Z życia szkoły …

 

Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy. Jest to czas nowych oczekiwań i wyzwań, ale również dokonywania podsumowań tego, co już za nami.

Cały rok 2014 obfitował w różnorodne wydarzenia. Wszystko, co odbyło się w naszej placówce było efektem wytężonej pracy i ogromnego zaangażowania dyrekcji, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Śledząc na bieżąco szkolną stronę internetową można było się przekonać, iż w każdym miesiącu miały miejsce konkursy, uroczystości, akcje charytatywne oraz wycieczki i wyjazdy.

Aby lepiej zobrazować całoroczną pracę i trud społeczności szkolnej dokonaliśmy skrótowego zestawienia najważniejszych wydarzeń w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostku za rok 2014.

 

KONKURSY

Poprzez udział w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych nasi wychowankami mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami i umiejętnościami. Systematyczna praca zarówno ucznia jak i jego nauczyciela, często podczas zajęć pozalekcyjnych przyniosła wymierne efekty. W regionalnych, powiatowych i gminnych konkursach brzosteccy wychowankowie zdobywali miejsca:

 • Dominik Sobczyk – laureat i finalista powiatowego konkursu „As matematyczny”

 • Anna Lemek – finalistka powiatowego Przeglądu Wokalistów i Zespołów „Śpiewam bo lubię”.

 • Anna Lemek – finalistka powiatowego konkursu „Dębica śpiewa”

 • Gabriela Płaziak, Martyna Nawracaj – II miejsce w IX Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej

 • Alicja Kurcz, Katarzyna Augustyn, Kacper Wojdyła – finaliści kampanii edukacyjnej i informacyjnej „Jasielskie Słoneczne Dni”

 • Szymon Szczepanik, Sylwia Marcinek – wyróżnieni w kampanii edukacyjnej i informacyjnej „Jasielskie Słoneczne Dni”

 • Gabriela Czekaj, Emilia Zdziarska – wyróżnienia w powiatowym konkursie plastycznym „Moja rodzina lubi czytać”

 • Filip Dziedzic, Martyna Nawracaj i Artur Betlej – I miejsce w gminnym konkursie ekologicznym „Nasze dzieci segregują śmieci”

 • Emilia Nawracaj, Magdalena Lemek i Magdalena Nowak – I miejsce w gminnym konkursie ekologicznym „Nasze dzieci segregują śmieci”

 • Klaudia Zduńczyk – II miejsce w gminnym konkursie ekologicznym „Nasze dzieci segregują śmieci”

 • Sabina Zięba, Sylwia Samborska – II miejsce w gminnym konkursie ekologicznym „Nasze dzieci segregują śmieci”

 • Anna Szybowicz, Przemysław Dziadura i Aleksandra Przebięda – III miejsce w gminnym konkursie ekologicznym „Nasze dzieci segregują śmieci”

 • Aleksandra Boczar, Sylwia Marcinek, Alicja Kurcz, Martyna Samborska, Rafał Szukała i Szymon Szczepanik, Oliwia Pietrzak, Dominik Sobczyk, Sebastian Kobak, Szymon Dziedzic, Patryk Mroczek i Marcin Kolbusz – 24 i 25 miejsce na 200 zgłoszonych szkół w ogólnopolskim konkursie „Odkrywcy Kosmosu” zorganizowanym przez National Geographic Chanel

 • Bartosz Zięba, Jakub Kalita, Dominik Sobczyk, Jakub Nowicki, Szymon Golec, Sebastian Kobak, Kacper Wojdyła i Marcin Kolbusz – I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Gimnazjum

 • Magdalena Oprządek, Artur Betlej, Karolina Grygiel, Bartosz Machaj – III i IV miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Jasła w Pływaniu

 • Oliwia Szarek, Monika Trojan, Katarzyna Tyburowska, Paulina Raś, Alicja Kurcz, Martyna Samborska, Karolina Lechwar, Paulina Przewoźnik, Anna Lemek, Magdalena Lemek, Żaneta Trojan, Dominik Sobczyk, Jakub Nowicki, Szymon Szczepanik, Konrad Szarek, Patryk Mroczek, Wojciech Kapała – I i II miejsce w Wiosennym Turnieju Tańca w Gminie Brzostek

