POZNAJ BLIŻEJ PUBLICZNĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BRZOSTKU

Foto


WAKACYJNE RADY

 

Foto


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

Foto


WYCIECZKA W BIESZCZADY

 

21 czerwca klasy piąte i szóste wraz ze swoimi opiekunami wyjechali na wycieczkę w Bieszczady. Głównym celem tego wyjazdu było zwiedzanie skansenu w Sanoku, Muzeum Przyrody w Ustrzykach Dolnych oraz podziwianie uroków Jeziora Solińskiego.

Pierwszym punktem wycieczki były odwiedziny w największym Muzeum Etnograficznym w Sanoku. Tam uczniowie mieli okazję obejrzeć układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie dawnego Podkarpacia. W Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, znajdują się również obiekty sakralne, budynki użyteczności publicznej oraz przemysłowe.

Na terenie Parku Etnograficznego urządzono również wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wysłuchiwali opowieści pani przewodnik oraz zadawali dużo pytań dodatkowych.

Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Muzeum Przyrody w Ustrzykach Dolnych, gdzie obejrzeli ekspozycje stałe: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, „Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”.

Na zakończenie wszyscy przejechali nad Zalew Soliński. Tam mieli okazję podziwiać krajobrazy bieszczadzkie oraz przepłynąć zalew statkiem wycieczkowym.

Wycieczka zakończyła się późnym popołudniem, a wszyscy jej uczestnicy zgodnie przyznali, że wyjazd im się bardzo podobał. Mogli nie tylko nabyć wiele nowych informacji, ale także miło spędzić czas.


ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

 

Jedna plastikowa nakrętka – tak niewiele a jednocześnie tak sporo. Jedną sztuką nie zapłacimy za zakup wózka inwalidzkiego czy kosztowną rehabilitację. Jednak jeśli uda się zebrać kilka ton tych odpadów, możemy już zrobić dla potrzebujących bardzo wiele.

Od kilku lat w naszej szkole przeprowadzamy zbiórkę plastikowych nakrętek. Akcja ta ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim uczy dzieci, że często niewiele trzeba, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Jednocześnie wspieramy ochronę środowiska, bo dzięki takim przedsięwzięciom o wiele mniej zakręconych butelek trafia na wysypiska śmieci.

Zachęceni przez nauczycieli uczniowie naszej szkoły do tematu podeszli poważnie. Bardzo często przynosili ze sobą do szkoły całe worki plastikowych nakrętek, szczęśliwi, że mogli się przyczynić do szerokiego uśmiechu goszczącego na twarzy niepełnosprawnego Krzysia. Mama chłopca pod koniec czerwca odebrała kolejna partię zebranego „skarbu”. Swoje podziękowania i słowa uznania skierowała do wszystkich, którzy z takim zaangażowaniem pomagali jej synowi. Duża ilość zebranych nakrętek nie tylko cieszy wszystkich, ale przede wszystkim motywuje do dalszej pomocy. Pamiętajmy, że każde dobro uczynione komuś, wraca do nas z podwójną mocą!


PODSUMOWNIE RZĄDOWEGO PROGRANY „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

 

Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.

Ambroży Grabowski

 

Książka wzbogaca wiedzę, uszlachetnia, jest źródłem rozrywki i zabawy. Czytanie rozwija zarówno dziecko jak i dorosłego, zabiera ich w podróż do tysiąca światów. Nie ulega wątpliwości, że zwłaszcza najmłodsi oczekują ciekawych spotkań z lekturą. Mając na uwadze ten zasadniczy fakt nasza szkoła nieustannie rozbudza zainteresowanie, inspiruje, wdraża nawyk czytania. Dzięki realizacji programu ministerialnego „Książki naszych marzeń” biblioteka szkolna zakupiła wiele atrakcyjnych pozycji. Wśród najmłodszych dzieci najbardziej poczytne okazały się serie: „Franklin i przyjaciele”, „Troskliwe misie”, „Bolek i Lolek”, „Kwak” starsi wybierają najczęściej powieści z gatunku fantasy: „Harry Potter”, „Córka czarownic”, „Dziewczynka z siódmego księżyca”, „Władca pierścieni”.

Zakup książek i stały kontakt z biblioteką to tylko jeden z elementów rządowego programu, który podjęliśmy. Wyjściem naprzeciw jego założeniom były realizowane w klasach IV-VI projekty edukacyjno-wychowawcze. Klasy I-III w ramach projektu „Książka naszym przyjacielem” rozwijały zamiłowania czytelnicze poprzez głośne, systematyczne czytanie na lekcji, tworzenie własnych opowieści, ilustrowanie ich, projektowanie okładek, ekslibrisów, wykonywanie figur-postaci z ulubionych książek, odgrywanie scenek wybranych fragmentów lektur. Uczniowie brali także czynny udział w konkursach, lekcjach bibliotecznych w szkole i Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzostku. Klasy IV-VI realizując założenia programu „Polubić czytanie” tworzyły klasowe kąciki czytelnicze, prezentacje multimedialne, brały udział w konkursach literackich, fotograficznych, lekcjach na temat historii książki, odgrywały dramy wybranych fragmentów tekstów literackich.

Uczniowie z własnej inicjatywy podejmowali szereg działań promujących czytelnictwo. Aktywnie włączyli się również w przebieg wydarzeń szkolnych organizowanych przez bibliotekę i wychowawców takich jak: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci, Dzień Czytelniczki i Czytelnika, akcjach „Cała Polska Czyta Dzieciom” i „Narodowe Czytanie” .

Udział naszej szkoły w rządowym programie poszerzył ofertę biblioteki o nowości wydawnicze, pozwolił uczniom rozwijać ich zainteresowania. Dzieci chętniej odwiedzają bibliotekę, a liczba wypożyczeń wzrasta. Szkolne pomieszczenie z księgozbiorem dla wielu stało się barwnym miejscem rozbudzania wyobraźni, ciekawości o otaczającym świecie. Ministerialny program „Książki naszych marzeń” okazał się zarówno dla uczniów jak i wychowawców inspiracją do twórczego działania.

Foto


SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

 

19 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny. Jego uczestnikami byli uczniowie klas V-VI.

Laureatami w kategorii klas piątych zostali:

1. Wiktoria Kobak, Krystian Klasło

2. Ksawery Grygiel

3. Hubert Szutkowski

Laureatami w kategorii klas szóstych zostali:

1. Dorota Szybist

2. Katarzyna Boroń

3. Ewa Święch, Maciej Umiński

Uczniowie zostali nagrodzeni za swoje osiągnięcia dyplomami oraz nagrodami książkowymi

 Gratulujemy wszystkim młodym matematykom!


FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

 

W czwartek, 9 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Jego hasło przewodnie brzmiało „Thank you for the music” czyli „Dziękujemy za muzykę”. Muzyka bowiem ma ogromne znaczenie w naszym życiu, z którego do końca nie zdajemy sobie sprawy. Bardzo często pozwala nam przywołać pozytywne zdarzenia, miłe wspomnienia.

Na początku głos zabrała Pani dyrektor. Powitała wszystkich zebranych, w szczególności wykonawców, rodziców oraz całą zgromadzoną publiczność - nauczycieli i uczniów. Następnie wraz z Panią dyrektor Anetą Krajewską wręczyła dyplomy i upominki przygotowane przez nauczycieli anglistów tym, którzy odnieśli sukcesy w nauce języka angielskiego:

Klasa 1

Miejsce I - Radosław Miałkowski, Mateusz Kaput

Miejsce II - Konrad Kmiecik, Filip Nowak

Miejsce III - Natalia Grygiel

Klasa 2

Miejsce I - Wiktoria Szukała

Miejsce II - Filip Dobosz, Maciej Krajewski

Miejsce III - Krystian Kopeć

Klasa 3

Miejsce I - Mateusz Bielecki, Emilia Dziedzic

Miejsce II - Seweryn Bonarek

Miejsce III - Dominika Gac, Samboja Żmudzka

Klasa 4

Miejsce I - Filip Płaziak

Miejsce II - Michał Kania

Miejsce III - Daniel Malinowski

Klasa 5

Miejsce I - Karolina Grygiel

Miejsce II - Joanna Galczak

Miejsce III - Wiktoria Kobak, Wiktoria Łącka

Klasa 6

Miejsce I - Gabriela Czekaj

Miejsce II - Martyna Nawracaj

Miejsce III - Wiktoria Kita

 

Później rozpoczęły się występy wokalne. Swoim śpiewem oraz interpretacją znanych utworów anglojęzycznych zachwycili: Emilia Czachara, Patrycja Czech, Gabriela Czekaj, Joanna Galczak, Dżesika Gaweł, Oliwia Halz, Anna Lemek, Martyna Nawracaj, Magdalena Oprządek, Jakub Parat, Gabriela Płaziak, Justyna Polańska, Sylwia Samborska, Aldona Rams.

Publiczność żywo reagowała na prezentowane utwory, włączając się we wspólny śpiew i z zachwytem podziwiała zdolności wokalne uczniów naszej szkoły. Koncert zapisał się złotymi zgłoskami w kalendarium naszej szkoły.

 

Foto


SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

 

3 czerwca 2016 r. na Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Brzostku została rozegrana II Gminna Olimpiada Sportowa Dzieci.

Naszą szkolę reprezentowali: Dawid Cwynar, Hubert Czapla, Radosław Czech, Emilia Dziedzic, Igor Juszczyk, Aleksandra Krzysztofek, Martyna Nawracaj i Beata Święch. Wzięli oni udział w trudnej rywalizacji ze sportowcami pozostałych szkół naszej gminy.

Po rozegraniu czterech konkurencji sprawnościowych dla dzieci oraz jednej dla opiekuna nasza drużyna zajęła I miejsce. Młodzi sportowcy zostali odznaczeni medalami, otrzymali pamiątkowy puchar oraz bon z przeznaczeniem na sprzęt sportowy dla naszej szkoły.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Foto


DZIEŃ DZIECKA

 

Dzień 1.06.2016 r. w naszej szkole upłynął pod znakiem wspólnej zabawy, atrakcji i rozrywek przygotowanych dla dzieci.

Dla uczniów oddziałów zerowych oraz klas I-III panie wychowawczynie zorganizowały zabawy integracyjne, natomiast uczniowie klas IV - VI wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Zawody sprawnościowe odbywały się zarówno na sali gimnastycznej jak i na obiekcie sportowym „Moje boisko-Orlik 2012”.

Niespodzianką dla uczniów była także „żywa lekcja przyrody”. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć ciekawe gatunki płazów tj.: rzekotki, drzewołazy, ropuchę agę, traszki, salamandrę oraz żaby, pochodzących z różnych rejonów świata np. Ameryki Południowej, Australii czy Azji. Dzięki tej lekcji dzieci poznały budowę i czynności życiowe tych fascynujących zwierząt. Duża ilość zadawanych pytań świadczyła o tym, że zajęcia wszystkich bardzo zainteresowały.

O słodki poczęstunek, który umilił obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka zadbali Rodzice.

Dzień ten z pewnością dostarczył naszym uczniom nie tylko radości, ale też sporą dawkę emocji.

Foto


SUKCES MATEUSZA W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku uczestniczyli w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Twarz naszej Ziemi – przyroda, kultura, ludzie”. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Czapla, Wiktoria Kobak, Wiktoria Łącka, Wiktor Kuczwara, Magdalena Oprządek i Oliwia Zięba. Ogółem uczestniczyło aż 178 uczniów z 44 szkół, którzy nadesłali ponad 400 zdjęć. W ostatni dzień maja odbyła się ceremonia wręczenia nagród podczas uroczystej gali w Szkole Podstawowej w Wiśniowej, która była organizatorem konkursu. W tak licznym gronie uczestników mamy sukces! Trzecie miejsce zdobył Mateusz Czapla, a wyróżnienie uzyskała Wiktoria Kobak.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy pamiątkowe dyplomy i upominki. Również nasza szkoła otrzymała podziękowania od organizatorów. Najserdeczniej gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


SUKCESY SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW.

 

Foto


JUŻ DZISIAJ ZALEŻY OD POLSKIEJ MŁODZIEŻY ….

