ROZPOCZYNAMY ZBIÓRKĘ NAKRĘTEK

Jedna nakrętka – cóż ona znaczy? Dla każdego z nas to kawałek plastiku, a dla osób zmagających się z chorobą to środek do poprawy zdrowia. W bieżącym roku szkolnym Szkolne Koło PCK we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas oraz Szkolnym Kołem Wolontariatu zbiera nakrętki dla Pawła i Mateusza Michalskich. Bardzo prosimy wszystkich o aktywne włączenie się do naszej akcji i przynoszenie tego surowca do szkoły. Pamiętajcie, że dla nas oraz dla chłopców KAŻDA NAKRĘTKA JEST WAŻNA!!!

Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

T.Woźniak, E.Warchał

Foto


 

KWESTA NA CMENTARZU PARAFIALNYM W BRZOSTKU 1.11. 2019 r.

Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku oraz organizacje działające na terenie szkoły tj: Szkolny Klub Wolontariatu, PCK, Caritas, Samorząd Uczniowski i Klub Młodego Obywatela brali udział w zbiórce środków na renowację zabytkowych nagrobków. W akcję włączyło się 49 uczniów i 22 nauczycieli. Podobnie jak w ubiegłym roku kwesta odbywała się pod patronatem Burmistrza Brzostku. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Foto


 

TYLKO OD NAS ZALEŻY, CO OCALIMY I O CZYM BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ…

Są dni pełne radości i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, tęsknimy i … odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać….

W bieżącym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku uczestniczyli w wyjściach na cmentarz, w celu zapalenia zniczy i złożenia wiązanek na grobach ofiar II Wojny Światowej oraz zmarłych pracowników szkoły. Dla uczniów to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swojej miejscowości i mieszkańcach, których już nie ma. Mogli oddać hołd, tym którzy zginęli w walce z okupantem. W zbiórkę zniczy, wiązanek, sprzątanie grobów włączyły się organizacje szkolne: Szkolny Klub Wolontariatu, PCK, Caritas, Klub Młodego Obywatela, Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy klas. Dla wszystkich to niezwykła lekcja patriotyzmu.

Foto


 

NADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY

Tegoroczny październik to bardzo ważny miesiąc, ponieważ został ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Mottem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego są słowa: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. Papież Franciszek zaznaczył, że miesiąc ten ma się przyczynić do rozbudzenia świadomości misji ad gentes, podjęcia z nową energią misyjnej przemiany życia i duszpasterstwa. Podkreślił, że każdy na miarę swoich możliwości powinien angażować się w pomoc misjom.

W związku z tym wydarzeniem w szkole zostały przeprowadzone katechezy misyjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się, że każdy człowiek z chwilą otrzymania sakramentu chrztu św. staje się misjonarzem – jest posłany, aby głosić Dobrą Nowinę. I niekoniecznie musi być dorosłym i wyjechać na drugi koniec świata. Od najmłodszych lat może być misjonarzem w swoim środowisku i głosić miłość Jezusa do każdego człowieka, i nie tylko słowem, ale również własną postawą.

Dowiedzieli się, że stają się misjonarzami, gdy:

– odmawiają modlitwę w intencji misji, szczególnie dzieci oraz wszystkich, którzy się nimi opiekują,

– czynią dobro, np. pomagając kolegom i koleżankom w lekcjach, dzieląc się kanapką z głodnym kolegą, stając w obronie słabszych czy pocieszając smutnych,

– składają drobną ofiarę do skarbonki na cele misyjne,

– ofiarują w intencji misjonarzy cierpienie, smutek czy krzywdę, której doznali od innych,

– włączają się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i stają się członkiem Ogniska misyjnego.

Na podstawie filmów: „Czad – pustynia Boga w sercu Afryki” i „Iguitos - Amazonia peruwiańska” oraz czasopism „Świat Misyjny” i „Misje dzisiaj” uczniowie poznali trudną pracę misjonarzy i życie ich rówieśników. Ponadto wykonali z korali różaniec misyjny w pięciu kolorach kontynentalnych, na którym modlili się w intencji misjonarzy i misjonarek posługujących na całym świecie oraz o nowe powołania misyjne.

Przeprowadzone katechezy okolicznościowe z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów i zaowocują jeszcze większym zaangażowaniem się w akcje misyjne organizowane w szkole.