 • Karolina Prokuska – drużynowe III miejsce w ogólnopolskim turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”

 

UROCZYSTOŚCI

Uroczystości szkolne oraz obchody ważnych rocznic i świąt narodowych są jedną z form pracy z uczniem sprzyjającą aktywności, rozwijającą zdolności i zainteresowania, kształtującą poglądy i postawy twórcze. Aktywne uczestnictwo w uroczystościach szkolnych pomaga wielu dzieciom uwierzyć we własne siły i możliwości. Często pokonują one swoją niepewność i nieśmiałość, są bardziej odpowiedzialne i otwarte. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zawsze chętnie przygotowują przedstawienia i montaże słowno-muzyczne, które każdorazowo wymagają ogromu pracy.

17 stycznia 2014 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przygotowali inscenizację pt. „Herbatka dla Babci i Dziadka”. Podczas programu Dziadkowie i Babcie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych

W niedzielę 4 maja 2014 r. w kościele parafialnym w Brzostku odbyły się uroczyste obchody święta Matki Bożej Królowej Polski i 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Eucharystii na zaproszenie Księdza Proboszcza i Pana Burmistrza miała miejsce okolicznościowa część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Mury kościoła wypełniły najpiękniejsze melodie, bliskie każdemu sercu. Zabrzmiały pieśni maryjne i majowe utwory patriotyczne. Usłyszeliśmy również fragmenty ślubów króla Jana Kazimierza powierzające losy Polski opiece Matki Bożej oraz wiersze opowiadające o wydarzeniach 1791 roku. Ten piękny, wiosenny dzień stał się dla wszystkich mieszkańców Brzostku chwilą radości, refleksji i zadumy.

29 maja 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostku odbyła się lekcja otwarta z historii, która nosiła tytuł „Polska flaga na Monte Cassino – 70-ta rocznica wielkiego zwycięstwa Polaków”. Uczniowie klas IV-VI poznali tragiczne losy tysięcy polskich żołnierzy, którzy po niewoli w sowieckich łagrach znaleźli się na ziemi włoskiej i walcząc z hitlerowcami składali ofiarę z życia na ołtarzu wolności swej Ojczyzny. Podczas tych niezwykłych zajęć uczniowie złożyli hołd Bohaterom walk o niepodległość.

Upływający rok szkolny 2013/2014 był dla nas wszystkich bardzo ważny, gdyż zbiegł się z kanonizacją Jana Pawła II. Aby uczcić to wielkie wydarzenie uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali przedstawienie pt. „Święty Janie Pawle II – módl się za nami”, będące hołdem oddanym naszemu Wielkiemu Rodakowi. Dzieci wcielając się w rolę aniołów recytowały wiersze Karola Wojtyły i wyśpiewały dla Niego najpiękniejsze pieśni.

Ważnym świętem w życiu społeczności szkolnej jest Święto Edukacji Narodowej. Dla nauczycieli został przygotowany niezapomniany Koncert Życzeń. Dla każdego z pracowników szkoły popłynęła osobista dedykacja oraz muzyczny upominek. Ogromnym zaskoczeniem było również odsłonięcie galerii portretów nauczycieli wykonanych przez uczniów.

30 października 2014r. dzieci z Akademii Malucha i oddziałów zerowych wstąpiły w szeregi pełnoprawnych przedszkolaków. Maluchy po raz pierwszy miały okazję zaprezentować się przed licznie zgromadzoną publicznością. 5 grudnia natomiast pierwszoklasiści przeżyli swoje pasowanie na ucznia. Dzieci wraz z wychowawczyniami pracowały nad przygotowaniem montażu słowno-muzycznego „Bajki o czarownicy, która nie dbała o zdrowie”. Uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami artystycznymi, recytatorskimi, tanecznymi i muzycznymi przed nauczycielami, rodzicami oraz starszymi koleżankami i kolegami.