 

31 maja 2016 r. uczniowie klas IV-VI spotkali się na apelu szkolnym. Pierwsza jego część poświęcona była bezpieczeństwu w szkole i poza nią. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przypomnieli zasady BHP, a Pani dyrektor zwróciła uwagę na konieczność ich stosowania.

W drugiej części uczennice klas V pod kierunkiem pani Eli, pani Agaty i pana Wiesława zaprezentowały część artystyczną pt. „Jestem. Pamiętam. Czuwam”. Na krótki montaż słowno-muzyczny złożyły się najpiękniejsze pieśni maryjne i wiersze odnoszące się do tej postaci. Charakter przedstawienia oddawały stroje uczennic, które ubrane były w białe alby i kolorowe wianki z polnych kwiatów.

Akademia miała na celu uświadomić dzieciom i młodzieży znaczenie i wagę słów: „Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat…”. Mając na uwadze ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywa na młodym pokoleniu w budowaniu przyszłości, już dziś powinniśmy im wpajać taki system wartości, w którym najważniejsze będą: dobro, prawda, szacunek dla innych i siebie.

Foto


WYCIECZKA KRAKÓW – BOCHNIA

 

27 maja 2016 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły brali udział w wycieczce do Krakowa i Bochni. Wyjazd rozpoczął się od obejrzenia filmu w 3D pt.: „Kung Fu Panda 3”. Animowany film o nowych przygodach pandy Po, mistrza wschodnich sztuk walki, bardzo bawił i zainteresował dzieci.

Z Krakowa drugoklasiści pojechali zwiedzić najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Początki jej sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady pierwsze soli kuchennej. Odkrycie to jest związane z legendą o świętej Kindze. Przemierzając Szyb Campi podróżowali kolejką w podziemnych wyrobiskach. Przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z historią powstania soli i wydobywania jej na przestrzeni wieków oraz obecnie. Dawne narzędzia i przyrządy służące do pozyskiwania soli zrobiły na dzieciach duże wrażenie./font>

Uczestnicy wycieczki uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do domu.

Foto


SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

 

Sprawdzian szóstoklasisty podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. Testy przygotowywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mają na celu wskazanie uczniom, które treści już opanowali, a nad czym muszą jeszcze popracować.

Kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz zdrowie i szczęście.

Wyniki w tym roku przedstawiają się następująco:

 

 

Sprawdzian – część pierwsza

Języki obce

Język polski

Matematyka

Język angielski

Punkty

% pkt

Punkty

% pkt

Punkty

% pkt

Klasa A

14,6

72,8

13,6

67,8

25,8

64,4

Klasa B

15,7

78,4

12,5

62,5

29,4

73,4

Klasa C

16,5

82,4

13,9

69,5

31,5

78,7

Szkoła

15,7

78,3

13,4

66,9

29,1

72,8

Gmina

15,4

77,0

12,1

60,4

27,0

67,5

Powiat

14,7

73,5

11,5

57,7

28,2

70,5

Województwo

14,3

71,5

11,1

55,3

28,3

70,7


WYJAZD DO RZESZOWA

 

25 maja uczniowie z klas Ia i Ic udali się na wycieczkę autokarową do Rzeszowa, do kina „Helios”. Już od wczesnych godzin porannych pierwszaki gromadziły się przed szkołą wraz z rodzicami w oczekiwaniu na autobus, który przyjechał punktualnie o 7.20.

Po czynnościach organizacyjnych dzieci zajęły miejsca w autobusie, no i w drogę. Czas podróży minął bardzo szybko. W kinie uczniowie obejrzeli film pt. „Dzielny kogut Maniek”. Tytułowy bohater jest dość szczupły, nie potrafi dobrze piać, ale z pewnością nie brakuje mu odwagi i hartu ducha. Kiedy dociera do niego wiadomość, że właścicielce farmy grozi przymusowe opuszczenie gospodarstwa, Maniek wyrusza do miasta, by zarobić pieniądze w walce kogutów.

Animacja jest klasyczną opowieścią o wielkich marzeniach i sile potrzebnej do ich spełnienia. Ten zabawny i wzruszający film wszystkim się podobał. Odwagę i determinację tytułowego bohatera - koguta Mańka dzieci nagrodziły gromkimi oklaskami.

W drodze powrotnej w autobusie było bardzo wesoło. Dziewczynki śpiewały piosenki, a chłopcy oglądali zabawki z zestawu Happy Meal. Wycieczki szkolne to doskonała forma integracji nauki i zabawy.

Foto


ŚWIĘTO MAMY W NASZEJ SZKOLE

 

Dzień Matki to wyjątkowe święto. 25 maja 2016 roku, aby odpowiednio uczcić ten czas, maluszki wraz z oddziałami zerowymi zaprosiły wszystkie Mamy na przedstawienie: „Tęcza na niebie, kwiaty na łące, Mamo dla Ciebie dziś świeci słońce”.

Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych Gości. Skierowała do nich słowa podziękowania za wychowanie, troskę, bezgraniczną miłość, wymagania i poświęcenie. Następnie Mamom z okazji Ich święta złożyła serdeczne życzenia. Zwróciła uwagę na wielki trud wychowania i bezinteresowny dar z samego siebie.

Odświętnie ubrane i przejęte przedszkolaki uroczystość Dnia Matki rozpoczęły od powitania przybyłych Gości. Kolejno nasi najmłodsi składali życzenia i recytowali wierszyki, pewnie trzymając w dłoni wielki mikrofon. Dziewczynki w kolorowych, tęczowych spódniczkach zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Tęcza cza, cza, cza”. Mogliśmy też zobaczyć taniec w takt utworu „Tylko biedronka nie ma ogonka”.

Ważnym punktem programu była inscenizacja wiersza „Żuk” autorstwa Jana Brzechwy. Trzeba przyznać, że maluchy spisały się znakomicie w swoich rolach. Niewątpliwie był to wielki sukces dzieci, które w przedszkolu po raz pierwszy zetknęły się ze sceną. Po biedronkach i żukach na scenie pojawiły się pszczółki oraz polne koniki. Usłyszeliśmy między innym takie piosenki jak „Jest w maju taki dzień”, „Życzę Ci…”. W wielkim finale maluchy odśpiewały utwór „Mama to pierwsze słowo”, co wywołało wielkie wzruszenie wśród wszystkich obecnych.

W tym szczególnym dniu dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość. Po występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim Mamom i Paniom Dyrektor – Mamom szkolnym własnoręcznie wykonane prezenty - piękne tęczowe korale z masy solnej oraz bukieciki kwiatów. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale przede wszystkim bardzo radosna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym za zaszczycenie nas swoją obecnością i gromkie brawa, które nagrodziły wysiłek dzieci w przygotowaniu spektaklu. Mamy nadzieję, że uroczystość Dnia Mamy pozostanie na długo w pamięci wyjątkowych Gości.

Foto


WYCIECZKA DO KRAKOWA

 

19 maja wczesnym rankiem klasy Ib i Id z wychowawcami i opiekunami udały się na wycieczkę do Krakowa. Dzień zapowiadał się bardzo dobrze, a słońce wychylało się zza horyzontu. Podróż minęła szybko i przyjemnie.

Około godziny 9.30 byliśmy już w Krakowie pod kinem Cinema City Galeria Plaza. Dzieci ustawiły się w pary i wraz z opiekunami weszły do środka. O godzinie 1000 rozpoczął się seans filmowy pt. „Księga dżungli”. Z wielkim zaciekawieniem śledziliśmy przygody chłopca, który był wychowywany przez wilki. Film obfitował w przepiękne widoki i efekty specjalne, które bardzo podobały się uczniom, tym bardziej, że obraz był w tzw. 3D czyli trójwymiarowy. Aby efekt był widoczny, każdy z nas otrzymał specjalne okulary.

Następnie udaliśmy się do ogrodu zoologicznego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Największe zainteresowanie wzbudziły słonie, małpy i tygrysy . Gdy skończyliśmy zwiedzać ZOO uczniowie zakupili pamiątki. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, uczniom dopisywały humory, wzajemnie dzielili się wrażeniami z wycieczki. Wrócili zadowoleni i „naładowani” pozytywną energią.

Foto


POWITANIE NOWEGO PROBOSZCZA KS. MARKA MNICHA

 

15 maja 2016 roku podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11:30 mieszkańcy Parafii Brzostek w obecności Dziekana dekanatu Ks. Edwarda Pasionka oraz księży wikariuszy przywitali nowo mianowanego Proboszcza Ks. Marka Mnicha.

Okolicznościowe powitanie w imieniu szkoły z sąsiedztwa wygłosiły uczennice klasy VI b – Gabrysia i Dominika. Życzyły księdzu Proboszczowi, by wszystkie przeciwności stojące na drodze ziemskiej pielgrzymki, nigdy go nie zniechęcały, lecz umacniały i prowadziły do celu. By na co dzień doświadczał życzliwości, zrozumienia i wsparcia.

Księże Proboszczu, kapłaństwo to droga do człowieka i z nim do Boga. Życzymy, by na naszej wspólnej drodze nie zabrakło sił i potrzebnych łask. Parafianie niech każdego dnia darzą Cię życzliwością i modlitwą.

Foto


SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Dwa pierwsze tygodnie maja upłynęły uczniom naszej szkoły na zmaganiach ze znajomością języka angielskiego oraz sprawdzeniu ogólnej wiedzy o krajach anglojęzycznych.

Z racji, iż do konkursu przystąpiło wielu uczniów zarówno z klas młodszych jak i ze starszych, został on podzielony na sześć różnych testów. Jako pierwsi potyczkę z językiem angielskim rozpoczęli uczniowie klas II, którzy podczas 45-minutowego testu rozwiązywali zadania sprawdzające słownictwo oraz takie umiejętności jak słuchanie i czytanie ze zrozumieniem tekstu anglojęzycznego.

Na następny dzień ich o rok starsi koledzy sprawdzali opanowanie tego języka.

9 maja z kolei nasi najmłodsi uczniowie postanowili zmierzyć się z pierwszym tak poważnym testem, który sprawdzał nie tylko opanowane przez nich słownictwo, ale również i ich umiejętności. Po napisaniu testu, uczniowie którzy w tym roku uczą się z podręczników Young Treetops mogli poznać nowe przygody bohaterów z ich podręczników zarówno dzięki plakatom jak i historyjkom obrazkowym przedstawionym na kartach obrazkowych. Ta dodatkowa atrakcja była nie tylko okazją do utrwalenia poznanego słownictwa, ale również do poznania nowego.

Podczas następnych dni, do napisania testów konkursowych przystąpili uczniowie klas IV oraz VI. Ich zadania koncentrowały się na sprawdzeniu znajomości słownictwa oraz gramatyki, a także takich umiejętności jak słuchanie i czytanie ze zrozumieniem.

Jako ostatni konkurs pisali uczniowie klas V, którzy przed przystąpieniem do testu musieli wykazać się znajomością podstawowych informacji związanych z historią, geografią i kulturą krajów anglojęzycznych.

Zmagania konkursowe już za nami. Za dwa tygodnie uczniowie dowiedzą się kto wygrał konkursy w poszczególnych klasach, a kto otrzymał wyróżnienie.

Nauczycielki języka angielskiego

 

Foto


SZKOLNY MISTRZ ORTOGRAFII

 

W poniedziałek 9 maja w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Celem konkursu było propagowanie kultury języka polskiego, wykazanie się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów; pierwszy polegał na napisaniu dyktanda, natomiast drugi na wypełnieniu testu dotyczącego zastosowania zasad ortograficznych. W zmaganiach wzięło udział dwudziestu czterech uczniów z klas IV – VI, którzy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali poznane zasady ortograficzne.

Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas czwartych zdobyli:

I miejsce – Filip Płaziak (IV b)

II miejsce – Dżesika Gaweł (IV b)

III miejsce –Aldona Rams (IV b)

Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas piątych zdobyły:

I miejsce – Emilia Czachara (V c)

II miejsce – Wiktoria Łącka (V a)

III miejsce –Wiktoria Kobak (V a)

Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w kategorii klas szóstych zdobyły:

I miejsce – Gabriela Czekaj (VI c)

II miejsce – Gabriela Dodolak (VI a)

III miejsce –Katarzyna Boroń (VI a)

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Foto


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA KLAS TRZECICH

 

Foto


TEATRALNE SPOTKANIE

 

W dniu 06.05.2016 roku przedszkolaki wraz z pierwszymi klasami miały kolejną okazję do spotkania z teatrem „Bazyl” z Rzeszowa. Tym razem dzieci obejrzały spektakl pt. „Legenda o smoku wawelskim”. Aktorzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili historię Szewczyka Dratewki i smoka. Występujące postacie były niezwykle muzykalne, żywiołowe, ruchliwe i przyciągnęły uwagę wszystkich widzów. Barwne, pomysłowe kostiumy, piękne lalki zachwyciły oglądających swą urodą. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły toczące się wydarzenia, a występujących aktorów nagrodziły gromkimi brawami.

Foto


SPOTKANIE Z POLICJANTEM NA TEMAT CYBERPRZEMOCY

 

27 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI spotkali się z Panem Jerzym Wojnarem - pracownikiem Komendy Policji w Brzostku. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.

Nasz gość scharakteryzował to zjawisko, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.

Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą niewłaściwego używania Internetu, jak postąpić będąc świadkiem takiej sytuacji oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary lub świadkowie tego rodzaju przemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy. Warto też skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).

Foto


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. W ramach tych obchodów uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty na konkurs związany z zapobieganiem zanieczyszczeniom powietrza oraz makiety swojej miejscowości. Młodzi ekolodzy wykonali również specjalne ekologiczne stroje.

22 kwietnia 2016 roku podsumowano szkolny konkurs związany ze świętem Matki Ziemi.

Za wykonanie plakatu „Ziemia w Twoich rękach”

I miejsce zdobyła Aldona Rams z klasy IV b

II miejsce wywalczył Mateusz Czapla z klasy IV b

III miejsce uzyskał Filip Dziedzic z klasy IV b

Wyróżnienia: Michał Kania, Mateusz Nowak oraz Oliwia Halz- uczniowie klasy IVb.

Za wykonanie makiety nagrodę otrzymali: Ewa Święch z klasy VI b, Adrian Borowiecki z klasy VI c.

 

Stroje ekologiczne wykonali: Wiktoria Kobak, Julia Szarek – klasa Va Anna Augustyn, Klaudia Pięta, Dominika Kobak, Kinga Finek, Gabriel Cisoń, Mateusz Boczar, Nikola Nawracaj, Martyna Lisak, Ewelina Szukała, Gabriela Szczepańska – klasa Vb. Karolina Grygiel, Martyna Bielecka, Patrycja Czech, Joanna Galczak, Justyna Polańska, Julia Zdziarska, Martyna Płaziak – klasa Vc.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Foto


ZWYCIĘSTWO W XI POWIATOWYM KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ

„English Song Competition”

 

13 kwietnia 2016 roku w dębickim Domu Kultury „Śnieżka” odbył się XI Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentował duet w składzie Anna Lemek i Gabriela Płaziak, jak również zespół wokalny w składzie: Emilia Czachara, Martyna Nawracaj, Jakub Parat, Patrycja Czech oraz Anna Lemek i Gabriela Płaziak.

Brawurowe wykonanie piosenek zachwyciło jury, które postanowiło przyznać I miejsce piosence „Heal the Wold” wykonanej przez szkolny zespół „Amazing Six”. II miejsce przypadło także duetowi „Little Stars”, który zaśpiewał piosenkę „What I’ve been Looking For”.

Na sukces naszych reprezentantek złożyła się między innymi: forma przekazu, poprawność językowa utworu, warsztat muzyczny, poczucie rytmu, bogata choreografia, dykcja oraz muzykalność.

Młodzi wokaliści otrzymali dyplomy, nagrody i gadżety ufundowane przez organizatorów. Niezwykle cieszy medalowe miejsce naszych uczniów.

Gratulujemy!

Foto


MEDALOWE MIEJSCA DLA MAGDY

 

9 kwietnia 2016 r. odbyły się VII Pływackie Mistrzostwa Skawiny. Nasza uczennica Magdalena Oprządek na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt w kategorii 13 lat zdobyła I miejsce. Na dystansie 50 metrów stylem klasycznym dziewcząt w kategorii 13 lat Magda wywalczyła II miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Foto


AKCJA „SKARBONKA MIŁOSIERDZIA”

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Św. Jan Paweł II

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły w czasie Wielkiego Postu przyłączyli się do akcji organizowanej przez Caritas Polska pod nazwą „Jałmużna Wielkopostna”. Podstawowym celem przedsięwzięcia było zgromadzenie środków pieniężnych na pomoc w leczeniu chorych dzieci oraz osób starszych. W tym roku akcja odbywała się pod hasłem „Skarbonka miłosierdzia”. Jej charakterystycznym elementem były skarbonki rozprowadzane w szkole, do których nasi wychowankowie składali drobne datki rezygnując np. z kupna słodyczy. Podjęta inicjatywa miała charakter wychowawczy: uczyła dzielenia się z innymi tym, co posiadamy, wyrzeczenia, odpowiedzialności za los innych osób. Gest złożenia nawet najdrobniejszego datku miał przypominać o konieczności niesienia pomocy. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Zakończenie akcji nastąpiło w Tygodniu Miłosierdzia, który przeżywaliśmy w dniach od 3 do 9 kwietnia. Wówczas jedni uczniowie swoje zapełnione skarbonki przynieśli do Kościoła, inni zaś do szkoły. Wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie z całego serca dziękuję.

Opiekun SKC - Jolanta Synowiecka

Foto


JAK POWSTAŁY PORY ROKU? – DRAMA NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

 

Na języku polskim też można się świetnie bawić! Przekonali się o tym uczniowie klasy V b. Podczas omawiania mitów greckich mieli za zadanie przygotować grupach inscenizację mitu o Korze i Demeter. Mit ten wyjaśnia, w jaki sposób starożytni Grecy tłumaczyli sobie powstawanie pór roku. Uczniowie sami adaptowali scenariusz do swoich potrzeb, dzielili się rolami, przygotowywali scenografię i stroje. W ich rękach pozostała również odpowiedzialność za próby do przedstawienia. Zadanie wymagało świetnej organizacji, dobrego podziału ról w zespole i uczyło odpowiedzialności za efekt końcowy. Uczniowie wcielili się w mitologiczne postacie, a efektowne atrybuty przyciągały uwagę widzów. Ewelina Szukała i Gabriela Szczepańska zagrały rolę bogini urodzaju - Demeter, Klaudia Pięta i Dominika Kobak jej córkę Korę, Gabriel Cisoń i Stanisław Siedlarski wystąpili jako bóg słońca Helios, a Mateusz Boczar i Krystian Klasło jako groźny władca świata zmarłych - Hades. Nad wszystkimi królował wszechwładny Zeus, czyli Szymon Kolbusz i Igor Nowicki. W rolę nimf wcieliły się Kinga Finek i Martyna Lisak, a nad narracją czuwali Nikola Nawracaj i Patryk Cwynar. Zarówno widzowie, jak i młodzi aktorzy bawili się świetnie. Tym sposobem wszyscy mogli przez chwilę poczuć się jak prawdziwi realizatorzy przedstawienia teatralnego i sprawdzić swoją wiedzę o mitach i teatrze w praktyce.

Foto


UDZIAŁ W POWIATOWYM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzą na temat technik pożarniczych.

Po sukcesie naszej szkoły na szczeblu gminnym przyszedł czas na kolejny etap rywalizacji. W Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Dębicy odbył się w dniu 7 kwietnia 2016 r. Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej.

Uczestnicy rozwiązywali trudny test ze wszystkich działów wiedzy strażackiej. Naszą szkołę reprezentował Wiktor Kuczwara z klasy VI c, który wywalczył dyplom i cenną nagrodę. Najserdeczniej gratulujemy Wiktorowi i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


ŚWIĘTO KSIĄŻEK DLA DZIECI

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej oprócz wystawy nowych lektur zakupionych w ramach projektu „Książki naszych marzeń”, wśród których znalazły się baśnie Andersena, zorganizowano konkurs plastyczny „Zakładka do ulubionej książki”. Wzięli w nim udział uczniowie kl. I-III. Turniej miał na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku szanowania książek poprzez używanie zakładek oraz wzrost aktywności twórczej i wyobraźni plastycznej u dzieci. Pani Dyrektor, która nieustannie wspiera takie przedsięwzięcia pogratulowała uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Laureaci zostali uhonorowani dyplomami.

W kategorii klas pierwszych:

I miejsce Konrad Kmiecik

II miejsce Jakub Zajdel

III miejsce Milena Przebięda

Wyróżnieni: Oliwia Czaja, Emilia Gonet, Marlena Maduzia, Kinga Zdziarska

W kategorii klas drugich:

I miejsce Oliwia Przebięda

II miejsce Aleksandra Bara

III miejsce Magdalena Synowiecka

Wyróżnieni: Maja Kosowska, Jakub Szarek, Wiktoria Szukała, Natalia Wierzbicka

W kategorii klas trzecich:

I miejsce Monika Stasiak

II miejsce Adrianna Łuszcz

III miejsce Samboja Żmudzka

Wyróżnieni: Emilia Dziedzic, Martyna Nawracaj, Anna Skalska, Emilia Zdziarska

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Jesteśmy dumni, że dzieci naszej szkoły z wielką ochotą i zaangażowaniem pielęgnują tradycje biblioteczne.

Foto


WIECZNIE ŻYWY W NASZYCH SERCACH

 

2 kwietnia mija 11 rocznica śmierci Wielkiego Człowieka, jakim był Jan Paweł II.

Od wielu lat cała społeczność szkolna oddaje hołd Naszemu Wielkiemu Rodakowi. Przygotowywane przedstawienia środowiskowe oraz piękne wystawy okolicznościowe miały na celu nie tylko przypomnienie życiorysu Karola Wojtyły, ale i przebiegu pontyfikatu Jana Pawła II. Uczniowie chcieli w ten sposób ukazać jak Wielką Miłością i Szacunkiem wciąż darzą Ojca Świętego.

W piątek 1 kwietnia, w przeddzień pamiętnej daty uczniowie naszej szkoły udali się na teren Środowiskowego Domu Samopomocy i złożyli kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II. Po krótkiej modlitwie i wzruszającym przemówieniu Pani katechetki dzieci wraz z opiekunami radośnie odśpiewały „Barkę” - ulubioną pieśń Papieża Polaka.

Wcześniej przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia biorąc udział w lekcjach religii oraz zajęciach wychowawczych, których tematyka przybliżała nam sylwetkę i dorobek naszego Wielkiego Rodaka - Świętego Jana Pawła II.

Foto


NASI UCZNIOWIE W KONKURSACH KURATORYJNYCH NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM

 

Konkursy przedmiotowe są kierowane do uczniów szczególnie uzdolnionych, wykazujących zainteresowanie tematami i zagadnieniami związanymi z elementami treści podstaw programowych.

Zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie to ogromny sukces, gdyż poziom wymagań jest bardzo wysoki, wykraczający nawet poza program gimnazjalny. Dlatego uczestnicy muszą wykazać się bogatą wiedzą i dużym zaangażowaniem na szczeblu szkolnym oraz rejonowym, aby dojść do finału.

W tym roku dwóch uczniów naszej szkoły uczestniczyło w finałach dwóch konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uczeń klasy VI b Jakub Byś zrealizował swoją wielką pasję z historii, natomiast Szymon Kania z klasy VI a wykazał się dużą wiedzą z przyrody.

Wielkie gratulacje dla naszych Finalistów. Życzymy nieustającego entuzjazmu w rozwijaniu własnych zainteresowań!

Foto


PIERWSZE MIEJSCA W GMINNYM KONKURSIE „STROIK WIELKANOCNY”

 

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbył się gminny finał konkursu na „Stroik Wielkanocny” zorganizowany przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Cieszył się on niezwykle dużym zainteresowaniem, bowiem zgłoszono do niego aż 46 pomysłowo wykonanych prac. Przeprowadzony on został w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie oraz osoby niepełnosprawne.