Jolanta Synowiecka

Foto  


 

TEST COOPERA

W dniach od 23 do 29 października w Brzostku została przeprowadzona próba wytrzymałościowa polegająca na 12 minutowym biegu pod nazwą Test Coopera. W biegach łącznie wzięło udział 100 uczniów Szkoły Podstawowej w Brzostku.

Najlepszymi zawodnikami w kategorii klas 6 dziewcząt zostały: pierwsze miejsce Patrycja Wołowiec, drugie miejsce Kamila Czarnecka, trzecie miejsce Klaudia Wątorek.

W kategorii klas 6 chłopców: pierwsze miejsce Wiktor Kolman, drugie miejsce Wiktor Kopeć, trzecie miejsce Jakub Bożek.

W kategorii klas 7 dziewcząt: pierwsze miejsce Beata Święch, drugie miejsce Kamila Zięba, trzecie miejsce Aleksandra Krzysztofek.

W kategorii chłopców: pierwsze miejsce Tomasz Kluza, drugie miejsce Jakub Synowiecki, trzecie Dawid Cwynar.

W kategorii klas 8 dziewcząt: pierwsze miejsce Milena Machaj, drugie miejsce Wiktoria Kolbusz, trzecie miejsce Wiktoria Szymańska.

W kategorii chłopców: pierwsze miejsce Szymon Owsiak, drugie miejsce Przemysław Kurek, trzecie miejsce Mateusz Stec.

Organizatorkami akcji były nauczycielki wychowania fizycznego Elżbieta Ryba-Stanek i Magdalena Machaj. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy. Na wiosnę jeszcze raz spotkamy się na Teście Coopera.

Foto


 

I MIEJSCE W KONKURSIE INTERDYSCYPLINARNYM

„Z NURTEM WISŁOKI - POZNAJMY SIĘ”

Finał piątej edycji międzypowiatowego konkursu „Z nurtem Wisłoki – poznajmy się” miał miejsce 25 października 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku. Honorowym patronatem wydarzenia pod hasłem „Woda w krajobrazie” był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej - konferencyjnej, przedstawione zostały referaty dotyczące Wisłoki i jej wpływu na otoczenie w aspektach: ekologicznym, przyrodniczym, historycznym i gospodarczym. Drugą część stanowił konkurs tematyczny.

Uczestnicy zmagań mieli za zadanie zaprezentować przed komisją materiał informacyjny o swojej miejscowości i istniejących w niej atrakcjach oraz działaniach proekologicznych, jakie podejmowane są w tym środowisku. Forma prezentacji była dowolna. Mogły się na nią składać referaty, prezentacje multimedialne, piosenki, scenki teatralne, pokazy historyczne, rekonstrukcje wydarzeń, pokazy prac plastycznych, fotografii, wywiady z ciekawymi ludźmi, filmy, audycje radiowe, nagrania audio. Czas prezentacji danego zespołu zamykał się w ramach 10 minut. Jury, powołane przez dyrektora Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku, oceniało kreatywność w stworzeniu scenariusza prezentacji, zgodność z tematem, jakość przygotowanych materiałów oraz wykorzystanie przeznaczonego na prezentację czasu.

Grupa uczniów naszej szkoły, którą tworzyli: Oliwia Halz, Mateusz Nowak, Aldona Rams, Oliwia Przebięda i Seweryn Bonarek zaprezentowała scenkę teatralną pt. „Ach, brzosteckie jakie cudne”. Inspiracją do stworzenia prezentacji stały się wybitna postać miejscowego księdza, autora wielu publikacji związanych z regionem oraz legenda o Brzostynce. Ksiądz profesor, w którego rolę brawurowo wcielił się Seweryn Bonarek wspominał swój dom, zapracowane ręce mamy, zapach pieczonego chleba. Opowiadał o tym, iż pomimo szeregu obowiązków związanych z pracą na uczelni chętnie wraca do swego miasta. Parafianka brzostecka, pełna podziwu dla działalności księdza, jego pracy naukowej, wydanych książek opowiedziała mu legendę o tym, jak królowa Jadwiga przed wiekami zaopiekowała się pewną dziewczynka z ich miasta. Podczas opowieści publiczność przeniosła się na dwór królowej Jadwigi. Tu dziewczyna imieniem Brzostynka znalazła swój dom, pod opieką królowej zdobyła wiedzę i stała się jej ulubienicą. Tęsknota jednak za swym domem i wizje płonącego Brzostka, wojen, represji sprawiały, że dziewczyna pragnęła wrócić do swoich. Królowa pozwoliła na ostrzeżenie mieszkańców. Za dobre serce nadała Brzostynce tytuł szlachecki, podarowała także klucz oraz miecz, które w przyszłości stały się herbem Brzostka. Królowa Jadwiga przepowiedziała również przyszłość tego miejsca. Przedstawiła świetność miasta w pobliżu Wisłoki, któremu góruje kościół na wzgórzu.