Do bardzo ważnych wydarzeń w życiu szkoły należą również obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. W tym roku szkolnym najpierw uczestniczyliśmy w V Raucie Niepodległości w Dębicy. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny. W kolejnym dniu przygotowaliśmy okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Pieśni i wiersze ukazały tragedię dziewiętnastowiecznych powstań, marzenia wolnościowe Polaków, dramat żołnierski podczas pierwszej wojny światowej i radość z odzyskanej niepodległości.

W klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w nasze szkole odbył się niezwykły koncert pod hasłem „Hej kolęda, kolęda”. Uczniowie z klas IV-VI wykonali najpiękniejsze polskie pieśni, które co roku śpiewają w swoich rodzinach, jak również mało znane pastorałki przybliżające Cud Wielkiej Nocy. Bożonarodzeniowe pieśni zostały połączone z odpowiednimi fragmentami Pisma Świętego.

 

AKCJE CHARYTATYWNE

Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły aktywnie włączali się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Tego typu akcje odgrywają bardzo dużą rolę - uczą wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii.

Podobnie jak w latach poprzednich wzięliśmy udział w wielu akcjach społecznych i charytatywnych. Na XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Centrum Kultury i Czytelnictwa nasi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali występ artystyczny, na który złożyły się tańce i piosenki. Przychylając się do prośby Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, dzieci z Ogniska Misyjnego pod opieką pani katechetki kolędowały zbierając datki dla swoich rówieśników z tych części świata, gdzie brakuje pożywienia i wody.

Cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do świątecznej akcji pod hasłem Szlachetna Paczka. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i hojności Rodziców udało nam się zebrać wiele cennych darów dla rodzin potrzebujących pomocy. Naszą szkolną akcję wsparła także społeczność Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku. Kierując się chęcią niesienia pomocy innym podejmowaliśmy także akcje wielkopostne: Pomagam starszym, Jałmużna Wielkopostna. Ponadto wzięliśmy udział w Zbiórce nakrętek i wsparliśmy naszego ucznia.

 

WYCIECZKI

Wycieczki szkolne stanowią ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego jak i wychowawczego. Dzięki nim uczniowie mogą w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku oraz w miły sposób spędzić czas ze swoimi kolegami i koleżankami poza murami szkoły.

Ubiegły rok kalendarzowy obfitował w wycieczki po najbliższej okolicy i dalsze wyjazdy naszych uczniów. Młodsze dzieci poznawały specyfikę pracy pani weterynarz czy pani bibliotekarki, wyjeżdżały do tarnowskiego teatru, aby obejrzeć przedstawienia takie jak: „Lokomotywa” czy „Alicja w krainie czarów”. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły im także wyjazdy do krakowskiego ZOO czy kina Helios w Rzeszowie.

Starsi uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do kopalni soli w Bochni, Jurajskiego Parku w Bałtowie, Karpackiej Troi w Trzcinicy, Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizowane były także wyjazdy na jasielski basen, do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz rzeszowskiego kina.

 

PODSUMOWANIE

Podsumowując działalność Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku w roku kalendarzowym 2014 można stwierdzić, że obraliśmy i realizowaliśmy właściwe kierunki rozwoju zawarte w koncepcji pracy placówki.

Nasza szkoła to miejsce przyjazne dzieciom i środowisku, dające poczucie wspólnoty opartej na tradycji regionu i przygotowujące do życia. Tutaj nie tylko zdobywa się wiedzę, a także rozwija pasje i zainteresowania oraz miło i bezpiecznie spędza wolny czas. Uczniowie systematycznie współpracują z nauczycielami, którzy doskonalą swój warsztat pracy, starają się stosować nowoczesne i twórcze metody nauczania. Każdy uczeń znajduje u nas odpowiednie warunki oraz wszechstronną pomoc, by rozwijać intelekt, osobowość, talenty na miarę swoich możliwości.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nasze całoroczne działania, nie szczędzili ciepłych słów i doceniali wielkie starania całej społeczności szkolnej.

Nauczyciele