRZEŹWOŚĆ”

 

19 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram trzeźwość”, w którym udział wzięli uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Do konkursu zgłosiło się 113 uczestników z 27 placówek powiatu dębickiego. Naszą szkołę reprezentowały:

- Julia Szarek - klasa VII a,

- Gabriela Szczepańska - klasa VII b,

- Julia Zdziarska - klasa VII c.

Dziewczyny wykonały prace plastyczne zgodne z tematyką konkursu. Jego zaś celem było kształtowanie zdrowego stylu życia, ukazanie szkodliwości używek oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, a także rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów.

Cieszy fakt, że nasza młodzież posiada dużą świadomość odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Foto


 

SZKOLNA WYSTAWA SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH - 2017

 

Foto


 

AKCJA „SZLACHETNA PACZKA”

 

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”.

Św. Jan Paweł II

 

Adwent i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się dobrem i radością. Podobnie jak w latach poprzednich również i w tym roku uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas w dniach od 11 do 15 grudnia zorganizowali akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie świątecznych paczek z artykułami spożywczymi dla osób najbardziej potrzebujących, w szczególności dla osób starszych i samotnych.

Wspólne przygotowanie paczek przyczyniło się do integracji poszczególnych klas. Stało się okazją do zaangażowania w akcję całego środowiska: kadry nauczycielskiej, uczniów i ich rodzin. Umożliwiło włączenie się w czynną miłość bliźniego poprzez dzielenie się z potrzebującymi tym, co mamy. Sprawiło radość obdarowanym, a także samym obdarowującym.

Wszystkim darczyńcom: Dyrekcji, Nauczycielom, Wychowawcom, Rodzicom oraz Uczniom za okazane serce składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Koordynator i opiekun SKC – Jolanta Synowiecka

 

Foto  


 

„ŻYWA LEKCJA PRZYRODY”

 

Dnia 13.12.2017 r. odbyły się w naszej szkole niecodzienne zajęcia edukacyjne – żywa lekcja przyrody. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat życia i zwyczajów gadów. Mogli zobaczyć i dotknąć np. pytona królewskiego, boa tęczowego, boa dusiciela czy pytona tygrysiego.

Nietypowe spotkanie z przyrodą, a mianowicie ze zwierzętami egzotycznymi okazało się bardzo interesujące i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Nauczycielka przyrody

 

Foto


 

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ, CZAS WIĘC NA PIECZENIE PIERNICZKÓW…

 

12 grudnia dla dzieci z zerówek był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem ich pracy były pełne blaszki pierniczków, które trafiły do piekarników. Na koniec panie wraz z dziećmi ozdobiły pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Zapakowane ciasteczka trafiły do rąk kochanych przedszkolaków i ich rodzin z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawczynie oddziałów zerowych

 

Foto 


 

PTASIA STOŁÓWKA

 

Uczniowie klas pierwszych w czasie zajęć edukacyjnych zapoznali się z pracą leśnika i myśliwego. Dowiedzieli się również w jaki sposób i czym można dokarmiać ptaki, które zimą w czasie opadów śniegu mają problem ze znalezieniem pożywienia. Dzieci poznały przysmaki różnych ptaków, które na co dzień spotykają wokół domów i szkoły. Aby im pomóc przetrwać zimę, pierwszaki założyły na terenie placu szkolnego ptasią stołówkę, zawieszając karmniki zrobione z plastikowych butelek. Wszystkim bywalcom naszej stołówki życzymy SMACZNEGO.

Wychowawcy klas I

 

Foto 


 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

 

Dnia 11.12.2017 r. pierwszoklasiści spotkali się z panią pielęgniarką, która wygłosiła prelekcję na temat „Wiem, jak dbać o swoje zdrowie”. Wymieniła najważniejsze czynniki, które wpływają na odporność i zdrowie naszego organizmu. Są to: właściwe odżywianie, higiena osobista oraz ruch na świeżym powietrzu.

W ramach realizacji projektu „Zawsze razem” zwróciła szczególną uwagę na skutki choroby AIDS i sposoby jej zapobiegania. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani pielęgniarki i zadawały jej pytania na temat zdrowia.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali broszury edukacyjne i kolorowanki dotyczące dbania o zdrowie.

Wychowawcy klas I

 

Foto 


 

SUKCESY W KARATE I W PIŁCE NOŻNEJ

 

Pasja jest początkiem drogi do spełniania marzeń. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w szkole, zdobywając wiedzę oraz doskonaląc umiejętności w danej dziedzinie. Wielu poszerza swoje hobby również na zajęciach pozalekcyjnych. Jedni uczęszczają do szkół muzycznych, inni na lekcje tańca, jeszcze inni wybierają sport.