Konkurs „Z nurtem Wisłoki – poznajmy się” zaowocowało ogromnym zróżnicowaniem występów i całym wachlarzem najróżnorodniejszych pomysłów. Były proste prelekcje, prezentacje fotograficzne i filmowe, scenki teatralne, tańce, piosenki, wiersze. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ grupy zaskakiwały oryginalnością. Przygotowany przez uczniów naszej szkoły występ pod kierunkiem pani Eweliny Hipszer i pani Joanny Oprządek wywarł wrażenie na jury, zaproszonych gościach i publiczności. Uzyskaliśmy I miejsce pokonując szkoły z Błażkowej, Jasła oraz Bieździedzy.

Dziękujemy serdecznie dyrekcji Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku za zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu, organizatorom spotkania za ciepłe przyjęcie, wspaniałą i miłą atmosferę. Słowa uznania kierujemy również do dyrekcji naszej szkoły Pani Małgorzaty Salachy i Pani Aleksandry Kobak – Hunii za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. Podziwiamy młodych artystów, którzy pomimo ogromu szkolnych obowiązków, chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli po lekcjach w przygotowaniach występu. Jesteście naszą dumą!

E. Hipszer i J. Oprządek


 

Z WIZYTĄ W ŚWIECIE KINA

Uczyć się o otaczającym nas świecie możemy nie tylko podczas zajęć w szkole, ale również i poza budynkiem placówki. 25 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w „Multimedialnej lekcji w kinie”. Na początku dzieci wraz z prowadzącym zajęcia aktorem rozpoczęły niezwykłą podróż po kinie gatunków. W trakcie zajęć uczniowie nie tylko słuchali prelekcji prowadzącego, ale aktywnie też uczestniczyli odpowiadając na różne pytania.

Podczas 45 minutowej lekcji jej uczestnicy dowiedzieli się czym cechuje się dany gatunek filmowy, poznali różne rodzaje komizmu czy odkryli jakie elementy muszą się znaleźć w filmie akcji. Po warsztatach nadszedł czas na oglądnięcie filmu, który również poruszył niezwykłą, a jak bardzo cenną kwestię jaką jest budowanie przyjaźni oraz wzajemna pomoc.

A. Zastawny, E.Warchał

Foto  


 

JESIENNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

„Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim,

to bez zdrowia wszystko jest niczym”.

A. Schopenhauer

W trosce o zdrowie uczniów został zorganizowany w naszej szkole Jesienny Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Żeby zdrowym być trzeba zdrowo żyć”. Celem akcji, która trwała od 21-25 października było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia poprzez zwrócenie uwagi na odżywianie i potrzebę aktywności fizycznej.

Każdy dzień tygodnia wypełniały różnorodne działania, w których uczniowie mogli się wykazać umiejętnościami artystycznymi, literackimi oraz sprawnością fizyczną.

W poniedziałek na korytarzu szkolnym pojawił się kącik zdrowej żywności, a zwiastunem akcji była kolorowa gazetka „10 zasad zdrowego żywienia”. Został ogłoszony również konkurs plastyczny i literacki oraz odbyły się eliminacje do Brzosteckiego Testu Coopera. Najmłodsi uczniowie z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w zajęciach z panią pielęgniarką oraz uczestniczyli w pogadance na temat „Jak żyć zdrowo”.

Wtorek był dniem aktywności fizycznej dla najmłodszych. Na sali gimnastycznej odbyła się nietypowa lekcja, bowiem uczniowie wraz z nauczycielami intensywnie ćwiczyli przy muzyce aerobik.

Środa upłynęła pod znakiem kolorów i witamin. Korzystając w pełni z sezonu owocowego młodsze dzieci przygotowały soki, a starsi sałatki owocowe. Tego dnia na hali sportowej odbył się również Fitness dla klas starszych.