W kategorii szkół podstawowych klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Kamila Zięba uczennica klasy II c. Wyróżnienie otrzymała Angelika Samborska z klasy II c. Podobnie w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyła Karolina Przybyło uczennica klasy VIa, a wyróżnienie otrzymał Sebastian Zięba z klasy VI c.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Foto


 


UCZNIOWSKIE KARTKI WIELKANOCNE

Foto


TEATRZYK BAZYL PRZEDSTAWIA…

 

W dniu 21 marca 2016 r. do naszego przedszkola zawitał Teatr Bazyl z Rzeszowa ze spektaklem „Psoty i kłopoty niesfornego Bodo”. Przedszkolaki mogły obejrzeć historię życia chłopca o imieniu Bodo. Główny bohater przeżywa zmianę z niegrzecznego i dokuczającego zwierzętom urwisa na wrażliwe i kochające wszystkich dziecko. Miejmy nadzieję, że morał płynący z tej historii zapadnie na długo w dziecięcą pamięć.

Występ wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

Foto


SZKOLNE ELIMINACJE KONKURSU NA STROIK WIELKANOCNY

 

17 marca 2016 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu na stroik wielkanocny. Młodzi artyści chętnie przystąpili do zmagań, gdyż wpłynęło aż 36 prac. Komisja w składzie: p. Danuta Kutyna, p. Jolanta Synowiecka oraz p. Ewa Raś przyznała w kategorii klas I-III następujące lokaty:

I miejsce – Angelika Samborska z klasy II c

II miejsce – Magdalena Synowiecka z klasy II c

III miejsce Patrycja Wołowiec z klasy II c

Wyróżnienie otrzymały prace wykonane przez:

Kamilę Ziębę z klasy II c

Filipa Nowaka z klasy I b

W kategorii klas IV-VI zwycięzcami zostali:

I miejsce - Karolina Przybyło z klasy VI a

II miejsce - Sebastian Zięba z klasy VI c

III miejsce - Rafał Skocz z klasy VI c

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Foto

SUKCES WIKTORA W GMINNYM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

 

Najlepsi szkolni strażacy w gminie Brzostek wystartowali 17 marca w Ogólnopolskim Turnieju Wied


zy Pożarniczej. Eliminacje na szczeblu gminnym odbyły się w Domu Kultury w Brzostku. Uczestniczyło po dwóch uczniów z każdej szkoły. W tym roku naszą szkołę reprezentowali laureaci eliminacji szkolnych: Katarzyna Boroń (kl. VI a) i Wiktor Kuczwara (kl. VI c). Trudny test przygotowali oficerowie Państwowej Straży Pożarnej z Dębicy. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Wiktor zdobył 2 miejsce i zakwalifikował się do Powiatowego Turnieju, a Katarzyna Boroń zajęła 5 miejsce. Uczestnicy otrzymali cenne nagrody, które wręczał Komendant Gminny OSP.

Najserdeczniej gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

 

Foto


AKCJA CHARYTATYWNA „WIELKANOCNY KOSZYK”

 

Szkolne Koło Caritas w dniach 07.03.2016 r. - 11.03.2016 r. przeprowadziło akcję charytatywną „Wielkanocny Koszyk”. Wychowawcy klas zachęcili uczniów do udziału w wyżej wymienionej akcji.

Opiekun koła serdecznie dziękuje wszystkim za zaangażowanie, zrozumienie i okazanie dobrego serca.

Jolanta Synowiecka - katechetka

 

Foto


PRZEDWIOŚNIE U PIERWSZAKÓW

 

Chociaż zima nie dała nam się w tym roku we znaki, jednak z utęsknieniem czekamy na nadejście wiosny. Początek marca to przedwiośnie – czas kiedy przyroda powoli budzi się do życia. W ogródkach zakwitły już wdzięczne, białe przebiśniegi, a na gałązkach wierzby pojawiły się puszyste kotki bazi. W naszej szkole pierwszaki też przygotowują się do nadejścia wiosny. Tydzień temu dzieci założyły hodowlę rzeżuchy, posadziły cebulki żonkili i szafirków, a także zasiały wielkanocny owies. Mali przyrodnicy dbają o swoje rośliny, wykonują ilustracje z obserwacji i wyciągają wnioski. Wiosną będą już z pewnością wiedzieli jakie warunki sprzyjają kiełkowaniu i wzrostowi roślin.

Może już wkrótce wiosna się rozgości? Już idzie! Już idzie, bo pąki roślin pękają z radości.

Foto


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Program rekolekcji

Foto


WYJAZD UCZNIÓW PODCZAS FERII

 

We wtorek 23 lutego, pomimo ferii, szkolne podwórze rozbrzmiewało radosnym gwarem. To uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, oczekiwali na wyjazd rzeszowskiego kina Helios.

Droga przebiegła szybko, szczęśliwie i radośnie. Potem była prawdziwa uczta kinomanów. Dzieci obejrzały film pt: „Sebastian i Bella”. Była to wzruszająca historia małego chłopca i jego wiernego przyjaciela – psa rozgrywająca się na tle pięknej przyrody. Ukazana opowieść o poświęceniu, odwadze i miłości niezwykle poruszyła serca wszystkich widzów.

Następnie wesoło i w pogodnych nastrojach wszyscy wrócili do Brzostku. Tak oto podczas ferii zimowych uczniowie spędzili miło i atrakcyjnie dzień filmowy zorganizowany przez wychowawców i nauczycieli.


FERIE ZIMOWE 15-28.02.2016 r.

Bezpieczne ferie


ZAJĘCIA OTWARTE - PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

„Kochajmy książki, które są duszą szkół…”

J. A. Komeński

 

Na co dzień przekonujemy się o tym, iż książka w życiu pomaga, a biblioteka umożliwia uczniom kontakt z księgozbiorem i jest przysłowiowym „oknem na świat”. Uroczystość pasowania klas pierwszych na czytelnika biblioteki na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszej szkoły.

W środę, 10 lutego zaproszeni Goście - Pani Dyrektor oraz Uczniowie klas pierwszych pod opieką swych Wychowawczyń zebrali się, by uczestniczyć w lekcji otwartej, której celem było przyjęcie pierwszaków w poczet czytelników biblioteki. Zanim dzieci złożyły przyrzeczenia, obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy Vc. Przez moment widzowie przenieśli się do baśniowej krainy, gdzie królowa Książka, król Czytelnik, Koszałek Opałek, Pinokio i krasnale przekonywali o tym, że książka jest przyjacielem każdego człowieka i należy o nią dbać. Każda opowieść, baśń, bajka czy wierszyk zadziwia, rozśmiesza, doradza, daje wzory i wskazówki, wprowadza w szeroki świat. Magiczna Kraina Książek okazała się być bardzo blisko – w bibliotece szkolnej!

Kulminacyjnym punktem spotkania było pasowanie. Uczniowie przyrzekali, że będą kochać książki i wypełniać z powagą obowiązki czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każda klasa otrzymała okolicznościowy dyplom. Po uroczystym pasowaniu głos zabrała Pani Dyrektor, która w swym wystąpieniu zwróciła uwagę na wielką wartość literatury. Sięganie po książkę ubogaca, rozwija, a wspólne czytanie buduje więzi. Serdecznie podziękowała pierwszoklasistom za przybycie i wyróżniła występujących artystów. Po uroczystym pasowaniu uczniowie zwiedzili bibliotekę. Zapoznali się z regulaminem, zasadami wypożyczania oraz księgozbiorem. Każdy, pełnoprawny już czytelnik, mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę, a następnie zabrać ją do domu.

Pierwszoklasistów zapraszamy do poznawania niezwykłego świata lektur i zachęcamy do nieustannego czytania. Życzymy, by czerpali z książek jak najwięcej mądrości i radości, a także szanowali je jak najbliższych sercu przyjaciół.

Foto


ZWYCIĘSTWO W HALOWYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

 

W dniu 9 lutego 2016 roku w brzosteckiej hali sportowej odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Gminy Brzostek w kategorii szkół podstawowych. W rozgrywkach wzięły udział drużyny sportowe z 10 szkół. Zespoły zostały rozlosowane do dwóch grup, by tam walczyć o awans do dalszej fazy turnieju.

Do półfinałów awansowały z „grupy A”: SP Brzostek oraz SP Gorzejowa natomiast z „grupy B”: ZS Januszkowice oraz SP Grudna Górna. Nasi zawodnicy po wytrwałej walce zdobyli zaszczytne pierwsze miejsce w turnieju, pokonując w rzutach karnych drużynę z Januszkowic.

Gratulujemy młodym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


KONKURS CZYTELNICZY W KLASACH TRZECICH

 

W dniu 9 lutego 2016 r. odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. W trakcie jego trwania dzieci musiały się wykazać doskonałą znajomością treści wybranych do przeczytania książek.

Podczas dwuetapowych zmagań wyłoniona została trójka zwycięzców:

I miejsce – Emilia Dziedzic

II miejsce – Monika Stasiak

III miejsce – Seweryn Bonarek

Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Zwracając się do dzieci doceniła ich wysiłek i podkreśliła ogromne znaczenie czytania książek w poznawaniu świata i podnoszeniu swoich umiejętności.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych fascynujących przygód z czytaniem!

Foto


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

W dniu 5 lutego 2016 r. nasze przedszkole odwiedził specjalny gość Pan policjant Jerzy Wojnar.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zaproszony gość przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Uświadomił konieczność jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami. Pokazał także film instruktażowy o bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Szczególnie uczulał również dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.

Pan policjant w sposób wyczerpujący odpowiedział na wszystkie pytania zadane przez przedszkolaków, wielu z nich wyraziło chęć zostania policjantem w przyszłości.

Serdecznie dziękujemy z tak miłe i pouczające spotkanie, które z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

Foto


SZKOLNA ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

Foto


REALIZACJA PROGRAMU „PLANETA ENERGII”

 

W ramach programu Planeta Energii” nasza szkoła wzięła udział w konkursie dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem była edukacja najmłodszych na temat energii elektrycznej, jej roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych.

W konkursie uczestniczyli uczniowie klasy II oraz III pod kierunkiem swoich wychowawców. W realizację zadań zaangażowana była przedstawicielka firmy TAURON.

Realizacja programu obejmowała przeprowadzenie lekcji na następujące tematy:

• Od łuczywa do żarówki energooszczędnej.

• Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

• Gdy zostaję sam w domu.

• Czy możliwe jest życie bez elektryczności?

• Bezpiecznie korzystam z energii elektrycznej.

• Zagrożenia związane z używaniem prądu i urządzeń elektrycznych.

• Zasady bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku.

Uczniowie aktywnie i twórczo podeszli do omawianych treści. Brali udział w dyskusjach i pogadankach. Praca na lekcjach miała charakter indywidualny i grupowy. Na przygotowanej przez nauczyciela osi czasu, w 4 grupach uczniowie układali karteczki z obrazkami w kolejności stosowanych źródeł światła. Selekcjonowali także plansze z odbiornikami energii elektrycznej, które mogą same obsługiwać oraz plansze z odbiornikami, które nie mogą obsługiwać nawet pod nadzorem osoby dorosłej.

Ponadto uczniowie chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, dzięki którym mogli zaobserwować efekt świecenia żarówki. Samodzielnie łączyli obwód elektryczny. Obserwowali świecącą się żarówkę. Opowiadali jaką rolę spełniają: bateria, przewody elektryczne, wyłącznik. Uczniowie oglądali oryginalny pojemnik na leki, który znajdował się w brzosteckiej aptece. Pracował tam wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Zapoznali się z budową i działaniem lampy naftowej pochodzącej z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce k. Krosna.

Na zajęciach podczas spotkania z pielęgniarką dowiedzieli się o objawach i skutkach porażenia człowieka prądem i jak należy w takiej sytuacji postępować.

W ramach konkursu odbyło się również spotkanie z przedstawicielem firmy TAURON Dystrybucja S.A. w Tarnowie - Jednostka Terenowa w Brzostku. Prowadzone przez niego zajęcia dotyczyły ważnych zagadnień związanych z korzystaniem z energii elektrycznej.