Piłka nożna od lat fascynuje chłopców. Uczęszczają oni na treningi, by tam doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia na boisku są dla nich również świetną formą spędzania wolnego czasu. Drużynowe rozgrywki sportowe uczą dzieci przestrzegania reguł i zasad fair play oraz kształtują postawę odpowiedzialności za kolegę z boiska.

Dużym powodzeniem od lat cieszy się wśród uczniów naszej szkoły karate, gdzie pod okiem trenera dzieci i młodzież poznają tajniki tej dyscypliny. Sztuka walki – Karate Kyokushin kształtuje odwagę, pewności siebie, stanowczość, dyscyplinę, umiejętność wyznaczania sobie celów i dążenia do nich, ponadto rozwija umiejętność koncentracji oraz uczy spokoju i opanowania.

Udział w zajęciach karate i w piłce nożnej daje możliwość zawodnikom wykazania się podczas licznych zawodów. Uczniowie naszej szkoły, którzy zdobywają trofea są dla nas dumą i ogromną radością.

Foto


 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

 

W grudniu do naszej szkoły przybył pan podróżnik Dariusz Rochecki, który należy do grupy „Trzask”. Tym razem prezentacja multimedialna dotyczyła Indii. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

Spotkanie dla najmłodszych dzieci naszej szkoły, trwające 45 minut zawierało sporo ciekawostek dotyczących Indii, zamieszkujących tam ludzi i zwierząt. Pokaz urozmaicony został także dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy.

W prezentacji dla klas IV-VII trwającej 90 minut, pan Dariusz odniósł się do treści geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturalnych oraz historycznych charakterystycznych dla tego kraju. Słuchacze dowiedzieli się o stolicy Indii – Waranasi, o dawnej stolicy Mogołów, o Tybecie, obejrzeli przedziwne pałace, jak i najstraszniejsze dzielnice nędzy! Na dzieciach duże wrażenie zrobiła świątynia Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur oraz Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze. Widzieli też najpiękniejszy dla wielu pomnik miłości na Ziemi – Taj Mahal oraz słynne Niebieskie Miasto. Podczas prezentacji multimedialnej obserwowali fascynującą podróż turystów na grzbiecie wielbłąda przemierzającego majestatyczną Pustynię Thar jak również podróż po Gangesie – świętej rzece milionów hindusów! Usłyszeli też o Radżasthanie – baśniowej krainie potężnych Maharadżów, ich pięknych księżniczkach oraz o Gandhim i niepodległych Indiach. Uczniowie bardzo miło i ciekawie wspominają „lekcję” przyrodniczo-historyczną.

 

Nauczycielka języka angielskiego

 

Foto


 

SUKCES W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

 

Maciej Krajewski jest jednym z kilkunastu naszych uczniów, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkolnym etapie konkursu fotograficznego z zakresu edukacji ekologicznej pt. „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Celem wszystkich jego uczestników było uchwycenie na fotografiach piękna środowiska przyrodniczego dorzecza Wisłoki. Zadanie to nie było łatwe ze względu na zmienne i dość niesprzyjające w tym czasie warunki atmosferyczne, ale również i na samą porę roku, ponieważ zdjęcie zostało wykonane w połowie listopada, kiedy to prawdziwe piękno jesieni powoli zanikało, a sama przyroda przygotowywała się na nadejście zimy.

Po skompletowaniu wszystkich fotografii, nadszedł czas na znalezienie tych najbardziej wyjątkowych. Podczas kilkugodzinnych dyskusji, Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła najpiękniejsze zdjęcia, które zostały zawiezione do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle.

Na początku grudnia Maciej wspólnie z opiekunem zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu w Jasielskim Domu Kultury. 7 grudnia chłopiec otrzymał nie tylko wyróżnienie za swoją pracę, ale również i symboliczne nagrody. Bardzo cieszy nas fakt, że praca autorstwa naszego ucznia została doceniona przez Komisję Konkursową w Jaśle.

Maćkowi gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego powodzenia w rozwijaniu pasji fotograficznej.

Opiekun – Elżbieta Warchał

 

Foto


 

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

 

6 grudnia 2017 r. do naszej szkoły zawitał wyczekiwany przez uczniów - św. Mikołaj. Na spotkanie z dostojnym Gościem dzieci od rana czekały z niecierpliwością. Powitały Go piosenkami i recytacją wierszy. Przybyły przyniósł wiele prezentów.

Jest to miły znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na podarunki. Dziękujemy bardzo Świętemu i wierzymy, że za rok znów nas odwiedzi.