W czwartek gościła w naszej szkole pani dietetyk z Jasła. Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w prelekcji dotyczącej tematyki zasad zdrowego żywienia oraz problematyki nadwagi. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie. Pani dietetyk w interesujący sposób poinformowała uczniów o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety, wskazała podstawowe błędy żywieniowe, a za pomocą ciekawej prezentacji uświadomiła uczniom , że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna.

W ostatnim dniu naszej kampanii Samorząd Uczniowski rozstrzygnął konkursy. Podczas apelu nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie przez panią dyrektor wszystkim zwycięzcom dyplomów i medali.

Tydzień Promocji Zdrowia obfitował w różne działania prozdrowotne i na pewno dostarczył wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i włączenie się w akcję. Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy wśród uczniów zasady zdrowego stylu życia, które będą miały odzwierciedlenie w przyszłości.

Organizatorzy akcji

Foto


 

„TOLERANCJA I SZACUNEK - TO MÓJ WIZERUNEK”.

WARSZTATY O AKCEPTACJI I KOMUNIKACJI W GRUPIE

24 października 2019 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez trenera z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Młodzi ludzie najpierw wskazali swoje wspólne cechy jako jednostek oraz jako społeczności klasowej, później określili te zalety, które pozwalają im owocnie współpracować, działać razem. Podawali także swoje znaczenia słowa „tolerancja” i „szacunek”, które następnie zostały zestawione z definicją słownikową tych wyrazów. Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć film, który pokazywał, jak często nie jesteśmy tolerancyjni, jak łatwo poddajemy się myśleniu i działaniu schematycznemu.

Uczestnicy warsztatów tak później wypowiadali się na temat zajęć:

„Uważam, że było to interesujące spotkanie, na którym przypomnieliśmy sobie jak szanować drugiego człowieka. Nie powinniśmy inaczej traktować ludzi o odmiennym kolorze skóry, pochodzeniu czy nietypowym wyglądzie. Muszę przyznać, że ta tematyka była nam wpajana zarówno w domu, jak i w szkole od najmłodszych lat.”

„Warsztaty z psychologiem bardzo mi się podobały. Od czasu tych zajęć czuję, że w klasie zmienił się stosunek do siebie wzajemnie. Pani psycholog była bardzo miła, panowała przyjazna, życzliwa atmosfera. Nauczyliśmy się także efektywnej współpracy i tolerancji. Patrzymy teraz na siebie milszym okiem.”

„Moje wrażenia po odbytych warsztatach są dobre. Mile zaskoczyła mnie ich tematyka. Zajęcia przeprowadzone zostały w przyjemny sposób. Ich pierwsza część miała na celu udowodnienie nam, iż wszyscy, pomimo wielu różnic jesteśmy do siebie bardzo podobni. Dążymy do takich samych celów i kierujemy się podobnymi wartościami.”

„Warsztaty z panią psycholog były ciekawe. Najbardziej przypadła mi do gustu zabawa związana z rzucaniem piłką. Było to ćwiczenie na koncentrację, pamięć oraz sprawdzające umiejętność współpracy w naszej grupie klasowej. Mniej podobała mi się druga część spotkania, kiedy oglądaliśmy film o tolerancji. Sam zamysł filmu był dobry, lecz sposób jego nagrania według mnie trącał „dziecinnością” i „naiwnością”. Ogólnie uważam, że takie warsztaty bardzo nam się przydały.”

Pedagog szkolny


 

WYCIECZKA – BOCHNIA

Dnia 21 października 2019 r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły byli na wycieczce w Bochni. Trzecioklasiści pojechali zwiedzić najstarszą w Polsce bocheńską kopalnię soli. Przemierzając Szyb Campi podróżowali kolejką w podziemnych wyrobiskach.

Przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z historią powstania soli, ze sposobami wydobywania jej na przestrzeni wieków oraz obecnie. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdał się przenieść zwiedzających w odległe stulecia, rozpoczynające się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. W poznawaniu historii kopalni pomagały postacie polskich królów, żupników genueńskich, a także duch Cystersa- mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni soli w Bochni. Stare wyrobiska- prawdziwy podziemny labirynt pod miastem, a także dawne narzędzia i przyrządy służące do pozyskiwania soli dostarczyły dzieciom niezrównanych wrażeń estetycznych.

W bocheńskiej kopalni naszym młodym turystom udostępniona została do zwiedzania trasa turystyczna z podziemną ekspozycją multimedialną.