Poprzez ciekawą prelekcję i przyniesione pomoce dydaktyczne uczniowie poznali dawne i współczesne sposoby oświetlania i ogrzewania mieszkań, źródła światła, rodzaje elektrowni oraz zasady bezpiecznego i oszczędnego korzystania z prądu. Dzieci pod kierunkiem prowadzącego brały udział w ćwiczeniach praktycznych związanych z używaniem podstawowych, domowych urządzeń elektrycznych. Mali słuchacze otrzymali od zaproszonego gościa upominki w postaci książeczek, odblasków i notesików.

Powyższe działania przyczyniły się do podniesienia wiedzy uczniów na temat prądu elektrycznego, jego źródeł powstawania, źródeł światła, rodzajów elektrowni oraz podwyższeniu świadomości niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym korzystaniem z urządzeń elektrycznych.

Foto


 

„Ile dasz dobrego z siebie, tyle ci się zwróci.

Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie,

ale na pewno wróci do Ciebie.”

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

 

Kolędowanie to piękny zwyczaj, od lat pielęgnowany w naszej szkole. Popołudniem, 1 lutego przedstawiciele rad oddziałowych z poszczególnych klas, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie spotkali się, by uczestniczyć w przygotowanym koncercie.

Wszystkich zebranych powitała Pani dyrektor Maria Przebięda i zaprosiła do wspólnego kolędowania.

Dzieci zaprezentowały niezwykły taniec „Walka dobra ze złem”. Opowiedziały o tym, że życie jest jak wiatr. Czasem przewraca, czasem niszczy wszystko, co napotyka po drodze. Trzeba zmierzyć się z życiem, wypróbować własnych sił. Mądrość życiowa, zaangażowanie, służba drugiemu człowiekowi, cierpliwość zawsze zwycięża. DOBRO WRACA. Następnie wykonały przepiękne kolędy i pastorałki między innymi: „Bosy Pastuszek”, „Złota Jerozolima” , „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy śliczna Panna”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jezusa narodzonego”, „Hej kolęda..” , „Hojka” , „Gore gwiazda”.

Występy przygotowane przez zespół nauczycieli zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pochwały, słowa uznania i brawa były największą nagrodą dla dzieci.

Kiedy młodzi artyści udali się na poczęstunek, rodzice pozostali z wychowawcami. Mieli wtedy okazję porozmawiać o sprawach wychowawczych, o życiu klasy i szkoły.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a wspólne kolędowanie zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

Foto


KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ W NASZE SZKOLE

 

29 stycznia naszą szkołę odwiedziła Orkiestra Dęta z Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle. Podczas koncertu mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko pięknie wykonanych kolęd, ale również oryginalnych kompozycji muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Mogliśmy także zapoznać się z budową i brzmieniem poszczególnych instrumentów. Dowiedzieliśmy się, jakie instrumenty występują w orkiestrze, jak brzmi każdy z nich oraz co zrobić, aby wydobyć z nich dźwięk. Razem z orkiestrą wystąpiła również Ania – uczennica naszej szkoły.

Koncert zrobił na wszystkich duże wrażenie i może zaszczepił w naszych dzieciach chęć do grania na instrumentach muzycznych. Naszym gościom dziękujemy za przybycie i życzymy dalszych sukcesów. Pozytywne emocje związane z występem na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dziękujemy artystom za przybycie i niezwykłą lekcję muzyki, a rodzicom i nauczycielom za przygotowanie koncertu.

Foto


ZAWODY W KURYŁÓWKACH

 

23 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół w Kuryłówkach koło Leżajska odbył się I Noworoczny Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Kuryłówka. W zawodach udział wzięło 120 zawodników z 12 miejscowości: Brzostek, Chełmn, Korczyna, Krosno, Iwonicz, Leżajsk, Nowa Szarzyna, Rudnik, Łętownia, Sarzyna, Tomaszów Lubelski i Zamość. Organizatorem był Leżajski Klub Kyokushin Karate.

W ramach zawodów oprócz rywalizacji w turnieju ogólnym w kumite rozegrane zostały konkurencje dla najmłodszych początkujących zawodników.

Nasza uczennica Kinga Kawalec zdobyła w tych zawodach I miejsce w kategorii kumite (kadetki r. 2003-2004).

Serdecznie gratulujemy Kindze, trenerowi i jej rodzicom!

Foto


INSCENIZACJA Z OKAZJI DNIA BABCI I DNIA DZIADKA „CZERWONY KAPTUREK”

 

Dnia 22 stycznia 2016 r. odbył się w naszej szkole spektakl pt.: „Czerwony Kapturek” zagrany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Pierwszorzędna zabawa już od początku towarzyszyła zarówno młodym aktorom jak i zebranej publiczności. Wszyscy odgrywający niezwykle wczuli się w swoje role i szybko zaskarbili sobie sympatię widowni. Oglądającym bardzo podobały się rytmiczne piosenki, łatwo wpadające w ucho, ciekawe, barwne stroje oraz rekwizyty, które dodawały niezwykłego uroku całej inscenizacji. To wszystko sprawiło że atmosfera panująca na sali była baśniowa, sympatyczna i radosna.

Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało o czym świadczyły liczne gromkie brawa oglądających. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Foto


NAGRODZENI ZA SZOPKI

 

W konkursie na wykonanie szopki bożonarodzeniowej na etapie szkolnym wzięła udział rekordowo duża liczba uczniów, bo aż 45. Dyplomy za wykonanie pięknych prac otrzymali wszyscy uczestnicy. Komisja konkursowa wytypowała do etapu gminnego sześć szopek w kategorii szkolnej i rodzinnej.

W kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce przypadło Kamili Czarneckiej i Oliwii Przebiędzie z klasy IIa

II miejsce zdobył Krystian Kopeć z również z klasy IIa

III miejsce uzyskała wspólna praca Filipa Dobosza i Dominika Staniszewskiego również z klasy IIa.

 W kategorii rodzinnej przyznano następujące lokaty:

I miejsce uzyskała szopka Krzysztofa Przewoźnika z klasy IIa

II miejsce zdobył Konrad Kmiecik z klasy Ib

III miejsce należało do pracy Angeliki Samborskiej z klasy IIc

Wyniki konkursu na szopki bożonarodzeniowe – etap gminny przedstawiają się następująco:

- kategoria szkoła podstawowa:

I miejsce – Kamila Czarnecka, Oliwia Przebięda

wyróżnienie – Angelika Samborska

- szopki rodzinne:

I miejsce – Konrad Kmiecik

II miejsce – Krzysztof Przewoźnik

Nagrody za udział w konkursie otrzymali:

Filip Dobosz, Dominik Staniszewski oraz Krystian Kopeć.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Foto


WYRÓŻNIENIE W SZÓSTYM POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK

 

13 stycznia 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy odbył się Szósty Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły - Anna Lemek wykonując utwór „Kołysanka dla Jezusa”. Ania za swój występ otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy Ani kolejnego sukcesu wokalnego!

Foto


SPOTKANIE OPŁATKOWE KOŁA EMERYTÓW I RENCISTÓW

 

W środę 13 stycznia 2016 roku nasi uczniowie na zaproszenie Zarządu Koła Emerytów i Rencistów w Brzostku wzięli udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Centrum Kultury i Czytelnictwa.

Dla Seniorów tańczyli oraz zaśpiewali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Występ bardzo się spodobał wszystkim zebranym i wprowadził ich w bożonarodzeniowy nastrój. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami.

Foto


„ZOSTAŃ MIKOŁAJEM DLA ZWIERZĄT”

 

Dobiegł finał I edycji akcji „Zostań Mikołajem dla zwierząt” ogłoszonej w grudniu przez uczniów klasy II c. W tę akcję włączyli się również uczniowie innych klas naszej szkoły.

Zebrane dla kotów i psów karmy, łakocie, środki do pielęgnacji, ciepłe koce i zabawki zostały przekazane do Gminnego Schroniska dla Zwierząt w Brzostku. Pan Kazimierz Kłęk – opiekun schroniska, a zarazem lekarz weterynarii przyjął z wielką radością naszą pomoc.

Cieszę się bardzo, że wyżej wymienionym przedsięwzięciem zainteresowali się zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Szczególnie gorące podziękowania kieruję do rodziców uczniów klasy II c, bez których akcja nie mogłaby się odbyć.

Wychowawczyni

Foto


UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W XXIV FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

FotoWARSZTATY BOŻONARODZENIOWE 2015

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole w miesiącu grudniu odbywały się warsztaty artystyczne. Chętni uczniowie w bożonarodzeniowej atmosferze wykonywali kartki i stroiki świąteczne. Zorganizowane zajęcia przyczyniły się do miłego spędzenia czasu i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta.

Foto


SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

 

Foto


DNI OTWARTE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

 

W dn. 17.12.2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dniach otwartych Środowiskowego Domu Samopomocy. Z dużym zainteresowaniem oglądali prezentowane bożonarodzeniowe prace osób uczestniczących w zajęciach prowadzonych przez ośrodek. Dzieciom podobały się ozdoby świąteczne tj. stroiki, choinki, bombki choinkowe, kartki świąteczne. Mogły także skosztować przeróżnych smakołyków świątecznych.

Oprócz tego grupa młodszych uczniów uczestniczyła w warsztatach plastyczno-technicznych fachowo przygotowanych przez instruktorów. Efektem godzinnych zmagań dzieci były piękne figurki z gipsu malowane farbami.

Bardzo dziękujemy Panu kierownikowi oraz pracowniom SDŚ za zaproszenie i mile spędzony czas.

Foto


KONKURS FOTOGRAFICZNY „RZEKA WISŁOKA I JEJ DOPŁYWY”

 

W dniu 16 grudnia 2015 r. w Jasielskim Domu Kultury odbyło się rozdanie nagród w konkursie fotograficznym w ramach projektu z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Rzeka Wisłoka i jej dopływy”, którego organizatorem był Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do głębszego zapoznania się z rzeką Wisłoką i jej dopływami poprzez zaprezentowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego obszaru oraz promocję ciekawych miejsc przyrodniczych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Projekt miał też na celu rozszerzenie wiedzy na temat fauny i flory tego terenu, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody, pobudzenie i rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

Do szkolnego etapu konkursu przystąpili ochoczo uczniowie naszej szkoły. Zdjęcia zgłoszone przez nich do konkursu były zgodne z celami projektu, pokazywały piękno i atrakcyjność terenu gminy Brzostek, prezentowały walory przyrody, poruszały tematykę ochrony środowiska. Dwa najciekawsze zdjęcia wykonane przez Jakuba Batyckiego – ucznia klasy VI c oraz Marcina Klasło ucznia klasy VI a reprezentowały naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu. Laureatem gminnych eliminacji konkursu, których rozstrzygnięcie z udziałem Burmistrzów i Wójtów z Gmin Związku odbyło się w JDK-u został uczeń naszej szkoły, Jakub Batycki. Gratulujemy Kubie zwycięstwa, a wszystkim uczniom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przebieg konkursu. Wyrażamy przy tym szczerą nadzieję, że poprzez uczestnictwo w konkursie uczniowie dostrzegli konieczność dbania o przyrodę i budzi się w nich świadomość, jak ważna jest rzeka dla wszystkich mieszkańców, że dbanie o czystość wody i brzegów to przejaw kultury i świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Foto


PACZKA, KTÓRA WCIĄGA I ODMIENIA ŻYCIE

 

Szlachetna Paczka to projekt, który działa i co roku pobija rekordy, bo coraz więcej ludzi angażuje się w tę pomoc. Chcemy, żeby każdy człowiek w swoim życiu wygrywał. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Podobnie jak w latach poprzednich również i w tym roku cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do świątecznej akcji pod hasłem „Szlachetna Paczka”. Poprzez takie działania budujemy świat, w którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi.

Serdeczne podziękowania należą się Uczniom, którzy z wielka wrażliwością, całymi klasami razem ze swymi Wychowawcami włączyli się w akcję. Ogromne wsparcie płynęło także od Rodziców, Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników. Szczególne słowa uznania kierujemy do Pani Joli – katechetki, która koordynowała całe przedsięwzięcie.