Foto


 

JAK BYĆ DOBRYM UCZNIEM, DOSKONALE WIEMY.

PASOWANIE NA UCZNIA

 

Foto


 

ANDRZEJKI SZKOLNE

 

Foto


 

WYWIADÓWKA SZKOLNA

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

 

Foto


 

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM KLINICZNO-SĄDOWYM

 

W listopadzie w naszej szkole miały miejsce prelekcje Pani psycholog skierowane do uczniów klas IV-VII. Tematyka spotkań „Złość da Ci w kość” oraz „Przemoc odbierze Ci moc” dotyczyła kształtowania właściwych postaw. Pani psycholog szczegółowo omówiła jak negatywne emocje wpływają na ludzi i ich codzienne życie. Podała wiele przykładów omawianych procesów. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się część praktyczna spotkania, podczas której wykorzystując siłę perswazji uczono się budować właściwe relacje.

Po prelekcjach każdy z uczniów mógł zadać pytanie specjalistce i udać się na indywidualne konsultacje.

Zajęcia otwarte zostały profesjonalnie przygotowane, a przekazane treści z pewnością zaowocują w przyszłości.

Foto


 

KONFERENCJA SZKOLENIOWA

 

W dniu 24 listopada odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli naszej szkoły przeprowadzona przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy.

Pani prelegent omówiła najczęstsze trudne zaburzenia i zachowania wieku dziecięcego oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Nauczyciele po prelekcji mogli zadać indywidualne pytania pani psycholog na które chętnie odpowiadała.

Spotkanie z przedstawicielem PPP w Dębicy przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat metod postępowania z dziećmi wymagającymi szczególnego podejścia.


 

KURATORYJNE KONKURSY W NASZEJ SZKOLE

 

Podkarpacki Kurator Oświaty organizuje corocznie konkursy z różnych przedmiotów przebiegające w trzech etapach. Wymagania konkursowe są tak wysokie, że przystąpienie do nich to niewątpliwie edukacyjna „Liga Mistrzów”!

Pod kierunkiem nauczycieli poszczególnych przedmiotów najlepsi uczniowie przygotowywali się do konkursów już od początku września. Pierwszy etap szkolny odbył się w dniach od 18 października do 7 listopada z następujących przedmiotów: matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, przyrody i historii. Startujący uczniowie musieli wykazać się wytrwałością, zdolnościami, a przede wszystkim bardzo bogatą wiedzą merytoryczną. W tym roku szkolnym poziom wymagań był niezwykle wysoki i często wkraczał w program szkoły średniej, dlatego uzyskanie awansu do drugiego etapu rejonowego to olbrzymi sukces. W bieżącym roku czworo uczniów naszej placówki zakwalifikowało się do kolejnych konkursów kuratoryjnych z przedmiotów:

1) przyrody – Aldona Rams (kl. VI b) i Mateusz Nowak (kl. VI b)

2) języka polskiego - Emilia Czachara (kl. VIIc) i Karolina Grygiel (kl. VIc)

3) historii – Mateusz Nowak (kl. VI b).

Szczególny sukces osiągnął Mateusz, który awansował z dwóch przedmiotów wykazując się wiedzą na wysokim poziomie. Etap rejonowy odbędzie się w Rzeszowie w dniach od 25 XI do 9 XII.

Najserdeczniej gratulujemy naszym uczniom oraz życzymy wytrwałości w nauce i dalszych sukcesów!

Wiesław Tyburowski


 

SZKOLNY KONKURS NA WYKONANIE MAKIETY UKŁADU SŁONECZNEGO

 

Foto


 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„Pejzaże dorzecza Wisłoki”

 

Jesienią Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle ogłosił konkurs fotograficzny realizowany w ramach projektu z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Jego celem było między innymi zachęcenie do zainteresowania się środowiskiem przyrodniczym dorzecza Wisłoki i zaprezentowania na fotografiach piękna tego obszaru oraz ciekawych miejsc przyrodniczych. Nasi uczniowie z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpili do konkursu. Wszystkie wykonane prace zachwycały profesjonalizmem ujęć a także artystycznym spojrzeniem na otaczającą przyrodę. Wymagały zapewne od uczestników znajomości terenu, poświęcenia czasu potrzebnego do wyszukania ciekawych miejsc, opanowania i determinacji. Szkolne jury nagrodziło następujące prace:

I miejsce:   Szymon Rozwadowski, Maciej Krajewski, Kacper Piątek

II miejsce:  Oliwia Przebięda, Krzysztof Przewoźnik

III miejsce: Mateusz Czapla, Magdalena Pieniądz.