Uczestnicy wycieczki zadowoleni i z zakupionymi pamiątkami wrócili do domu.

Foto


 

KONKURS NA LOGO SPÓŁDZIELNI UCZNIOWSKIEJ „ŻELEK”

Regulamin konkursu


 

SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA „ŻELEK”

Z inicjatywy p. Dyrektor naszej szkoły p. Małgorzaty Salachy na początku października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzostku swoją działalność odnowiła Spółdzielnia Uczniowska „Żelek”.

Najważniejszym dokumentem spółdzielni jest statut, który określa cele i zakres działania spółdzielni, zasady członkostwa oraz prawa i obowiązki spółdzielcy. Informuje także o organach spółdzielni, którymi są: Walne Zgromadzenie, Rada Nadzorcza, Zarząd. W statucie zawarte są również informacje dotyczące funduszy i rachunkowości spółdzielni.

Każdy uczeń szkoły może zostać członkiem naszej spółdzielni. Wystarczy wpłacić wpisowe i udziałowe oraz wykazać się chęcią współpracy i współdziałania w kolektywie uczniowskim. Na pierwszym naszym spotkaniu, które odbyło się 16 października 2019 roku wybraliśmy przedstawicieli najważniejszych organów spółdzielni.

Walne Zgromadzenie – przewodniczącym został Filip Dobosz, sekretarzem Maja Kosowska.

Rada Nadzorcza (Zarząd) – na przewodniczącego wybrano Seweryna Bonarka, zastępcę Magdalenę Pieniądz, sekretarza Macieja Krajewskiego.

W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Martyna Nawracaj, Martyna Mikuś, Antoni Wójcik.

Wybraliśmy również osoby odpowiedzialne za sekcję gospodarczą i kulturalno – oświatową.

Sekcję gospodarczą tworzą Anna Szczepanik oraz Julita Maduzia.

Sekcję kulturalno – oświatową: Franciszek Łętek, Kacper Nowak.

Na kolejnym spotkaniu każdy otrzyma wytyczne czym będzie się zajmował i jakie są jego obowiązki.

Spółdzielnia będzie wypełniać zadania statutowe, propagować idee spółdzielczości w środowisku szkolnym i lokalnym, kształtować umiejętności działania i gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz prowadzić sklepik. W sklepiku pracują uczniowie naszej szkoły (Emilia Zdziarska, Dominika Gac, Emilia Dziedzic oraz Sara Czarnawska), sprzedając na długiej przerwie różnorodny , zdrowy towar: napoje, owocowe chipsy, zbożowe ciasteczka, popcorn itp.

Opiekunami spółdzielni są p. Małgorzata Piekarczyk oraz p. Renata Przebięda.

Wypracowane przez cały rok środki pieniężne spółdzielnia będzie przeznaczać na potrzeby spółdzielców, wspomaganie organizacji szkolnych, fundowanie nagród dla uczniów w konkursach szkolnych itp.

Małgorzata Piekarczyk


 

XIX DZIEŃ PAPIESKI – „WSTAŃCIE, CHODŹMY”

„Wstańcie, chodźmy!” - to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

Nasza szkolna społeczność, również włączyła się w te obchody. Uczniowie szkoły jako wolontariusze zbierali przy kościele ofiary na wspomniany „żywy pomnik”. Dzień papieski zaznaczono w szkole m.in. przez pojawienie się na korytarzu, gazetki poświęconej Janowi Pawłowi II. Na lekcjach religii odbywały się okolicznościowe katechezy, połączone z wyświetlaniem filmu o Papieżu Polaku.

W piątkowy wieczór 18 października, w kościele parafialnym, miała miejsce modlitwa różańcowa, w której brali udział uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły, natomiast po Eucharystii, została przedstawiona wieczornica o Ojcu Świętym, którą przygotowała młodzież ze starszych klas.

 

Foto


 

WYCIECZKA DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BRZOSTKU

W dniu 17 października 2019 roku uczniowie klas trzecich w ramach projektu „W świecie książek” wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzostku. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z pomieszczeniami znajdującymi się w bibliotece, sposobem wypożyczania książek oraz bogatym księgozbiorem. Uczniowie oglądali rożne książki, serie książek oraz pozycje wydane w tomach. Dowiedzieli się co to jest biogram pisarza, wspólnie z bibliotekarką przypomnieli sobie w jaki sposób powstaje książka. Przeprowadzili również wywiad z bibliotekarką pytając o pracę w tej instytucji i zadowolenie jakie ona może przynosić. W trakcie wizyty oglądały mnóstwo książek ulokowanych w poszczególnych działach, ale największym zainteresowaniem cieszył się dział „Literatura dla dzieci”. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju albumów, atlasów, encyklopedii o zwierzętach roślinach i dinozaurach. Będąc w czytelni słuchali czytanej książki przez panią bibliotekarkę oraz sami włączyli się do przeczytania krótkich fragmentów.