Foto


SPOTKANIE Z CZWORONOŻNYM PRZYJACIELEM

 

9 grudnia odwiedziła naszych przedszkolaków pani Ania ze swoim pieskiem rasy maltańskiej o imieniu Gary. Wielką niespodzianką dla najmłodszych był pokaz sztuczek wykonywanych przez to sympatyczne zwierzątko. Dzieci były bardzo przejęte i niezwykle zainteresowane. Z wielkim zaciekawieniem słuchały opiekunki pieska, która opowiadała o pielęgnacji, odżywianiu i tresowaniu czworonożnego przyjaciela. Najwięcej radości najmłodszym dzieciom sprawiło głaskanie sympatycznego pieska.

Pamiętajmy, że pies jest jedyną istotą na ziemi, która kocha człowieka bardziej niż samego siebie.

Foto


WYJAZD DO KINA

 

7 grudnia 2015 roku uczniowie klas III wzięli udział w wycieczce do kina „Syrena” w Jaśle. Celem wycieczki było obejrzenie rewelacyjnej bajki Disneya pt. „Dobry Dinozaur”.

Film zachwycił małych odbiorców prostą historią o rodzinie, przyjaźni, pokonywaniu własnych lęków oraz wejściu w dorosłe życie. Dzieci wyszły z kina bardzo zadowolone. Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanej bajki. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.


 

JABŁKO W ROLI GŁÓWNEJ

 

 

Grudzień obfituje w różne ciekawe dni, dlatego w tym świątecznym, pachnącym jabłkami i cynamonem miesiącu nie mogło zabraknąć „DNIA OGRYZKA”. Pod takim hasłem w ramach programu „Trzymaj formę” odbyła się w naszej szkole wielka promocja jabłek. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i odwiedzający naszą szkołę rodzice zostali poczęstowani soczystym, pachnącym jabłkiem - symbolem zdrowia. Pomysłodawcami akcji byli uczniowie klas szóstych, którzy ubrani w jabłeczne - czerwone i zielone kolory byli wspaniałym tłem do tematyki kampanii zdrowia. Szóstoklasiści zachęcali młodszych kolegów do spożywania większej ilości owoców i do przynoszenia z domu jabłka na drugie śniadanie.

To pierwsza tego typu impreza w naszej szkole. Uczniowie wraz z wychowawcami wspaniale się bawili i wszystkim dopisywał humor. Taka wspólna zabawa to doskonała okazja do propagowania zdrowego stylu życia. Tymczasem wystarczy zjeść 2-3 jabłka dziennie, by znacznie poprawić stan swojego zdrowia i urody. Wszak znane powiedzenie mówi: „Jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora”. Wybór tego owocu nie był przypadkowy - jabłka są smaczne, dostępne przez cały rok, posiadają mnóstwo witamin i walorów odżywczych. Jabłka chronią przed zawałem i zaparciami, wzmacniają zęby, ułatwiają odchudzanie, skutecznie walczą z cholesterolem oraz wspomagają układ odpornościowy.

Dzień minął w przepysznej atmosferze i dostarczył dzieciom nie tylko nowych doświadczeń, ale także mnóstwo witamin. Oczywiście „Dzień Ogryzka” nie odbyłby się bez zaangażowania rodziców, którzy zadbali o to, by do naszej szkoły trafiło kilkadziesiąt kilogramów jabłek, za co serdecznie dziękujemy.

Foto


KOLEJNE PODIUM DLA MAGDY

 

5 grudnia 2015 roku na obiektach jasielskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Mistrzostwa Polski Family Cup w Pływaniu. Wzięła w nich udział nasza uczennica Magdalena Oprządek.

Magda na dystansie 25 metrów kraulem z czasem 16,25 sekund wywalczyła II miejsce. 100 metrową odległość basenu stylem zmiennym udało się jej pokonać w 1,33 minuty, co dało jej również wysokie, bo 5 miejsce.

Życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Foto


LAUREACI KONKURSÓW KURATORYJNYCH NA SZCZEBLU SZKOLNYM

 

Miło nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uczeń klasy VI a Szymon Kania będzie mógł się wykazać w etapie rejonowym zarówno z przyrody jak i języka polskiego, a uczeń klasy VI b Jakub Byś zakwalifikował się do drugiego etapu zmagań konkursowych z historii.

Chłopcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!


 

Chodzić, biegać, skakać, pływać,

w tańcu, w ruchu wypoczywać…

 

SZKOLNY AEROBIK

 

W grudniowy poniedziałek na uczniów klas piątych czekała miła niespodzianka. Mieli oni możliwość wzięcia udziału w zajęciach z fitness prowadzonych przez Panią Elżbietę Rybę-Stanek.

Celem tych zajęć było propagowanie nowoczesnej formy aktywności fizycznej, połączonej ze świetną zabawą, jaką jest aerobik.

Pamiętajmy, że ćwicząc nie tylko spalamy kalorie, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, wzmacniamy odporność organizmu oraz doskonale się bawimy.

Foto


CZEKAMY NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

Foto


KLASOWY KONKURS PLASTYCZNY

 

W oczekiwaniu na przyjście Świętego Mikołaja uczniowie kl. II c chętnie wzięli udział w klasowym plastycznym konkursie, którego tematem był ten „Grudniowy Gość”. Technika i forma pracy była dowolna, toteż mali artyści mogli wykazać się swoją wyobraźnią , pomysłowością i naturalnymi zdolnościami.

Na konkurs wpłynęło 21 prac, a komisja konkursowa złożona z autorów prac oceniła je w dwóch kategoriach: prace płaskie i prace przestrzenne. W kategorii pierwszej I miejsce przyznano Kamili Ziębie, a w drugiej Patrycji Wołowiec.

Gratuluję wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie pomysłów i zapału do pracy. Mam nadzieję, że to nie ostatni konkurs, w którym tak licznie wzięli udział.

Wychowawczyni

 

Foto


SZKOLNA ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Foto


ZEBRANIE WYWIADOWCZE Z RODZICAMI

 

27 listopada 2015 roku podczas spotkania wywiadowczego rodzice mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z pielęgniarką szkolną oraz panią psycholog z Centrum Działań Profilaktycznych.

Najpierw głos zabrała pani pielęgniarka, która zwróciła uwagę na profilaktykę zdrowia dzieci i młodzieży. Omówiła zasady zdrowego odżywiania, higienicznego trybu życia oraz zwróciła uwagę na potrzebę przebywania na świeżym powietrzu.

Tematyka prelekcji pani psycholog dotyczyła głównie:

1. Jak ze sobą rozmawiać?

2. Obietnice, porozumienia, umowy.

3. Dorosły: myślący „ja”, dziecko: czujący „ja”.

4. Zwyciężeni mogą zmieniać się w zwycięzców.

5. Dobre stosunki z innymi oznaczają moje własne dobre samopoczucie.

Rodzice uczniów specjalnej troski mogli porozmawiać z panią psycholog, uzyskać poradę w kwestii wychowania swojego dziecka.


UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY ZWYCIĘZCĄ W OGÓLNOPOLSKIEJ SPARTAKIADZIE

 

W dniach 23-25 listopada w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyła się II Spartakiada Fundacji Aktywnej Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży. FAR już od ponad ćwierć wieku zachęca do aktywnego życia osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Impreza ta zgromadziła około 200 wózkowiczów z całej Polski. Młodzi sportowcy, po podzieleniu na grupy, rywalizowali ze sobą w 5 konkurencjach: tor przeszkód, łucznictwo, sprint, mini maraton oraz bocce. 10-osobowa reprezentacja Podkarpacia przywiozła łącznie 4 nagrody, w tym puchar dla Jakuba Bysia, ucznia klasy VI naszej szkoły. Walka była wyrównana, wyniki zbliżone, mimo to chłopiec po każdej konkurencji znajdował się w ścisłej czołówce i w klasyfikacji generalnej uzyskał I miejsce w swojej kategorii. Nagrody zwycięzcom wręczali specjalnie zaproszeni goście: Katarzyna Kozioł (Miss Polski na wózku 2015) oraz wielokrotny złoty medalista Mistrzostw Świata w rzucie młotem, Paweł Fajdek. Jakub nieraz brał udział w licznych wydarzeniach sportowych - od lat uczestniczy w Nocnym Ulicznym Biegu Solidarności, rywalizując z innymi wózkowiczami na trasie prowadzącej przez wyboisty rzeszowski rynek, zaś do Spały pojechał jako weteran - w I edycji zawodów uplasował się tuż za podium. Wiele realizowanych przez FAR projektów, takich jak Spartakiada stanowi okazję do integracji, wymiany doświadczeń, zaprezentowania swoich umiejętności w szerszym gronie, obalania stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych lecz przede wszystkim poprzez zabawę uczy zasad „fair play”, zdrowej rywalizacji i motywuje do dalszych wysiłków w pokonywaniu własnych słabości.

Kinga

 

Foto


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

„Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”

 

Trudno wyobrazić sobie, żeby nie było misia w książkach oraz w życiu dzieci. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu baśniach i bajkach. Są najlepszymi przyjaciółmi, można z nimi porozmawiać, przeżywać przygody.

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole milutkie maskotki miały także swoje święto. Tego dnia młodsze dzieci przyszły do szkoły w towarzystwie pluszowego ulubieńca. Uczniowie klas drugich wykonywali praca plastyczne inspirowane swą puchatą zabawką. Odwiedziły również bibliotekę szkolną, gdzie czekały na nich książeczki z serii „Troskliwe Misie” zakupione w ramach rządowego programu „Książki marzeń”. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o Krainie Troskliwości i jej mieszkańcach. Uczniowie byli zadowoleni i radośni, że takie książeczki na stałe zagoszczą w ich wypożyczalni.

Światowy Dzień Pluszowego Misia okazał się doskonałą okazją do propagowania czytelnictwa i integracji uczniów naszej szkoły. Spotkanie sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczyło miłych wrażeń.

Foto


UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 

24 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej pod hasłem „Bajka bawi i uczy nas”. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości już od kilku tygodni. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, układów tanecznych, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Aby ten dzień wypadł jak najbardziej uroczyście została przygotowana dekoracja sali gimnastycznej. Uczniowie przybyli w odświętnych strojach i w granatowych biretach na głowach.

Uroczystość rozpoczęła Pani Maria Przebięda – dyrektor naszej szkoły serdecznie witając przybyłych rodziców i dziadków pierwszoklasistów oraz nauczycieli. Nawiązała do ceremoniału pasowania sięgającego czasów średniowiecznych, kiedy to na zamkach królewskich pasowano giermków na rycerzy. Dziś ten zwyczaj ma inny wymiar, oficjalnie włącza nowych uczniów do społeczności szkolnej. Dodała, iż od 1 września 2015 roku wszyscy już tworzymy wielką szkolną rodzinę. Tak jak w rodzinie każdy jej członek ma swoje prawa, ale i obowiązki. Głównym obowiązkiem dzieci jest pilna nauka i właściwe zachowanie.

Dalszą część uroczystości poprowadziła uczennica klasy IV - Aldona Rams. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, gdzie recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz prezentowały swoje umiejętności taneczne. Młodzi aktorzy podawali przepisy na to, jak stać się grzecznym, odpowiedzialnym, rozsądnym oraz pracowitym uczniem szkoły. Pięknie recytowali o tym, że szkoła to miejsce, gdzie dzieci uczą się pisać, czytać, liczyć oraz poprzez zabawę poznają otaczający świat. Obiecali, iż dołożą wszelkich starań, aby nie sprawiać przykrości zarówno swoim paniom w szkole jak i rodzicom. „Niech Pani nie myśli, że to puste słowa, bo dziś między nami stanęła umowa. Gdy od dzisiaj dwadzieścia lat minie, wszyscy się u pani zjawimy w gościnie”.

Mimo stresu związanego z występem, uczniowie świetnie poradzili sobie z mikrofonem i na scenie. Publiczność nagrodziła dzielnych aktorów gromkimi brawami. W części artystycznej pojawiły się postacie bajkowe: Czerwony Kapturek, Wróżka, Kot w butach i Czarownica. To one poprowadziły uczniów klas pierwszych w świat bajki i przy okazji przekazując cenne rady jak w szkole należy się zachowywać. Postacie bajkowe odegrali starsi koledzy i koleżanki z klasy czwartej, którzy zachwycili publiczność nie tylko przepięknymi strojami, ale również grą aktorską.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów, a Pani dyrektor Aneta Krajewska wraz z wychowawcami wręczała pamiątkowe dyplomy.

