POZNAJ BLIŻEJ PUBLICZNĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BRZOSTKU

Foto


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

Kończy się kolejny rok szkolny 2014/2015, czas wytężonej pracy Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły. Nadeszła chwila wytchnienia. Gratulujemy Uczniom szkolnych osiągnięć i życzymy, aby każdy dzień wakacji był bezpieczny i atrakcyjny. Wykorzystajcie wypoczynek jak najlepiej potraficie, w sposób który lubicie.

Dziękujemy Wam drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, za to, że niezmordowanie z tą samą pasją przekazujecie młodemu pokoleniu zasób wiedzy i okazujecie serce. To dzięki Wam uczniowie osiągają sukcesy nie tylko w sferze dydaktycznej, ale także w innych dziedzinach życia.

Dziękujemy Rodzicom za to, że podejmowali trud współpracy ze szkołą dla dobra dzieci. Niech Wasze serca zawsze rozkwitają uśmiechem i szczęściem pociech.

Życzymy Wszystkim słonecznych wakacji. Niech będą one czasem wypoczynku i okazją do ciekawych spotkań.

Maria Przebięda

Aneta Krajewska

 

Foto


BEZPIECZNE WAKACJE 2015!!!

Zasady bezpiecznych wakacji


ZWIEDZAMY KOPALNIĘ SOLI W WIELICZCE

 

24 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Podróż minęła wszystkim bardzo szybko i już o godzinie 11.00 autokar zajechał na parking. Na spotkanie z dziećmi wyszły dwie bardzo sympatyczne panie przewodniczki i każdemu wręczyły specjalne urządzenie ułatwiające porozumiewanie się. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie tego niezwykłego miejsca jakim jest wielicka kopalnia wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzieciom podobało się tutaj wszystko. Najpierw schodziły w dół po drewnianych schodach, których było ponad 350. Już na dole pani przewodniczka opowiedziała obrazowo historię kopalni i różne związane z nią ciekawostki. Idąc podziemnymi korytarzami można było zobaczyć solne rzeźby Mikołaja Kopernika, Kazimierza Wielkiego oraz pomnik Jana Pawła II. Były także smoki, krasnale, głębokie na 9m jeziorka, do których wrzuca się pieniążek na szczęście. Największy jednak zachwyt wywołała Kaplica Świętej Kingi. Jest ona bardzo duża, a wszystko wykonane tam jest z kryształów soli – rzeźby, płaskorzeźby, posadzka i misterne żyrandole. Przepiękne, jedyne w swoim rodzaju miejsce, od którego trudno oderwać oczy.

Po zwiedzeniu kopalni był obowiązkowy punkt każdej wycieczki – kupowanie pamiątek. Do domu dzieci wróciły troszkę zmęczone dniem pełnym wrażeń, ale bardzo zadowolone. Maria Przebięda Aneta Krajewska

Foto


WYPRAWA DO ZATORLANDU

 

23 czerwca 2015 r. klasy czwarte, piąte i szóste naszej szkoły wyruszyły na wycieczkę do podkrakowskiego Zatora. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z prehistorycznymi dinozaurami zgromadzonymi w specjalnie dla nich utworzonym parku. Następnie udaliśmy się do niewielkiego lunaparku, gdzie furrorę zrobiły minigokardy oraz pluskające wodą karuzele, a także kino w 5D, w którym dzieci obejrzały film dotyczący życia dinozaurów.

Bardzo atrakcyjna dla uczniów okazała się również wizyta w Parku Mitologii położonym nad jeziorkiem. Podczas kilkunastominutowego rejsu przenieśliśmy się w czasie w otoczenie bogów, herosów i bohaterów mitologii greckiej. Uczniowie mieli okazję znaleźć się także we wnętrzu konia trojańskiego. Kolejnym punktem naszej wędrówki był Park Owadów, gdzie można było podziwiać gigantyczne okazy ważek, pszczół, motyli oraz pająków.

Największą frajdą okazała się jednak jazda na lodowisku w otoczeniu pingwinów.

Na koniec odwiedziliśmy Dom do Góry Nogami, w którym mimo szczerych chęci, trudno było utrzymać równowagę. W pokonywaniu tej długiej trasy przyjechała nam z pomocą ciuchcia, dzięki której mogliśmy się sprawnie poruszać po okolicy. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do domów i z niecierpliwością czekamy na kolejną ciekawą wyprawę.

Foto


KLASY DRUGIE W WIELICZCE

 

22 czerwca 2015 roku klasy drugie naszej szkoły wyjechały na wycieczkę autokarową do kopalni soli w Wieliczce, którą zwiedzały według specjalnie przygotowanej trasy pod nazwą „Solilandia”. Dzieci spotkały się z Soliludkiem i Skarbnikiem. Opowiedzieli oni im legendę o św. Kindze oraz zapoznali uczestników wycieczki z historią kopalni i ciężką pracą górników. Podczas zwiedzania dzieci rozwiązywały różne zadania i zagadki zdobywając na koniec dyplom uznania.

W kinie „2D” obejrzeliśmy film pt. „Ups! Arka odpłynęła”. Film ten opowiadał o przygodach uroczego stwora o imieniu Fini. Był on przedstawicielem tajemniczego gatunku pluszaków zmagającego się z nadciągającym potopem oraz stadem Gryfów-głodomorów, które chciały go zjeść. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Foto


WYCIECZKA DO KRAKOWA

 

22 czerwca w piękny poniedziałkowy poranek wyruszyliśmy razem z naszymi wychowawcami i opiekunami na wycieczkę do Krakowa. Już sam wyjazd autokarem do miasta sprawił, iż z zainteresowaniem oglądaliśmy Gród Kraka, a widząc królową polskich rzek zaczęliśmy śpiewać „Płynie Wisła płynie”.

Najważniejszym, a zarazem najbardziej emocjonującym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zoo. Mogliśmy podziwiać nie tylko nieznane dla nas zwierzęta, ale również samodzielnie czytać informacje o nich. Wielką radość sprawiło nam spotkanie ze słoniami, które właśnie w tym czasie miały porę karmienia.

Po zakupieniu pamiątek i krótkim odpoczynku, pojechaliśmy do kina na film 3D pt. „Afrykańska przygoda”.

Podczas projekcji poznawaliśmy nie tylko zwierzęta egzotyczne żyjące na wolności, ale również ich tryb życia i piękną przyrodę tego kontynentu.

W trakcie wyprawy do Krakowa naszym sprzymierzeńcem była pogoda. Pod koniec wycieczki pomimo, iż byliśmy bardzo zmęczeni, każdy z nas wracał do domu nie tylko z zakupionymi pamiątkami, ale i również z pięknymi wspomnieniami. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

Uczniowie klas pierwszych

 

Foto


SZKOLNI KARATECY

 

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych organizowanych przez instytucje kultury, kluby sportowe i inne organizacje. Doskonalą tam swoje umiejętności nie tylko edukacyjne, ale również aktorskie, wokalne, taneczne oraz sportowe.

Dużą popularnością wśród dzieci cieszy się Uczniowski Klub Kyokushin Karate w Brzostku. W roku szkolnym 2014/2015 na treningi systematycznie uczęszczali: Klaudia Pięta, Kinga Finek, Aleksandra Finek, Nikola Nawracaj, Julita Maduzia, Magdalena Piwowar, Natalia Nowicka, Patrycja Kolbusz, Aleksandra Zięba, Joanna Galczak, Kinga Kawalec, Eliza Nawracaj, Krystian Pruchnik, Filip Dobosz, Norbert Czaja, Jakub Piwowar, Krystian Finek, Bartłowiej Kalita, Sebastian Kolbusz, Piotr Przewoźnik, Jan Kawalec, Jakub Bożek, Krzysztof Przewoźnik, Bartłomiej Czapla, Bartosz Lemek, Filip Dziedzic, Szymon Rozwadowski. Młodzi sportowcy odnoszą znaczące sukcesy zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Oprócz zadowolenia z wyniku sportowego cieszy fakt, że zawodnicy nabywają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, które napotykają w życiu codziennym.

Indywidualne występy na macie uczą koncentracji, radzenia sobie z własnymi słabościami, odpowiedzialności, szacunku do drugiej osoby. Wyzwalają wewnętrzne pokłady energii, które nasz organizm w sytuacjach zagrożenia angażuje do działania, a także pobudzają do innych form aktywności w życiu codziennym.

Dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły gratulują Zawodnikom i ich Rodzicom wspaniałych wyników, emocji i wrażeń, których możemy doświadczać.

Życzymy dalszych sukcesów!


Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

 

18 czerwca w naszej szkole miało miejsce podsumowanie Konkursu Ortograficznego klas trzecich. W dwuetapowych zmaganiach konkursowych uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii. Dyktanda, które pisali były naprawdę trudne i dzieci musiały umieć zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, a ostateczne wyniki „ortograficznych potyczek” przedstawiają się następująco:

I miejsce: Daniel Malinowski, Filip Płaziak

II miejsce: Dżesika Gaweł, Martyna Ryba

III miejsce: Monika Dziedzic, Oliwia Halz, Aleksandra Przebięda, Aldona Rams.

Zwycięzcom gratulujemy!

Foto


NA TROPIE CHEMICZNYCH ZAGADEK

 

17 czerwca 2015 r. uczennica naszej szkoły Sabina Zięba wprowadziła swoich kolegów i koleżanki z klasy Vc w zaczarowany świat chemii. Zgromadzeni uczniowie mogli obejrzeć i własnoręcznie przeprowadzić różnorodne doświadczenia chemiczne. Podziwiali jak bezbarwne roztwory zmieniały swoją barwę tworząc kolory tęczy lub jak dwutlenek węgla gasi ogień. Obserwowali szereg reakcji, w trakcie których w kilka minut powstawał chemiczny ogród, żółta pasta do zębów dla słonia, snop gorącej pary i samozapłon. Samodzielnie pompowali balony za pomocą sody oczyszczonej i octu oraz doskonale bawili się nietypową „ciastoliną” wykonaną własnoręcznie z mąki ziemniaczanej i wody.

Uczniowie mieli okazję na przyswojenie wiedzy w niecodzienny sposób. Była to jedna z form rozbudzenia zainteresowań chemią, której już niedługo będą się uczyć w gimnazjum.

Dziękujemy Pani Agnieszce Ziębie – mamie Sabiny za przygotowanie córki do przeprowadzenia zajęć oraz osobiste czuwanie nad ich bezpiecznym przebiegiem.

Foto


ZAJĘCIA Z ROBOTYKI W AKADEMII CYBERMANIAKA

„BIEGIEM DO KRZEMOWEJ DOLINY”

 

Uczniowie klas I-III mieli możliwość w dniu 17 czerwca 2015 roku wzięcia udziału w niezwykle ciekawych zajęciach z robotyki, czyli programowaniu klocków LEGO. Zajęcia doskonale łączyły naukę ze świetną zabawą. Dzieci zespołowo budowały i programowały roboty rozwijając swoją zdolność kreatywnego myślenia oraz wyobraźnię przestrzenną. Prowadzący w pasjonujący sposób zachęcał uczniów do zabawy z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego LEGO.

Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach. Układanie klocków z użyciem laptopów sprawiało im dużo radości.

Foto


OGÓLNOSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

DLA UCZNIÓW KLAS I-VI

 

W czerwcu 2015 r. odbyły się szkolne konkursy z języka angielskiego, w którym udział wzięli uczniowie klas I-VI. Konkursy przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego. Zadania były zróżnicowane, odrębne dla każdego poziomu nauczania. Dla uczniów klas I, II, III, IV, VI konkurs sprawdzał wiedzę leksykalną i gramatyczną z języka angielskiego, umiejętność czytania, słuchania oraz pisania. Uczniowie klas V zaś rywalizowali z wiedzy kulturowej o Londynie.

Konkurs składał się z jednego etapu – pisemnego. Jego celem było doskonalenie znajomości języka angielskiego i rozwijanie zainteresowań kulturą kraju anglojęzycznego. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia własnych umiejętności językowych.

Wyniki:

Konkurs z wiedzy z języka angielskiego

 

Klasy I

I m-ce Maciej Krajewski

II m-ce Oliwia Przebięda

III m-ce Wiktoria Szukała

 

Klasy II

I m-ce Emilia Dziedzic

II m-ce Martyna Przybyło

III m-ce Mateusz Bielecki

 

Klasy III

I m-ce Filip Płaziak

II m-ce Krystian Pruchnik

III m-ce Oliwia Halz

III m-ce Aldona Rams

 

Klasy IV

I m-ce Karolina Grygiel

II m-ce Emilia Czachara

III m-ce Martyna Bielecka

 

Klasy VI

I m-ce Emilia Nawracaj

II m-ce Magdalena Nowak

III m-ce Żaneta Trojan

 

Klasy V - konkurs wiedzy o Londynie i Wielkiej Brytanii:

I m-ce Gabriela Czekaj

I m-ce Sylwia Samborska

II m-ce Artur Betlej

III m-ce Katarzyna Boroń

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Foto


ADRIAN BEŚCIAK CHCE W CIĄGU 11 DNI DOJECHAĆ DO SUWAŁK

 

Reportaż TVP Rzeszów


Z RZESZOWA DO SUWAŁK DLA JAKUBA

 

W samo południe 3 czerwca 2015 roku niepełnosprawny Adrian Beściak wyruszył z rzeszowskiego Rynku w podróż „The Best Trip 2015 - W drodze po pomoc”. Ten 20-letni bohater zamierza pokonać na wózku inwalidzkim trasę 600 kilometrów z Rzeszowa do Suwałk. Wyprawa ma pomóc Kubie – uczniowi klasy V naszej szkoły, który tak jak on zmaga się z niepełnosprawnością. To już druga mordercza wyprawa tego niepozornego chłopaka o wielkim sercu. Rok temu dla chorego Krystiana wyruszył na wózku do Warszawy.

Koleżanki i koledzy Kuby pod opieką wychowawców w środę wyjechali do Rzeszowa, aby dodać otuchy Adrianowi już na starcie. Przygotowali własny transparent i z całych sił mu kibicowali. Na miejscu czekał już Jakub wraz ze swoimi rodzicami. Przybyła również mama Adriana, jego przyjaciele, sponsorzy, wolontariusze oraz przedstawiciele mediów. Punktualnie o godzinie 12.00 A. Beściak wyruszył w pierwszy etap podróży, który miał zakończyć się w Leżajsku. Codziennie chce przejechać trasę większą, niż długość maratonu, czyli co najmniej 50 kilometrów. Przez chwilę towarzyszył mu Kuba, który w ten sposób chciał podziękować przyjacielowi za ten wspaniały wyczyn.

Cała społeczność szkoły myślami i sercem wspiera Adriana. Życzymy mu siły oraz wytrwałości w dotarciu do celu. Jesteśmy dumni, szczęśliwi i wdzięczni za to, że postanowił pomóc właśnie naszemu Jakubowi.

Foto


„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak,

jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Przysłowie chińskie

 

CZYTAMY Z CAŁĄ POLSKĄ

 

W środę, 3 czerwca, w słoneczne przedpołudnie biblioteka szkolna gościła w swych progach uczniów klas pierwszych z Paniami Wychowawczyniami. Dla nich zostały zorganizowane zajęcia otwarte w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Bibliotekach.