Żegnając się z paniami, dzieci zapewniły, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki.

Wychowawcy klas trzecich

Foto   


 

ZAWODY REJONOWE

Biegacz to nie ten, który szybko biega. Biegacz to ten, który nie ustaje w walce. Brąz dla Brzostku! Dnia 15. 10. 2019 roku w Mielcu odbyły się Rejonowe Sztafetowe Biegi Przełajowe na dystansie 10 x 800 m chłopców. W zawodach startowało po dwie najlepsze drużyny z powiatu mieleckiego, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego. Zawodnicy ze Szkoły Podstawowej z Brzostku po zaciętej walce z innymi drużynami zajęli III miejsce. Przez pierwsze 7 zmian byli cały czas na prowadzeniu z dużą przewagą ale jak to w sporcie bywa czasami na cały zespół wpłynie chwilowa niedyspozycja zawodnika. Mój podziw i szacunek dla drużyny za ich postawę. Przygodę z bieganiem zaczęli we wrześniu. Jest to nowa drużyna zbudowana od podstaw. Większość z nich po raz pierwszy startowała w zawodach i po miesiącu pracy zdobywają podium na rejonach. Wśród najlepszych. Zawodnicy szacun!!! Skład zespołu: Daniel Buczek, Szymon Owsiak, Wojciech Michoński, Przemysław Kurek, Tomasz Kluza, Kacper Mroczkowski, Mateusz Stec, Dawid Cwynar, Dominik Cwynar, Wiktor Kolman, Daniel Andreasik, Radosław Czech, Jakub Synowiecki. Dziękuję całej drużynie za godne reprezentowanie szkoły i gminy Brzostek na zawodach. Dziękuję za treningi. Najlepsze wyniki czasowe w tej sztafecie uzyskali Daniel Buczek i Szymon Owsiak. Po zawodach na naszych zawodników czekała nagroda w McDonald's.

Foto


 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Dnia 14 października do naszej szkoły przybył pan podróżnik Dariusz Rochecki, który należy do grupy „Trzask”. Prezentacja multimedialna dotyczyła Kenii. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

Spotkanie dla najmłodszych dzieci naszej szkoły, trwające 45 minut zawierało sporo ciekawostek dotyczących Kenii, zamieszkujących tam ludzi i zwierząt. Pokaz urozmaicony został dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy, między innymi: kenijskie szylingi, masajskie kocyki, sandały, nóż, pałka, naszyjnik z plemienia Samburu czy zielona kawa. W prezentacji dla klas IV-VII trwającej 90 minut, pan Dariusz odniósł się do treści geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturalnych oraz historycznych charakterystycznych dla tego kraju. Dowiedzieliśmy się o Mombasie – największym mieście na kenijskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, mieście Nanyuki leżącym dokładnie na równiku, obejrzeliśmy wioskę Umoja, w której nie ma mężczyzn. Na dzieciach duże wrażenie wywarło safari, piękny park narodowy Masaj Mara oraz sawanna. Pan Dariusz opowiedział nam także o zwierzętach wchodzących w skład „wielkiej piątki” jak również o zmienności pór roku. Podczas prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy wioskę Masajów oraz masajski strój, w który został przebrany uczeń naszej szkoły. Podziwialiśmy olbrzymie plantacje kawy i Kericho – plantację herbaty. Usłyszeliśmy też o potężnym jeziorze Turkana, gdzie znaleziono najstarsze szczątki naszego gatunku, ale zaciekawiło nas także miasto Iteny, do którego przyjeżdżają sportowcy z całego świata, i które jest domem wielu słynnych kenijskich biegaczy.

Dzieci naszej szkoły bardzo miło i ciekawie wspominają „lekcję” przyrodniczo-historyczną.