Prace szkolnych laureatów zostały przesłane do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, wkład pracy oraz promowanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Szkolni organizatorzy konkursu

 

Foto


 

WARSZTATY ŻYWIENIOWE

 

21 listopada w klasie IV c zostały przeprowadzone warsztaty żywieniowe pt „Czy wiesz co jesz?”. Na początku zajęć, pani pielęgniarka Janina Wójcik przedstawiła uczniom zasady zdrowego odżywiania. W trakcie swojego krótkiego wykładu, w sposób humorystyczny, ale i bardzo ciekawy, nasza pielęgniarka szkolna wskazała uczniom po jakie produkty powinni sięgać często, a których powinni unikać. Po części lektorskiej, nadszedł czas na wspólną rozmowę, w trakcie, której dzieci dopytywały się jak często mogą jeść poszczególne produkty żywnościowe, by zachować zdrowie i dobrze się odżywiać.

Po części teoretycznej, nadszedł czas na część praktyczną, czyli wspólne przygotowanie zdrowego posiłku ze specjalnie na ten dzień przyniesionych owoców. Uczniowie po podzieleniu się na kilka grup otrzymali rożne zadania: jedni tworzyli smakowite koreczki owocowe, a inni przygotowywali owoce na sałatkę. Kolejna grupa była odpowiedzialna za ustawienie zastawy, na której mieliśmy spożyć nasz posiłek. Po przygotowaniu koreczków i sałatki, nadszedł czas na degustację przygotowanych potraw i dzielenie się wrażeniami z tak niecodziennych zajęć.

Ukoronowaniem działań podjętych w ramach warsztatów żywieniowych była pochwała pani pielęgniarki oraz dyplom, który otrzymała klasa IVc za tak duże zaangażowanie i efektywną pracę podczas zajęć.

Wychowawca Elżbieta Warchał

 

Foto


 

GMINNY I POWIATOWY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

 

W dniu 30 października 2017 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku odbyły się eliminacje gminne Konkursu Poezji Religijnej. Tegoroczny konkurs obejmował dwie kategorie: recytację i poezję śpiewaną. Przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI oraz klas VII i uczniów gimnazjum. W artystycznych zmaganiach ogółem wzięło udział 31 wykonawców. Naszą szkołę w tegorocznej edycji konkursu reprezentowały dwie uczennice klasy VII c – Karolina Grygiel i Anna Lemek.

Karolina wyrecytowała wiersz Romana Brandstaettera „Madonna ateistów”, natomiast Ania wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”. Jury konkursu przy ocenie prezentacji brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Zarówno Karolina jak i Ania podczas występu potrafiły nawiązać kontakt z publicznością, wykazały się bardzo dobrym opanowaniem i zrozumieniem tekstu, piękną, wyrazistą dykcją oraz dużym zaangażowaniem emocjonalnym. To wszystko sprawiło, że zostały laureatkami konkursu, a tym samym zakwalifikowały się do finału powiatowego konkursu, który odbył się w dniu 15 listopada br. w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. W drugim etapie brało udział około 58 uczestników. Reprezentantka naszej szkoły – Anna Lemek zdobyła wyróżnienie.

Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Katechetka – Jolanta Synowiecka


 

SZKOLNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

 

W przeddzień Narodowego Święto Niepodległości, 10 listopada 2017 r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie starszych klas pod kierunkiem nauczycieli przygotowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Jego tematyka dotyczyła całych dziejów naszej Ojczyzny, a szczególnie w tragicznych wiekach XIX i XX. Słowa narratorów, obrazy multimedialne, pieśni i wiersze ukazały tragedię walk w obronie Polski, marzenia wolnościowe Narodu, dramaty żołnierzy i wreszcie radość z odzyskanej niepodległości. Uczczono też pamięć Pomordowanych oraz Poległych na ołtarzu przenajświętszej Rzeczypospolitej.

Pamiętamy, że w listopadzie 1918 roku Polacy wybili się na niepodległość po 123 latach niewoli. Dokonali tego mimo klęsk powstańczych, germanizacji i rusyfikacji. Naród polski nie utracił swej tożsamości i potrafił odbudować własne państwo. Dlatego jest to najważniejsze wydarzenie w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Wspaniałą i heroiczną mamy historię Polski przepojoną patriotyzmem dawnych Pokoleń. BĄDŹ DUMNY – JESTEŚ POLAKIEM!

Wiesław Tyburowski

Foto


 

KINO BAWI I UCZY…

 

Wycieczki i wyjazdy szkolne stanowią bogate źródło przeżyć i doznań, a także integrują uczniów. Często wywołują zaciekawienie czy zdziwienie, zaspokajają potrzebę wiedzy, nasuwają liczne pytania, dają duże możliwości doświadczeń, pobudzają zainteresowania, kształtują pozytywne postawy oraz dobry stosunek do otoczenia.