O tym, że warto, a nawet trzeba czytać przekonywała dzieci również Pani Maria Przebięda - dyrektor szkoły, aktywnie biorąc udział w zajęciach. Ku zdziwieniu najmłodszych Pani dyrektor wyrecytowała fragment wiersza, który szczególnie przypadł im do gustu. Pierwszoklasistów zachęcano również do obcowania z książką poprzez głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Do biblioteki zawitały także postacie z bajek i baśni, by opowiedzieć o swych przygodach i zaprosić zebranych do magicznych krain, z których pochodzą. Pojawili się Kopciuszek, Kwoka, Mysz i Lew, siostra bohaterów utworu pt. „Trzy świnki”, Baba-Jaga, Czerwony Kapturek oraz Osiołek. Czas umilały najmłodszym przygotowane zagadki i łamigłówki związane z czytanymi utworami.

Wszystkie dzieci wykazały się dużą znajomością tekstów literackich i wyraziły wielką chęć przyjaźni z książką.

Foto


DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

 

Dzień Dziecka, to radosne święto wszystkich dzieci, czas uśmiechu i beztroskiej zabawy. W naszej szkole ten dzień też był wyjątkowy i pełen niespodzianek.

Dla uczniów klas młodszych przygotowano wiele atrakcji. Brali oni udział w licznych konkursach i zawodach, podczas których wyśmienicie się bawili.

Uczniom klas starszych Dzień Dziecka upłynął na rozgrywkach sportowych. Chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczęta w ringo i piłkę siatkową. Emocji było bardzo dużo, każdej klasie zależało na zwycięstwie. Nagrodą były piękne dyplomy. Zarówno pogoda jak i dobry humor dopisały wszystkim uczestnikom.

Rodzice przygotowali dla dzieci pyszny słodki poczęstunek i soczki.

 

Taki dzień jest tylko raz w roku: roześmiany, pachnący latem.

Niech się mnoży wiele, wiele razy i uśmiecha jak słońce pyzate.

Foto


SPORTOWE SUKCESY MAGDY

 

Dnia 30 maja 2015 r. na terenie MOSIR-u w Łańcucie odbyła się impreza sportowa pod hasłem „Polska Biega”. Dzięki bardzo dobrej, słonecznej pogodzie organizatorzy przedsięwzięcia cieszyli się dużą frekwencją uczestników. Trasy poszczególnych wyścigów dostosowane były do trzech kategorii wiekowych. Zawodnicy biegli między innymi blisko zamku, który zachwycał swym urokiem. Do biegu uczestników przedsięwzięcia „zagrzewały” tancerki z zespołu „Iskierka”.

Wśród licznie przybyłych biegaczy znalazła się Magdalena Oprządek uczennica V klasy naszej szkoły. Wzięła ona udział w biegu na dystansie 600m w kategorii – szkoły podstawowe i zajęła I miejsce. Warto wspomnieć, że Magda jest utalentowana sportowo, nie tylko doskonale biega, ale również świetnie pływa.

Sukcesy Magdy są chlubą i dumą Rodziców, ale też całego środowiska szkolnego.

Foto


SPRAWDZIAN

 

Sprawdzian szóstoklasisty podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. W tym roku zmieniły się zasady według których go przeprowadzono. Po raz pierwszy uczniowie klas VI rozwiązywali zadania z języka angielskiego. Testy przygotowywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mają na celu wskazanie uczniom, które treści już opanowali, a nad czym muszą jeszcze popracować.

Kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz zdrowie i szczęście.

Wyniki w tym roku przedstawiają się następująco:


JAK DBAĆ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ…

 

28 maja 2015 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Panem Policjantem Jerzym Wojnarem pracownikiem brzosteckiego posterunku. Podczas wygłoszonej pogadanki dzieci dowiedziały się między innymi jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem oraz jak zachowywać się w sytuacjach różnych zagrożeń. Gość zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby ich unikania. Udzieli również cennych rad dotyczących bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Dzieci z uwagą słuchały rad i wskazówek, zadały również wiele dociekliwych pytań. Na zakończenie podziękowały Panu policjantowi za wizytę w szkole i przeprowadzenie pogadanki.

Foto


GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA DZIECI

 

27 maja 2015 roku w Hali Sportowej im. Agaty Mróz – Olszewskiej została zorganizowana Olimpiada Sportowa dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Celem tej imprezy było przede wszystkim rozwijanie sprawności ruchowej i propagowanie czynnego wypoczynku wśród dzieci oraz rywalizacja i współdziałanie w grupie podczas zabaw i gier zespołowych.

Po uroczystym otwarciu olimpiady odbyła się wspólna rozgrzewka dla wszystkich startujących zawodników. Następnie poprowadzone zostały zawody w pięciu konkurencjach sportowych dla dzieci oraz jedna dla opiekunów.

Dziesięcioosobowa drużyna ze naszej szkoły w składzie: Hubert Czapla, Martyna Nawracaj, Igor Juszczyk, Aleksandra Krzysztofek, Mateusz Stec, Wiktoria Szymańska, Dominik Cwynar, Szymon Owsiak, Wiktoria Pietrzak, Emilia Dziedzic (w rezerwie: Bartłomiej Kalita, Radosław Czech) poprawnie i w najkrótszym czasie wykonała poszczególne konkurencje. Za uzyskanie maksymalnej liczby punktów nasi zawodnicy zdobyli zaszczytne I miejsce wśród dziewięciu drużyn szkół podstawowych. Za swoją walkę otrzymali puchar, złote medale dla całej reprezentacji oraz sprzęt sportowy dla szkoły. Na ten sukces pracował również opiekunka drużyny- Pani Aneta Siemionowska, która uczestniczyła w specjalnej konkurencji.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom z klas I-III oraz Panu Wiktorowi Wójtowiczowi, którzy przygotowywali młodych sportowców do olimpiady i przyczynili się do takiego sukcesu. Gratulujemy zwycięstwa naszym uczestnikom Gminnej Olimpiady Sportowej Dzieci. Dziękujemy Pomysłodawcom i Organizatorom przedsięwzięcia.

Kibice

Foto


DZIEŃ MAMY W KOLE GOSPODYŃ

 

Członkinie Koła Gospodyń w Brzostku są od lat bardzo aktywne i prężnie działają na rzecz promocji Gminy Brzostek. Biorą udział w różnorodnych konkursach organizowanych przez Starostę Powiatu Dębickiego, Zarząd Stowarzyszenia LGD Liwocz i innych. Pielęgnują również tradycje związane z wieloma świętami.

26 maja 2015 r. o godzinie 16.00 w siedzibie Koła odbyło się niecodzienne spotkanie. Było ono okazją do świętowania Dnia Matki i to właśnie Mamy stały się głównymi bohaterami tej uroczystości. Pani Kazimiera Gotfryd – Przewodnicząca Koła Gospodyń powitała wszystkie zebrane Panie – członkinie Koła, Panią Dyrektor naszej szkoły, przybyłych uczniów pod opieką nauczycieli: Pani Elżbiety Ryby Stanek, Pani Agaty Gonet oraz Pana Wiesława Płaziaka zaproszonych na tę uroczystość. Dzieci zaśpiewały dla zgromadzonych najpiękniejsze piosenki o Mamach i dla Mam. Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci i stanie okazją do miłych wspomnień.

Foto


W PODZIĘKOWANIU DLA NASZYCH MAM - ZAJĘCIA OTWARTE

 

Mama - to jedno słowo, a ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są najpiękniejsze, niczym niezmącone wspomnienia z dzieciństwa: nasze pierwsze troski, radości, marzenia. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że Mama dała nam największy skarb - życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różny sposób: poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Mama jest bardzo ważna, ale na drogach życia razem z nią towarzyszy dzieciom Tata. On również jest bardzo kochany przez swoje pociechy i razem z mamą robią wszystko, aby życie ich dzieci przebiegało w zdrowiu, radości i szczęściu.

26 maja z okazji Dnia Mamy uczniowie klas trzecich pod opieką Pani Ewy, Pani Małgorzaty, Pani Elżbiety oraz Pana Wiesława przygotowali inscenizację pod hasłem: „Sercem za serce dziękuję Mamie”. Zajęcia otwarte rozpoczęła Pani Maria Przebięda - Dyrektor szkoły, która w ciepłych słowach podziękowała zebranym rodzicom za trud wychowania i codzienną troskę. Następnie dzieci wierszem, piosenką i tańcem wyraziły wdzięczność Rodzicom, którzy tak wiele rozumieją i tak bardzo kochają.

Gromkie brawa oraz uśmiechnięte i wzruszone twarze Mam świadczyły o tym, że występ bardzo się podobał.

Wszystkim naszym kochanym Mamom życzymy zdrowia, radości życia i dziękujemy Wam za to, że jesteście, za dar prawdziwej miłości.

Foto


ŻYCZENIA DLA MAMY...

 

Foto


ARTYSTYCZNA DUSZA ANI

 

Anna Lemek jest uczennicą klasy IV c naszej szkoły. Jest to dziewczynka utalentowana aktorsko i wokalnie. Bierze udział w różnorodnych konkursach muzycznych. Ponadto aktywnie uczestniczy w grupie teatralnej „Artystokraci” działającej przy Domu Kultury w Brzostku.

21 maja 2015 roku Ania wzięła udział w Konkursie Piosenki Dziecięcej „Witajcie w naszej bajce” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, w którym zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy Ani osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Foto


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE...

SPOTKANIE ZE „SMOKIEM WAWELSKIM”

 

Foto


ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU PLASTYCZNEGO

W RAMACH AKCJI

„SŁONECZNE DNI ZE ZWIĄZKIEM GMIN DORZECZA WISŁOKI”

 

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki już po raz czwarty organizuje akcję edukacyjno-informacyjną „Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”, której zwieńczeniem będzie impreza plenerowa na rynku w Pilźnie już 1 czerwca 2015 roku. W ramach tej akcji organizowany jest konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej dotyczącej oszczędzania energii oraz promującej jej odnawialne źródła.

Eliminacje szkolne tego konkursu przeprowadzono 20 maja. Wśród tak wielu zgłoszonych prac komisja konkursowa miała naprawdę dużą trudność, aby wybrać jedynie dwie, które zostaną przekazane do eliminacji międzygminnych. Ostatecznie naszą placówkę w happeningu reprezentować będą uczennice klas szóstych – Gabriela Surdel oraz Natalia Nowicka.

Dziewczynom życzymy powodzenia!

Foto


 

Jeśli my nie będziemy pomagać innym,

to któż nam pomoże?

Barbara Mandrell

 

Dnia 15 maja 2015 roku do naszej szkoły przybyła dziennikarka Telewizji Polskiej w Rzeszowie wraz z mamą naszego ucznia – Jakuba Bysia. Ich wizyta wiązała się z działalnością „Fundacji Aktywnej Rehabilitacji”. Kuba porusza się na wózku inwalidzkim, a w związku ze swoją niepełnosprawnością jest podopiecznym fundacji i właśnie tam poznał Adriana Beściaka, młodego instruktora, który także jeździ na wózku.

We wrześniu ubiegłego roku cała Polska mogła śledzić w Internecie jak Adrian pokonuje na wózku 500 kilometrów, po drodze kwestując dla niepełnosprawnego 7-letniego Krystiana. Obecnie chce pomóc naszemu Kubie, dlatego też podjął się przejechania ponad 600 kilometrów z Rzeszowa do Suwałk, aby gromadzić fundusze na dokończenie budowy domu. Będzie to robił w trasie, ale także uruchomi specjalne konto, na które będzie można wpłacać pieniądze dla Jakuba. Jego marzeniem jest zebranie środków finansowych dla innych. Adrian wyrusza już 3 czerwca, a drogę każdego dnia ma dokładnie przemyślaną i skrupulatnie zaplanowaną.

Cieszymy się, że jest wielu ludzi, którym nieobojętny jest los drugiej osoby. Trzymamy kciuki za hart ducha i niebywałą odwagę Adriana. Życzymy powodzenia!

Foto

 

Reportaż TVP Rzeszów


GIMNAZJUM W BRZOSTKU ZAPRASZA …

 

8 maja 2015 r. uczniowie gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku wraz z opiekunami w ramach prezentacji swojej szkoły odwiedzili naszych szóstoklasistów. Na początku Pani Krystyna Zdziarska – zastępca dyrektora placówki oraz Pani Alicja Czapla – nauczycielka języka polskiego zachęcały do wyboru tego gimnazjum. Następnie uczniowie – Julka i Patryk – w pokazie multimedialnym zaprezentowali wybrane pracownie, artystyczne występy uczniów, osiągnięcia naukowe oraz sportowe.

Foto


WIOSNA W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI - KONKURS

 

Foto Anna Rozwadowska


PODZIĘKOWANIA

OD WOJEWODY PODKARPACKIEGO

PANI MAŁGORZATY CHOMYCZ-ŚMIGIELSKIEJ

 

 Pani Małgorzata Chomycz - Śmigielska Wojewoda Podkarpacki zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w konkursie pod nazwą „Kartka Wielkanocna Wojewody Podkarpackiego”, którego organizatorem był Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Głównym celem przedsięwzięcia było przedstawienie atmosfery Świąt Wielkanocnych z perspektywy młodych ludzi oraz zachęcenie do kultywowania tradycji.

Zadaniem uczestników konkursu stało się zaprojektowanie wielkanocnej kartki, która wraz z życzeniami Wojewody Podkarpackiego, została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie i rozesłana drogą elektroniczną do pracowników urzędu, samorządowców oraz parlamentarzystów.

Do tego konkursu przystąpiły również dwie uczennice z naszej szkoły: Julia Zdziarska i Klaudia Pięta. Pod kierunkiem Pani Joli katechetki wykonały samodzielnie dwie piękne tradycyjne kartki świąteczne. Ich zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie prac zostały nagrodzone podziękowaniem, jakie nadeszło z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Gratulujemy Uczennicom, Nauczycielce i Rodzicom

Foto


OBCHODY MAJOWYCH ROCZNIC W NASZEJ SZKOLE

 

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

Jan Zamoyski

 

Maj – rocznica pięknych serc! Maj – rocznica wielkich myśli, to słowa stanowiące motyw przewodni lekcji historii i patriotyzmu, która odbyła się w naszej szkole. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dobry moment, żeby dzieci i młodzież uczyć okazywania swojej polskości, przywiązania do tradycji, barw ojczystych.

W takie dni jak ten, szczególnie powinniśmy mówić głośno, że jesteśmy Polakami i kochamy swoją Ojczyznę. Kształtowanie postaw patriotycznych jest bardzo ważne we współczesnym świecie, gdyż żyjemy w zawrotnym tempie zapominając o istotnych wartościach. Ta data to również Święto Matki Boskiej Królowej Polski, której król Jan Kazimierz powierzył opiekę nad naszym krajem słowami: „Ciebie za Patronkę moją i państwa mego - Królową dzisiaj obieram…”.

Z okazji tego podwójnego święta uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uroczystą akademię, na którą złożyły się pieśni patriotyczne i maryjne oraz wiersze mówiące o miłości do Ojczyzny i narodowych symboli. Nie zabrakło również poloneza, tańca który jest szczególnie bliski sercu każdego z nas. Występujący aktorzy na tle pięknych dekoracji starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Za swoje starania wszyscy biorący udział w przygotowaniu przedstawienia zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Nawiązując do tematyki uroczystości Pani Maria Przebięda – dyrektor szkoły zwracając się do zebranych, pokreśliła wagę wartości jakimi są: wolność, szacunek i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Serdecznie podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie szkolnych obchodów majowych.