R. Przebięda


 

PASOWANIE NA UCZNIA

47 uczniów klasy pierwszej przygotowywało się do tej uroczystości pod opieką swoich wychowawców od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. 14 października 2019 r. od samego rana panowała w szkole świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dekoracja sali gimnastycznej - wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście. Pani dyrektor szkoły Małgorzata Salacha powitała gorąco zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą. Przypomniała, że jest to szczególny dzień również z tego powodu, że nasza szkoła nosi imię Komisji Edukacji Narodowej. Kiedy dzieci zaprezentowały znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, tańce, aktorskie wykonanie przedstawienia oklaski zgromadzonych świadczyły o tym, że dzieci są gotowe, aby przyjąć je do grona społeczności szkolnej.

Uczniowie klas Ia, Ib ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julita Maduzia życzyła pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Powodzenia w szkole oraz sukcesów życzył pierwszoklasistom również Burmistrz Gminy Brzostek Pan Wojciech Staniszewski, który wspominał swoje lata szkolne spędzone w Szkole Podstawowej w Brzostku. Do życzeń dołączyli się również rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Foto P. Batycki 


 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

W poniedziałek, 7 października, uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną panią Janina Wójcik na temat „Jak zapobiegać przeziębieniom”. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom jak prawidłowo się odżywiać i ubierać stosownie do pogody, aby być zdrowym. Udzieliła dzieciom cennych rad i wskazówek jak postępować w razie przeziębienia i jak chronić innych przed zarażeniem. Wspólnie z uczniami ustaliła najważniejsze zasady dbania o zdrowie, przestrzegania higieny osobistej w szkole, w domu, oraz higieny odpoczynku i snu. Na koniec spotkania pani pielęgniarka odpowiadała na pytania uczniów.

Wychowawcy klas trzecich


 

AKCJA „PODARUJ ZNICZ”

Szkolne Koło Caritas organizuje zbiórkę zniczy, które zapłoną po uporządkowaniu opuszczonych grobów na pobliskim cmentarzu. Zwracamy się do Rodziców, Nauczycieli oraz Uczniów o podarowanie symbolicznej lampki. Znicze prosimy przynosić do Sali nr 3 (katechetycznej), budynek nr 1. Akcja zbiórki trwa do 25 października (piątek).

Za każdy okazany gest życzliwości serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas:

pp. Jolanta Synowiecka, p. Ewa Raś


 

INFORMACJA NA TEMAT

POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

Informacja


 

MISTRZOWIE POWIATU

8 października 2019 roku odbyły się w Dębicy Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Brzostku zajęła pierwsze miejsce i awansowała do zawodów rejonowych, które odbędą się 15 października w Mielcu. Bieg sztafetowy naszych zawodników układał się od początku bardzo dobrze. Nie dali sobie wyrywać prowadzenia na żadnej zmianie. To efekt ich ciężkiej pracy i zaangażowania całego zespołu. Skład zwycięskiej drużyny: Daniel Buczek, Wiktor Kolman, Szymon Owsiak, Przemek Kurek, Wojciech Michoński, Dominik Cwynar, Tomasz Kluza, Mateusz Stec, Hubert Czapla, Kacper Mroczkowski, Radosław Czech, Jakub Synowiecki. Dziękuję całej drużynie za wspaniałą walkę na każdej zmianie. Jesteście najlepsi! Wyjątkową walecznością wykazali się Szymon Owsiak i Daniel Buczek, którzy pobiegli maksimum swoich możliwości. Po zawodach na naszych zawodników czekała miła niespodzianka w McDonald's.

M. Machaj

Foto 


 

BIEGI PRZEŁAJOWE

„„Nie tracąc wiary w Niepodległą” pod takim hasłem 30 września 2019 roku odbyły się w Kołaczycach biegi przełajowe. Celem zawodów było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach. W pierwszej z nich pobiegły dziewczęta i chłopcy ze szkoły podstawowej a w drugiej uczniowie szkół średnich. W każdej kategorii biegało po 40 zawodników. Na dystansie 800 m pierwsze miejsce zajęła Patrycja Wołowiec (SP Brzostek). Należy dodać że Patrycja biegała ze starszymi o 2 lata koleżankami. Trzecie miejsce zajęła Martyna Nawracaj (SP Brzostek). W kategorii chłopców najlepszy był Daniel Buczek (SP Brzostek) który zajął pierwsze miejsce. W zawodach z naszej szkoły startowali również Wiktor Kolman który ukończył zawody na 7 miejscu, Tomasz Kluza na 8 miejscu, Mateusz Stec na 13 miejscu, Jakub Synowiecki zajął 17 miejsce. Gratulacje dla naszych wspaniałych lekkoatletów! Wyrażam uznanie dla organizatorów LO Kołaczyce którzy oprócz przygotowanych pucharów i dyplomów zaprosili wszystkich zawodników na grilla.