Uczniowie klas piątych wraz z opiekunami udali się do kina w Krośnie na seans pt. „Tarapaty”, aby bezpośrednio dotknąć sztuki filmowej. Z wielkim zainteresowaniem śledzono losy głównych bohaterów, którzy szukali ukrytego skarbu. Film bardzo się wszystkim podobał, o czym świadczą relacje uczestników wyjazdu.

„Będąc w kinie czułam się szczęśliwa i radosna. Panowała tam bardzo miła atmosfera. Oglądając projekcję można było się zrelaksować i odpocząć. Miło było wyjechać do kina z grupą rówieśników”.

Ola

 

„Dnia 09.11.2017 r. klasa Va i Vb pojechała na wycieczkę do kina. Film był bardzo ciekawy. Opowiadał o przyjaźni dzieci, które przeżyły niezwykłą przygodę. Akcja trzymała nas cały czas w napięciu. Chciałbym jeszcze raz jechać na taka wycieczkę”.

Seweryn

 

„Seans była bardzo interesujący. Historia o Julce i Olku wzbudziła we mnie wiele pozytywnych emocji. Uważam, że była to jedna z naszych najlepszych wycieczek”.

Emilka

 

„Film był ciekawy i śmieszny. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeliśmy perypetie głównych bohaterów. Okazuje się, że wyjazdy nie tylko bawią, ale i uczą”.

Julka

 

Foto


 

WARSZTATY EKOLOGICZNE

 

7 listopada w klasie IVa naszej szkoły zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne pt. „Nowy system segregacji odpadów komunalnych od 01.01.2018 roku” Zajęcia poprowadziła Pani Monika Lemek reprezentująca Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brzostku oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brzostku. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom tematu dotyczącego zmiany kolorystyki worków na odpady komunalne w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów Komunalnych, który będzie obowiązywał w całym kraju. Od nowego roku 2018 odpady komunalne będziemy dzielić na następujące frakcje: do worka niebieskiego trafi papier, do worka zielonego trafi szkło, do worka żółtego trafią metale i tworzywa sztuczne, do brązowego trafią odpady ulegające biodegradacji i do worka białego trafią odpady pozostałe po segregacji. Dotychczasowy czerwony worek na metal zostaje wycofany.

Dzieci podczas tych warsztatów rozwiązywały różne krzyżówki i rebusy oraz układały puzzle o tematyce segregacji odpadów. Na zadawane przez Panią Monikę pytania dzieci chętnie odpowiadały i były bardzo aktywne. Dodatkową atrakcją były torby ekologiczne zakupione przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzostku, którą otrzymał każdy uczeń naszej szkoły. Na zakończenie warsztatów dzieci zostały obdarowane jeszcze słodkim upominkiem od naszego gościa. Zajęcia sprawiły uczniom ogromną frajdę.

Wychowawca Agata Zastawny

 

Foto


 

„Dla tych,

którzy odeszli

w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr … .”

 

Foto


 

IMIENINY BIBLIOTEKI

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Październik to miesiąc, w którym szkolna biblioteka szeroko i z radością otwiera swoje drzwi. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie obchodzone są jej imieniny. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętowany był pod hasłem „BIBLIOTEKI SZKOLNE – BRAMY DO ŻYCIA”.

Celem niecodziennych spotkań było pokazanie biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole oraz zwrócenie uwagi w atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach święta naszej biblioteki przygotowano gazetkę tematyczną, wyeksponowano najbardziej poczytne książki. Aktyw biblioteczny zadbał o uroczysty wystrój sali - kolorowe balony, etykiety.

Uczniowie klasy Vb z okazji imienin przygotowali zajęcia otwarte, na których przypomnieli zalety czytania książek. Zwrócili również uwagę na rolę projektów i programów czytelniczych realizowanych w naszej placówce. Pozwalają one na zakup nowości wydawniczych, udział w przedsięwzięciach, konkursach, wyjazdach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Korzystając z okazji uczniowie podziękowali serdecznie Pani dyrektor za zaangażowanie i nieustanne motywowanie do działań na rzecz rozwoju czytelnictwa. Królowa książek, która również przybyła na niecodzienne spotkanie, zachęcała zebranych do wypożyczeń i częstych odwiedzin biblioteki. Uczniowie obdarowali ją własnoręcznie przygotowanymi plakatami, a ona w podzięce poczęstowała zebranych słodyczami.