W życiu każdej społeczności szkolnej wspólnie podejmowane inicjatywy i przedsięwzięcia integrują, uczą i dają satysfakcję z tworzenia rzeczy ważnych oraz potrzebnych.

Foto


ŻYWA LEKCJA PRZYRODY - GADY I OWADY.

ZAJĘCIA OTWARTE

 

Prowadząca: Pani Ewelina

Prezentacja: Artur Betlej

Foto


PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO KLAS IV-VI

 

Prowadząca: Pani Dorota i nauczyciele języka polskiego.

Foto


SPOTKANIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM - AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI

 

28 kwietnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w autorskim spotkaniu z pisarzem Andrzejem Grabowskim - twórcą książek dla dzieci, poetą i dziennikarzem.

Andrzej Grabowski jest również szczęśliwym posiadaczem Orderu Uśmiechu-odznaczenia przyznawanego przez bardzo surowe jury, czyli najmłodszych, prozaikiem i publicystą. To autor ponad 60 pozycji, ale z powodu wznowień kilkunastu z nich, wydanych na rynku czytelniczym zostało ponad 80. W swojej bibliotece ma kilka tysięcy książek, ale nie potrafi powiedzieć, która z nich jest jego ulubioną. Podaje się jako przyjaciel Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna.

Opowiadania, humoreski, wiersze, felietony i fraszki publikował nieomal we wszystkich tytułach prasowych. Jest autorem kilkunastu tomików wierszy oraz książeczek satyrycznych również dla dorosłych, na które złożyły się burleski, wybory humoresek, fraszek, opowiadania i felietony. Współpracuje z wieloma pismami w kraju i za granicą. Tworzył zespoły estradowe, kabarety i dziecięce zespoły zainteresowań teatralnych. Organizował konkursy, przeglądy oraz turnieje.

Podczas spotkania z uczniami naszej szkoły pan Andrzej ciekawie opowiadał o swoich książkach, czytał fragmenty utworów, które przepełnione były humorem i wzbudzały ogromną radość wśród młodych czytelników. Wizyta upłynęła w bardzo miłej atmosferze, uczniowie zadawali wiele pytań, na które pan Andrzej Grabowski cierpliwie odpowiadał.

Foto


VI PŁYWACKIE MISTRZOSTWA SKAWINY

 

25 kwietnia 2015 roku na basenie „Camena” rozegrane zostały Pływackie Mistrzostwa Skawiny. Główną ideą tych mistrzostw była popularyzacja pływania jako formy rozwijającej zainteresowania i umiejętności tej dyscypliny sportowej.

Wzięło w nich udział wiele drużyn sportowych, jak również zawodników indywidualnych. Jednym z nich była nasza uczennica - Magdalena Oprządek z klasy Vc. Madzia reprezentowała klub sportowy Speed Jasło. Płynąc na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym z czasem 42,26 zdobyła II miejsce, jak również na tym samym dystansie lecz już stylem klasycznym z czasem 46,98 również osiągnęła II lokatę.

Bardzo cieszy ten sportowy sukces naszej uczennicy. Jesteśmy dumni z faktu, iż mimo wielu obowiązków szkolnych, Magda znajduje również czas na rozwijanie swoich pasji sportowych.

Foto


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „JACKIE AND THE HORRIBLE FAMILY”

 

24 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się spektakl teatralny w języku angielskim. Zaprezentowali go aktorzy różnych narodowości, należący na co dzień do praskiego teatru The Bear Educational Theatre, specjalizującego się w nauczaniu języka angielskiego poprzez interaktywne przedstawienia, spektakle oraz inne innowacyjne techniki.

„Jackie and the Horrible Family” to oparta na ruchu, gestach i słowie opowieść, która umożliwiła uczniom utrwalenie podstawowego słownictwa oraz wybranych struktur gramatycznych. Główną bohaterką historii jest nieszczęśliwa ze względu na ciągłe kłótnie swoich rodziców Jackie. Pewnego dnia postanawia więc wybrać się ona do swoich przyjaciół po porady. W międzyczasie spotyka panią i pana Horrible, którzy chcą ją schwytać. Dziewczynka uwolnić może się tylko przy pomocy publiczności, dzięki odpowiednim reakcjom dzieci - śpiewaniu, rymowaniu czy odgadywaniu zagadek w języku angielskim. Bajka kończy się pomyślnie, publiczność uwalnia Jackie i sprawia, że rodzice dziewczynki odnajdują kompromis, a wszyscy prowadzą szczęśliwe życie.

Przedstawienie pt. „Jackie and the Horrible Family” wzbogaciło uczniów o pozytywne doświadczenia związane z przyswajaniem wiedzy oraz pokazało im, jak wiele już potrafią i jak wiele mogą się jeszcze nauczyć.

A tak widzowie najstarszych klas wspominali spektakl:

 

„Dzisiejsze spotkanie ze sztuką teatralną było bardzo fajne. Teatrzyk miał w sobie wiele komizmu. Można było nauczyć się nowych słów, posłuchać wymowy w języku angielskim. Przedstawienie było bardzo emocjonalne, ciekawe i śmieszne”.

Klaudia

 

„Moim zdaniem przedstawienie teatralne, w którym uczestniczyliśmy było bardzo interesujące. Najbardziej podobały mi się piosenki i komiczne postacie. Dawno się tak dobrze nie bawiłam. Bardzo chciałabym jeszcze raz obejrzeć ten spektakl albo inny w wykonaniu tych aktorów”.

Marysia

 

„Dzisiejsze spotkanie ze sztuką było bardzo ciekawe, interesujące i zabawne. Z Czech przyjechali aktorzy, aby pokazać nam swoje przedstawienie. Opowiadało ono o tym jak można pomóc innym. Najbardziej jednak podobali mi się aktorzy, którzy doskonale odgrywali swoje role”.

Weronika

 

„Mnie najbardziej podobała się gra aktorów, którzy byli po prostu doskonali”.

Wiktoria

Foto


KONKURS FOTOGRAFICZNY „WIOSNA W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI”

 

22 kwietnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego „Wiosna w mojej miejscowości” oraz spotkanie z jego laureatami. Organizatorami i pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były: Pani Ewelina Hipszer i Pani Aneta Siemionowska - nauczycielki przyrody. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Główne cele konkursu to:

  • zachęcenie fotoamatorów do twórczej pracy z aparatem fotograficznym,

  • popularyzacja piękna przyrody,

  • rozwijanie osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych,

  • kształcenie umiejętności obserwowania otaczającego nas świata,

  • uchwycenie najważniejszych elementów związanych ze zmieniającą się porą roku.

Prace zostały poddane ocenie jury według następujących kryteriów: zgodność z podjętym tematem, poprawność techniczna zdjęcia, pomysłowość i kreatywność, walory artystyczne i estetyczne. Komisja konkursowa, w skład której weszła Pani Anna Rozwadowska – pasjonat fotografii, w swoich ocenach poza obiektywnymi kryteriami wzięła również pod uwagę indywidualność spojrzenia i koncepcji wykonania zdjęcia.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I: klasy IV

I miejsce - Grodzka Oliwia kl. IVc

II miejsce – Parat Jakub kl.IVa

II miejsce – Cisoń Gabriel kl.IVb

III miejsce – Lemek Anna kl.IVc

III miejsce - Siedlarski Stanisław kl.IVb

Wyróżnienie – Grygiel Karolina kl.IVc

Wyróżnienie – Kolbusz Kacper kl.IVa

Kategoria II: klasy V

I miejsce – Batycki Jakub kl. Vc

II miejsce – Kowalczyk Damian kl.Vc

II miejsce – Borowiecki Adrian kl.Vc

III miejsce – Strączek Aleksandra kl.Va

III miejsce - Kuczwara Wiktor kl.Vc

Wyróżnienie – Czekaj Gabriela kl.Vc

Wyróżnienie – Gonet Dominika kl.Vb

Kategoria III: klasy VI

I miejsce – Surdel Gabriela kl. VIa

II miejsce – Siedlarska Sylwia kl.VIb

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania swojej pasji!

Foto


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W ramach tych obchodów uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty na konkurs związany z odnawialnymi źródłami energii, jak również zbudowali tzw. „śmieciowe cudaki” podczas zorganizowanych warsztatów ekologicznych.

22 kwietnia 2015 roku podsumowano szkolny konkurs związany ze świętem Matki Ziemi. I miejsca przyznano dla : Szymona Szarka z klasy VIb, Gabrieli Surdel - IVa oraz dla Magdaleny Nowak - VIa.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Foto


WODĄ MALOWANE

 

Uczniowie klasy Ic w dniu 16 kwietnia uczestniczyli w nietypowych zajęciach plastycznych w pobliżu budynku szkoły. Z dużymi emocjami napełnili wiadereczka wodą, zabrali wielkie pędzle i podjęli wyzwanie malowania dowolnych obrazków.

Zabawa w „malowane wodą” dała dzieciom wiele radości i wyzwoliła w nich inspiracje twórcze. Były statki kosmiczne, rakiety, zamki, krasnale, motyle, kotki a nawet lokomotywa z wagonikami z wiersza Juliana Tuwima.

Dzieci nie tylko doskonale się bawiły, ale mogły również doświadczyć praw przyrody, bo jak się same przekonały pod koniec zajęć ich prace po prostu… „wyparowały”.

Wychowawczyni

Foto


UZALEŻNIENIOM MÓWIĘ NIE!

 

W ramach lekcji przyrody uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt. „Stop Uzależnieniom!”. Zajęcia te miały na celu przede wszystkim pogłębienie wiedzy na temat uzależnień oraz uświadomienie sobie szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka jak również kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych.

W czasie tych lekcji dzieci wysłuchały prelekcji na temat konsekwencji, jakie niesie ze sobą zażywanie narkotyków, palenie papierosów, picie alkoholu oraz nałogowe korzystanie z komputera. Po wielu wykładach i rozmowach uczniowie samodzielnie wykonali plakaty wyrażające ich sprzeciw wszelkim uzależnieniom.

Foto


SUKCES WOKALNY NASZYCH UCZNIÓW

 

15 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły: Anna Lemek, Martyna Nawracaj, Jakub Parat i Gabriela Płaziak wzięli udział w X Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych pod nazwą „English Song Competition”. Konkurs zorganizowano w dębickim Domu Kultury „Śnieżka”, a jego głównymi pomysłodawcami byli nauczyciele języka angielskiego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy przy wsparciu tamtejszego Starostwa Powiatowego.

Celem głównym konkursu była między innymi: popularyzacja języka angielskiego wśród dzieci, dostarczenie uczniom pozytywnego doświadczenia, które zachęci ich do dalszej nauki języka oraz rozwijanie wszystkich sprawności językowych: słuchania, czytania, mówienia i śpiewania poprzez piosenkę.

Nasi uczniowie występując w duetach: Anna Lemek i Jakub Parat wykonali piosenkę „Stumbling In” (Chris Norman, Suzie Quatro) oraz Gabriela Płaziak i Martyna Nawracaj zaprezentowały się w utworze „You are the one that I want” (Olivia Newton John, John Travolta). Obydwa wykonania na tyle zachwyciły jury, iż przyznano im II i III miejsce. Pokonali oni tym samym 10 innych zespołów i duetów. W uzasadnieniu jury przekonywała, iż młodzi wokaliści zachwycili swoją formą przekazu, poprawnością językową wykonanych utworów, warsztatem wokalnym, poczuciem rytmu, dykcją, muzykalnością i ogólnym wyrazem artystycznym. Za swój piękny występ dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy takiego sukcesu!

Foto


I MIEJSCE W WIOSENNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ W GMINIE BRZOSTEK

 

Foto


WIARA I MIŁOSIERDZIE

 

Caritas znaczy miłość. Takiej czynnej miłości bliźniego uczymy się dzieląc się z potrzebującymi tym, co mamy. Takiej miłości uczymy się szczególnie w czasie Wielkiego Postu, który już dobiegł końca, ale jego owoce wciąż trwają. Również Tydzień Miłosierdzia przypomniał nam o tych, którzy liczą na serce i ofiarność innych. Uczniowie naszej szkoły również uczą się takiej otwartości poprzez drobne ofiary, które zbierali przez czas Wielkiego Postu i które chcą ofiarować na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia tym, którzy takiego wsparcia potrzebują.

Ks. Krzysztof Moszyński

Jolanta Synowiecka

FotoW ŚWIECIE SZTUKI

 

Dnia 31 marca 2015 roku naszą szkołę odwiedził teatrzyk „Bazyl” z Rzeszowa. Zaprezentował on przedstawienie z kukiełkami pt. „Gdzie jest wiosna?” Był to interpretacja bajki o „Sierotce Marysi i krasnoludkach”. Na początku wszystkie dzieci zostały powitane przez Panią Wiosnę. Przedszkolaki dowiedziały się kim jest Lasowiak, jaki jest tradycyjny ubiór Lasowiaczki oraz jaka jest ich gwara. W trakcie przedstawienia odbyła się „lekcja historii” podczas której maluchy poznały fragmenty historii powstania państwa polskiego.

Bajka dobrze się skończyła, ponieważ Marysia odzyskała swoje gąski. Przedstawienie zachwyciło małych widzów. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Foto


KONKURS NA KARTKĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ

 

W dniu 26.03.2015 r. odbył się finał konkursu na kartkę i pisankę wielkanocną organizowany przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Przeprowadzony on został w trzech kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej i osób niepełnosprawnych.

Komisja oceniająca wielkanocne kartki i pisanki brała pod uwagę pomysł pracy, samodzielność wykonania oraz tematykę nawiązującą do tradycji wielkanocnych. Jury kierując się powyższymi założeniami regulaminu postanowiła przyznać następujące miejsca dla uczniów naszej szkoły:

Kategoria I – przedszkola (pisanka)

I miejsce – Szymon Caban

II miejsce – Filip Witalis

Wyróżnienie – Klaudia Podraza

 

Kategoria II – szkoły podstawowe klasy I-III

I miejsce – Jan Kawalec

Wyróżnienie – Angelika Samborska

 

Kategoria III – szkoły podstawowe klasy IV-VI

Wyróżnienia – Marzena Kluza, Maria Barys

 

Kategoria V – osoby niepełnosprawne

II miejsce – Katarzyna Gierut

Wyróżnienie – Katarzyna Piekarczyk

 

Żaneta Trojan uczennica klasy VI w konkursie na kartkę wielkanocną zdobyła II miejsce. Wyróżnienie zaś otrzymała Aleksandra Szybowicz z klasy V.

I miejsce w kategorii osób niepełnosprawnych przypadło Katarzynie Gierut a II miejsce – Katarzynie Piekarczyk.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz ich opiekunom.

Foto


SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

Struktura sprawdzianu


POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

MAGDALENA NOWAK LAUREATKĄ

 

13 marca 2015 r. w Brzostku odbył się gminny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięła udział reprezentacja naszej szkoły. Po ich sukcesie przyszedł czas na kolejny etap rywalizacji.

W Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Dębicy odbył się w dniu 31 marca 2015 r. Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Nowak z klasy VI a. Uczestnicy rozwiązywali trudny test z wszystkich działów wiedzy strażackiej. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a po ogłoszeniu wyników okazało się, że Magdalena Nowak – nasza uczennica zajęła trzecie miejsce.

To dla szkoły największy sukces od wielu lat w tym turnieju. Najserdeczniej gratulujemy medalistce i życzymy dalszych osiągnięć w przyszłym roku,… już w gimnazjum.

Foto


„PANI TWARDOWSKA” – CZYLI O LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

 

Jeszcze jedno, będzie kwita,

Zaraz pęknie moc czartowska;

Patrzaj, oto jest kobieta,

Moja żoneczka Twardowska.

 

Uczniowie klas piątych ciągle potwierdzają swe aktorskie utalentowanie. Tym razem kanwą ich zainteresowań była sceniczna adaptacja znanej ballady pt. „Pani Twardowska” autorstwa Adama Mickiewicza. Dzieci samodzielnie podzieliły się na trzy grupy teatralne i obsadziły role: recytatorów, szlachcica Twardowskiego, diabła Mefistofila i pani Twardowskiej oraz zajęły się reżyserią, strojami i scenografią.

Podczas występów okazało się, że każdy uczestnik, posiada jakiś wyjątkowy talent - sceniczny, recytatorski czy plastyczny. Rewelacyjnym odkryciem było to, że wszyscy uczniowie wykazywali się wielką odwagą i podejmowali najtrudniejsze role wymagające nauczenia się na pamięć dużych partii tekstu. Wielkie BRAWA! Premiera okazała się świetną zabawą całej klasy, potwierdzającą staropolski morał: „Gdzie diabeł nie może, tam ….”, no właśnie!

Foto


WARSZTATY WIELKANOCNE 2015

 

W związku ze zbliżającą się Wielkanocą w naszej szkole przez kilka ostatnich tygodni odbywały się warsztaty artystyczne poświęcone kultywowaniu tradycji świątecznych.

Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci pod kierunkiem p. Joli – katechetki samodzielnie wykonały piękne kartki świąteczne. Ponadto, oprócz znanych dotychczas technik poznały wiele nietypowych metod ozdabiania wielkanocnych jajek tj. quilling, decoupage, zdobienie cekinami i koralikami, oklejanie wstążkami, bibułką lub skrawkami materiału. W ich rękach styropianowe figurki przemieniały się w wielkanocne króliczki, baranki i kurczaki. Misternie wykonanych ozdób było tak wiele, iż trudno było wybrać najpiękniejsze.

Warsztaty artystyczne odbywały się w atmosferze zachęty oraz kreatywności. Przyczyniły się do miłego spędzenia czasu, ale także były okazją do ujawnienia drzemiących w dzieciach licznych talentów.

Foto


 

„Kto nie widzi celu swojej podróży,

niech nigdy nie oddala się od krzyża,

a sam krzyż będzie go prowadził”.

(św. Augustyn)

 

Nauczyciele naszej szkoły pod kierunkiem ks. Krzysztofa Moszyńskiego oraz Pani Joli – katechetki już od lat z wielkim zapałem angażują się w przygotowanie Drogi Krzyżowej. Podobnie i w tym roku, 27 marca 2015 roku, wzięliśmy licznie udział w tym wielkopostnym nabożeństwie. Rozważania odczytane przy poszczególnych stacjach, odnosiły się w głównej mierze do męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, ale również do życia każdego człowieka.

Udział w tym pasyjnym nabożeństwie był dla każdego z nas ważnym przeżyciem duchowym i znaczącym świadectwem wiary.


SPOTKANIE Z RODZICAMI - PRZEDSTAWICIELAMI

KLASOWYCH RAD ODDZIAŁOWYCH

 

W piękne, słoneczne popołudnie 26 marca 2015 roku do naszej szkoły zawitali rodzice – członkowie klasowych Rad Oddziałowych. Odpowiedzieli oni na zaproszenie wychowawców oraz dyrekcji szkoły.

Na początku spotkania głos zabrała Pani Maria Przebięda, która w kilku słowach powitała Gości i przedstawiła jego przebieg. Później przekazała rodzicom kilka cennych uwag na temat wychowania młodego człowieka. Podkreśliła, że to bardzo trudny, delikatny i odpowiedzialny proces twórczy, ponieważ ma się do czynienia z żywą osobą, kimś absolutnie niepowtarzalnym. Zwróciła uwagę na fakt, iż wszystkie dzieci rodzą się z pięcioma charakterystycznymi cechami: cennością, bezradnością, niedoskonałością, zależnością oraz niedojrzałością. Rolą wychowujących jest więc cenić, pomagać, pouczać i korygować ich zachowania. Otaczajmy dzieci „zdrową” miłością rodzicielską, która nie tylko uczy systematycznej pracy nad sobą, ale opiera się na dyscyplinie i szacunku do drugiego człowieka.

Następnie ks. Krzysztof Moszyński wygłosił krótką prelekcję na temat wychowania młodego pokolenia, ochrony dzieci, młodzieży szkolnej przed używkami oraz zgubnym skutkiem agresywnych gier komputerowych. Podkreślił, jak ważne jest współdziałanie obydwojga rodziców i ich zaangażowanie w kształtowanie młodych charakterów.

Jako kolejna głos zabrała Pani Janina Wójcik – szkolna pielęgniarka, która namawiała zebranych rodziców do dbałości o zdrowie swoje i swoich pociech. Przekonywała jak ważne jest podawanie dzieciom ciepłego posiłku przed wyjściem do szkoły oraz zachęcanie do aktywnego przebywania na świeżym powietrzu.

Później Pani Ewa Foryś zaprezentowała 10 głównych zasad zdrowego stylu życia chroniących przed zachorowaniem na raka, a Pani Agata Gonet omówiła zadania realizowane w Szkolnym Programie Profilaktycznym oraz Programie Wychowawczym.

Następnie na rodziców czekała niespodzianka. Mogli oni wziąć udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach wielkanocnych, które poprowadziła Pani Danuta Kutyna wraz z wychowawcami i nauczycielami. W rękach artystów powstawały pięknie ozdabiane pisanki. Był to niezwykły sposób nie tylko na zdobycie nowych umiejętności przydatnych przed Wielkanocą. Pani Joanna Oprządek wraz z babcią Romą przygotowały ciasteczkowe wielkanocne jajka i zajączki.

Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie oraz złożyła zebranym życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

Foto


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

Foto


ŻEGNAJ ZIMO! WITAJ WIOSNO!

 

Foto


ZAPISY DZIECI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2015/2016

 

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzostku informuje, że od 26 marca 2015 r. do 10 kwietnia 2015 r. odbędzie się rekrutacja dzieci urodzonych w 2010 r. objętych obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2015/2016. W celu zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego należy złożyć w sekretariacie szkoły wypełniony wniosek (wniosek dostępny w sekretariacie szkoły).


MITY WCIĄŻ ŻYWE – CZYLI O JEDNEJ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

 

Uczniowie klas piątych, którzy na lekcjach języka polskiego omawiali tematykę mitologiczną przekonali się o tym, że praca z lekturą nie musi być nudna. Mity odgrywają niezwykle ważną rolę w edukacji młodego człowieka ze względu na szczególny rodzaj zaciekawienia uczniów powstawaniem świata. Aby poznawanie ich okazało się skuteczne, piątoklasiści podzieleni na grupy przygotowali krótką inscenizację jednej z najbardziej ulubionych opowieści - o Korze i Demeter. Samodzielnie przydzielili sobie role, wyznaczyli funkcje reżysera, scenografa. Przygotowali niezbędne rekwizyty, kostiumy oraz scenografię. Pracowali nad interpretacją głosową tekstu i wyrażaniem emocji za pomocą mimiki i gestu. Młodzi aktorzy bardzo sugestywnie wcielili się w mitologiczne postacie, a barwne stylowe stroje oraz liczne atrybuty przyciągały uwagę oglądających sztukę uczniów. Wspaniałe efekty były również zasługą rodziców, którzy pomagali swoim pociechom w tworzeniu kreacji scenicznych.

Samodzielna praca w zespole sprzyjała integracji klasy, uczyła odpowiedzialności za efekt swoich działań. Obie klasy stanęły na wysokości zadania, wykazały się kreatywnością, rzetelnością, a także poczuciem humoru. W tę niecodzienną lekcję włożyli dużo zaangażowania i pomysłów. Praca nad inscenizacją i odgrywanie ról dały szansę każdemu z uczniów na ujawnienie swoich talentów aktorskich.

Foto


BEZPIECZNIE Z PRĄDEM

 

We wtorek 17 marca 2015 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę firmy Turon z Tarnowa. Nasza szkoła przystąpiła bowiem do realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”. Program ten to kontynuacja, a zarazem rozszerzenie i ujednolicenie dotychczasowego zaangażowania Grupy TAURON w kwestie związane z bezpiecznym używaniem energii elektrycznej.

Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

Nasz gość w sposób fachowy i wyczerpujący udzielał odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania. Dzieci wychodziły z prelekcji nie tylko z nowymi doświadczeniami i wiadomościami, ale też z małym upominkiem w postaci książeczki edukacyjnej oraz małego notesiku z magnesem.

Uczestnictwo w zajęciach wyposażyło uczniów w wiedzę na temat właściwego korzystania z energii elektrycznej.

Foto


PROJEKT EDUKACYJNY „HODOWLA ROŚLIN – ZAKŁADAMY KLASOWY OGRÓDEK”

 

Klasy pierwsze naszej szkoły tuż przed zakończeniem kalendarzowej zimy rozpoczęły projekt „Hodowla roślin – zakładamy klasowy ogródek”. We wstępnej debacie uczniowie wypowiadali się na temat pielęgnacji roślin doniczkowych i tego, czego najbardziej potrzebują one do życia.

Następnie zostały omówione kolejne etapy prowadzenia hodowli oraz sposób notowania wyników obserwacji. Ustalono także obowiązki dyżurnego odpowiedzialnego za ten „klasowy ogródek”. Uczniowie zostali podzieleni przez wychowawców na cztery grupy. Każdy zespół przygotował doniczki z odpowiednimi etykietami, ziemię, watę, nasiona i cebulki roślin oraz wodę.

Założone hodowle roślin ustawione zostały w klasowych kącikach przyrody.

Foto


SUKCES W GMINNYM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku corocznie biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje przebiegają w czterech etapach: szkolnym, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Na wyższych szczeblach organizatorem jest Państwowa Straż Pożarna w Dębicy i Rzeszowie.

W tym roku do Turnieju Gminnego przeprowadzonego 13 marca w brzosteckim Domu Kultury zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły z klasy VI a - Martyna Dziadura i Magdalena Nowak. Wszyscy uczestnicy rozwiązywali bardzo trudny test z następujących działów: organizacja ochrony przeciwpożarowej, środki gaśnicze, taktyka działań straży pożarnych i ich wyposażenie techniczne, prewencja pożarowa, udzielanie pierwszej pomocy.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że wielki sukces odniosły nasze reprezentantki! Martyna zdobyła wyróżnienie, a Magdalena wywalczyła drugie miejsce i zakwalifikowała się do Powiatowego Turnieju.

Najserdeczniej gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!

Foto


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

 

Dnia 25 lutego 2015 roku w naszej szkole zagościł podróżnik Pan Samuel Kempski. Należy on do grupy podróżniczej „Trzask” założonej w 2003 roku i wraz ze swoimi towarzyszami odbył już kilkadziesiąt egzotycznych podróży w miejsca zazwyczaj niezwykłe i nieosiągalne dla przeciętnego człowieka. Odwiedzili już wszystkie kontynenty świata przynajmniej jeden raz.

Pan podróżnik tym razem przybliżał zebranym uczniom treści dotyczące Wietnamu oraz Kambodży, państw leżących w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna skierowana była do uczniów klas I-III, którzy niezwykle zainteresowani obserwowali życie ludzi w tamtym obszarze świata. Z racji wielu odbiorców pokaz urozmaicony został dużą ilością rekwizytów przywiezionych z tamtejszej wyprawy. Szanowny gość wyjątkowo ciekawie opowiadał o odwiedzanym regionie świata, podał sporo ciekawostek i opowiedział wiele przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

Dzięki spotkaniu z Panem podróżnikiem dzieci miały okazję dowiedzieć się między innymi o największym na ziemi kompleksie świątyń – słynnym Angorze, poznały obecną sytuację mieszkańców Kambodży, dowiedziały się dlaczego w Wietnamie były trzy stolice i zobaczyły przepiękną Pływającą Wioskę. Dowiedziały się także dlaczego mnisi noszą pomarańczowe szaty i golą głowy oraz były świadkami niecodziennej uczty – jedzenia pająków ogromnych jak dłoń.

Po takiej prezentacji uczniowie pełni wrażeń wrócili do klas. Jak sami wspominali, czuli się jakby odbyli taką podróż. Tak przeprowadzona lekcja z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Foto


WYJAZD UCZNIÓW PODCZAS FERII

 

W zimowy poranek 10 lutego, pomimo ferii, szkolne podwórze rozbrzmiewało radosnym gwarem. To uczniowie klas szóstych razem z młodszymi kolegami i koleżankami, pod opieką nauczycieli, oczekiwali na wyjazd do kina.

Nareszcie nadjechały autobusy i po wejściu wszyscy wyruszyli do Rzeszowa na seanse filmowe w kinie Helios. Droga przebiegła szybko i radośnie, bez dolegliwości lokomocyjnych. Potem była prawdziwa uczta kinomanów: szóstoklasiści obejrzeli „Hobbita - Bitwa Pięciu Armii”, a piątoklasiści „Noc w Muzeum 3”. Powyższe projekcje filmowe z gatunku fantasy, w systemie 3D z ogromem efektów, zrobiły duże wrażenie na młodych widzach.

Następnie wesoło i w radosnych nastrojach wszyscy wrócili do Brzostku. Tak oto podczas ferii zimowych uczniowie spędzili miło i atrakcyjnie dzień wycieczkowy zorganizowany przez wychowawców i nauczycieli.

Foto


ZAJĘCIA Z ORIGAMI

 

Zabawy z origami – dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania, pobudzają twórcze myślenie i szybko dają poczucie sukcesu. Po wykonaniu kilku ćwiczeń dzieci chętnie tworzą własne wzory. Niewątpliwą zaletą origami jest również to, iż rozwija logiczne myślenie, fantazję, wrażliwość artystyczną, motorykę precyzyjną ręki oraz umiejętność koncentracji.

W czasie ferii zimowych w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne poświęcone sztuce orgiami. Chętni uczniowie pod opieką nauczycielek wykonywali z papieru piękne kwiaty, bałwanki, pajacyki, żabki i inne ciekawe motywy. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i dały dzieciom możliwość wykazania się swoimi talentami.

Foto


FERIE ZIMOWE 02-15.02.2015 r.

Bezpieczne ferie


W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA

 

W piątek 30 stycznia 2015 r. odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego „Hans Christian Andersen i jego baśnie”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich, którzy musieli wykazać się znajomością treści wybranych baśni oraz ważniejszych faktów z życia autora. Zadania konkursowe miały różnorodny charakter – pytania otwarte i zamknięte, zagadki, rozsypanki literowe, łączenie rekwizytów z tytułem baśni i inne. Dzieci wykazały się naprawdę dużą znajomością tematu, a ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • I miejsce- Oliwia Halz IIIb, Michał Kania IIIb, Karolina Korzeń IIIa,

  • II miejsce- Filip Dziedzic IIIb, Filip Płaziak IIIb, Aldona Rams IIIb,

  • III miejsce – Przemysław Dziadura IIIa, Wojciech Michoński IIIa, Mateusz Nowak IIIb, Krystian Pruchnik IIIb, Szymon Sokół IIIa, Sebastian Stasiak IIIa.