M. Machaj

Foto 


 

GRAND PRIX GMINY BRZOSTEK W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH O PUCHAR BURMISTRZA BRZOSTKU

19 września 2019 roku odbyło się IV Grand Prix Gminy Brzostek w Biegach Przełajowych o Puchar Burmistrza Brzostku. W zawodach brało udział 142 uczniów z różnych kategorii wiekowych. Szkołę Podstawową w Brzostku reprezentowało 24 uczniów. 15 z nich wróciło z medalami i dyplomami.

Dziewczyny klasy I - III: 11 miejsce Julita Bilkowska, 5 miejsce Dobrosława Żmudzka, 6 miejsce Maria Nykiel.

Klasy I - III chłopcy: strong>1 miejsce Mateusz Rozwadowski, 3 miejsce Antoni Szweda, 4 miejsce Szymon Caban, 6 miejsce Marcin Bożek.

V - VI klasy dziewczyn: 2 miejsce Patrycja Wołowiec.

IV - VI klasy chłopcy: 11 miejsce Wiktor Kolman, 4 miejsce Jan Kawalec, 5 miejsce Jakub Bożek.

VII - VIII klasy dziewczyn: 1 miejsce Martyna Nawracaj.

VII - VIII klasy chłopców: 1 miejsce Daniel Buczek, 6 miejsce Mateusz Stec.

W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa Brzostek, drugie miejsce Grudna Górna, trzecie miejsce Kamienica Górna. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Daniel Buczek którego bieg zachwycił publiczność. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję wspaniałych wyników. Wiktorowi Wójtowicz i Grażynie Maziarz dziękuję za pomoc w zawodach.

Gratulacje dla całego OSiR-u Brzostek za bardzo dobrze przygotowane zawody.

M. Machaj

Foto


 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

W dniu 01.10.2019 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzono je kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci zaprezentowali swoje programy w formie plakatów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV - VIII. Każdy wyborca mógł oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata.

Komisja wyborcza w składzie: Martyna Mikuś, Martyna Nawracaj, Mateusz Bielecki czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nadzór nad przebiegiem wyborów sprawowały ponadto tegoroczne opiekunki Samorządu Uczniowskiego.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu Szkoły Podstawowej weszły osoby które zdobyły największą liczbę. Będą pełnić następujące funkcje:

JULITA MADUZIA, klasa VIIb – PRZEWODNICZĄCA

SZYMON SOKÓŁ, klasa VIIIa – ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ

EMILIA DZIEDZIC, klasa VIIa – SEKRETARZ

OOLIWIA PRZEBIĘDA, klasa VIa – SKARBNIK

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a do współpracy z Samorządem zapraszamy wszystkich uczniów!

Foto


 

ZEBRANIE Z RODZICAMI

W dniu 13 września odbędzie się zebranie z rodzicami. Rozpoczęcie o godz. 16.00 na sali gimnastycznej w budynku nr 1.


 

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

W PONIEDZIAŁEK 2 WRZEŚNIA

• Msza Św. o godzinie 8.15 w Kościele w Brzostku

• Uroczystość w Szkole Podstawowej w Brzostku

Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Brzostku, czyli sześciolatki i młodsze, zapraszamy 2 września w poniedziałek na spotkanie z wychowawcami bezpośrednio do budynku nr 1 Szkoły, ul. Szkolna 13. Wychowawcy czekają na Dzieci i Rodziców na parterze w sali nr 15 i 16 od godziny 7.30.

Uczniów klas od pierwszych do ósmych oraz Rodziców zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego do budynku nr 2 Szkoły, ul. Mysłowskiego 11. Uroczystość odbędzie się w hali sportowej.

Odwóz wszystkich Uczniów dojeżdżających nastąpi o godzinie 10.30 spod budynku nr 2 (dawne gimnazjum).

Zapraszamy


 

ZAPISY DZIECI DO KLAS PIERWSZYCH NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Ogłoszenie

Wniosek


 

REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Ogłoszenie

Wniosek