Na zakończenie Pani dyrektor w kilku zdaniach podziękowała dzieciom z czterech klas pierwszych za przepiękny występ. Wyróżniła wychowawców – Ewę Foryś, Elżbietę Parat, Anetę Siemianowską, Małgorzatę Tomaszewską oraz Elżbietę Rybę - Stanek i Wiesława Płaziaka pomagających w przygotowaniu uroczystości. Słowa uznania skierowała do rodziców, którzy zadbali o stronę finansową przedsięwzięcia oraz sponsora, dzięki któremu napełnione zostały słodyczami dziecięce „rogi obfitości”. Pogratulowała rodzicom wspaniałych córek i synów oraz poprosiła o dalsze wspieranie szkolnego procesu dydaktyczno - wychowawczego.

Po skończonej akademii każdy uczeń klasy pierwszej szczęśliwy i zadowolony udał się, aby wspólnie z rodzicami wykonać pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Foto


MUZYCZNE WYRÓŻNIENIE DLA ANI

 

W dniach 19-20 listopada 2015 roku uczennica naszej szkoły Anna Lemek wzięła udział w XII Podkarpackim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na Skrzydłach Muzyki” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa. Organizatorem tego dwudniowego konkursu wokalnego był Rzeszowski Dom Kultury filia „Pobitno”.

W festiwalu w kategorii wiekowej 10 – 12 lat wzięło udział aż 27 solistów. Ania zachwyciła jury wykonaniem piosenki pt. „Papuga z dziobem na kłódkę”, zdobywając tym samym wyróżnienie.

Gratulujemy młodej artystce i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

Foto


ŻYCZLIWOŚĆ JEST PRAGNIENIEM SZCZĘŚCIA DRUGICH

 

Dzień Życzliwości ma uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to podstawa w budowaniu pokoju i dobrych relacji z drugim człowiekiem.

Organizacją tego nietypowego święta w naszej szkole podobnie jak w latach poprzednich zajęła się Pani Ewelina wraz ze swoimi wychowankami z klasy IVa. Wykonali oni piękne tematyczne gazetki oraz witali wchodzących do szkoły nauczycieli i uczniów „uśmiechniętymi nalepkami” i słodyczami. Chcieli w ten sposób podzielić się z wszystkimi swoją dziecięcą spontanicznością i radością życia.

Dzieci w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły postanowiły także w tym szczególnym dniu odznaczyć Panie Dyrektor specjalnymi „Odznakami Życzliwości”. Był to wyraz wdzięczności za troskę i przychylność z jaką na co dzień za strony Pań Dyrektor się spotykają. Uczniowie podkreślali, że te przyznane wyróżnienia są także wyrazem wdzięczności za zrozumienie i niewyczerpaną cierpliwość w kształtowaniu młodych charakterów.

Trochę żal, że następny Dzień Życzliwości dopiero za rok, ale z pewnością cząstka tego święta zostanie w każdym małym i dużym sercu na długo. Pamiętajmy, warto być życzliwym!

Foto


KLASY SZÓSTE NA BASENIE

 

Foto


WYCIECZKA DO KINA

 

18 listopada uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Rzeszowie. Celem wyjazdu było obejrzenie projekcji w 3D pt.: „Hotel Transylvania 2”. Niezwykła opowieść o przyjaźni bardzo zainteresowała dzieci. Film uczył i bawił.

Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.


DRUGI ETAP KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ W DĘBICY

 

Dnia 17.11.2015 r. w dębickim Domu Kultury „Śnieżka” odbył się drugi etap powiatowego konkursu poezji religijnej. Naszą szkolę reprezentowały dwie uczennice klasy VI c – Martyna Nawracaj i Gabriela Czekaj.

Martyna zaśpiewała piosenkę Jana Kasprowicza pt. „Modlitwa wędrownego grajka”, natomiast Gabriela wyrecytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego „Jakie to szczęście mieć rodzinę”. Zostały one wyłonione w pierwszym etapie gminnym tego konkursu. W drugim etapie brało udział około 70 uczestników. Reprezentantka naszej szkoły – Martyna Nawracaj – zdobyła wyróżnienie.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


NIECODZIENNA LEKCJA RELIGII

 

16 XI 2015 roku w naszej szkole odbyła się katecheza na temat nadchodzącej 1050 rocznicy chrztu Polski.

Lekcję religii w klasie Vc z udziałem księdza wizytatora dekanalnego dra Jana Cebulaka, przybyłych z dekanatu brzosteckiego katechetów oraz dyrekcji szkoły przeprowadził ks. Grzegorz Kamiński.

Celem dydaktycznym katechezy było poznanie przez uczniów faktu przyjęcia chrztu przez Polskę, przypomnienie i umocnienie prawdy, że Polska jest narodem chrześcijańskim, poczucie o przynależności do Kościoła, naznaczenie i posiadanie własnego miejsca w świecie, jak i odczytywanie własnych zadań w społeczności Kościoła, narodzie, rodzinie, grupie szkolnej i koleżeńskiej.

Jako cel wychowawczy uczący postawił uświadomienie dzieciom przynależności do Kościoła, wychowanie do odpowiedzialności za Kościół i za Ojczyznę, wezwanie do dawania świadectwa wierze w otoczeniu, wszczepienie postawy, że jestem chrześcijaninem, to znaczy świadkiem Chrystusa - posłanym.

Po przeprowadzonej lekcji uczniowie wykazywali się podstawowymi wiadomościami na temat chrztu Polski, wiedzieli jakie konsekwencje miało przyjęcie przez Mieszka I chrztu świętego.

Po zakończeniu lekcji katecheta i zaproszeni goście dokonali podsumowania zwracając szczególną uwagę na metody oraz cele.

Ks. Grzegorz Kamiński

 

Foto


DROGA TO NIE ZABAWA

 

W trosce o dobro wszystkich uczniów klas młodszych 12 listopada 2015 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły aktorów z teatrzyku „Szafir”. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III obejrzały przedstawienie pt. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Dzięki wspaniałej grze aktorów, kolorowej scenerii i pięknej muzyce uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili zasady prawidłowego poruszania się po drogach oraz rozsądnego zachowania się wobec niewłaściwych propozycji nieznajomych osób. Zorganizowane przez artystów atrakcyjne konkursy miały na celu przypomnienie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Na koniec wszyscy wspólnie nauczyli się śpiewać wesołą piosenkę pt. „Droga to nie zabawa”. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim dzieciom i stały się okazją do zajęć integracyjnych połączonych ze zdobyciem cennej wiedzy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

Foto


PIERWSZAKI W KINIE

 

10 listopada uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do rzeszowskiego kina „Helios”. Rano przed budynek szkoły zajechały dwa autobusy, na które z niecierpliwością czekały dzieci wraz z rodzicami. Pierwszy wspólny wyjazd bez rodziców dostarczył pierwszakom wiele emocji, ale wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze w tej nowej sytuacji. W kinie uczniowie obejrzeli film pt.”Bystry Bill” – opowieść o sympatycznym misiu koali, który marzył o wielkiej przygodzie. Pewnego dnia wyruszył w podróż, aby odnaleźć swojego ukochanego tatę. Po drodze przeżył wiele przygód oraz poznał nowych przyjaciół.

Film wszystkim bardzo się podobał, a wyjazd do kina był dla dzieci okazją do integracji z rówieśnikami.


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Każdego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w uroczystej akademii upamiętniającej Święto Niepodległości Polski. Na początku montażu słowno-muzycznego przypomniano o wielkości Pierwszej Rzeczypospolitej i jej sławnej husarii. Potem ukazano gorycz rozbiorów oraz klęsk powstań narodowych. Nadzieję wówczas czerpano ze słów „Mazurka Dąbrowskiego” i „Warszawianki 1831 roku”. Wreszcie godzina wolności wybiła! Od 11 XI 1918 roku Polacy rozpoczęli tworzenie swego państwa, na które jednak najechała Rosja bolszewicka. Na szczęście Polska pokonała najeźdźców w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku.

Pod koniec apelu miała miejsce multimedialna prezentacja ukazująca dni tragedii oraz chwały Polski na przestrzeni swej tysiącletniej historii.

Dlatego BĄDŹ DUMNY – JESTEŚ POLAKIEM!

Foto


NAUCZANIE HISTORII W MIEJSCACH PAMIĘCI

 

Dzień 11 listopada to Święto Niepodległości Polski. Po 123 latach niewoli, właśnie 11 XI 1918 roku, Naród rozpoczął trudną drogę wybicia się na niepodległość. Jest to więc najważniejsza data w dziejach Polski i Polaków. Dlatego już 9 XI uczniowie naszej szkoły składali hołd i czcili pamięć Rodaków walczących o wolność ukochanej Ojczyzny. Z pocztem sztandarowym udali się pod: Tablicę upamiętniającą Brzosteckich Strzelców wyruszających pod rozkazy Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku; Pomnik Księcia Mieczysława Woronieckiego i Powstańców z XIX wieku; pamiątkową Tablicę i Mogiły Pomordowanych w wyniku pacyfikacji 20 VI 1944 roku; Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej i Mieszkańców Brzostku Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945.

To żywa lekcja historii – bo przy pomnikach i mogiłach najmocniej docenia się wartość niepodległości!

Foto


NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY

 

Uczniowie klasy IV b na zajęciach otwartych z przyrody poznawali ulubione zwierzęta swoich rówieśników. Tradycją stały się bowiem już takie lekcje, kiedy dzieci przynoszą do szkoły swoje domowe zwierzątka i opowiadają o nich, o ich zwyczajach, przyzwyczajeniach i ulubionych zabawach. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali, jak zachowują się pupile ich kolegów i koleżanek.

Były to wyjątkowe, ciekawe zajęcia przyrodnicze, dzięki którym dzieci wzbogaciły swoją wiedzę, bardzo dużo zapamiętały i jeszcze bardziej zainteresowały się światem przyrody.

Pani Ewelina dziękuje uczniom i ich rodzicom za pomoc w zorganizowaniu lekcji.

Foto


KLASY PIĄTE NA JASIELSKIM BASENIE

 

Foto


KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

 

W dniu 5 listopada 2015 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku odbył się Konkurs Poezji Religijnej. Co roku w jego gminnych eliminacjach konkursu bierze udział kilkudziesięciu wykonawców prezentujących lirykę religijną, modlitwy, prozę i poezję poszukującą sensu istnienia, poszukującą odpowiedzi na najbardziej istotne pytania dotyczące bytu, a także rozważającą egzystencjalne dylematy człowieka. Uczestnikami tych poetyckich zmagań są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Brzostek, którzy prezentują się w jednej z trzech kategorii: recytacja, poezja śpiewana, monodram.

W tegorocznej edycji konkursu naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VI c. Gabriela Czekaj recytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego „Jak to dobrze mieć rodzinę”, natomiast Martyna Nawracaj spróbowała swoich sił w poezji śpiewanej prezentując piosenkę do słów Jana Kasprowicza „Modlitwa wędrownego grajka”. Jury konkursu przy ocenie prezentacji brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Zarówno Gabrysia jak i Martynka podczas występu potrafiły nawiązać kontakt z publicznością, wykazały się bardzo dobrym opanowaniem i zrozumieniem tekstu, piękną, wyrazistą dykcją oraz dużym zaangażowaniem emocjonalnym. To wszystko sprawiło, że zostały laureatkami konkursu, a tym samym zakwalifikowały się do finału powiatowego konkursu, który odbędzie się w Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy. Centrum Kultury ufundowało laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursu piękne pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci książek oraz umiliło czas oczekiwania na werdykt jury słodkim poczęstunkiem.

Spotkanie z poezją religijną dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych. Uczniowie wspaniale przygotowali się do konkursu pod okiem swych nauczycieli. Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas następnego etapu.

Foto


BAJKOWY DZIEŃ

 

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku uczniowie w ramach projektu „Książki naszych marzeń” włączyli się w obchody tego bajkowego święta. Zorganizowano spotkania bohaterów znanych baśni, bajek i opowieści z najmłodszymi dziećmi naszej szkoły. Zajęcia otwarte rozpoczęto wizytą w gabinecie pani dyrektor, która została uhonorowana odznaczeniem „PRZYJACIEL BAŚNI”.