Doceniając wysiłek dzieci Pani Dyrektor wraz z wychowawczyniami wręczyła zwycięzcom ufundowane przez komisję konkursową nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Zwracając się do wszystkich trzecioklasistów podkreśliła ogromne znaczenie czytania książek w poznawaniu otaczającego świata.

Spotkanie z baśniami Hansa Christiana Andersena było dla uczniów wspaniałą okazją do rozwijania swojej wyobraźni oraz lekcją odróżniania dobra od zła.

Foto


CHOINKA SZKOLNA

 

Foto


„W ŚWIECIE OWADÓW - ŻYWA LEKCJA PRZYRODY”

 

Foto


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

„Aby Babcia i Dziadziunio

W zdrowiu długo żyli.

Aby uśmiech dla nas mieli

W każdej wolnej chwili”.

 

21 i 22 stycznia jest datą wyjątkową. W tych dniach wnuki okazują dziadkom uczucia miłości i szacunku. Babcia i dziadek zajmują w naszym życiu szczególne miejsce. Dzielą się swoja mądrością, doświadczeniem życiowym i przekazują wartości, którymi człowiek powinien się kierować w swoim życiu.

Z wdzięczności za wkładany trud i okazywane serce, dzieci z oddziałów przedszkolnych i Akademii Malucha wykonały misternie wykonane laurki. Wnuczęta włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.

Szkolne Koło Caritas wykonało także okolicznościowe kartki, włączając się w ten sposób w obchody tego pięknego święta.

Foto


PODSUMOWANIE KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

 

20 stycznia 2015 roku w dębickiej Galerii Sztuki MOK odbyło się podsumowanie IX Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

Celem tego konkursu było przede wszystkim pielęgnowanie przeszłości naszych przodków, propagowanie pięknej tradycji świątecznej, kształtowanie twórczej postawy dzieci i młodzieży wobec sztuki i tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia. Wzięli w nim udział nasi uczniowie – Jan Kawalec oraz Maciej Krajewski. Chłopcy wykonali swoje szopki wraz ze swoimi rodzinami, za co otrzymali serdeczne podziękowania.

Gratulujemy młodym artystom i życzymy im dalszych sukcesów!

Foto


SPOTKANIE Z MISIEM PADDINGTONEM

 

18 stycznia 2015 roku uczniowie klas drugich udały się do rzeszowskiego kina Helios. Dzieci pod opieką wychowawców: Katarzyny, Teresy, Grażyny oraz Moniki obejrzały film animowany pt. „Paddington”.

Film był bardzo ciekawy, a młodzi widzowie dzieląc się wrażeniami po jego obejrzeniu stwierdzili, że tytułowy miś przypomniał jeszcze raz jak ważne są słowa „przepraszam”, „dziękuję” i „proszę”. Mimo przynależności do świata zwierząt swoim nienagannym zachowaniem zawstydzał zabieganych mieszkańców Londynu.

Wyjazd okazał się bardzo udaną formą nauki przez zabawę.

Foto


PUCHATKOWE ŚWIĘTO

 

W kalendarzu świąt nietypowych 18 stycznia jest Dniem Kubusia Puchatka. Ustanowiony on został na pamiątkę urodzin pisarza, autora przygód przyjaciół ze Stumilowego Lasu – Alana Aleksandra Milne.

Z tej okazji w dniu 12 stycznia 2015 roku w przedszkolu odbył się „Dzień Kubusia Puchatka”. Maluchy podzielone zostały na grupy: Kubusia, Prosiaczka, Tygryska i Kłapouchego brały udział w różnych konkurencjach sportowych. Odbył się również konkurs na spostrzegawczość – przedszkolaki musiały odszukać w sali ukrytych obrazków z Puchatkiem. Następnie z zasłoniętymi oczami przyczepiały ogonki do emblematu osiołka. Dzieci w grupach układały puzzle z bohaterami bajki, przeglądały książeczki oraz słuchały opowieści audiowizualnej „Kubuś i miodowe drzewo”. Wychowankowie chętnie malowali „głównego bohatera dnia” oraz odgadywali, po wysłuchaniu odczytanego fragmentu książki, którą z postaci dotyczył dany opis.

Na zakończenie dnia maluchy zostały nagrodzone medalami. Konkurencje przebiegały w miłej atmosferze, a na twarzach dzieci cały czas gościł uśmiech.

Foto


SPOTKANIE OPŁATKOWE KOŁA EMERYTÓW I RENCISTÓW

 

We środę 14 stycznia 2015 roku nasi uczniowie na zaproszenie Zarządu Koła Emerytów i Rencistów w Brzostku wzięli udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Centrum Kultury i Czytelnictwa. Zaprezentowali się tam wyśpiewując najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami.

Foto


ORKIESTRA NASZYCH SERC

 

W ubiegłą niedzielę 11 stycznia 2015 roku zabrzmiała po raz dwudziesty trzeci w swojej historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tegoroczny Finał grał dla „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Nasza szkoła włączyła się w to ogólnopolskie granie. Wzięliśmy udział w uroczystym Finale zorganizowanym w brzosteckim Centrum Kultury i Czytelnictwa prezentując program artystyczny, na który złożyły się układy taneczne oraz piosenki.

Foto p. Anny Rozwadowskiej


KSIĘGA LASU W TARNOWSKIM TEATRZE

 

Uczniowie naszej szkoły często i bardzo chętnie uczestniczą w wyjazdach do tarnowskiego teatru na przedstawienia, które każdorazowo dostarczają wszystkim niezapomnianych wrażeń. Tym razem do teatru wybrali się uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawczyń oraz Pani Doroty i Pani Anety na baśń muzyczną pt. „Księga lasu”.

Przedstawienie, zawierające przesłanie o potrzebie poszukiwania wartości nadających życiu harmonię i sens, adresowane było nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych. Dawało im doskonały pretekst do rozmowy o tym, co jest w życiu naprawdę ważne i godne poszanowania, a mianowicie MIŁOŚĆ, MĄDROŚĆ i UCZCIWOŚĆ. W finale spektaklu dziecięca publiczność wraz z aktorami wykrzykiwała głośno te trzy magiczne słowa tak, aby słyszały je dzieci na całym świecie.

Z teatru widzowie wyszli jak zwykle zachwyceni wspaniałą grą aktorów, pięknymi strojami i scenografią wprowadzającą w niepowtarzalny klimat leśnej baśni. Wszyscy uznali, że z pewnością wrócą tutaj jeszcze nie jeden raz, aby wraz z bohaterami przedstawień odczuwać ich radości i smutki oraz uczyć się odróżniania dobra od zła.

Foto


KOLĘDOWALI DLA INDYJSKICH DZIECI

 

Wzorem lat ubiegłych dzieci z naszej szkoły należące do Ogniska Misyjnego po uroczystym błogosławieństwie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęły kolędowanie. Celem tegorocznej misji była duchowa solidarność i pomoc materialna dla dzieci z Indii oraz pragnienie, aby ich szara codzienność była, choć trochę łatwiejsza i bardziej kolorowa.

Mali Kolędnicy Misyjni tradycyjnie śpiewali kolędy, a w krótkiej scence opowiadali o trudnej sytuacji swoich kolegów i koleżanek w Indiach. Wiemy, że Indie są jednym z najludniejszych i najbiedniejszych krajów świata. Ubóstwo obejmuje aż 35% społeczeństwa. Ponad połowa dzieci do 5. roku życia jest niedożywiona. Około 55 mln dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia musi ciężko pracować bądź świadczyć niewolnicze usługi u ludzi bogatych. Ich średni czas pracy wynosi 13 godzin na dobę, a ich dniówka w przeliczeniu wynosi 1 złoty. Pracujące dzieci często są głodzone, zastraszane i bite.

Znaczna część indyjskich dzieci to nosiciele wirusa HIV, a ponad milion straciło jedno lub dwoje rodziców z powodu tej choroby. Dzieci te są napiętnowane - wyrzuca się je ze szkół lub separuje od zdrowych uczniów. Nikt im nie pomaga. Traktowane są jak margines społeczny. Na ulicach New Dehli - stolicy Indii - żyje ok. 50 tys. bezdomnych dzieci.

Opieka zdrowotna w Indiach ma bardzo niski poziom. Na jednego lekarza przypada ponad 2 tys. pacjentów. Dotkliwym problemem jest też, jakość wody pitnej. Jest ona bardzo zanieczyszczona i powoduje choroby, szczególnie wśród dzieci.

W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone ofiary Misyjni Kolędnicy pozostawili w odwiedzanych domach okolicznościowe pamiątki. Tym razem miały kształt dzbana, by przypominał o darach chrztu świętego i powinności przekazywania wiary, a także chrześcijańskim obowiązku otaczania troską naszych braci i sióstr w potrzebie.

Kolędnikom, którzy z wiarą i wielkim entuzjazmem podjęli trud kolędowania, Rodzicom którzy z bardzo dużym zaangażowaniem włączyli się w przebieg akcji, Dyrekcji Szkoły, Ks. Proboszczowi i brzosteckim Kapłanom oraz Parafianom za zrozumienie potrzeb misji i złożone ofiary do misyjnej skarbonki składam serdeczne „BÓG ZAPŁAĆ”.

Katechetka - Jolanta Synowiecka

Foto  


LIST MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DO RODZICÓW

Treść listuKsiążka - to mistrz, co darmo nauki udziela,

kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości,

chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Brzostku w partnerstwie z naszą szkołą przystąpiła do realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z pozyskanych środków zostały zakupione nowości wydawnicze, które mogą wypożyczać nasi uczniowie. Zachętą dla dzieci do korzystania z nowego księgozbioru było zorganizowanie przez Gminną Bibliotekę Publiczną lekcji otwartej. Ponadto najmłodsi mieli okazję spotkać się z pisarzem Panem Wiesławem Drabikiem.

Cieszy fakt, iż zakupione lektury przyczynią się do upowszechnienia czytelnictwa.


ŚWIĄTECZNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA

I PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ

 

W dniu 20 grudnia 2014 roku na Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Brzostku odbył się Świąteczny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzostku. W rozgrywkach wzięło udział 7 drużyn szkół podstawowych z terenu całej gminy.

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Karolina Prokuska, Szymon Szarek, Rafał Sołtys, Wiktor Wojdyła, Karol Zastawny, Piotr Wójcik, Antoni Drechny i Michał Bujak w wyniku zaciętej i sportowej rywalizacji zajęli I miejsce, a najmłodszy reprezentant drużyny – uczeń klasy V – Piotr Wójcik został Królem Strzelców.

Zawodnicy nagrodzeni zostali gromkimi brawami publiczności, gratulacjami opiekunów i organizatorów, a także upominkami w postaci „złotych” medali, dyplomów i pucharów.

Bardzo cieszymy się z sukcesu naszych uczniów, składamy im gratulacje i życzymy powodzenia.

Foto p. Nosal, p. Kawalec

 

Foto - Król Strzelców


Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń,

że może z niej uczynić Betlejem,

każdy z nas ma na tyle ciepłe serce,

że może przyjąć Nowo Narodzoną Miłość–

do tego wystarczy tylko Wiara i Nadzieja,

a Miłość przyjdzie sama…

 

SPOTKANIE KOLĘDOWE W NASZEJ SZKOLE

 

W klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w nasze szkole odbył się niezwykły koncert pod hasłem „Hej kolęda, kolęda”. Uczniowie z klas IV-VI wykonali najpiękniejsze polskie pieśni, które co roku śpiewają w swoich rodzinach, jak również mało znane pastorałki przybliżające Cud Wielkiej Nocy. Bożonarodzeniowe pieśni zostały połączone z odpowiednimi fragmentami Pisma Świętego mówiącymi o Cudzie Betlejemskiej Nocy. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, rodzice zgromadzeni przy pięknej świątecznej dekoracji i w blasku choinkowych świec, z uwagą wsłuchiwali się w słowa o Bożym Narodzeniu.

Występy dzieci zachęciły zebranych do wspólnego kolędowania oraz zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przygotowany i wyśpiewany przez chór dziecięcy koncert był nie tylko artystyczną ucztą, ale przede wszystkim głębokim przesłaniem mówiącym, iż cud świętej nocy nie zdarzył się raz, Betlejemska noc się powtarza, Bóg się rodzi teraz i tutaj, w dobrym natchnieniu, w głosie sumienia, w drugim człowieku…

Następnie głos zabrała Pani Maria Przebięda – Dyrektor Szkoły, która złożyła wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych świąt. Później ks. Krzysztof Moszyński odczytał modlitwę i pobłogosławił opłatki.

Koncert przygotowywany pod kierunkiem nauczycielek – Pani Ewy Nowak i Pani Jolanty Synowieckiej z pomocą Pani Elżbiety Ryby-Stanek, Pani Jolanty Sroczyńskiej oraz Pana Wiesława Płaziaka należy do najważniejszych corocznych przedsięwzięć artystycznych brzosteckiej szkoły. Jest też okazją do artystycznych debiutów młodych solistów.

Na zakończenie przewodniczący poszczególnych klas otrzymali pobłogosławione opłatki, aby podzielić się nimi w klasach z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami.

Koncert dla całej społeczności szkolnej na długo pozostanie w sercach, a wyśpiewane przez młodych artystów życzenia niech spełnią się, jak spełnia się co roku, w każdym z nas Cud Świętej Nocy.

Foto


SZLACHETNA PACZKA

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas dzielenia się dobrem i radością. Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w realizację ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

Wspólnie w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy pomoc dla potrzebujących rodzin. Wsparcie to jest szczególne, gdyż paczką możemy nie tylko sprawić, aby święta były wyjątkowe i szczęśliwe, ale również dać promyczek nadziei i wiarę w to, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście.

Serdeczne podziękowania należą się Uczniom, którzy z wielką wrażliwością, całymi klasami razem ze swymi Wychowawcami włączyli się w to przedsięwzięcie. Ogromne wsparcie płynęło także od Rodziców, Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników. Szczególne słowa uznania kierujemy do Pani Joli – katechetki, która koordynowała całe przedsięwzięcie.

Foto


DNI OTWARTE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

 

W dniu 16 grudnia 2014 roku dzieci i uczniowie naszej szkoły wybrali się na dni otwarte, które odbyły się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Dzieci mogły podziwiać wystawę własnoręcznie wykonanych prac, kartek świątecznych i misternie skonstruowanych choinek przez uczestników domu samopomocy.

Artystyczne prace budziły wielki podziw u przedszkolaków i zainspirowały ich do wykonywania w przedszkolu równie pięknych ozdób świątecznych. W trakcie pobytu na wystawie dzieci skosztowały świątecznych wypieków i pięknie udekorowanych ciasteczek.

Wychowawcy oraz wychowankowie serdecznie dziękują za miłe przyjęcie Panu Kierownikowi i Pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy.