W dniu imienin biblioteki uczniowie oraz nauczyciele chętnie ją odwiedzali, składali życzenia i wyrażali radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Foto


 

WYJAZD DO KINA

 

18 października 2017 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wyjechali do krośnieńskiego kina Helios, aby obejrzeć film „Tarapaty”.

Akcja filmu koncentruje się nie tylko wokół tytułowych kłopotów, ale również i przyjaźni, która, jak okazuje się nie jest tak prostą sprawą, o czym doskonale wie główna bohaterka - Julka. Podczas przymusowych wakacji spędzanych u cioci, w ręce dziewczyny i jej kolegi wpada plan prowadzący do skarbu i wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe tarapaty, podczas których trwa wyścig z czasem i nikt nie jest tym za kogo się podaje.

Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów i miło spędziły czas. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

Foto


 

OBCHODY XVII DNIA PAPIESKIEGO

 

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodziliśmy XVII Dzień Papieski w dniu 8 października. Z tej okazji przeprowadzono katechezy okolicznościowe, których celem było odkrywanie nauczania św. Jana Pawła II na temat nadziei i radosnej przyszłości życia oraz przygotowanie uczniów do przeżycia Dnia Papieskiego.

Uczniowie podczas zajęć zostali zachęceni do czynnego udziału w Eucharystii w Dniu Papieskim, pogłębienia nauczania św. Jana Pawła II przez osobistą lekturę oraz zaangażowania się w różnego rodzaju inicjatywy lokalne związane z tym wydarzeniem.

Katechetka – Jolanta Synowiecka

Foto


 

„CAŁE ŻYCIE JEST SZKOŁĄ”

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

Tradycyjnie w październikowe Święto Komisji Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nauczycieli niezapomniany koncert życzeń. Dzieci z klas młodszych z pomocą starszych koleżanek i kolegów słowami piosenek, wierszy oraz pięknymi tańcami podziękowały dyrekcji szkoły, wszystkim pedagogom za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, codzienną troskę i niewyczerpaną cierpliwość w codziennej pracy z uczniami. Do każdego z pracowników szkoły popłynęła osobista dedykacja i muzyczny upominek.

Montaż słowno-muzyczny wszystkim bardzo, bardzo się podobał, czego dowodem była żywa reakcja publiczności na popisy wokalne i taneczne młodych artystów.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Maria Przebięda – dyrektor szkoły, która w swym wystąpieniu podziękowała dzieciom i ich opiekunom za przygotowanie wzruszającego montażu słowno-muzycznego. Wszystkim zebranym złożyła serdeczne życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Następnie głos zabrała Pani Monika Lemek – Przewodnicząca Rady Rodziców. W swoim wystąpieniu złożyła piękne życzenia Pani dyrektor i nauczycielom oraz podziękowała za trud wkładany w kształtowanie dziecięcych charakterów i postaw.

Foto


 

SPOTKANIE KLAS SIÓDMYCH Z POLICJANTEM

 

11 października uczniowie klas siódmych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w prelekcji dotyczącej właściwych postaw i zachowań. Spotkanie poprowadził asp. sztab. Pan Jerzy Wojnar. Policjant podjął szereg interesujących tematów. Zwrócił szczególną uwagę na rolę odpowiedzialności młodego człowieka za własne postępowanie. Z szeregu omawianych zagadnień najwięcej czasu poświecił na niewłaściwe zachowanie pseudokibiców. Przytoczył przepisy karne wynikające z ustawy o organizacji imprez masowych. Następnie uświadomił młodym ludziom, iż nawet obserwując czyjeś nieodpowiednie czyny i nie reagując na nie, stajemy się „współwinni”. Należy w każdej sytuacji odpowiednio się zachowywać i adekwatnie reagować. Kolejno został wyemitowany film edukacyjny podejmujący wyżej wymienione tematy.

Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała prelegentowi za wystąpienie. Przestrzegła uczniów przed najmniejszymi nawet wykroczeniami oraz życzyła im, by byli odpowiedzialni i zawsze kierowali się dobrem własnym i drugiego człowieka.

Foto


 

WYJAZD EDUKACYJNY DO TEATRU

 

W dniu 11 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tam obejrzeli spektakl pt. „Tajemniczy ogród”, będący adaptacją znanej powieści napisanej przez F. Hodgson Burnett. Ta ponadczasowa sztuka teatralna ukazuje problem samotności dziecka oraz znaczenie przyjaźni w życiu tak małego człowieka. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Właśnie przyjaźń i siły natury dawały dzieciom – głównym bohaterom - energię witalną do dalszego wzrastania po rodzinnych tragediach. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni.

Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

Foto


 

GRAND PRIX GMINY BRZOSTEK

 

W dniu 29.09.2017 na Stadionie OSiR w Brzostku odbył się II Grand Prix Gminy Brzostek w Biegach Przełajowych o Puchar Burmistrza Brzostku.

Naszą szkołę reprezentowało 29 uczniów, którzy rywalizowali w 3 kategoriach. A oto najlepsi z nich:

Kategoria klas I-III dziewcząt

Weronika Zięba III miejsce

Julia Staniszewska VI miejsce

Kategoria klas I-III chłopców

Patryk Berek V miejsce

Filip Synowiecki VI miejsce

Kategoria klas IV-VI dziewcząt

Martyna Nawracaj V miejsce

Kategoria klas IV-VI chłopców

Szymon Owsiak II miejsce

Sebastian Kolbusz IV miejsce

Tomasz Kluza V miejsce

Krystian Pruchnik VI miejsce

Kategoria klas VII dziewcząt

Polańska Justyna II miejsce

Kategoria klas VII chłopców

Bartosz Machaj II miejsce

W klasyfikacji ogólnej szkół podstawowych nasza szkoła zajęła I miejsce.

Gratulujemy!!!


 

SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

XXVII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA

 

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka jest dużym wydarzeniem w życiu kulturowym społeczności szkolnej. Spotkania autorskie są okazją do „dotykania” literatury, poznawania ludzi, którzy ją tworzą, czerpania doświadczeń, pomysłów, inspirowania pasją tworzenia.

W tym roku uczniowie klas siódmych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu poetyckim zorganizowanym przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Tegorocznymi gośćmi byli Pan Kazimierz Burnat – polski poeta, którego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków świata, publicysta, tłumacz, dziennikarz i animator kultury oraz Pani Oksana Chukhlib z Ukrainy prezentująca poezję śpiewaną.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie z zaciekawieniem słuchali prezentacji poetyckiej oraz zadawali gościom szereg pytań. Ku wielkiemu zaskoczeniu i radości pani Oksany uczennica naszej szkoły – Diana, która pochodzi z Ukrainy, zadawała pytania w języku ojczystym i tłumaczyła słowa poetki skierowane do publiczności. Nie ulega wątpliwości zatem, że poezja zbliża… .

Foto


 

GMINNY OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

 

W dniu 27.09.2017 r. na stadionie OSiR w Siedliskach Bogusz odbył się Gminny Otwarty Turniej Piłki Nożnej w kategorii Szkół Podstawowych.

W turnieju wzięło udział 6 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. W wyniku zaciętych i pełnych emocji rozgrywek, uczniowie naszej szkoły po wygranych rzutach karnych zajęli III miejsce.

Drużynę za szkoły Podstawowej w Brzostku reprezentowali następujący uczniowie: Ksawery Grygiel, Bartosz Machaj, Dominik Przebięda, Szymon Czech, Nikodem Grodzki, Gabriel Cisoń, Szymon Kolbusz, Hubert Rola, Jakub Pietrzak, Miłosz Czajka.

Gratulujemy zajętego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

Foto


 

BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ

 

W środę 27 września 2017 roku odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Brzostku z udziałem dyrektora szkoły, wychowawców, pedagoga, pielęgniarki oraz uczniów.

Spotkanie dotyczyło różnych zagrożeń i niebezpieczeństw, które uczniowie mogą napotkać każdego dnia w szkole, jeśli nie będą przestrzegać ustalonych zasad. Niebezpieczne zachowania dzieci czasami bywają trudne, wywołują łzy i obawy. Mogą być również zagrożeniem zdrowia lub życia dziecka.

Podczas apelu Pani dyrektor szkoły oraz trzecioklasiści przypomnieli młodszym uczniom o zasadach dobrego wychowania obowiązujących w szkole. Zaproponowali dzieciom również kilka rad, które pozwolą uniknąć kłopotów lub rozwiązać trudną dla nich sytuację. Przypomnieli o rozwadze, ostrożności w myśl powiedzenia: „Nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie jest w naszych rękach”.

Foto


 

W PRZYCHODNI DLA ZWIERZĄT

 

25 września br. uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do miejscowego weterynarza. Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej zawód i jakie zwierzęta otacza swoja opieką, udzieliła też dzieciom cennych wskazówek dotyczących opieki nad domowymi zwierzątkami. Uczniowie mieli też możliwość oglądnięcia akcesoriów niezbędnych dla prawidłowej opieki nad kotkiem, pieskiem, chomikiem, papużką i królikiem. Atrakcją wycieczki był piesek, który akurat był w tym czasie u fryzjera. Pomimo tylu obserwujących go dzieci, był bardzo dzielny i ciekawie na nas zerkał.