Następnie kolorowy korowód udał się do Akademii Malucha, gdzie Dobra Wróżka przedstawiła swoich przyjaciół: Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, Kopciuszka, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę i krasnoludków, Księżniczkę na ziarnku grochu, Czarownicę, Czarodziejkę, damę dworu, Anię z Zielonego Wzgórza, królika, kotka, misie i myszkę.

Dzieci rozwiązywały tematyczne zagadki wykazując się znajomością treści bajek tych bardziej i mniej znanych. Na zakończenie wszyscy wspólnie bawili się śpiewając piosenkę.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek stał się doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród naszych uczniów. Książki bowiem nie tylko kształcą w małych odbiorcach odpowiednie postawy moralne, ale również rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.

To bajkowe spotkanie przebiegało w świetnej atmosferze, wszyscy doskonale się bawili.

Foto


 

„Są ludzie, którzy odchodząc ślad trwały zostawiają

i w blasku jasnej jutrzenki do nas wracają, niczym tęcza na horyzoncie”.

 

CZCIMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH

 

Koniec października i początek listopada to tradycyjny czas pamięci związany z uroczystościami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Dlatego uczniowie naszej szkoły z wszystkich klas odwiedzają groby zmarłych pochowanych na historycznym cmentarzu parafialnym w Brzostku. Modlą się, zapalają znicze, porządkują mogiły żołnierskie i zasłużonych osób. Jednak nade wszystko dzieci i młodzież uczą się szacunku dla przeszłych pokoleń, bo bez fundamentu wiary i pamięci nie ma dobrej teraźniejszości oraz lepszej przyszłości...

Foto


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ARKA NOEGO”

 

Uczniowie klas drugich naszej szkoły na zaproszenie Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu Katolickiego Teatru „Eden” z Wieliczki. Sztuka nosiła nazwę „Arka Noego” i nawiązywała do wzajemnej pomocy, walki dobra ze złem oraz troski o swoich najbliższych, przyjaciół. Dzieci miały możliwość aktywnego uczestnictwa w spektaklu. Były często zapraszane na scenę, podpowiadały możliwe rozwiązania problemów, a dzięki temu mogły choć na chwilę poczuć się aktorami.

Zadowoleni, pełni wrażeń i pozytywnej energii wrócili do szkoły, mając nadzieję, że wkrótce będą mieli możliwość wzięcia udziału w podobnym wydarzeniu.

Foto


ZAJĘCIA NA BASENIE

 

Uczniowie naszej szkoły często korzystają z różnych form rekreacji ruchowej, a najatrakcyjniejsze są niewątpliwie zajęcia na basenie. W piątek 23 października autobus pełen dzieci z klas czwartych wraz z opiekunami zajechał na parking krytego basenu w Jaśle. Po sprawnym przebraniu się uczniowie uczestniczyli w lekcji nauki pływania, którą prowadzili tamtejsi instruktorzy. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach dla początkujących. Po 45 minutach nauki uczniowie mieli kwadrans na zabawy rekreacyjne i korzystanie z wodnych atrakcji.

Wszyscy byli zmęczeni mnogością wrażeń, ale bardzo radośni i zgodnie ogłaszali, że to ich najfajniejsza wycieczka!

Foto


WYSTĘP W BRZOSTECKIM DOMU KULTURY Z OKAZJI DNIA SENIORA

 

21 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej uroczystości. Odpowiadając na zaproszenie Zarządu Emerytów i Rencistów dzieci zaśpiewały radosne piosenki i wykonały tańce. Uświetniły w ten sposób tegoroczne obchody Dnia Seniora.

Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie.

Uczniowie wraz z opiekunami

 

Foto


 

Ministerialny program „Książki naszych marzeń”, do którego przystąpiła nasza szkoła zakłada zakup lektur, o tematyce bliskiej współczesnym uczniom. Wybrane przez dzieci bajki, baśnie, opowieści mają zaciekawiać, rozwijać zainteresowania i zdolności.

Program „Książki naszych marzeń" poprzedza wieloletni program rządowy, będący częścią Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować Ministerstwa: Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW DO UDZIAŁU W PROGRAMIE


OBCHODY XV DNIA PAPIESKIEGO

 

W Polsce i na świecie 16 października obchodzony jest Dzień Papieski, którego tegoroczne hasło brzmi: Jan Paweł II – Patron Rodziny.

Z tej okazji przeprowadzono katechezy okolicznościowe, których tematyka przybliżała sylwetkę i dorobek naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Papież podczas swego pontyfikatu wielokrotnie mówił o wartości rodziny w życiu człowieka. Swoim postępowaniem pokazywał, iż ta wspólnota jest bliska Bogu, trzeba więc o nią zabiegać i dbać.

Dzień Papieski jawi się zatem jako wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji.

Foto


„W CZAS ZŁOTEJ JESIENI TO ŚWIĘTO PRZYPADA…”

 

Tymi słowami rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W jesiennej scenerii, której tło stanowiły girlandy różnobarwnych liści, uczniowie klasy VI c wierszem i piosenką uczciły święto naszej szkoły, która nosi imię pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – Komisji Edukacji Narodowej. Młodzi artyści uświetnili swoim występem ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele serdecznych życzeń i miłych słów popłynęło z ust naszych uczniów do Pań Dyrektor, całego grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników szkoły. Były słowa podziękowania dla nauczycieli za trud wychowania, dar nauki i cierpliwe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała nauczycielom za zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Foto


WYCIECZKA DO TEATRU IM. LUDWIKA SOLSKIEGO W TARNOWIE

NA SPEKTAKL PT. „TAJEMNICZY OGRÓD”

 

W piątek, 9 października 2015 roku klasy piąte naszej szkoły udały się do tarnowskiego teatru im. Ludwika Solskiego, aby obejrzeć spektakl pt. „Tajemniczy ogród”. Jest to sceniczna adaptacja słynnej klasyki literatury dziecięcej. Akcja opowieści toczy się w Anglii, gdzie do domu ponurego wuja Archibalda przybywa Mary Lennox. Dziewczynka swoim postępowaniem odmienia życie wielu osób. Sprawia, że dzięki miłości i przyjaźni świat staje się piękniejszy.

Młodzi odbiorcy sztuki wyszli z przedstawienia pełni zachwytu i przekonania o uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą. /font>

Foto


WYCIECZKA DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

 

We wrześniu uczniowie klas szóstych odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne w Jaśle.

Przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z historią tego miejsca i metodami prowadzonych tam badań. Przyrządy służące do obserwacji nieba zrobiły na nich duże wrażenie.

W drugiej części zajęć uczniowie udali się do punktu obserwacyjnego. Wspięli się po krętych schodach, ale niestety niebo było całkowicie zachmurzone i obserwacje nie były możliwe. Zostali jednak poinformowani jak działa teleskop i zobaczyli jak rozsuwana jest kopuła, która odsłania niebo.

Wycieczka ta wzbogaciła wiadomości dzieci na temat gwiazd i planet, dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Foto


 

Jeszcze lato nie odeszło,

a już jesień bliska.

Wrzesień milczkiem borowiki

skrył we wrzosowiskach,

na polany rude rydze

stadkami wygonił

i rumiane jabłka strąca

raz po raz z jabłoni.

 

Uczniowie klas drugich we wrześniu 2015 r. uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Idzie jesień - dary niesie”. W cyklu zajęć o tematyce jesiennej poznawali zachowania i zwyczaje zwierząt o tej porze roku oraz zmiany zachodzące w przyrodzie. W czasie wycieczki do parku dzieci porównywały budowę drzewa i krzewu. Dotykały i kalkowały korę pnia dębu oraz założyły kartę obserwacyjną tego drzewa, na której notowały swoje spostrzeżenia.

Na zajęciach z edukacji plastycznej drugoklasiści rysowali obserwowane drzewo, odwzorowywali liście zebrane w parku, a także wyklejali z nich rośliny i zwierzęta leśne. W ramach zajęć edukacji technicznej uczniowie wykonali w grupach piękną makietę – warstwowej budowy lasu. Swoje zdolności mali artyści wyeksponowali na wystawce prac plastycznych zorganizowanej na szkolnym korytarzu. Pod okiem wychowawców założyli w swoich klasach bogate kąciki przyrody, gdzie można obejrzeć przepiękne okazy owoców, warzyw, liści i innych darów jesieni. Zgromadzili także gałązki poznawanych drzew iglastych i liściastych, które w kąciku przyrody tworzą barwny jesienny bukiet. Uczniowie wcielając się w role listków przygotowali również krótką inscenizację oraz piosenkę o jesieni dla dzieci oddziałów zerowych. W ten sposób dostarczyły młodszym koleżankom i kolegom radosnych przeżyć i zachęcili do bliższego obcowania z jesienną przyrodą.

W nagrodę za twórczy udział w zajęciach z cyklu „Idzie jesień – dary niesie”, dzieci otrzymały bardzo dobre oceny i smaczne owoce, jako zachętę do dalszej pracy i zdrowego odżywiania.

Foto


SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2015

WYPRAWA - POPRAWA

 

Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Pomaga ona w kształtowaniu postaw, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia. W ramach tegorocznej edycji kampanii, której hasło przewodnie brzmiało „Wyprawa-poprawa” zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Podobnie jak i w poprzednich latach w tej praktycznej lekcji ekologii uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką, która uświadomiła dzieciom cel tej akcji, zasadność i potrzebę segregowania odpadów. Następnie uczestnicy akcji sprzątali teren wokół szkoły oraz okoliczne ulice. Zebrane śmieci starali się segregować, najwięcej odpadów było typu szkło, plastik i papier.

Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie oraz z zachowaniem bezpiecznych warunków i dała jej uczestnikom wiele satysfakcji z wykonanego zadania.

Foto


GOODYEAR I FIRMA OPONIARSKA DĘBICA WSPIERAJĄ „AKCJĘ BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

 

W naszej szkole już w pierwszych dniach nauk dzieci uczą się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i właściwego zachowania podczas oczekiwania na autobus. Na zajęciach z edukacji społeczno- przyrodniczej obserwują ruch uliczny i poznają znaki drogowe. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów.

W tym roku w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” Goodyear i Firma Oponiarska „Dębica” podarowały naszym pierwszakom odblaskowe opaski, „świecące” misie i kolorowanki edukacyjne.

Serdecznie dziękujemy!

 

Foto


VI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PREMIERA RP

 

W dniach 15-16 września 2015 roku na obiekcie sportowym „Orlik 2012” odbył się VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Premiera RP.

Pierwszego dnia rywalizowali uczniowie starszych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. W tych rozgrywkach chłopcy z naszej szkoły zajęli III miejsce, a dziewczęta II miejsce.

Drugiego dnia mecze rozgrywali młodsi uczniowie szkoły podstawowej. Nasi zawodnicy zajęli V miejsce.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

Foto  


ODWIEDZINY W BIBLIOTECE ...

 

„Temu, kto lubi książki,

nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela.”

Władysław Orkan

 

Na początku roku szkolnego 2015/2016 w ramach zajęć czytelniczych uczniowie klasy czwartej udali się wraz z opiekunami do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzostku, by tam poprzez obcowanie z lekturą poszerzać doświadczenia językowe, rozwijać słownictwo, uczyć się wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.

Pani bibliotekarka Maria Kawalec z wielką ochotą opowiedziała uczniom o tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, która wyznaczona została na 5 września i poświęcona była powieści pt.: „Lalka” Bolesława Prusa. Data ta, to jedynie umowny początek i zachęta do całorocznego czytelnictwa dzieci i dorosłych. W ramach wizyty uczniowie posłuchali ciekawej interpretacji tekstów, zapoznali się z bogatym księgozbiorem i poznali czytelnię. Dzieci, które nie były dotąd zapisane do biblioteki, mogli skorzystać z takiego przywileju.

Przygotowana lekcja utwierdziła uczniów w przekonaniu, że książka dodaje siły i zapału, dostarcza rozrywki i emocji, bawi, pociesza i wskazuje nowe możliwości.

Serdecznie dziękujemy Pani Marii Kawalec za pomoc w przygotowaniu ciekawych zajęć czytelniczych.

Uczniowie klasy IVa wraz z opiekunami

Foto


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

Foto