Foto


CERAMICZNE BAJKI – ZABAWY Z GLINĄ

 

Tradycja lepienia z gliny sięga najdawniejszych czasów. W wielu mitologiach pojawia się wątek „stworzenia człowieka z gliny” – może dlatego niektóre użytkowe gliniane naczynia miały w różnych kulturach często ludzkie twarze. Połączenie rozmaitych metod, stylów i podejść daje nieograniczone możliwości formowania i zdobienia gliny, niezależnie od miejsca, w jakim jest wydobywana.

Ceramika to dla dziecka bardzo twórcze doświadczenie, rozwój i zabawa, ale także doskonałe zajęcie terapeutyczne i relaksacyjne. To kontakt z ciekawym materiałem, odkrywanie jego możliwości, doświadczenie zmysłowe. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Uczy koncentracji, cierpliwości, odpowiedzialności, planowania, współpracy. Pomaga rozwijać świadomość dziecięcych możliwości i wzmocnić poczucie własnej wartości. Dzieci dowiadują się, że mogą i potrafią – czasem uczą się akceptować porażkę.

W naszej szkole w dniach 16-18.12.2014 roku zorganizowano warsztaty ceramiczne z prawdziwego zdarzenia. Poprowadzili je instruktorzy-pedagodzy z jasielskiej „MalGalerii”. Ich głównym celem było zapoznanie uczniów z warsztatem rzeźbiarza oraz poznanie gliny jako materiału artystycznego. Na zajęciach dzieci miały szansę wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnościami manualnymi.

Zajęcia bardzo się uczniom podobały i sprawdziły się jako ciekawa forma zajęć artystycznych.

 

Foto


KOLEJNY SUKCES MAGDY!

 

Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak osiągnięty sukces, zwłaszcza gdy sięga on województwa. Magdalena Nowak – uczennica klasy VI a została finalistką rejonowego etapu konkursu przedmiotowego z przyrody organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

Cieszy fakt, że Magda znalazła się wśród stu najlepszych uczniów - przyrodników na Podkarpaciu. Jest to wielkie wyróżnienie zarówno dla niej, rodziców jak i całej społeczności szkolnej. Trzymamy kciuki i życzymy tytułu laureata!


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i także w naszej szkole nastał świąteczny czas. W ostatnich dniach odbywały się warsztaty artystyczne, na których uczniowie w bożonarodzeniowej atmosferze wykonywali kartki i ozdoby świąteczne. Mimo, iż motyw był podobny, każda ozdoba była inna. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, pomysłowością i zdolnościami plastycznymi. Zorganizowane zajęcia były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta.

Foto


„KRÓLOWA ŚNIEGU” Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

 

Kolejny już raz w naszej szkole zagościł teatrzyk „Bazyl” z Rzeszowa. Tym razem przedstawił „Królową Śniegu”, a właściwie opowieść o Gerdzie i Kaju.

Bajka przeniosła dzieci w krainę mrozu i śniegu. Młodzi widzowie odnaleźli w niej mnóstwo cudownych i niesamowitych przygód, magiczną podróż Gerdy, wronę, smoka i nosorożca spotkanych w czasie drogi. Wraz z Gerdą szukającą Kaja, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, najmłodsi zwiedzili też krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę prawdziwej przyjaźni.

W tym dniu na przedszkolaków czekała jeszcze jedna niespodzianka - odwiedził ich Święty Mikołaj. Dzieci dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że były bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku słodycze.

Foto


SZKOLNE ELIMINACJE

POWIATOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

 

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia nasi uczniowie biorą udział w szkolnych eliminacjach Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W tym roku prace wykonane na konkurs zachwyciły jurorów oryginalnymi pomysłami, zastosowaniem naturalnych materiałów oraz elementów wykonanych własnoręcznie. Przygotowana na szkolnym korytarzu wystawa od początku budziła ogólny zachwyt uczniów, nauczycieli, rodziców i odwiedzających naszą szkołę gości. Gromadziła uczniów w czasie przerw i wprowadzała w świąteczny nastrój.

Komisja w składzie: p. Ewa Samborska, p. Ewa Raś, p. Małgorzata Tomaszewska oraz przedstawicielka SU Magdalena Lemek miała bardzo trudne zadanie, ale po długich obradach udało się wybrać laureatów.

W kategorii - uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce – Kinga Kawalec

II miejsce – Natalia Wyłonas

III miejsce - Żaneta Trojan

W kategorii - szopka rodzinna - komisja przyznała równorzędne trzy pierwsze miejsca dla:

Macieja Krajewskiego, Julii Zdziarskiej i Norberta Czai oraz dla Jana Kawalca.

Foto


UROCZYSTE ROZDANIE NAGRÓD

W SZKOLNYM KONKURSIE O KAROLINIE KÓZKÓWNIE

 

We wtorek 9 grudnia 2014 roku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu o błogosławionej Karolinie Kózkównie. Uczestnicy z klas IV-VI wykazali się dużą wiedzą o życiu tej niezwykłej postaci.

Pierwsze miejsce zdobyli Jakub Batycki i Dorota Szybist. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Ziębie i Sylwii Siedlarskiej. Trzecie miejsce zajęła Gabriela Czekaj. Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Nowak, Dominika Gonet, Ewa Święch, Martyna Kolbusz i Karolina Prokuska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych zmagań konkursowych.

Ks. Krzysztof Moszyński

Katechetka – Jolanta Synowiecka

Foto


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

Foto


Raz, dwa, trzy-teraz my!

Szkoło, szkoło-otwórz drzwi!

Każdy z nas dobrze wie-

Nadszedł czas, by uczyć się!

 

Raz, dwa, trzy-teraz my!

Idę ja i idziesz Ty!

Trzy, dwa, raz-na nas czas!

Maszerujmy do swych klas!

PASOWANIE NA UCZNIA

 

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostaje w dziecięcej, ale i rodzicielskiej pamięci oraz wspomnieniach.

W słoneczny i mroźny piątek 5 grudnia 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyła się niezwykła uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Był to bardzo podniosły dzień nie tylko w życiu dzieci z klas pierwszych, ale i całej szkoły.

Uroczystość prowadziła przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, która na wstępie powitała Panią Marię Przebiędę – Dyrektora Szkoły, Panią Anetę Krajewską – Zastępcę Dyrektora oraz licznie zgromadzonych rodziców.

Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor, która powitała licznie zebranych rodziców, babcie, dziadków, pochwaliła dzieci i podkreśliła, że są one największym skarbem i miłością życia. Później przypomniała pochodzenie zwyczaju pasowania. Pierwszoklasiści jak prawdziwi rycerze powinni strzec nauki i uczniowskich zwyczajów. Bycie uczniem to także ogromna odpowiedzialność za swoje słowa i czyny, jak również ciężka praca każdego dnia. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia przygotowanej inscenizacji.

Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami – Panią Bernardą Kuklą, Panią Grażyną Maziarz i Panią Danutą Kutyną długo i wytrwale pracowały nad przygotowaniem montażu słowno-muzycznego „Bajki o czarownicy, która nie dbała o zdrowie”. Poprzez recytowane wiersze, śpiewane piosenki i przedstawiane tańce propagowały zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, potrzebę ruchu i dbania o higienę. Uczniowie mieli także możliwość pokazania po raz pierwszy umiejętności artystycznych, recytatorskich, tanecznych i muzycznych przed zebraną publicznością – nauczycielami, rodzicami oraz starszymi koleżankami i kolegami. Gromkie brawa zebranej publiczności świadczyły o tym, że występ wszystkim bardzo się podobał, a młodzi aktorzy doskonale się zaprezentowali. Po występie Pani Dyrektor pytała rodziców, czy dzieci zdały egzamin. W odpowiedzi padały bardzo ciepłe słowa pochwały, wyróżnienia i najwyższe stopnie szkolne.

Następnie nadszedł czas na najważniejszy punkt uroczystości. Niezwykle przejęte dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając być dobrymi Polakami i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Po ślubowaniu rodzice ze wzruszeniem obserwowali jak ich dzieci zostają dużym ołówkiem pasowane przez Dyrektora Szkoły na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzostku. Ten dzień był ważny nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców, którzy wręczyli im ufundowane przez siebie słodycze i upominki, a w ukryciu ocierali ukradkiem łzy ze wzruszenia.

Po uroczystości, w klasach na uczniów czekały niespodzianki - słodki poczęstunek oraz odwiedziny długo oczekiwanego gościa – św. Mikołaja z prezentami.

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Foto

 

Foto p. Anny Rozwadowskiej


WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU

 

We wtorek 2 grudnia 2014 r. dzieci klas pierwszych wyjechały na autokarową wycieczkę do tarnowskiego teatru na sztukę pt. „Lokomotywa”.

Uczniowie mieli możliwość poznania losów (przygód) bohaterów wierszy Juliana Tuwima. Piękna scenografia, kostiumy i muzyka dostarczyły pierwszoklasistom wspaniałych przeżyć. Ogromną niespodzianką było także spotkanie ze św. Mikołajem goszczącym tego dnia w murach teatru oraz otrzymanie w prezencie słodyczy.

Po spektaklu dzieci udały się jeszcze na ciepły posiłek. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Foto


SUKCES MADZI

 

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VIa Magdalena Nowak zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu przedmiotowego z przyrody organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Madzia wykazała się dużą wiedzą i informacjami znacznie wykraczającymi poza program szkoły podstawowej. Na przyswojenie nowych wiadomości poświęciła wiele wolnego czasu, co przyniosło rezultaty.

Gratulujemy Madzi, Nauczycielom i Rodzicom!

Życzymy dalszych sukcesów!


ANDRZEJKOWE CZARY – MARY W NASZEJ SZKOLE

 

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w szkole. W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z klas I-VI. Specjalnie przygotowane wróżki, przy pomocy rekwizytów przepowiadały chętnym przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy i tańce przy muzyce.

Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

Foto


ŚLADAMI HISTORII – SZÓSTOKLASIŚCI NA GÓRZE ŚMIERCI

 

Ziemia Dębicka doświadczyła wielu okrucieństw od Niemców podczas drugiej wojny światowej, czego dowodem jest Góra Śmierci w miejscowości Pustków. Tam hitlerowscy zbrodniarze założyli w 1940 roku morderczy obóz pracy, w którym więzili przez cztery lata tysiące Żydów, Polaków i Rosjan. Większość osób została bestialsko zamordowana, a zwłoki spalone. Obecnie w tym miejscu powstało Muzeum Obozu i tam niepowtarzalną lekcję historii przeżyli szóstoklasiści z naszej Szkoły w dniu 25 listopada.

Po przyjeździe do Pustkowa, na skraju lasu u podnóża wzniesienia, uczniowie klasy VIa i VIb zobaczyli wysokie ogrodzenie z drutu kolczastego z niemieckim napisami oraz wieżyczki strażnicze i drewniane baraki obozowe. Już ten widok na tle szarej jesiennej pogody budził niepokój. Potem uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i wraz z przewodnikami udali się na zwiedzanie baraków. W baraku więziennym zwiedzający zobaczyli m.in. makietę obozu, przedmioty codziennego użytku, ubiory obozowe oraz prycze do spania. Wstrząsające były unikalne fotografie oraz szkice przedstawiające pracujących więźniów – wychudzonych, niemal umierających i przerażonych widokiem niemieckich strażników, którzy za najmniejsze przewinienie karali chłostą lub śmiercią! Wskutek nieludzkich warunków życia, celowego głodzenia, wychłodzenia, chorób i morderczej pracy umierało większość osób w ciągu kilku miesięcy! Ciała zamordowanych palono w krematorium na pobliskim wzniesieniu nazwanym Górą Śmierci. Hitlerowcy traktowali jako „podludzi” właśnie Żydów, Polaków i Rosjan. W kolejnym baraku uczniowie zobaczyli wiele eksponatów z czasów wojny. Zapoznali się też z filmem dokumentalnym poświęconym bohaterskim żołnierzom polskim z Armii Krajowej, którzy zdobyli plany niemieckiej tajnej broni rakietowej „VI” testowanej na poligonie w okolicy Pustkowa. Po zwiedzaniu Muzeum wszyscy udali się alejką, wzdłuż której ułożone są stacje więziennej Drogi Krzyżowej prowadzącej na Górę Śmieci. Tam jest wielkie cmentarzysko skrywające prochy około 15 tysięcy istnień ludzkich zamordowanych w obozie i spalonych. Pod pomnikiem uczniowie zapalili znicze i uczcili pamięć pomordowanych. To była bolesna lekcja historii mówiąca o ogromnej tragedii ludzi okrutnie traktowanych i mordowanych podczas II wojny przez hitlerowskich zbrodniarzy.

Foto


SZKOLNY KONKURS O BŁOGOSŁAWIONEJ KAROLINIE KÓZKÓWNIE

 

W tym roku 18 listopada minęło 100 lat od męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózki. Miała zaledwie 16 lat, gdy oddała swe życie w obronie swej niewinności. Nasza młodzież i dzieci mogą się wiele od niej nauczyć. Była to bowiem prosta, skromna dziewczyna, ale również bardzo pracowita, posłuszna, pobożna i dobra uczennica. Jeśli chcemy dobrze wychować nasze dzieci musimy im wskazywać takie właśnie wzory godne naśladowania.

Z tej wyjątkowej okazji w naszej szkole miał miejsce konkurs wiedzy o bł. Karolinie przygotowany przez katechetów dla klas V-VI. Największą znajomością życia tej błogosławionej Ziemi Tarnowskiej wykazali się: 1 Jakub Batycki i Dorota Szybist, 2 Aleksandra Zięba i Sylwia Siedlarska, 3 Gabriela Czekaj. Na wyróżnienie zasługują również: Magdalena Nowak, Dominika Gonet, Ewa Święch, Martyna Kolbusz i Karolina Prokuska.

Katechetka – Jolanta Synowiecka

Ks. Krzysztof Moszyński


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

 

Dzień 11 Listopada to Narodowe Święto Niepodległości Polski – najważniejsze wydarzenie w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Właśnie 96 lat temu w 1918 roku Polacy wybili się na niepodległość po ponad wiekowej niewoli. To powód do wielkiej dumy i refleksji, że mimo klęsk powstańczych oraz germanizacji i rusyfikacji Naród polski nie utracił swej tożsamości i potrafił odbudować własną państwowość.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Brzostku przez trzy dni angażowała się w obchody Narodowego Święta. Najpierw w poniedziałek 10 XI uczestniczyliśmy w V Raucie Niepodległości w Dębicy. Było to spotkanie, w czasie którego doszło do podsumowania konkursu plastycznego, w którym wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Maria Barys z klasy VI a. We wtorek 11 XI delegacja na czele z pocztem sztandarowym, Paniami Dyrektor i opiekunami Samorządu Uczniowskiego uczestniczyła w uroczystej Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny oraz złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliła znicz pod Pomnikiem Katyńskim i Smoleńskim. Natomiast w następnym dniu uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli – Pana Wiesława Tyburowskiego, Pani Jolanty Sroczyńskiej, Pani Anety Siemionowskiej oraz Pana Wiesława Płaziaka przygotowali okolicznościowy patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Tematyka dotyczyła historii Polski z lat 1795-1920, czyli od upadku państwa aż do odzyskania niepodległości i zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej. Pieśni i wiersze ukazały tragedię dziewiętnastowiecznych powstań, marzenia wolnościowe Polaków, dramat żołnierski podczas pierwszej wojny światowej i radość z odzyskanej niepodległości. Uczczono też pamięć Pomordowanych oraz Poległych w imię wolności Ojczyzny.