Po powrocie do szkoły było o czym rozmawiać i dzielić się wrażeniami ze swoimi koleżankami i kolegami.

Wychowawczynie

Foto


 

BAL Z PANIĄ JESIENIĄ

 

W dniu 25.09.2017 r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się bal z Panią Jesienią. Przedszkolaki postanowiły uroczyście powitać niecodziennego Gościa, który przybył do nich z uroczą wiewióreczką. Dzieci przebrane w odświętne stroje śpiewały piosenki, recytowały wiersze o kolorowej jesieni, a także brały udział w konkursach na temat wiedzy o aktualnej porze roku. Pani Jesień przyniosła bowiem ze sobą kosz pełen darów dla każdego dziecka. Wspólna zabawa była bardzo udana i przyniosła wszystkim wiele radości.

Foto


 

Pasja... coś, co potrafi sprawić radość

SPOTKANIE Z PIŁKARZEM JERZYM DUDKIEM

 

W ramach programu Kluby Sportowe Orange 20 września 2017 roku do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku przybył Jerzy Dudek – polski piłkarz, bramkarz, wieloletni reprezentant Polski i zdobywca Ligi Mistrzów. Jego przyjazd był formą nagrody dla Uczniowskiego Klubu Sportowego Herkules za dotychczasowe, spektakularne osiągnięcia.

Podczas tej niecodziennej wizyty piłkarz zachęcał dzieci i młodzież do czynnego uprawiania sportu. Przekonywał, że aby osiągnąć sukces należy wyznaczyć sobie cel. W dążeniu do spełnienia marzeń trzeba systematycznie i małymi krokami realizować kolejne szczeble sportowej kariery.

Największą atrakcją spotkania była możliwość zadawania pytań Panu Jerzemu Dudkowi, wspólne zdjęcia i autografy.

Wrażeń było co niemiara!

Foto


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

 

W dniach 26-27 września odbyła się akcja „Sprzątanie Świata – Nie ma śmieci – są surowce!”, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska.

Dla uczniów naszej szkoły, którzy co roku chętnie przemierzają ulice naszego miasteczka zbierając i segregując śmieci to wspólna lekcja dla poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Foto


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Wakacje zostawiają po sobie bardzo miłe wspomnienia. Przepełnia je radości z wyjazdów, spotkań, spędzonych z bliskimi chwil. Letni wypoczynek ma jednak swój kres. Kiedy nadchodzi wrzesień, pierwszy dzwonek otwiera nowy etap w życiu każdego ucznia. Szkoła dla wielu jest miejscem niezwykłym. Tu czeka stęskniony, wspaniały przyjaciel oraz wychowawca z podarunkiem – zapakowaną w życzliwość wiedzą.

Uczniowie naszej szkoły z zapałem i w odświętnych strojach 4 września powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym, odbyła się akademia, którą rozpoczął Samorząd Uczniowski. Na wstępie powitano serdecznie Panią dyrektor, nauczycieli, uczniów i licznie przybyłych rodziców. W krótkim montażu słowno-muzycznym odwołano się do wspaniałych wakacji, które były wyczekiwane przez każdego. Następnie minutą ciszy została uczczona pamięć tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny podczas II wojny światowej.

Kolejno głos zabrała Pani dyrektor Maria Przebięda. W swym wystąpieniu szczególnie serdecznie zwróciła się do najmłodszych uczniów rozpoczynających swoją przygodę z nauką. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim dobrego roku szkolnego, wielu sukcesów, nowych pięknych doświadczeń, wzajemnej życzliwości, nadziei i zaufania. Pani dyrektor prosiła, by uczniowie mądrze wykorzystali szkolny czas, bo „nic dwa razy się nie zdarza”. W zeszycie życia od razu, na czysto należy zapisywać każdą lekcję. Systematyczna i staranna praca zapewne zostanie doceniona i nagrodzona. Stanie się sukcesem ucznia, rodzica, nauczyciela oraz chlubą szkoły.

Pani dyrektor w swym wystąpieniu odniosła się również do pamiętnej daty 1 września 1939 roku, wybuchu I wojny światowej. Przypomniała, że choć wrzesień niezmiennie kojarzy się z ostatnimi promieniami letniego słońca, kasztanami, końcem wakacji i początkiem roku szkolnego, był czas, kiedy uczniowie nie poszli do szkoły. Prosiła również, by dbać o naszą wolności i doceniać piękny świat, w którym żyjemy.

Po części oficjalnej uczniowie pełni nadziei i optymizmu udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami licząc na same sukcesy.

Foto