Dla uczniów była to niecodzienna lekcja historii wyrażona poprzez polską poezję i muzykę.

Foto


BAJKA „CZARNA OWIECZKA”

 

7 listopada 2014 roku najmłodszych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku czekała wielka atrakcja, gdyż zawitał do nich teatrzyk „Bazyl” z Rzeszowa.

Aktorzy z podkarpackiego teatrzyku starali się przekonać młodych odbiorców, że nie należy wyśmiewać osób odmiennie wyglądających, innych niż my sami. Bajka „Czarna owieczka” pozwoliła przenieść się w krainę baśni – miejsca przygód małej owieczki Meli. Spektakl poprzez barwną scenografię i wspaniałe kukiełki rozbudził wyobraźnię i ciekawość dzieci. Doskonała oprawa muzyczna oraz nasycone humorystycznym dialogiem przygody zwierzątek i Janosika przykuwały uwagę uczniów.

Sztuka ta realizowała podstawowe zagadnienia wychowawcze, a wypływający z niej morał ukazywał, że zawsze należy być sobą.

Foto


SPOTKANIE Z PISARZEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

 

Dnia 6 listopada 2014 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z niezwykłym gościem – Panem Wiesławem Drabikiem - autorem wielu książek dla dzieci. Pisarz w czasie swojego wystąpienia prezentował książki własnego autorstwa, przytaczając ich fragmenty w formie wesołych rymowanek. Dzieci wspólnie z dostojnym gościem układały i rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów jego opowieści. W prowadzonych przez Pana Wiesława konkursach brało udział wielu pierwszoklasistów. Za swoje odpowiedzi otrzymywali oni nagrody – kolorowe naklejki. Najwięcej z nich zdobył uczeń klasy I a – Bartosz Czapla, który wykazał się wspaniałą znajomością niektórych książek autora oraz doskonałą umiejętnością układania rymowanek i rozwiązywania zagadek. Zwycięzca otrzymał książkę wraz z dedykacją Pana Wiesława Drabika. Całe spotkanie było dla dzieci niezwykle pouczające, ale i bardzo wesołe.

Foto


DAR SERCA DLA JAKUBA

 

W salce katechetycznej na gazetce ściennej wykonanej przez Szkolne Koło Caritas widnieje napis „Miej otwarte serce na potrzeby innych”. Przytoczone słowa mają nam przypominać, że wokół jest wiele osób, które potrzebują pomocy. To wsparcie może być świadczone na różne sposoby np. pomoc słabszemu koledze w nauce, podarowanie swojego ubrania, podzielenie się kanapką, poświęcenie innej osobie swojego czasu czy uwagi, udział w akcji charytatywnej.

W duchu powyższych słów Szkolne Koło Caritas w dniach 29 - 31 października zorganizowało akcję charytatywną „Dar serca”, której celem była pomoc w zakupie wózka dla naszego ucznia.

Dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom obsługi i administracji, stażystom, rodzicom i uczniom oraz wszystkim tym, którzy „otworzyli swoje serca” składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas – Jolanta Synowiecka


MOBILNE PLANETARIUM

 

W czwartek 6 listopada 2014 roku naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium ANTARES.

Pracownicy planetarium zaprezentowali uczniom projekt edukacyjny, dzięki któremu dzieci mogły zgłębiać swoją wiedzę na temat Wszechświata, historii Kosmosu i możliwości jego podboju. Ponadto omówione zostały ciekawostki o największych odkrywcach, w tym między innymi o Mikołaju Koperniku.

Ogromny przenośny namiot sferyczny, który rozłożony został na sali gimnastycznej dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. Było to idealne narzędzie edukacyjne, umożliwiające zrozumienie zjawisk astronomicznych, które zazwyczaj obserwujemy z Ziemi i tych, widzianych jedynie przez teleskopy.

Wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły w ciekawy sposób zostali zapoznani również z Układem Słonecznym.

Wizyta w planetarium sprawiła, że każdy, choć przez chwilę mógł poczuć się jak astronom, czy naukowiec, który obserwuje niebo oraz bada obiekty znajdujące się bardzo daleko od Ziemi, takie jak gwiazdy, mgławice czy galaktyki.

Foto


WARSZTATY O TEMATYCE ELEKTRYCZNOŚCI

 

Dnia 03.11.2014 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Naładowani Ekologią”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Na zajęciach dzieci poznały naturalne źródła elektryczności, na przykład wyładowywania elektryczne, świetliki, ryby (węgorz elektryczny, sum). Zapoznały się z pierwszymi bateriami wynalezionymi przez człowieka. Dowiedziały się o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego składowania zużytych baterii. Duże zainteresowanie uczniów i ogromna ilość zadawanych pytań dowodzą, że „mali ekolodzy” chcą wiedzieć więcej i mieć realny wpływ na losy naszej planety.

 

Foto


WSPOMINAMY TYCH, KTÓRZY ODESZLI

 

Foto


WIZYTA W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

 

Foto


GMINNE ELIMINACJE KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ

 

W dniu 30 października 2014 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku odbyły się eliminacje gminne Konkursu Poezji Religijnej. Tegoroczny konkurs obejmował trzy kategorie: recytację, poezję śpiewaną i monodram. Przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI oraz uczniów gimnazjum. W artystycznych zmaganiach ogółem wzięło udział 32 recytatorów oraz 26 wykonawców poezji śpiewanej, w tym dwudziestoosobowy zespół gimnazjalistów. Naszą szkołę w tegorocznej edycji konkursu reprezentowali: Gabrysia Czekaj, Wojtek Kapała oraz duet wokalny: Gabrysia Płaziak i Martynka Nawracaj.

Repertuar młodych wykonawców obejmował najcenniejsze utwory literatury polskiej od utworów romantycznych po wiersze współczesne. Najczęściej pojawiała się poezja ks. Jana Twardowskiego i Romana Brandstaettera. Nie zabrakło również utworów Karola Wojtyły, Czesława Miłosza, Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała wykonawców oklaskami, ale należy przyznać, że była to również dla słuchaczy niezwykła uczta duchowa. Wiersze i piosenki prezentowanie przez recytatorów przynosiły cenne refleksje. Dobór repertuaru wskazywał na poszukiwania wartościowych treści religijnych i poetyckich przemyśleń znakomitych poetów. Najbardziej wyczekiwanym przez uczniów punktem konkursu było wręczenie nagród i wyróżnień.

Komisja konkursowa spośród wielu uczestników wyłoniła laureatów. Ten zaszczytny tytuł otrzymała Gabrysia i Martynka za piosenkę „Niebo gwiaździste” i to właśnie one będą reprezentować naszą gminę w powiatowym etapie konkursu w Dębicy. Gabrysia Czekaj otrzymała wyróżnienie za wzruszającą recytację wiersza „Ślady na piasku”, a Wojtek zachwycił dojrzałą interpretacją wiersza Romana Brandstaettera „Rozmowy z Bogiem”. Centrum Kultury ufundowało laureatom, osobom wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom konkursu piękne pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek.

Konkurs poezji religijnej to spotkanie pełne wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych. Uczniowie wspaniale przygotowali się do eliminacji pod okiem swych nauczycieli i rodziców. Wszystkim tym, którzy wspierali dzieci w ich pracy serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

 

Foto p. Nosal


JESTEM JUŻ PRZEDSZKOLAKIEM

 

Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu

- o tym jak żyć, co robić, jak postępować, żyć z innymi, patrzeć, odczuwać,

myśleć, marzyć i wyobrażać sobie świat...

Robert Fulghum

 

Za oknem piękna, słoneczna, kolorowa jesień. Nadszedł więc już czas, aby dzieci z Akademii Malucha i oddziału zerowego wstąpiły w szeregi pełnoprawnych przedszkolaków. 30 października był dniem, kiedy dzieci miały okazję po raz pierwszy zaprezentować się przed tak licznie zgromadzoną publicznością. Maluchy wystąpiły w części artystycznej, podczas której na scenę wkroczyła w pięknej, złotej sukni Pani Jesień przynosząc wiele niespodzianek. Niezwykłemu gościowi towarzyszyły dzieci w barwnych strojach leśnych zwierzątek – jeżyka, owieczki, ślimaka, szaraka i wiewiórki. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz wykazały się znajomością kroków polskich tańców - walczyka, poleczki, kujawiaka i krakowiaka. Wokół Pani Jesieni wirowały też maluchy – kolorowe liście. Po występach artystycznych przedszkolaki odpowiadały na pytania związane z obecnie panującą porą roku. Wszyscy spisali się na szóstkę! Zakończeniem tej uroczystości był długo oczekiwany moment, czyli pasowanie na przedszkolaka przez Panią Marię Przebiędę – Dyrektora szkoły. Dzieci chętnie i głośno wypowiadały słowa przysięgi: „Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył, żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił”. By nadać uroczystości większej rangi, każdy przedszkolak przechodził przez bramę symbolizującą drzwi przedszkola. W nagrodę za wspaniały występ mali aktorzy zostali przez Panią Dyrektor Anetę Krajewską obdarowani słodyczami, zaś Pani Dyrektor wyraziła swoje najwyższe uznanie zarówno dla dzieci, jak i przygotowujących je Pań. Maluszki były niezwykle szczęśliwe, co udzielało się również zgromadzonym Rodzicom, którzy ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy.

Foto


PROJEKT EDUKACYJNY „TROPICIELE WITAMIN”

 

24 października 2014 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panie wychowawczynie i stażystów w ramach projektu edukacyjnego „Tropiciele witamin”.

Uczniowie poznali zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Wysłuchali interesującej prelekcji na temat witamin, ich właściwości i bogatych w nie produktów. Dzieci dowiedziały się, że źródłem tych cennych składników są głównie owoce i warzywa. To one tak naprawdę decydują o naszej kondycji i skutecznie bronią przed bakteriami, wirusami.

Ta bardzo ciekawa lekcja zakończyła się degustacją smacznej sałatki wykonanej z darów ogrodów i sadów.

Jedzcie owoce i warzywa, bo od tego zdrowia przybywa!

Wychowawczynie klas I

Foto


BYLIŚMY W KINIE!

 

23 października uczniowie klas piątych wraz z wychowawczyniami udali się do rzeszowskiego kina Helios, aby obejrzeć film pt. „Wakacje Mikołajka”.

Film ten to długo wyczekiwana kontynuacja familijnego hitu z 2009 roku. Pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempé, od pięćdziesięciu lat stanowi ulubioną lekturę i rozrywkę dla kolejnych pokoleń. Mikołajek – bohater opowieści – jest uczniom szczególnie bliski, gdyż jedna z cyklu książek znajduje się w kanonie ich lektur szkolnych.

Już pierwsze sceny filmu wywołały wybuchy radości i salwy śmiechu przepełniające salę, co świadczyło o tym, że perypetie głównego bohatera wszystkich zaciekawiły. Uczniowie wychodząc z seansu zachwycali się zdjęciami oraz poszczególnymi ujęciami. Niezdecydowani obiecali ochoczo sięgnąć po lekturę, bowiem obraz kinowy zainspirował ich do poznania innych przygód tego sympatycznego, aczkolwiek nieco niesfornego, chłopca.

Wycieczka dowiodła, iż tego rodzaju wyjazdy wzbogacają i urozmaicają proces edukacyjny, doskonale integrują zespół, a uczniowie mają świetną okazję poznawania norm, zasad zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. To bardzo ważne dla młodego, dopiero kształtującego się człowieka.


TYDZIEŃ MISYJNY 2014

 

W niedzielę, 19 października 2014 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczął w Kościele Tydzień Misyjny - tydzień szczególnej modlitwy za misje na całym świecie. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Z Ewangelią do Narodów”.

Święty Jan Paweł II mówił: „Potrzeby dzieci na świecie są tak liczne i tak złożone, że żadna skarbonka ani żaden gest solidarności nie wystarczy, aby im zaradzić. O skuteczności misji decyduje przede wszystkim modlitwa. W duchu tych słów uczniowie naszej szkoły, podczas Tygodnia Misyjnego modlili się za misjonarzy i misjonarki – duchownych i świeckich, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które dotąd Boga nie poznały. Tradycyjnie już modlitwę różańcową we wspólnocie parafialnej prowadzili w poszczególnych językach: włoskim, angielskim, białoruskim, łacińskim i słowackim. Członkowie Ogniska Misyjnego wykonali również na tę okoliczność różaniec misyjny z kolorowych korali oraz kolorowe chusty symbolizujące poszczególne kontynenty: kolor żółty - Azja, kolor niebieski – Oceania, kolor biały – Europa, kolor czerwony – Ameryka, kolor zielony – Afryka.

Za dar wspólnej Modlitwy tej w różnych językach i naszym ojczystym, Komunii Świętej ofiarowanej w intencji Misji - składam serdeczne „BÓG ZAPŁAĆ” i zapraszam do całorocznej troski duchowo – materialnej o Misje.

Opiekun Ogniska Misyjnego – Jolanta Synowiecka


 

„Za trudną pracę i okazane serce

chylimy głowy w ogromnej podzięce”

 

14 października co roku obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich ludzi, którzy związani są z pracą w oświacie. Dla nas, uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzostku jest to również święto naszego patrona, którego imię nosimy już od 1973 roku.

Tradycyjnie w to październikowe święto, uczniowie pod kierunkiem Pani Doroty, Pani Joli, Pani Eli oraz Pana Wiesława, za trud i okazywane serce przygotowali dla nauczycieli niezapomniany koncert życzeń. Do każdego z pracowników szkoły popłynęła osobista dedykacja i muzyczny upominek. Drogim wychowawcom uczniowie ofiarowali „bukiet melodii”, wiersz i dawkę humoru. Ogromnym zaskoczeniem było odsłonięcie galerii portretów nauczycieli wykonanych przez uczniów. Nikt nie miał problemu z rozpoznaniem samego siebie, gdyż podobieństwo zostało uchwycone znakomicie. Dla każdego pedagoga taki portret to niewątpliwie wspaniała pamiątka.

Występ wszystkim bardzo, bardzo się podobał, czego dowodem była żywa reakcja publiczności na to, co działo się na scenie. Wzruszające i piękne były wiersze, a piosenki o tematyce szkolnej z podkładem muzycznym popularnych przebojów każdorazowo wywoływały prawdziwą burzę oklasków. Hitem oczywiście okazały popisy taneczne naszych utalentowanych artystów.

Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor, która w swym wystąpieniu podziękowała dzieciom i ich opiekunom za przygotowanie wzruszającego montażu słowno-muzycznego. Podkreśliła, że dla nauczycieli, wychowawców i wszystkich pracowników oświaty takie przedstawienia, to chwile, dla których warto żyć. Wszystkim zebranym złożyła serdeczne życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Następnie głos zabrała Pani Monika Lemek – Przewodnicząca Rady Rodziców składając na ręce Pani dyrektor bukiet kwiatów oraz słowa uznania za kształtowanie młodych charakterów.

Foto


DZIEŃ PAPIESKI 2014

 

W niedzielę, 12 października przeżywaliśmy XIV Dzień Papieski. W tym roku ten Dzień przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II- Świętymi bądźcie”. Miał on szczególny wymiar, gdyż obchodzony był pierwszy raz po uznaniu świętości Papieża – Polaka.

Świętość jest bez wątpienia jednym z ważniejszych tematów bogatego nauczania Jana Pawła II. Podczas kanonizacji bł. Kingi, 16 czerwca 1999 r. Ojciec Święty przekazał nam fundamentalną myśl: „Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie (…) nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”. Przekonywał, że „święci nie przemijają”, że „żyją świętymi i chcą świętości”. Podkreślał, iż świętość jest głębokim pragnieniem człowieka. Zbyt jednak często to pragnienie zagłusza ułuda bogactwa i żądze. Świętość wyraża się w pójściu za Chrystusem i zawierzeniem Mu. Nie jest to łatwe, ale możliwe. W obecnych czasach potrzeba niezwykłej odwagi, aby ukazywać ludziom, wśród których przyszło nam żyć sens świętości. Papież nie bał się dążyć do świętości osobistej i świadectwem swego życia zachęcał każdego do realizowania tej właśnie drogi.

Obchody Dnia Papieskiego stały się kolejną okazją całej wspólnoty szkolnej do dziękczynienia Bogu za kanonizację Jana Pawła II podczas Eucharystii w brzosteckiej świątyni i przewodniczenia w modlitwie różańcowej. W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie zostały przeprowadzone w szkole katechezy okolicznościowe, których celem było pogłębienie właściwego rozumienia powszechnego wezwania do świętości na podstawie nauki świętego Jana Pawła II oraz motywowanie uczniów do odkrywania własnej drogi do świętości. Chętni uczniowie na tę okoliczność wykonali piękne portrety Papieża. Wraz z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym wsparli również stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, składając datki do puszek i wysyłając sms-a.

Niewątpliwie całotygodniowe obchody XIV Dnia Papieskiego wzbudziły wśród dzieci coraz większe zainteresowani postacią Wielkiego Rodaka – Jana Pawła II. Papież – Polak to niedościgniony Wzór dla każdego z nas w drodze do świętości.

Foto


PRZYGODA ZAJĄCA POZIOMKI

 

6 października 2014 r. dzieci z klas pierwszych, klas zerowych oraz Akademii Malucha miały okazję obejrzeć niezwykle pouczający spektakl pt.: „Przygoda zająca Poziomki - ABC zdrowia na wesoło” w wykonaniu teatru „Bajdurka”.

W ukazanej historii, której akcja rozgrywała się w lesie, głównymi bohaterami byli: zajączek – łakomczuszek i wiewiórka Basia. W wesoły i pełen humoru sposób przedstawiono ważny problem, jakim jest zdrowe odżywianie. Ponadto dzieci dowiedziały się również, że nigdy nie należy kłamać.

Spektakl był bardzo ciekawy, a dzieci z zapartym tchem obserwowały wydarzenia rozgrywające się na scenie.

Foto


SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2014

TURYSTO! SZANUJ ŚRODOWISKO!

 

Tradycją stało się i na stałe weszło do kalendarza wydarzenie przypadające na trzeci tydzień września. Wtedy to do akcji przystępują ci, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Fundacja Nasza Ziemia, która corocznie nawołuje do „sprzątania świata”.

Podobnie było i w tym roku, kiedy to wielu uczniów naszej szkoły w ochronnych rękawiczkach i z workami do segregacji śmieci z ochotą i zapałem przystąpiło do porządkowania swojej „małej Ojczyzny”. Dzięki tej akcji uczniowie przekonali się, że takie zachowanie jak wyrzucanie śmieci do lasu czy rowu jest naganne i niedopuszczalne. Porządkując teren uczyli się także odpowiedniej segregacji odpadów.

Ta coroczna akcja to nie tylko kilkudniowe porządkowanie otoczenia, ale przede wszystkim kształtowanie proekologicznych zachowań i zapobieganie powstawaniu nowych odpadów. To także powszechna nauka radzenia sobie z segregacją śmieci. Uczniowie biorący udział w „Sprzątaniu świata” mają się stać wzorem do naśladowania również dla dorosłych, którzy powinni świecić przykładem szacunku do środowiska naturalnego.

Nasi uczniowie poważnie potraktowali tegoroczną zbiórkę śmieci, czego efektem było 27 wypełnionych po brzegi worków. Jak zwykle cała akcja przebiegła sprawnie i dała jej uczestnikom satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Foto


PANI JESIEŃ DARY NIESIE

 

Jesienią, jesienią

lecą liście na ziemię,

lecą jabłka czerwone,

liście żółtozielone.

Jesienią, jesienią

lecą z drzewa na ziemię

wielkie, twarde kasztany,

w liściach leżą schowane.

Jesień chodzi po lesie,

zbiera grzyby brązowe,

wiatr koszyki jej niesie

i orzechy w nie chowa.

 

W dniu 23 września przedszkolaki oraz uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z Panią Jesienią. Ta pora roku mieni się wieloma przepięknymi kolorami oraz różnorodnością swoich darów. Nasz sympatyczny Gość nie przybył z pustymi rękami, przyniósł ze sobą duży kosz po brzegi wypełniony jesiennymi niespodziankami i swoimi skarbami. Pani Jesieni towarzyszyła nasza Pani Dyrektor, która opowiadała dzieciom o tym, jak dary jesieni warto i można zatrzymać na dłużej w postaci przetworów. Uczniowie mogli również obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę jesiennych owoców i warzyw oraz tegorocznych dżemów i konfitur.

Następnie Pani Jesień udała się do Akademii Malucha i oddziałów „O”. Tam przeprowadziła krótkie konkursy. Razem z maluchami tańczyła i śpiewała. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, jak również brały udział w zabawach.

Teraz już wszyscy wiedzą jak wygląda ta piękna powakacyjna pora roku i dlaczego w naszej ojczyźnie mówi się o niej - ZŁOTA POLSKA JESIEŃ.

Foto


DIECEZJALNY KONGRES MISYJNY DZIECI

 

„Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału" – pod takim hasłem 20 września w rzeszowskiej katedrze odbył się VI Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Wzięli w nim udział członkowie 60 parafialnych i szkolnych kół misyjnych. Wśród nich byli również uczniowie z naszej szkoły.

W trakcie Kongresu uczestnicy wysłuchali świadectw misjonarzy pracujących aktualnie na misjach. Swoim doświadczeniem podzielili się ks. dr Paweł Pietrusiak, który 10 lat pracował w Czadzie, ks. Józef Kandefer, który przez 14 lat był na misjach na Ukrainie i ks. Michał Bator, który 13 lat przepracował w Czechach. Świadectwa misjonarzy ukazały ogrom pracy stojący jeszcze przed Kościołem w dziele ewangelizacji oraz potrzebę szczególnej modlitwy w intencji misjonarzy pracujących na różnych kontynentach.

Punktem kulminacyjnym Kongresu była Msza Święta odprawiona pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby. Ks. Biskup wyraził radość, że tak wiele dzieci zaangażowanych jest w pomoc misjom. Podziękował za modlitwę w intencji misjonarzy, organizowane akcje charytatywne na rzecz misji, a szczególnie za zaangażowanie w ogólnopolską akcję ,,Kolędnicy misyjni”. Wezwał wszystkich uczestników spotkania do aktywnego włączenia się w dzieło ewangelizacji, które jak podkreślił jest zadaniem wszystkich ochrzczonych. Po Mszy Świętej dzieci udały się na przygotowany dla nich posiłek, po którym nastąpiło uroczyste zakończenie Kongresu i mali misjonarze powrócili do swoich parafii.

VI Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci był dla wszystkich jego uczestników wspaniałą okazją do refleksji nad własną wiarą i zaangażowaniem w dzieło głoszenia Ewangelii. Umożliwił im również wspólną modlitwę, naukę nowych piosenek misyjnych a także duchowe umocnienie. Ewangeliczny entuzjazm i przeżyte doświadczenie wiary przyczynią się z pewnością do jeszcze większego zaangażowania misyjnego wszystkich uczestników.

Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ kierujemy do Ks. Proboszcza Jana Cebulaka i Pani Dyrektor Marii Przebiędy za wsparcie i umożliwienie wyjazdu. Dziękujemy również Pani Joli – katechetce za sprawowaną opiekę.

Uczestnicy

 

Foto


MAŁY TYGRYS BOI SIĘ WSZYSTKIEGO

 

W piątek 12 września już z samego rana przed naszą szkołą ustawiły się w parach wszystkie dzieci z klas młodszych. Pod opieką swoich wychowawców uczniowie udali się do Centrum Kultury i Czytelnictwa na przedstawienie w wykonaniu Teatru „Maska” z Rzeszowa pt. „Tygrys Pietrek”.

Spektakl opowiadał o lękliwym Tygrysku, któremu odważne tygrysy zabrały paski. Żeby je odzyskać, bohater wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu odwagi. Podczas licznych przygód i spotkań z przeróżnymi zwierzętami dowiaduje się, że odwagi nie można kupić ani się jej nauczyć. Niespodziewanie główny bohater przestaje być tchórzliwy. Nie myśli już o swoich potrzebach i o swojej słabości. Pochłonięty zabieganiem o dobro i zdrowie swojej mamy, zdobywa się na czyny, na które wcześniej na pewno nie byłoby go stać. W ten sposób staje się odważnym tygrysem. Historia ta mówi dzieciom o tym, że odwaga przychodzi wtedy, kiedy przestaje się myśleć o sobie, a zaczyna o innych.

Zgromadzonym dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Pomysłowa i barwna scenografia, wpadające w ucho piosenki oraz wspaniała gra aktorska sprawiły, że mali widzowie żywo reagowali na to, co działo się na scenie. Można śmiało stwierdzić, że aktorzy i publiczność spisali się na medal.

Po przedstawieniu trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach teatralnych, które prowadziła pani plastyk. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, pokazała dzieciom różne rodzaje lalek (marionetki, pacynki, kukiełki, jawajki) i objaśniła sposób ich animacji. Taka forma zajęć to dla dzieci nie tylko cenne źródło wiedzy o teatrze, ale także wspaniała zabawa.

Wychowawczynie

 

Foto


ZAWODY O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA

 

W dniach 10 i 11 września 2014 r. na hali sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Brzostku odbyły się zawody w piłkę nożną o Puchar Premiera Donalda Tuska. Pierwszego dnia rywalizowały dziewczynki w dwóch kategoriach wiekowych – młodsze z klas IV-V szkół podstawowych i starsze z klas VI szkół podstawowych oraz I gimnazjum.

W kategorii młodszych dziewczynek wygrały uczennice naszej szkoły i zajęły I miejsce. W kategorii starszych dziewcząt nasze zawodniczki rywalizowały z trzema zespołami gimnazjalnymi i zajęły IV miejsce w turnieju.

W drugim dniu rozgrywek do walki przystąpili chłopcy, także w dwóch takich samych kategoriach wiekowych. Młodsi zawodnicy naszej szkoły zajęli III miejsce, a w starszej kategorii nasi piłkarze nie ustępując umiejętnościami innym zawodnikom turnieju, również zajęli wysokie III miejsce.

Warto wspomnieć, iż wszyscy młodzi piłkarze wykazali się dużą walecznością i do ostatnich sekund rozgrywek wytrwale dążyli do zwycięstwa.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Urszula Kolbusz

Wiktor Wójtowicz

 

Foto


LEPSZA SZKOŁA

 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku w roku szkolnym 2013/2014 brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „LEPSZA SZKOŁA”. W ramach projektu sprawdzano efektywność nauczania matematyki w klasach IV-VI. Badanie polegało na systematycznym sprawdzaniu poziomu wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiaru dydaktycznego. Analizowano osiągnięcia uczniów porównując je z wynikami poszczególnym uczestników.

Uczniowie klas IV-VI w bieżącym roku również przystąpili do projektu edukacyjnego „LEPSZA SZKOŁA” biorąc udział w programie „Sesje z plusem”. Program obejmował dziesiątki tysięcy uczniów szkół podstawowych.

Standaryzowane testy (na wejście, w połowie i na końcu roku szkolnego) dają nauczycielom możliwość stałej i rzetelnej oceny postępów uczniów w ciągu każdego roku nauki matematyki. Indywidualizowane raporty pozwalają ocenić rezultaty poszczególnych uczniów oraz klasy na tle wyników szkolnych i ogólnopolskich. Pokazują, które z typów zadań sprawiają uczniom najwięcej trudności, umożliwiają przeanalizowanie dotychczasowych metod pracy.

Mamy nadzieję, że działania te przyczyniają się do wzrostu umiejętności matematycznych uczniów naszej szkoły.

Foto


WITAJCIE PIERWSZAKI

Foto


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

Wakacje już dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie przyszedł czas na ponowne spotkanie. Wypoczęci, opaleni i z uśmiechami na twarzach pełni zapału do pracy uczniowie wrócili do szkoły. Rok szkolny rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył ks. proboszcz dr Jan Cebulak. Jak zawsze skierował do zebranych wiele budujących słów.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Na wstępnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego krótkim występem nawiązali do 1 września 1939 roku, kiedy to w polskich szkołach nie zabrzmiał dzwonek, ponieważ rozpoczęła się druga wojna światowa. Wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy pamięć poległych w obronie Ojczyzny. Następnie głos zabrała Pani Maria Przebięda – Dyrektor Szkoły, która w ciepłych słowach powitała wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że zadaniem szkoły jest odkrywanie talentów i szlifowanie diamentów, bo kiedyś może ktoś zapyta: „Czy nie zakopaliście skarbu?”. Zwracając się do dzieci, życzyła, by pierwszy dzwonek otworzył im drzwi do wielkiej przygody edukacyjnej, a nadchodzący rok szkolny był radosny i owocny. Rodzicom zaś i swoim nauczycielom podziękowała za trud, jaki wnosili i wnoszą w kształtowanie postaw i zachowań młodych pokoleń. Obecnym na sali rodzicom szczególnie dziękowała za prace na rzecz szkoły, za zrozumienie i wsparcie w realizacji szkolnych zadań. Podkreśliła, że współpraca szkoły, rodziców i środowiska jest ogromnym potencjałem, który niesie z sobą bezpieczeństwo, siłę i służy dzieciom. Zachęcając do podejmowania nowych wyzwań powiedziała: „Pamiętajcie, że Wy jesteście z pokolenia orłów. Każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Niech to będzie dla Was znakiem, programem i wskazaniem drogi. Szlifujcie wzloty na ziemi Polskiej, ziemi Brzosteckiej, szkolnej, która jest gniazdem orłów dla przyszłych pokoleń…”.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie Dyrekcji Szkoły z rodzicami uczniów klas pierwszych. Pani dyrektor podała informacje o głównych założeniach programu wychowawczego i programu profilaktycznego szkoły. Pani pielęgniarka wygłosiła krótką prelekcję na temat profilaktyki zdrowia, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali sprawozdanie ze szkolnych przedsięwzięć w formie prezentacji multimedialnej. Zainteresowani rodzice spotkali się z Panią Leokadią Wojdyłą – kierownikiem świetlicy, która omówiła kwestie związane o organizacją dojazdów i dożywianiem na stołówce szkolnej.

Po zakończeniu apelu dzieci udały się do klas na spotkanie z wychowawcami, aby wspólnie rozpocząć podążanie ścieżkami wiedzy.

Foto